Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro από την Apple με Touch Bar και Touch ID


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου θα σου απαντήσω ως Αρχιτέκτονας που εχω ενα 5k iMac i7 4gh skylake στο γραφείο μου. Στο παρελθόν εχω στήσει αρκετα μηχανήματα γιατί ειμαι και αρκετα hardware maniac και θα ξαναστησω στο μέλλον (κανένα pc gaming rig) για να κάνουμε και τα γούστα μας... ???? Παίζω και με τις δυο πλατφόρμες και χρησιμοποιώ αρκετα boot camp κυρίως γιατί κάποια Ελληνικά προγράμματα αμοιβών μηχανικών, επίλυσης στατικών κτλ ειναι γραμμένα μόνο για windows. Αλλά θα σου αναφέρω μόνο οτι η εμπειρία και η παραγωγικότητα που εχω χρησιμοποιώντας πχ autocad for mac (με όλα τα bugs του, γιατί ακομα υςτερει σε σχεςη με το autocad για windows) δεν έχει καμία σχέση με την αντίστοιχη σε άλλο μηχάνημα και λειτουργικό! Η άποψη μου βεβαια ειναι υποκειμενική και απλά την καταθέτω. Ελπίζω να μην προκαλέσω γέλιο βεβαια.. ????

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 598
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πανακριβα. Κατα τα αλλα φοβερα. Θα επρεπε να εχουν αναβαθμισει και το air και να το εχουν 400 ευρω κατω.

 

Οσο για οσους λενε για surface και τριχες κατσαρες μαλλον δεν ειχατε ποτε σας mac.

Το λειτουργικο κανει τη διαφορα, το design και η απιστευτη ποιοτητα ειναι απλα το κερασακι στη τουρτα.

 

Αυτα τα γραφω απο imac i5 27" που δεν του εχω κανει φορματ απο οταν το πηρα (5 χρονια) και, αν, φαει κολλημα θα ειναι μια φορα το μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα σου απαντήσω ως Αρχιτέκτονας που εχω ενα 5k iMac i7 4gh skylake στο γραφείο μου. Στο παρελθόν εχω στήσει αρκετα μηχανήματα γιατί ειμαι και αρκετα hardware maniac και θα ξαναστησω στο μέλλον (κανένα pc gaming rig) για να κάνουμε και τα γούστα μας... ???? Παίζω και με τις δυο πλατφόρμες και χρησιμοποιώ αρκετα boot camp κυρίως γιατί κάποια Ελληνικά προγράμματα αμοιβών μηχανικών, επίλυσης στατικών κτλ ειναι γραμμένα μόνο για windows. Αλλά θα σου αναφέρω μόνο οτι η εμπειρία και η παραγωγικότητα που εχω χρησιμοποιώντας πχ autocad for mac (με όλα τα bugs του, γιατί ακομα υςτερει σε σχεςη με το autocad για windows) δεν έχει καμία σχέση με την αντίστοιχη σε άλλο μηχάνημα και λειτουργικό! Η άποψη μου βεβαια ειναι υποκειμενική και απλά την καταθέτω. Ελπίζω να μην προκαλέσω γέλιο βεβαια.. ????

Βρε αδερφέ μην του χαλάς το όνειρο.......είναι δυνατόν να είσαι αρχιτέκτονας και να μην χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ Windows......δεν είσαι επαγγελματίας σύμφωνα με τα λεγόμενα του........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μπορούσε, εσύ θα έκανες τα data σου copy/move/play/view μέσω magsafe usb c port?

Το magsafe εξ' άλλου είναι σχεδιασμένο από την Apple για την Apple και από τις 2 μεριές του. Δεν θα μπορούσε να γίνει στο usb c εκτός αν το υιοθετούσαν όλοι.

Το μόνο που θα μπορούσες να "ζητήσεις" απ' την Apple θα ήταν να αφήσει ΚΑΙ ένα magsafe αλλά και πάλι... 2 διαφορετικά βύσματα φόρτισης; Μάλλον όχι...

