Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro από την Apple με Touch Bar και Touch ID


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τιποτα απο τα 2 προφανως. Βρισκει και τα κανει. Αλλα τι βγαινεις και μου το δικαιολογεις λογω skylake? Δηλαδη το πιστευεις και εσυ ο ιδιος οτι γιαυτο κανει 400€ πανω?

Φυσικα δεν ειναι ο μονο ο skylake αλλα αν θες απο καπου να πιαστεις θα κολλησεις και εσυ σε αυτο για να κανουμε μια συζητηση του στυλ χαχα, δηλ. 3χ500 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 598
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η apple έχει μείωση κερδών μετά απο 15 χρόνια. Δεν πάει τόσο καλά όσο πήγαινε...

 

Αν δεν πήγαινε καλά, δε θα ακολουθούσε την πολιτική που ακολουθεί τώρα, με πανάκριβα καινούργια μηχανήματα και καμία αναβάθμιση για τα παλιά.

 

Μακάρι να ήταν όπως τα λες, αλλά εγώ το αντίθετο βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τετοια τιμη επρεπε να δινει 4 χρόνια εγγυηση καλης λειτουργιας....  Δυστηχως η αναξιοπιστια τους είναι σοβαρή... Και ειναι ο λογος που πηρα lenovo bussines T σειρα. ...

Δειτε τον ηλεκτρονικο ROSSMAN  επισκευες που κανει...τρομακτικα αναξιοπιστα γι ατην τιμη τους τα mac... ειδικα χωρις ανεμιστηρα ...ο κυριος λογος που γινονται καρβουνα...δηλαδη τι θα πειραζε αλλα 6-7mm για ενα συστημα ventilation... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πήγαινε καλά, δε θα ακολουθούσε την πολιτική που ακολουθεί τώρα, με πανάκριβα καινούργια μηχανήματα και καμία αναβάθμιση για τα παλιά.

 

Μακάρι να ήταν όπως τα λες, αλλά εγώ το αντίθετο βλέπω.

Μα νομίζω ότι γράφω "¨Δεν πάει τόσο καλά όσο πήγαινε" Πώς το μεταφράζεις ότι είπα ότι δεν πάει καλά δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι αμα δεν υπηρχε το surface η παραπανω προταση θα ηταν σωστη. Αλλα αφου το surface ισοπεδωσε τα παντα, μονο οποιος γουσταρει τρελα μηλο η απεχθανεται την microsoft θα το προτιμησει.

Μα αυτο το "μυστικο" επικαλεστηκες για να δικαιολογησεις την διαφορα τιμης. Πες "βρηκε κοροιδα και τα κανει" και δεν θα σου λεγε κανεις τιποτα. 

Συγνώμη θα μπορουσα να αναφερω και αλλα πολλα.Αλλα επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχια και εγω θελω να εχω λεφτα για να το πάρω, δεν θα σπαταλήσω άλλο το πολυτιμο  χρόνο μου εξηγώντας με λεπτομέρεις σε ανθρωπους που δεν έχουν τιποτα άλλο να κανουν απο το να σχολιαζουν τι εβγαλε η Apple... 

Λοιπον παιδια γεια και τα λέμε του χρόνου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα δεν ειναι ο μονο ο skylake αλλα αν θες απο καπου να πιαστεις θα κολλησεις και εσυ σε αυτο για να κανουμε μια συζητηση του στυλ χαχα, δηλ. 3χ500 ....

Τι εννοεις δεν ειναι "μονο"? Οσο κανει ο skylake σημερα εκαναν και οι προηγουμενες γενιες οταν βγηκαν. Τεσπα, το ζαλισαμε το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με εντυπωσίασε πολύ παραπάνω το Surface studio από τα καινούρια Mac, διαφορετικά προϊόντα αλλά οι καινοτομίες έχουν σημασία. Επιπλέον θα έπρεπε πια να έχουν έστω τα ακριβά μοντέλα touchscreen....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα νομίζω ότι γράφω "¨Δεν πάει τόσο καλά όσο πήγαινε" Πώς το μεταφράζεις ότι είπα ότι δεν πάει καλά δεν καταλαβαίνω.

 

E, τώρα με τις λέξεις θα παίζουμε; Όταν πας χειρότερα (ΟΚ, όχι δεν πάει καλά, δεν πάει τόσο καλά όσο πήγαινε), κατεβάζεις τις τιμές, δεν τις εκτοξεύεις, χωρίς να προσφέρεις καμία εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 12άρια καινούργια ήταν, δεν παρουσίασαν όμως κανένα θέμα. Ούτε και το πρώτο MacBook Pro Retina. 

 

Που βασίζεις την θεωρία σου; 

 

Ως πρώτης γενιάς μηχανάκια θα έχουν προβλήματα μάλλον... μη βιαστείτε να αγοράσετε, αν μπορείτε να κρατηθείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, τώρα με τις λέξεις θα παίζουμε; Όταν πας χειρότερα (ΟΚ, όχι δεν πάει καλά, δεν πάει τόσο καλά όσο πήγαινε), κατεβάζεις τις τιμές, δεν τις εκτοξεύεις, χωρίς να προσφέρεις καμία εναλλακτική.

