Προς το περιεχόμενο

Hellas direct Ασφαλειες αυτοκινητου


micha24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν έρχεται στον τόπο του ατυχήματος ο άνθρωπος της ασφαλιστικης γινεται επιτόπου η δήλωση για την υπαιτιότητα .

Αν ο άλλος βάλει την υπογραφή του ας πάει μετά να την ανακαλέσει αν θέλει.

Να προσλάβουμε και άλλους και να πληρώσουμε και άλλους φόρους για να έρχονται στα μικροατυχήματα που είναι χιλιάδες κάθε χρόνο σε όλη την Ελλάδα?Δεν θα το λεγα..

Κανονικά σε αυτούς που ακινητοποιούν τα οχήματα τους μέσα στην μέση του δρόμου δημιουργώντας κυκλοφοριακό χάος περιμένοντας την τροχαία

μετα από ένα μικροατυχημα θα έπρεπε να τους κάνει μήνυση για παρακώλυση συγκοινωνιών

 

Και μπορει μετα να ανακαλεσει την δηλωση που εκανε προφασιζωμενος χιλιους δυο λογους, οταν εχει ερθει η τροχαια και εχει καταγραψει την θεση των οχηματων ειναι πιο δυσκολο να ανακαλεσει την δηλωση του προσπαθωντας να γλυτωσει.

 

Να προσλαβουν οσους χρειαζονται ..τελεια και παυλα.

Αυτο που πρεπει να κανεις εφοσον το οχημα μπορει να κινηθει ειναι αρχικα να βγαλεις φωτογραφιες και επειτα να κανεις στην ακρη.

Απο την αλλη αν μιλαμε για τροχαιο με τραυματιες ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν αλλαζουμε την θεση του οχηματος.

 

Προσωπικα 2 φορες που χρειαστηκα την τροχαια με μικροατυχημα ηταν αψογη και ηρθε μεσα σε 15'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανονικά πρέπει να καλέσεις την τροχαία όμως..

Ειμαι στο βενζινάδικο περιμένω στην ουρά,τσουπ ακούω μπαμ! Μου την έδωσε η πίσω κυρία, ζημιά 800.

Μου δίνει αμέσως κάρτα της, φαρμακείο είχε, λέει πάρε με αύριο να σου κάνω δήλωση να πας να το φτιάξεις δωρεάν.

 

Τέλος 2 λεπτά.

 

Όμως με το εταιρικό είμαι παραλία έχει κίνηση, βλεπω στο δεξιό καθρέπτη κάποιον να είναι στην πίσω ρόδα μου!!

 

Δεν πάτησε φρένο, ζημιά 500.

Δεν ειχε στοιχεία πάνω του όμως.. Του την χάρισα μου έκανε δήλωση μεταξύ μας ότι φταίει κλπ αλλά το δήλωσα σε τροχαία που πέρασε τυχαία.

Πλήρωσε πρόστιμο ο μικρός αλλά τι να έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατοι,

1- Το μόνο μέρος των Ασφαλίστρων που "ανήκει" στην Ασφαλιστική Εταιρεία για τη κάλυψη των λειτουργικών δαπανών της ή της όποιας προωθητικής ενέργειας είναι το "Δικαίωμα Συμβολαίου" βάσει Νόμου. Το να "επιστρέφει" κάποιος 30€ δεν "παίζει" απλά.
2- Απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή όταν επιλέγουμε απευθείας Ασφαλιστική Εταιρεία πόσω μάλλον όταν αυτή λειτουργεί ως ΕΠΥ (βλ. πρόσφατο παράδειγμα του "διαστημόπλοιου" που αναχώρησε με ταχύτητα φωτός για άλλους πλανήτες)
3- Οι εμπειρίες που βασίζονται στους χρόνους άφιξης της, συνεργαζόμενης, Οδικής Βοήθειας προφανώς και δεν αποτελούν εγγύηση αποζημίωσης σε περίπτωση τροχαίου με θάνατο (βλ. νέα όρια 1,220,000€)
4- Η ύπαρξη Ασφαλιστή ενδεχομένως να σας επιβαρύνει κάπως, αλλά ο τελευταίος έχει και την ευθύνη της σύστασης (βλ. Αστική Ευθύνη Διαμεσολαβούντα)
5- Είτε μας αρέσει είτε όχι, μόνο οι μεγάλες σε μέγεθος Ασφαλιστικές Εταιρίες (βλ. σημαντικά Αποθεματικά) είναι σε θέση να εξασφαλίσουν τη κάλυψη μιας σημαντικής ζημιάς.
6- Το direct sale στην Ελλάδα δεν έχει πετύχει, παρά τις προσπάθειες, την αναμενόμενη διείσδυση (παραμένει ως ποσοστό λιγότερο απο 5%) και αυτό ως δείκτης "δείχνει" ξεκάθαρα ότι δεν έπεισε όσους ανέμενε παρά τη "φτήνια".

