Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Baator, on 30 Oct 2016 - 2:33 PM, said:snapback.png

Τεράστια διαφορά.

 

Τα υποπροιόντα της καύσης προσπαθούμε να αποφύγουμε, πέρα από τα εκατομμύρια των ουσιών που περιέχει το κλασικό τσιγάρο.

 

Η νικοτίνη αυτή καθ' αυτή δεν είναι που κάνει την ζημιά στην υγεία, αυτή ευθύνεται για τον εθισμό, αλλά την ζημιά την προκαλούν οι υπόλοιπες συμπληρωματικές ουσίες από την μία και πίσσα κτλ. λόγω της καύσης.

 

Οι παστίλιες νικοτίνης π.χ. ή τα τσιρότα σε καμιά περίπτωση δεν προκαλούν την ίδια ζημιά στην υγεία όσο το τσιγάρο, απλά νικοτίνη παίρνεις. Απλά δεν δουλεύουν γιατί το τσιγάρο δεν είναι μόνο πρόσληψη νικοτίνης, είναι και η όλη διαδικασία που έχεις συνηθίσει, η τελετουργία, θες μαζί με το καφεδάκι και κάτι στο χέρι, να φυσάς, κτλ.

 

Εισαι σιγουρος οτι η νικοτινη δεν κανει ζημια στην υγεια? Με ενα search βρισκεις πολλα αρθρα για την χρησιμοτητα της νικοτινης ως εντομοκτονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασική αρχή της Τοξικολογίας είναι ότι ο βαθμός τοξικότητας εξαρτάται από τη δόση.

 

Εξάλλου και το νερό σε μεγάλες ποσότητες σκοτώνει ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η μορφή καπνίσματος δεν είναι καινούρια. Είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο στο οποίο αντί για υγρά, βάζεις κάτι που θυμίζει κανονικό τσιγάρο.

 

Όπως είπε και ο stormrain, η Philip Morris πολεμάει το συμβατικό ηλεκτρονικό τσιγάρο στην Αμερική.Προσπαθεί να το καταργήσει με την δικαιολογία πως οι εταιρίες είναι άσχετες με τον χώρο του καπνού.

 

Το Iqos  είναι μια κίνηση να πάρει ένα κομμάτι από την πίτα

 

Δεν ειναι η.τ. Ειναι κανονικος καπνος ειδικα επεξεργασμενος, με φλτρο, το οποιο μπαινοντας στη συσκευη θερμαινεται σε θερμοκρασια τετοια που να δινει λιγο ατμο ισως (παρεα με λιγο καπνο), ωστε να παρεις τις ουσιες που θες. Το δοκιμασα, δε μου αρεσε, μυριζει σαν κακοκαμμενο τσιγαρο στο τασακι, και τελειωνοντας το ανοιξα και ειδα τα περιεχομενα, οπου ο καπνος του ειχε γινει μαυρος και μισοκαμμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Baator, on 30 Oct 2016 - 2:33 PM, said:snapback.png

 

Εισαι σιγουρος οτι η νικοτινη δεν κανει ζημια στην υγεια? Με ενα search βρισκεις πολλα αρθρα για την χρησιμοτητα της νικοτινης ως εντομοκτονο.

 

 

Η νικοτίνη είναι δηλητήριο, σε μεγάλη ποσότητα, συγκεντρωμένη, σε σκοτώνει.

 

Αν μιλάμε όμως για τις ποσότητες νικοτίνης που παίρνει κάποιος από το τσιγάρο (ή το άτμισμα αν πάμε εκεί την κουβέντα),

τότε αλλάζει το πράγμα. Όλα τα γνωστά κακά του καπνίσματος, ΔΕΝ τα προκαλεί η νικοτίνη, αλλά όλα τα υπόλοιπα που υπάρχουν στο τσιγάρο.

