Προς το περιεχόμενο

Hellas direct Ασφαλειες αυτοκινητου


micha24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι μόνο ότι τα 1000 τα πληρώνεις από την τσέπη σου 100%. Αν είναι 2000 η ζημιά θα πάρεις μόνο 800, οπότε για μένα είναι εντελώς ασύμφορη η μικτή τους και δεν θα την προτιμούσα.

Εξαρτάται βέβαια και από το αντίτιμο και το τι προσφέρει ο ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν είναι μόνο ότι τα 1000 τα πληρώνεις από την τσέπη σου 100%. Αν είναι 2000 η ζημιά θα πάρεις μόνο 800, οπότε για μένα είναι εντελώς ασύμφορη η μικτή τους και δεν θα την προτιμούσα.

Εξαρτάται βέβαια και από το αντίτιμο και το τι προσφέρει ο ανταγωνισμός.

Αν η ζημια ειναι 2000 και η απαλλαγη 1000 θα παρεις τα 1000 .Γιατι λες 800?

Θεωρω τα 1000 πολυ μεγαλη απαλλγη και δεν θα την εκανα . Το πολυ 500 απαλλαγη .

36 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν ισχύει αυτό για όλους, η μικτή δεν έχει και πολύ νόημα.

1000 ευρώ ζημιά δηλαδή την πληρώνεις όλη από την τσέπη σου, δεν αξίζει.

1200 ηταν η απαλλαγη . Νομιζω εχει να κανει με την παλαιοτητα . Ειναι του 1999 ενω το ιδιο αμαξι του γιου μου του 2001 το αφησαν στα 500 για απαλλγη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εσύ τα έγραψες.

Κι εσυ εγραψες :

Δεν είναι μόνο ότι τα 1000 τα πληρώνεις από την τσέπη σου 100%. Αν είναι 2000 η ζημιά θα πάρεις μόνο 800, οπότε για μένα είναι εντελώς ασύμφορη η μικτή τους και δεν θα την προτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν   6  μερες   χρειαστηκα   την   οδικη  βοηθεια   της   ελλας  ντιρεκτ   η  οποια   ηρθε   σε   15  λεπτα   ενω   οι  προηγουμενες  εταιρειες

απ  οσο   θυμαμαι   εκαναν   1-2   ωρες...

Το   εβαλε   μπροστα   φουσκωσε  τα   2   λαστιχα  και  σε   15  λεπτα   ειχε   τελειωσει!!

ΑΨΟΓΟΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οδικη κι εγω σε 4 αμαξια 5-6 φορες δεν ειχα προβλημα εκτος απο μια φορα που αυτοκινητο ειχε ακινητοποιηθει σε δρομο στο Χαλανδρι εμποδιζοντας την κυκλοφοια και εκαναν να πανε πανω απο μια ωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2019 στις 2:07 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Κι εγω θεωρω παντα απαραιτητη την τροχαια ...Είναι δυσκολο να αναιρεσει καποιος μετα κατι που δηλωσε

Κι εγώ, σε περιπτώσεις μικροσυγκρούσεων και χτυπημάτων, καλώ το 100, για να καταγράψει. Είναι υποχρέωση του 100 να έλθει. Προσέχουμε για να έχουμε!  Διότι αν δεν αμφισβητήσει την ευθύνη του ο άλλος οδηγός (αν φυσικά έφταιξε και συνέβη το ατύχημα), θα την αμφισβητήσει σίγουρα η ασφάλειά του, είναι μια τακτική αρκετών ασφαλιστικών.  Αυτό έχω στο μυαλό μου. Αν είναι ασφαλισμένος σε σοβαρή εταιρεία (δηλ. μεγάλη), συνήθως δεν παρουσιάζεται ζήτημα αμφισβήτησης.  Αν είναι ασφαλισμένος σε καμιά μικρή εταιρεία, λαθρόβια... τότε στατιστικά μπορεί να παρουσιαστεί κατοπινό ζήτημα αμφισβήτησης!

Αλλά μην περιμένετε και σπουδαία πραγματα από την παρέμβαση του 100!  Τα γράφουν πάρα πολύ συνοπτικά και ουδέτερα, που αν φτάσετε στα δικαστήρια, δεν θα είναι πάρα πολύ αποδεικτική η γραπτή μαρτυρία τους.  Πιο πολύ "ψαρωτική" είναι, για τον άλλον, να πάει να κάνει δήλωση σύντομα, αλλιώς θα μπλέξει (το μήνυμα).  Κι αν είσαι καλός θεατρίνος στη σκηνική παρουσία σου, και βγεις και κοντοπατριώτης με το όργανο, μπορεί να γράψει μια κουβέντα παραπάνω στο δελτίο συμβάντων!