Τέλος, μόνο ασφαλές δεν είναι να παίζουμε με την Ασφάλεια του αυτοκινήτου μας. Εχουν "κλείσει" σπίτια απο απερισκεψίες στιγμής.

Καλή μας Χρονιά.

Υ.Γ.

- Ασφαλιστήρια διάρκειας 30 ημερών κάνουν σχεδόν όλες οι Ασφαλιστικές, εγκατεστημένες στην Ελλάδα, Εταιρείες.
- Ας μην κοροϊδευόμαστε το μόνο κριτήριο επιλογής είναι, κάκιστα, το ασφάλιστρο.
 

 

Στις 28/12/2016 στις 9:05 ΠΜ, moure είπε

Όταν έρχεται στον τόπο του ατυχήματος ο άνθρωπος της ασφαλιστικης γινεται επιτόπου η δήλωση για την υπαιτιότητα .
Αν ο άλλος βάλει την υπογραφή του ας πάει μετά να την ανακαλέσει αν θέλει.

Να προσλάβουμε και άλλους και να πληρώσουμε και άλλους φόρους για να έρχονται στα μικροατυχήματα που είναι χιλιάδες κάθε χρόνο σε όλη την Ελλάδα?Δεν θα το λεγα..
Κανονικά σε αυτούς που ακινητοποιούν τα οχήματα τους μέσα στην μέση του δρόμου δημιουργώντας κυκλοφοριακό χάος περιμένοντας την τροχαία
μετα από ένα μικροατυχημα θα έπρεπε να τους κάνει μήνυση για παρακώλυση συγκοινωνιών

Ο άνθρωπος δεν είναι της Ασφαλιστικής αλλά της συνεργαζόμενης με την Ασφαλιστική Οδική Βοήθεια.

Ασφαλώς και είναι σε θέση να ανακαλέσει (βλ. συμπληρωματική δήλωση) ή ακόμα και κατάθεση σε Αστ. Τμήμα για εξαναγκασμό ή/και χειροδικία για την ανάληψη της ευθύνης.

Δεν είναι τυχαίο ότι σε κάθε περίπτωση, ακόμα και της έλευσης της Τροχαίας, το μόνο που πραγματοποιείται είναι η καταγραφή και όχι ο επιμερισμός ευθύνης.

Ατυχώς με τα χιλιάδες ανασφάλιστα που κυκλοφορούν στους δρόμους της Επικράτειας, τους χιλιάδες "αλλοδαπούς" που στερούνται ακόμα και διπλώματος ή κυκλοφορούν με το δίπλωμα της χώρας τους αντί για Διεθνές αλλά και τα απίστευτα πολλά με ξένες πινακίδες που είναι (ένας θεός ξέρει αν) ασφαλισμένα στο εξωτερικό, η κλήση/ενημέρωση της Τροχαίας είναι επιβεβλημένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παλιό το θέμα αλλά αν κ λίγο καθυστερημένα θα πω κ εγώ την άποψη μου.

Στα τροχαία με υλικές ζημιές δεν είναι απαραίτητο να καλέσουμε την τροχαία.Ερχεται η φροντίδα ατυχήματος.Αν παρόλα αυτά καλέσουμε την τροχαία στην ουσία αυτή ελέγχει την νομιμότητα της οδήγησης-κυκλοφοριας των εμπλεκομένων οχημάτων και κάνει ανταλλαγή στοιχείων των εμπλεκομένων οδηγών, καταγράφει τις πορείες των οχημάτων σύμφωνα με τις δηλώσεις των οδηγών κ καταγράφει τις σημάνσεις των οδών.Δεν βγάζει υπαιτιότητα.

Σε περίπτωση τραυματισμού δεν μετακινούνται τα οχήματα καθώς θα πρέπει να φωτογραφηθεί ο τόπος του ατυχήματος στο πλαίσιο της δικογραφίας που θα σχηματιστεί.Την υπαιτιότητα την καθορίζει ο αρμόδιος εισαγγελέας όταν ολοκληρωθεί η δικογραφία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 28/12/2016 στις 7:11 ΠΜ, moure είπε

Όχι φίλε μου δεν καλούμε πάντα την τροχαία.

Την τροχαία την φωνάζουμε μόνο αν υπάρχει τραυματίας από το ατύχημα η αν ο άλλος δεν αποδέχεται ότι είναι υπεύθυνος για το ατύχημα ενώ εμείς θεωρούμε ότι είναι.

Αν καλούμε όλοι την τροχαία για να καταγράψουν ότι γρατσουνισαμε τους προφυλακτήρες η αστυνομικοι δεν θα πρέπει να ασχολούνται με τίποτα άλλο όλη μέρα.

Για αυτήν την δουλειά είναι η φροντίδα ατυχήματος που έχουν όλες οι ασφαλιστικές .

