Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Σχετικά νοικοκυρεμένα.

 

margarita έχεις δίκιο. Πετάγομαι και ποστάρω σε ένα thread που οι κάτοχοι αυτής της συσκευής υπερασπίζονται την αγορά που έκαναν. Άνιση "μάχη".

 

Ο καθείς κάνεις τις επιλογές του.

Δεν θα feedάρω άλλο το συγκεκριμένο thread.

 

Καλό απόγευμα σε όλους!

 

Το λάθος σου είναι πως πιστεύεις πως το άτμισμα είναι κάτι ...σχεδόν υγιεινό σε σχέση με τον απλό καπνό (χωρίς τα πρόσθετα). Οι μελέτες όμως για το άτμισμα δεν είναι ακόμη ούτε πολλές ούτε και σοβαρές.

 

Προσωπικά πιστεύω πως κανένας τρόπος "καπνίσματος" δεν κάνει καλό, ταυτόχρονα όμως μπορώ να δω παντού γύρω μου χιλιάδες ανθρώπους που πάνε και αγοράζουν υγρά και συσκευές που κυριολεκτικά "δεν τις ξέρει η μάνα τους". Και αυτό δεν το λες και ακίνδυνο! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακίνδυνο είναι να μπεις σε μια γυάλα και να προσέχεις μην σπάσει. Εδώ απλά προσπαθούμε να βρούμε λιγότερο βλαβερούς τρόπους για να αντικαταστήσουμε το κανονικό τσιγάρο. Κατά τ'άλλα whatever rocks your boat.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος σου είναι πως πιστεύεις πως το άτμισμα είναι κάτι ...σχεδόν υγιεινό σε σχέση με τον απλό καπνό (χωρίς τα πρόσθετα). Οι μελέτες όμως για το άτμισμα δεν είναι ακόμη ούτε πολλές ούτε και σοβαρές.

 

Προσωπικά πιστεύω πως κανένας τρόπος "καπνίσματος" δεν κάνει καλό, ταυτόχρονα όμως μπορώ να δω παντού γύρω μου χιλιάδες ανθρώπους που πάνε και αγοράζουν υγρά και συσκευές που κυριολεκτικά "δεν τις ξέρει η μάνα τους". Και αυτό δεν το λες και ακίνδυνο! :)

 

Πάντα το αναφέρω ως λιγότερο επιβλαβές. Δεν ισχύει αυτό που φανάστηκες πως πιστεύω. :)

Μελέτες υπάρχουν καθώς και κάθε εταιρεία παρασκευής υγρών οφείλει να δημοσιεύει τις αναλύσεις των υγρών που παράγει.

Με τα νέα μέτρα μπήκαν επιπλέον κόστη αδειοδοτήσεων/ελέγχων/χημικών αναλύσεων μέχρι ένα υγρό αναπλήρωσης να καταλήξει στα ράφια των καταστημάτων.

 

Το προφανές είναι πως ο,τιδήποτε μπαίνει στα πνευμόνια μας δεν μπαίνει για καλό πλην του καθαρού αέρα της εξοχής.

Τα υπόλοιπα τα έχω αναφέρει σε προηγούμενα σεντόνια.

 

Δυστυχώς το σύγχρονο ΗΤ δεν έχει το marketing της Philip Morris και ως προϊόν δεν διαχειρίστηκε όπως έπρεπε από τους ντόπιους συλλόγους εν Ελλάδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά σοβαρές είναι οι έρευνες ρε παιδιά (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, βλέπε μπανάκι κυττάρων σε 18ρι υγρό για μέρες), το θέμα είναι πως ίσως δεν είναι μακροπρόθεσμες.

Βασικά το μεγαλύτερο πρόβλημα πολλών από εμάς με το iqos, καπνιστών, ατμιστών, ή μη, είναι πως πρόκειται για προϊόν που προωθείται από καπνοβιομηχανία. Αυτό βέβαια μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα, μιας και από όσα έχω καταλάβει ακολουθεί πρακτικά τη μορφή ενός vaporizer, σωστά;

Στο κάτω κάτω από τη στιγμή που σε κρατάει μακριά από το τσιγάρο και είναι λιγότερο επιβλαβές, καλό είναι. Το «καλό» πάντα συγκριτικά με το τσιγάρο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά την κάνει τη δουλειά του το IQOS τουλάχιστον για εμένα προσωπικά.