 

Από 'κει και πέρα, προφανώς και καλή για τον οργανισμό δεν είναι. Όπως λέει και ο Akpe, τα πάντα είναι εν δυνάμει επικίνδυνα, όπως συνηθίζουμε να λέμε 100% ασφαλές μόνο το αεράκι του βουνού είναι. Μιλάμε για ελαχιστοποίηση του κινδύνου, αν με ένα προιόν καλύπτω τον εθισμό μου από την μία και γλυτώνω το 95-96% των κακών του τσιγάρου, θα το προτιμήσω. Αν κάποιος μπορεί να μην κάνει τίποτα απολύτως, σαφώς είναι προτιμότερο, απλά λέμε πως η νικοτίνη υπάρχει στο τσιγάρο για να σε εθίζει και να το ζητάς, δεν είναι αυτή που κάνει την μεγάλη ζημιά στον οργανισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ηλεκτρονικο τσιγαρο, δε παιρνει υγρο. Παιρνει ειδικα τσιγαρα με φιλτρακι

Hλεκτρονικο τσιγαρο ειναι αρκει να γνωριζει κανεις απο που προκυπτει ο προσδιορισμος "ηλεκτρονικο" (και σιγουρα δεν προκυπτει απο τη χρηση υγρου ή μη...).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι η.τ. Ειναι κανονικος καπνος ειδικα επεξεργασμενος, με φλτρο, το οποιο μπαινοντας στη συσκευη θερμαινεται σε θερμοκρασια τετοια που να δινει λιγο ατμο ισως (παρεα με λιγο καπνο), ωστε να παρεις τις ουσιες που θες. Το δοκιμασα, δε μου αρεσε, μυριζει σαν κακοκαμμενο τσιγαρο στο τασακι, και τελειωνοντας το ανοιξα και ειδα τα περιεχομενα, οπου ο καπνος του ειχε γινει μαυρος και μισοκαμμενος.

Ενδιαφέρον.. έτσι όπως το είδα από κοντά, μου φάνηκε σαν ένα ακομα ηλεκτρονικό τσιγάρο που παίρνει υγρά σε σφραγισμενη θήκη που παρομοιάζει κανονικό τσιγάρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το παρουσίασε καπνοβιομηχανία - μια απ' τις μεγαλύτερες, αν όχι η μεγαλύτερη - είναι ήδη σε διαδικασία έγκρισης από τον FDA...

 

...μην ακούσω κανένα συκοφάντη να λέει τίποτα για συμφέροντα...

Κλείστε τον κύριο είναι εγκάθετος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το βιντεο μου φανηκε πολυ χειροτερο απο ηλεκτρονικο τσιγαρο παντως

 

Προφανώς.

Και αυτό γιατί έπρεπε να ΜΗΝ είναι συμβατό με ό,τι ήδη κυκλοφορεί στην αγορά ώστε ο κόσμος να μην έχει επιλογές aftermarket και αναγκαστικά να τα σκάει στην Παπαστράτος.

 

Αντικειμενικά ωστόσο, είναι ένα κακό προϊόν, χωρίς αυτονομία και με κακή εμπειρία χρήστη σε σχέση πάντα με ένα ηλεκτρονικό σύγχρονο τσιγάρο (δηλαδή mod διπλής μπαταρίας, ατμοποιητής sub-ohm).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή της συσκευής πια είναι;

Σαν μέρος της προωθητικής ενέργειας που γίνεται , έδωσε 50€ και πήρε τη συσκευή + 4 πακέτα

Προφανώς.

Και αυτό γιατί έπρεπε να ΜΗΝ είναι συμβατό με ό,τι ήδη κυκλοφορεί στην αγορά ώστε ο κόσμος να μην έχει επιλογές aftermarket και αναγκαστικά να τα σκάει στην Παπαστράτος.

 

Αντικειμενικά ωστόσο, είναι ένα κακό προϊόν, χωρίς αυτονομία και με κακή εμπειρία χρήστη σε σχέση πάντα με ένα ηλεκτρονικό σύγχρονο τσιγάρο (δηλαδή mod διπλής μπαταρίας, ατμοποιητής sub-ohm).

 

Κοιτά κακή εμπειρία χρήστη δε θα το έλεγα συνολικά, γιατί ο πατέρας μου ας πουμε θα βαριόταν άπειρα να μπει σε διαδικασίες ατμό ποιητών, αντιστάσεων, να γεμίζει υγρά κλπ. Αυτο ειναι πολύ πιο εύχρηστο. Βάζεις μέσα το τσιγάρο και τέλος.