Δε χρειάζεται τιποτα απο αυτα. Το θέμα λύνεται εύκολα με ενα MagSafe σε usb c adaptor σαν αυτο που εχει βγάλει η Belkin. Ειδικά τωρα που εχεις παραπάνω απο 1 thunderbolt 3 usb c μπορεις ενα να το εχει για τη φόρτιση μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Θα πρότεινα στην Apple να αφήσει κατα μέρος τον τσαλαπατημένο εγωισμό της και να αρχίζει να αντιγράφει την Microsoft , its not a big deal everyone does it when the hard times come.

2 . Πρόκειται για ένα άσχημο macbook , total fail , άσχημο design με ένα τεράστιο touchpad που σπρώχνει το πληκτρολόγιο ψηλά στριμώχνοντας το gimmick τους σε μία κλασσικοσυντηρητικούρα κάσα που θυμίζει μηχανή του 2008 και πίσω.

3. Οι άνθρωποι της Apple τα έχουν χάσει , είναι φανερό ότι δέν ξέρουν πως να συνεχίσουν , το macbook είναι μία συσκευή που αποτυπώνει τον πανικό τους , αυτοακυρώνονται συνεχώς , αυτοπεριορίζονται , βρίσκονται σε αδιέξοδο εξαιτίας των επιλογών τους .

4. O κόσμος έχει ξυπνήσει , δέν υπάρχει κανένας φανατισμός ούτε προσωπολατρεία της εποχής Jobs , θα πάρει το μηχάνημα που του κάνει την δουλειά και τον διευκολύνει και σε αυτόν τον τομέα που κάποτε η apple ήταν πρώτη τώρα δέν μπορεί απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1.Θα πρότεινα στην Apple να αφήσει κατα μέρος τον τσαλαπατημένο εγωισμό της και να αρχίζει να αντιγράφει την Microsoft , its not a big deal everyone does it when the hard times come.

2 . Πρόκειται για ένα άσχημο macbook , total fail , άσχημο design με ένα τεράστιο touchpad που σπρώχνει το πληκτρολόγιο ψηλά στριμώχνοντας το gimmick τους σε μία κλασσικοσυντηρητικούρα κάσα που θυμίζει μηχανή του 2008 και πίσω.

3. Οι άνθρωποι της Apple τα έχουν χάσει , είναι φανερό ότι δέν ξέρουν πως να συνεχίσουν , το macbook είναι μία συσκευή που αποτυπώνει τον πανικό τους , αυτοακυρώνονται συνεχώς , αυτοπεριορίζονται , βρίσκονται σε αδιέξοδο εξαιτίας των επιλογών τους .

4. O κόσμος έχει ξυπνήσει , δέν υπάρχει κανένας φανατισμός ούτε προσωπολατρεία της εποχής Jobs , θα πάρει το μηχάνημα που του κάνει την δουλειά και τον διευκολύνει και σε αυτόν τον τομέα που κάποτε η apple ήταν πρώτη τώρα δέν μπορεί απλά

Άλλαξε λογαριασμό ο Federer? :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το touch bar αλλα αν επαιρνα λαπτοπ, θα ηταν το 13" σε space gray και χωρις touch bar.

Καποτε ετρεχα hackintosh. Εχω πραγματικα να πω τα καλυτερα για το λειτουργικο.

Το λαπτοπ ειναι πολυ ακριβο για το δικο μου πορτοφολι αν και παντα ηθελα ενα.

Η πολιτικη της apple δεν μου αρεσε ποτε αλλα λειτουργει. Μου αρεσει δεν μου αρεσει, πουλαει και αυτο ειναι το ζητουμενο για μια εταιρια. Ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις. Οποτε...

Τελος, προχτες η Microsoft εβγαλε ενα AIO που ειναι πραγματικα υπεροχο και τεχνολογικα και οπτικα. Αυτο που θελω να πω ειναι πως και τα 2 στρατοπεδα, προσπαθουν να δωσουν στον κοσμο, ομορφια και καινοτομια. Αλλη λιγο, αλλη περισσοτερο.