Βεβαίως, οι περισσότεροι οδηγοί γύρω μας, είναι σοβαροί κι αξιοπρεπείς, αναλαβαίνουν τις ευθύνες τους, έχουν λόγο. Παρόλα αυτά,  υπάρχει μια ελάχιστη κακή μειοψηφία οδηγών που δεν έχουν εμπιστοσύνη - δεν μπορείς να τους εμπιστευτείς. Συνήθως είναι "χωριάτες της πόλης", "κουτοπόνηροι", "αμόρφωτοι". Όμως αυτοί οι τύποι οδηγών΄(λόγω της αμορφωσιάς-κακής επιθετικής συμπεριφοράς τους στην οδήγηση", εμπλέκονται στα περισσότερα ατυχήματα. Έτσι, από μειοψηφία των οδηγών, καταντούν πλειοψηφία  στα ατυχήματα!  Προσέχουμε για να έχουμε! Καλείς το 100, κι ας είστε σε εταιρείες που δέχονται το φιλικό διακανονισμό. Ας καταγραφεί - κι ας γίνει στη συνέχεια ο φιλικός διακανονισμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όσες φορές έχει τύχει να ενεπλακώ σε ατύχημα, ρωτάω την ασφαλιστική μου αν χρειάζεται να καλέσω τροχαία και αν μου πει οτι είμαι καλυμμένος χωρίς τροχαία δεν ασχολούμαι.

Αν ο άλλος θέλει να καλέσει φυσικά από τη μεριά του δεν έχω πρόβλημα...

Δεν νομίζω οτι έχει ιδιαίτερο νόημα να γίνει και καταγραφή από τροχαία εκτός αν κάποιος αρχίζει να τα μασάει ή αν υπάρχει φυσικά τραυματισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα... Με Hellas direct πριν 2 μήνες έκανα τηλεφωνική δήλωση ατυχήματος που είχα εγώ ευθύνη

Η πρπώτη μου φορά στα 33 χρόνια. 

Όλα καλά. 

Δεν ενεργοποίησα μικτη γιατί η δική μου ζημιά είναι 500 ευρώ όσο και η απαλλαγή. 

 

19 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Εγώ όσες φορές έχει τύχει να ενεπλακώ σε ατύχημα, ρωτάω την ασφαλιστική μου αν χρειάζεται να καλέσω τροχαία και αν μου πει οτι είμαι καλυμμένος χωρίς τροχαία δεν ασχολούμαι.

Αν ο άλλος θέλει να καλέσει φυσικά από τη μεριά του δεν έχω πρόβλημα...

Δεν νομίζω οτι έχει ιδιαίτερο νόημα να γίνει και καταγραφή από τροχαία εκτός αν κάποιος αρχίζει να τα μασάει ή αν υπάρχει φυσικά τραυματισμός.

Τροχαία όταν δεν έχουμε ευθύνη είναι απαραίτητο να καλούμε. 

Καταγραφεί τι είδε και τι είπε ο καθένας ώστε να μην μπορεί να τα αλλάξει μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σορρυ για το οφφ τοπικ δλδ εγω που πληρώνω 950 μικτή (300 ευρω απαλλαγή) τον χρονο για 24 χιλιαδες αμάξι και σαν νεος με το 75% με οδική σε ολη την ευρωπη ειναι και πολύ καλα απο τι πληρώνετε Ελλάδα 

Υγ : Γερμανια ειμαι

Επεξ/σία από Cyber_Spartacus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Cyber_Spartacus είπε

Σορρυ για το οφφ τοπικ δλδ εγω που πληρώνω 950 μικτή (300 ευρω απαλλαγή) τον χρονο για 24 χιλιαδες αμάξι και σαν νεος με το 75% με οδική σε ολη την ευρωπη ειναι και πολύ καλα απο τι πληρώνετε Ελλάδα 

Υγ : Γερμανια ειμαι

Αλλα τα εισοδηματικά κρητηρια εκεί. 

Τι μέρος του μισθού σου είναι αυτά; 

Κι εδώ βρίσκεις περίπου τα ίδια με τα ίδια λεφτά 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε ξέρω αν αξίζει (πλέον)

 

Μένεις σπίτι, κερδίζεις και 1 μήνα δώρο!

Αναγκαστικά τις επόμενες εβδομάδες θα χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο ΠΟΛΥ λιγότερο, ίσως και καθόλου. Γι' αυτό και στην Hellas Direct αποφασίσαμε να κάνουμε την ασφάλειά σου ακόμη πιο οικονομική: ο επόμενος μήνας θα είναι δώρο από εμάς. 

Εσύ απλώς διαλέγεις τις καλύψεις που θέλεις και τη διάρκεια που θες (πάνω από 120 ημέρες) και συμπληρώνεις τον κωδικό MENOUMESPITI. Εύκολα, απλά, online. 

Είναι ο τρόπος με τον οποίο θέλουμε κι εμείς να σε βοηθήσουμε να συνεχίσει κανονικά η καθημερινότητά σου ακόμη κι αν αλλάζουν όλα γύρω σου! Κάνε υπομονή και μείνε ασφαλής 🙂

#stayhome #staysafe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...