 

Η αυτονομία ειναι θεμα γιατί θέλει και τον φορτιστή μαζί, σε όγκο και βάρος ομως δε ξεπερνά αυτο των περισσότερων ηλεκτρονικών τσιγάρων (εντάξει εκτός απο τα mini & τα πολύ λεπτά που έτσι κι αλλιώς δεν ειναι τα καλύτερα)

 

Εγώ επειδή τον ξερω πιστεύω οτι καποια στιγμη θα το βαρεθεί αλλα θεωρώ πως δεν ειναι κακό να υπάρχουν εναλλακτικές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μέρος της προωθητικής ενέργειας που γίνεται , έδωσε 50€ και πήρε τη συσκευή + 4 πακέτα

 

Κοιτά κακή εμπειρία χρήστη δε θα το έλεγα συνολικά, γιατί ο πατέρας μου ας πουμε θα βαριόταν άπειρα να μπει σε διαδικασίες ατμό ποιητών, αντιστάσεων, να γεμίζει υγρά κλπ. Αυτο ειναι πολύ πιο εύχρηστο. Βάζεις μέσα το τσιγάρο και τέλος.

 

Η αυτονομία ειναι θεμα γιατί θέλει και τον φορτιστή μαζί, σε όγκο και βάρος ομως δε ξεπερνά αυτο των περισσότερων ηλεκτρονικών τσιγάρων (εντάξει εκτός απο τα mini & τα πολύ λεπτά που έτσι κι αλλιώς δεν ειναι τα καλύτερα)

 

Εγώ επειδή τον ξερω πιστεύω οτι καποια στιγμη θα το βαρεθεί αλλα θεωρώ πως δεν ειναι κακό να υπάρχουν εναλλακτικές

 

Αν ο father δοκίμαζε ηλεκτρονικό τσιγάρο, θα τον αποζημίωνε και δεν θα του ήταν κόπος.

Γενικά η ευκολία, είναι ένας παράγοντας εμπειρίας αλλά όχι ο μοναδικός.

Όταν το ίδιο το προϊόν δεν είναι άξιο λόγου, τότε η ευκολία χρήσης είναι περιττή.

 

Η ποικιλία υγρών, αντιστάσεων (TC, Wattage) και γενικά του εξοπλισμού, δίνουν στον ατμιστή την δυνατότητα να φέρει το αποτέλεσμα στα μέτρα του.

Έτσι το αποτέλεσμα θα είναι όσο πιο κοντά γίνεται στα γούστα του (έως και 100%) και δεν γυρίσει εύκολα στον καρκίνο.

 

Η συσκευή της Παπαστράτος είναι ένα κλειστό σύστημα, απευθύνεται σε νεοεισερχόμενους και σε άτομα που δεν την ψάχνουν γενικά,

ποντάροντας πάντα και στην άγνοια του υποψήφιου αγοραστή.

Αν και θεωρώ πως δεν χρειάζεται τεράστιος κόπος να μάθεις τί εστί ηλεκτρονικό τσιγάρο στην μορφή που το χρησιμοποιούμε σήμερα.

 

Ο δρόμος που επέλεξε η Παπαστράτος, καταδικάζει το προϊόν της, όσο επιθετικό marketing και να κάνει.

 

Προβλέπω σύντομα νέα συσκευή από Παπαστράτος στα χνάρια των Nobacco/Alter Ego που απλά έκαναν rebranding υπάρχοντος εξοπλισμού ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ο συγκεκριμένος αγοραστής ειναι κατα του ηλεκτρονικού τσιγάρου , κι επειδή ειναι και χημικός σου πετάει όρους που δε ξερεις να απαντήσεις :P

 

Αυτά που λες περι ήλ. Τσιγάρου εγώ τα ξερω, διάβαζα το δίπλα νήμα κι ειχα πείσει τον δικό μου να παρει cubis + vtc mini κι ειναι πολύ ευχαριστημένος μήνες τωρα , όποτε εγώ δε διαφωνώ με ολα αυτά.

 

Απλά ο Παπαστράτος ιςως χτυπήσει κατηγορία πελατών σα τον πατέρα μου που είτε έχουν αμφιβολίες περι επικινδυνότητας ήλ. Τσιγάρου είτε δε θέλουν ολα τα...περιφερειακά του, ή και τα δυο μαζί. Κι αυτο που λες κι εσυ, ανθρώπων που δε θέλουν να το πολύ ψάξουν

 

Εγώ δε το ειχα ακούσει καν το προϊόν, και ειναι πολύ φρέσκο, 1 βδομάδα - 10 μέρες το έχουν φέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...