Δεν καταλαβαινω γιατι αρπαζεστε για ολο αυτο. Μετοχες εχετε σε καποια απο τις 2?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα τα σχόλια. Πρώτη φορά ασχολήθηκα με το Mac ενός φίλου που δεν μπορούσαμε να περάσουμε ταινία στον σκληρό μου. Αποδείχθηκε ότι φταίει το γεγονός πως είναι NTFS, και για καποιο απροσδιόριστο λόγο (δεν τον ξέρω) δεν γίνεται.

 

Φαντάζομαι σκηνή: έχω παρει το τελευταίας γενιάς Mac. Και θέλω να πάω στο γραφείο του συνεταίρου να κάνουμε παρουσιαση. Άντε πάρε και το hub μαζί να το βάλουμε στον projector. Και σου λεει, αστο έρχομαι εγω. Φέρνει τον σκληρό με NTFS να περάσεις την παρουσίαση (μερικες δεκάδες mb) και δεν μπορείς.. και ο άλλος έλεγε δεν ασχολειται με αναπηρικό λογισμικό τύπου windows. Ο ορισμός της παραγωγικότητας αυτή ή apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς ολους τους κομπλεξικους που τα κραζουν αν σας τα πουλαγανε σε τιμες pc   θα τα ειχατε βγαλει τελεια , οτι καλυτερο

δε το αντεχει η τσεπη σας και τα κατηγορειτε

 

ειτε σας αρεσει ειτε οχι , τον πηχη τον βαζει η Apple

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διάβασα όλα τα σχόλια. Πρώτη φορά ασχολήθηκα με το Mac ενός φίλου που δεν μπορούσαμε να περάσουμε ταινία στον σκληρό μου. Αποδείχθηκε ότι φταίει το γεγονός πως είναι NTFS, και για καποιο απροσδιόριστο λόγο (δεν τον ξέρω) δεν γίνεται.
 
Φαντάζομαι σκηνή: έχω παρει το τελευταίας γενιάς Mac. Και θέλω να πάω στο γραφείο του συνεταίρου να κάνουμε παρουσιαση. Άντε πάρε και το hub μαζί να το βάλουμε στον projector. Και σου λεει, αστο έρχομαι εγω. Φέρνει τον σκληρό με NTFS να περάσεις την παρουσίαση (μερικες δεκάδες mb) και δεν μπορείς.. και ο άλλος έλεγε δεν ασχολειται με αναπηρικό λογισμικό τύπου windows. Ο ορισμός της παραγωγικότητας αυτή ή apple.

Εαν σου πω οτι το NTFS ειναι proprietary file system και τα δικαιωματα του ανηκουν στην Microsoft?
Βtw, μια χαρα λυσεις υπαρχουν για το συγκεκριμενο, δωρεαν και μη και σιγουρα δεν μπορεις να το κατοχυρωσεις στην Αpple αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα σου απαντήσω ως Αρχιτέκτονας που εχω ενα 5k iMac i7 4gh skylake στο γραφείο μου. Στο παρελθόν εχω στήσει αρκετα μηχανήματα γιατί ειμαι και αρκετα hardware maniac και θα ξαναστησω στο μέλλον (κανένα pc gaming rig) για να κάνουμε και τα γούστα μας... ???? Παίζω και με τις δυο πλατφόρμες και χρησιμοποιώ αρκετα boot camp κυρίως γιατί κάποια Ελληνικά προγράμματα αμοιβών μηχανικών, επίλυσης στατικών κτλ ειναι γραμμένα μόνο για windows. Αλλά θα σου αναφέρω μόνο οτι η εμπειρία και η παραγωγικότητα που εχω χρησιμοποιώντας πχ autocad for mac (με όλα τα bugs του, γιατί ακομα υςτερει σε σχεςη με το autocad για windows) δεν έχει καμία σχέση με την αντίστοιχη σε άλλο μηχάνημα και λειτουργικό! Η άποψη μου βεβαια ειναι υποκειμενική και απλά την καταθέτω. Ελπίζω να μην προκαλέσω γέλιο βεβαια.. ????

Φιλε μου επετρεψε μου να σου κανω καποιες ερωτησεις κι εγω σαν αρχιτεκτονας. 