Τροχαία πάντα γιατί αναιρεί μετά , έγινε σε εμένα με την ασφάλεια και την είχαμε κοινή. Είχε γνωστό και προσπάθησε να μου ρίξουν ευθύνη γι' αυτο τροχαία .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω θεωρω παντα απαραιτητη την τροχαια ...Είναι δυσκολο να αναιρεσει καποιος μετα κατι που δηλωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι στη HD ύστερα από πρόταση άλλου αυτοκινήτου με τα ανάλογα δώρα και έκπτωση.

Ξέρει κανείς αν πάω σε άλλη ασφαλιστική για ένα 6μηνο και μετά από αυτό ζητήσω εκ νέου ασφάλιση από τη HD παίρνω εγώ την έκπτωση 20% και το 20ευρο ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου που με προτείνει ή βλέπουν από το αρχείο τους ότι αυτό έχει γίνει στο παρελθόν και δεν το ξαναδίνουν;;;;;

Το έκανε κάποιος να μας πει υπεύθυνα αν γίνεται;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Είμαι στη HD ύστερα από πρόταση άλλου αυτοκινήτου με τα ανάλογα δώρα και έκπτωση.

Ξέρει κανείς αν πάω σε άλλη ασφαλιστική για ένα 6μηνο και μετά από αυτό ζητήσω εκ νέου ασφάλιση από τη HD παίρνω εγώ την έκπτωση 20% και το 20ευρο ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου που με προτείνει ή βλέπουν από το αρχείο τους ότι αυτό έχει γίνει στο παρελθόν και δεν το ξαναδίνουν;;;;;

Το έκανε κάποιος να μας πει υπεύθυνα αν γίνεται;;;;;;

Δεν χρειάζεται να το έχει κάνει κάποιος, στους όρους είναι ξεκάθαρο πως αυτή η έκπτωση δίνεται μόνο μια φορά ανά αριθμό κυκλοφορίας.

Εκτός αν εννοείς εσύ να προτείνεις κάποιο αυτοκίνητο που δεν έχει ασφαλιστεί ξανά στην HD, αυτό φυσικά και γίνεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν χρειάζεται να το έχει κάνει κάποιος, στους όρους είναι ξεκάθαρο πως αυτή η έκπτωση δίνεται μόνο μια φορά ανά αριθμό κυκλοφορίας.

Εκτός αν εννοείς εσύ να προτείνεις κάποιο αυτοκίνητο που δεν έχει ασφαλιστεί ξανά στην HD, αυτό φυσικά και γίνεται.

Το πρώτο εννοούσα ευχαριστώ για την απάντηση.Άρα συνεχίζω όπως είμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Το πρώτο εννοούσα ευχαριστώ για την απάντηση.Άρα συνεχίζω όπως είμαι.

Μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, στην ανανέωση να δώσεις τον κωδικό Praktiker και να πάρεις έκπτωση 15%.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...
Στις 23/10/2019 στις 1:26 ΠΜ, ZaxasK είπε

Άλλαξε πολιτική η Hellas direct και δεν περνάει άλλο ο κωδικός Praktiker στις ανανεώσεις, δυστυχώς! πάμε για anytime μάλλον

 Μακριά από anytime.  Η κοπέλα μου έχει τρακαρει από 18 Νοέμβρη και μέχρι σήμερα ακόμα περιμένει να πάρει απάντηση αν θα φτιαχτεί το αμάξι της ή όχι. 1μιση μήνα αναμονή δεν έχω ξαναδεί.  Μια φορά την χρειάστηκε και την είδαμε.... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Insomniac2017 είπε

 Μακριά από anytime.  Η κοπέλα μου έχει τρακαρει από 18 Νοέμβρη και μέχρι σήμερα ακόμα περιμένει να πάρει απάντηση αν θα φτιαχτεί το αμάξι της ή όχι. 1μιση μήνα αναμονή δεν έχω ξαναδεί.  Μια φορά την χρειάστηκε και την είδαμε.... 

Για ποιο λογο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ πελάτης HD, στα χρόνια που την έχω είχα 2 τρακαρίσματα. Στο ένα με υπαιτιότητα δική μου, σε καμία από τις 2 περιπτώσεις δεν μου ζητήθηκε από τον άνθρωπο της ασφαλιστικής να καλέσω Τροχαία. Σαν εάν γενικό σχόλιο θα έλεγα ότι το σωστό είναι να καλείς σε όλες τις περιπτώσεις την Τροχαία για να είσαι καλυμμένος. Παρόλα αυτά για να μην μείνουμε μόνο στη θεωρία, στην καθημερινότητα αν υπάρχει ένα "μικρό" τρακάρισμα στο οποίο οι συμβαλλόμενοι αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους η αναμονή και μόνο της Τροχαίας είναι χάσιμο χρόνου και καθαρά τυπικού χαρακτήρα. Σε ότι αφορά την εταιρεία όσες φορές χρειάστηκε να επικοινωνήσω ήταν άψογη έως τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...