Εξαρτάται το χειρότερα μάλλον. Σε σχέση με πέρσι Q4 είχε 4,5 δις λιγότερα έσοδα, σε σχέση με το 2013 είχε 10δις περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά πάνε γιατί αν είδες την παρουσίαση είπε ότι το 15 απευθύνεται στους hi-end professionals οπότε από το κοινό που περιμένουν να το αγοράσει θα το αγοράσει χωρίς δεύτερη σκέψη.

Δεν λέω ότι συμφωνώ με το παραπάνω αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα, απλά θα τα βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pros:

 

-Design φυσικα (όχι κάτι μη αναμενόμενο)

 

-Όμορφη/Εφετζίδικη η Touch Bar (όταν βάλουν σε όλα τα πλήκτρα OLED όπως σε Concept που φημολογήθηκε πως εξετάζει το ξανασκεφτόμαστε-θα συνδυάζει Custom ενεργειες και τη φυσική αίσθηση)

 

-4 Thunderbolt ειναι υπεραρκετές

 

 

Cons:

 

-No MagSafe (What they were thinking!!!)

 

-Αδικαιολόγητα πιο ακριβά (και το λεω ως χρήστης Mac απ το 1999)

 

-2 Core το 13αρι? Πάλι? Integrated GPU? Πάλι?

 

-Το γεγονός πως πρέπει να πάρεις το μάτι σου απ την οθόνη και να το στρέψεις στη Touch Bar το θεωρώ αντι-παραγωγικό. Και δη οταν μέχρι πρότινος έκανες πολλές ενέργειες δίχως καν να κοιτάξεις εκεί κάτω.

 

-Κανένας adaptor μεσα στη τιμή.. και θα βαρέσει και εκει φυσικά. Κακή κίνηση αλλα να ναι καλα η Satechi

 

p.s. 1,5 ώρα την αφιέρωσε σε 1 μηχάνημα και 1 αδιάφορο App.. iMac 5K με Polaris ομως πουθενά στον ορίζοντα..

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι τσουχτερή όσο δεν πάει. Πιστεύω όμως (θέλω να πιστεύω :P) ότι στο μέλλον και συγκεκριμένα στις επόμενες γενιές Macbook Pro θα γίνει στάνταρ το touch bar και οι τιμές θα επανέλθουν κοντά στα επίπεδα που ήταν.

Όταν υλοποιεί μια τεχνολογία η Apple για πρώτη φορά ψάχνει τα "θύματα της". Θυμάται κανένας παλιός από δω πόσο κόστιζε το πρώτο Macbook Air όταν πρωτοβγήκε; Αν δεν με απατά η μνήμη μου κάνα 2χιλιαρο. 

Πάντως σαν μηχανήματα είναι απίστευτα. Τι να λέμε τώρα. Όσον αφορά τις θύρες είναι μια τολμηρή κίνηση η οποία ξενίζει / ξεβολεύει πολύ κόσμο (και αναγκάζει να αγοράσεις αντάπτορες) όμως δείχνει το δρόμο. Το Thunderbolt 3 είναι το μέλλον και όλοι μα όλοι γκρινιάζουν ότι καλό θα ήταν να είχαμε μια θύρα για όλα. Αλλά κανένας δεν κάνει το πρώτο βήμα. Ε, η Apple το έκανε, μένει να δούμε αν θα ακολουθήσουν και άλλοι και μακάρι να το κάνουν. Είναι τραγικό να είμαστε στο 2016 και να να ψάχνουμε ακόμη ποια είναι η σωστή πλευρά του USB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια γεια και τα λέμε του χρόνου....

Σε 2-3 πες καλύτερα  :-D

 

Η τιμή είναι τσουχτερή όσο δεν πάει.

Απλό. Είναι για επαγγελματίες.
 

Όταν υλοποιεί μια τεχνολογία η Apple για πρώτη φορά ψάχνει τα "θύματα της".

Επαγγελματίες θύματα;
ΟΚ!
 

Όσον αφορά τις θύρες είναι μια τολμηρή κίνηση η οποία ξενίζει / ξεβολεύει πολύ κόσμο (και αναγκάζει να αγοράσεις αντάπτορες) όμως δείχνει το δρόμο.

Γιατί;

 

Αφού δεν είχαν το κουράγιο να αφαιρέσουν την αναλογική θύρα ακουστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δικαιολογειται τέτοια αύξηση στην τιμή , είναι τρελό !

Τους έχει πάρει κ τα σωβρακα η MS στο hardware, και αν συνεχιστεί αυτή η κατρακύλα (για μενα) σύντομα θα τους ξεβρακωσει κ στο software

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...