Πως ακριβως βελτιωνεις την παραγωγικοτητα σου δουλευοντας την κουτσουρεμενη και bugαρισμενη οπως λες εκδοση του autocad για mac? 

Μα καλα γιατι δουλευεις ακομα autocad? Μηπως εχεις μεινει καμια 10ρια χρονια πισω σε σχεδιαστικα προγραμματα? Ή αλλα προγραμματα οπως archicad, rhino etc βγαινουν ακομα πιο bugαρισμενα για mac?

Τι εννοεις "ακομα υστερει" σε σχεση με το autocad για windows. Παντα θα υστερει και ουτως η αλλως οπως σου ειπα και πριν μιλαμε για αρχαιο προγραμμα. Ποτε θα παψει να υστερει δλδ? Οταν θα σχεδιαζουμε σε augmented reality? 

 

@chrispi775 αδερφε συγνωμη αν σου χαλασα το ονειρο αλλα δε φταιω εγω αν τα σχεδιαστικα προγραμματα ειναι αλλα λιγοτερο κι αλλα περισσοτερο αναπηρα σε mac..

 

p.s. Γιατι χρησιμοποιεις προγραμματα επιλυσης στατικων αν εισαι αρχιτεκτονας?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα τα σχόλια. Πρώτη φορά ασχολήθηκα με το Mac ενός φίλου που δεν μπορούσαμε να περάσουμε ταινία στον σκληρό μου. Αποδείχθηκε ότι φταίει το γεγονός πως είναι NTFS, και για καποιο απροσδιόριστο λόγο (δεν τον ξέρω) δεν γίνεται.

 

Φαντάζομαι σκηνή: έχω παρει το τελευταίας γενιάς Mac. Και θέλω να πάω στο γραφείο του συνεταίρου να κάνουμε παρουσιαση. Άντε πάρε και το hub μαζί να το βάλουμε στον projector. Και σου λεει, αστο έρχομαι εγω. Φέρνει τον σκληρό με NTFS να περάσεις την παρουσίαση (μερικες δεκάδες mb) και δεν μπορείς.. και ο άλλος έλεγε δεν ασχολειται με αναπηρικό λογισμικό τύπου windows. Ο ορισμός της παραγωγικότητας αυτή ή apple.

 

Ειναι θεμα File System. Με το NTFS-3g fuse θα παιξει μια χαρα.

 

Οταν παιρνεις φλασακι, το κανεις φορματ στα windows. Eιτε σε FAT32 ειτε σε NTFS. Tα windows τρεχουν σε ntfs filesystem.

 

Oποτε στην ουσια, φορμαρεις το φλασακι με ενα filesystem που ειναι το ιδιο με αυτο των windows και απολυτα συμβατο στην περιπτωση του fat32.

 

Οποτε σε ολα τα αλλα λειτουργικα (Μac, Linux) πρεπει να εγκαταστησεις το ntfs-fuse για να μπορει να συνεργαστει με το filesystem των windows. Tα mac εχουν ufs filesystem.

 

Το ιδιο θα συμβει και αν φορμαρεις το φλασακι σε ext4 του Linux. To Linux θα το δει αλλα τα windows οχι γιατι δεν αναγνωριζουν αυτο το filesystem.

 

Φυσικα εδω την πατησες γιατι τα windows ειναι το μονο λειτουγικο που δεν εχει ufs / ext3 / ext4 fuse. Θα πρεπει ντε και καλα να το κανεις φορματ σε fat32/ntfs για να παιξει.

 

Eγω παλι, μπορω να παρω το φλασακι που εχεις φορμαρει στα windows και να το κανω να παιξει και σε mac και σε linux και σε bsd και σε solaris. Aκομα και σε haiku os. Ολα υποστηριζουν το ntfs-3g fuse.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί touch bar:

 

Όχι πως έχει καμιά σημασία... απλά επειδή η λέξη καινοτομία έχει χάσει τη σημασία της...

 

 

ή μάλλον καλύτερα εδώ: https://mspoweruser.com/as-usual-microsoft-did-the-touch-bar-first-but-actually-thought-better-of-it-video/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...