 

Είμαι εδώ και ένα μήνα χωρίς ΚΤ και μπορώ με σιγουριά να πω ότι έχω δει μεγάλη βελτίωση στο αναπνευστικό μου. Όπως περίπου όταν άτμιζα. Είμαι βαρύς καπνιστής τα τελευταία 32 χρόνια και με εξαίρεση ενα περίπου εξάμηνο αποχής μου από το κάπνισμα με χρήση ηλεκτρονικού εδώ και 5 περίπου χρόνια ξαναγύρισα στο τσιγάρο με τεράστιες επιπτώσεις στην υγεία μου. Το Ηλεκτρονικό τσιγάρο σε εμένα προσωπικά δεν έκατσε για αποκλειστική χρήση. Θες λόγω γεύσεων θες λόγω ιδιοσυγκρασίας απλά δεν μπόρεσε να με κρατήσει μακριά από το τσιγάρο.  Έτσι δοκίμασα το IQOS.

 

Δεν ξέρω πόσο βλαπτικό είναι και σε τι ποσοστό αυτό προσδιορίζεται αλλά σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με το κ.τ μιας και δεν υπάρχει θεωρητικά καύση. Αυτοί υποστηρίζουν ότι είναι 90 με 95% ασφαλέστερο αλλά μιας και το παρελθόν τους είναι ένοχο όπως και όλων των καπνοβιομηχανιών διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μέχρι νεωτέρας. Πάντως όλες οι μέχρι στιγμής έρευνες τους είναι ανοιχτές στο κοινό για ανεξάρτητη έρευνα, επαλήθευση και ενημέρωση.

 

Προσωπικά πιστεύω πως το IQOS απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε καπνιστές που ψάχνουν να βρουν εναλλακτικούς (ίσως πιο ασφαλείς) τρόπους καπνίσματος και όχι σε άτομα που θέλουν να το κόψουν. Γι αυτούς απλά δεν κάνει μιας και προσομοιάζει επικίνδυνα το κανονικό τσιγάρο.

Αθώο δεν είναι όπως αθώο δεν είναι τίποτα ειδικά στις μέρες μας. Αλλά αν αυτό το μαραφέτι ενέχει μικρότερο κίνδυνο από το κ.τ δεν βρίσκω το λόγο να μην το δοκιμάσει κάποιος ειδικά αν τον καλύπτει τόσο γευστικά όσο και από θέμα νικοτίνης.
Το συγκεκριμένο προϊον δεν έχει καμία σχέση με το ηλεκτρονικό τσιγάρο παιδιά. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα και καλό θα ήταν να αποφεύγεται η όποια σύγκρισή τους.

Επεξ/σία από drkkst
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λες και άσχημο σαν προϊόν πάντως... εγώ δεν καπνίζω και το πήρε ο πατεράς μου πρόσφατα. Ούτε όταν το χρησιμοποιεί με ενοχλεί (το τσιγάρο το σιχαίνομαι). Ευχαριστημένος είναι.. στην αρχή δυσκολεύτηκε γτ του φαινόταν ψιλό άθλια γεύση αλλά τώρα δεν μπορεί να ξανακάνει τσιγάρο. Διαβάζω σε κάτι άρθρα στο Ίντερνετ ότι όλες οι εταιρίες θα καταλήξουν σε κάτι τέτοιο (θέρμανση) και ότι και καλά είναι το μέλλον του καπνού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ως αντικαπνιστης και ως πολίτης που νιώθω όμηρος των καπνιστών όταν επιλέγω να βγω για καφέ/φαγητό/ποτό κτλ , εύχομαι πραγματικά αυτά τα προϊόντα να πετύχουν σε τέτοιο βαθμό ώστε να αντικαταστήσουν πλήρως τα κανονικά τσιγάρα.

Βρέθηκα σε καφέ όπου δίπλα μου έκατσε παρέα 4 ατόμων, όπου οι 3 έκαναν το iqos και ο ένας κανονικό.

Ο ένας μόνος του ενοχλούσε σε πολλαπλάσιο βαθμό, μιας κ το κανονικό, εκπέμπει την αηδία ακόμα και στο τασάκι+ την εκπνοή.

Τα ηλεκτρικά και τα 3 μαζί σε λειτουργία μου ήταν πρακτικά μη ανιχνεύσιμα.

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τα ηλεκτρονικά ατμού αν και συγκριτικά εκπέμπουν περισσότερο ατμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ως αντικαπνιστης και ως πολίτης που νιώθω όμηρος των καπνιστών όταν επιλέγω να βγω για καφέ/φαγητό/ποτό κτλ , εύχομαι πραγματικά αυτά τα προϊόντα να πετύχουν σε τέτοιο βαθμό ώστε να αντικαταστήσουν πλήρως τα κανονικά τσιγάρα.

Βρέθηκα σε καφέ όπου δίπλα μου έκατσε παρέα 4 ατόμων, όπου οι 3 έκαναν το iqos και ο ένας κανονικό.

Ο ένας μόνος του ενοχλούσε σε πολλαπλάσιο βαθμό, μιας κ το κανονικό, εκπέμπει την αηδία ακόμα και στο τασάκι+ την εκπνοή.

Τα ηλεκτρικά και τα 3 μαζί σε λειτουργία μου ήταν πρακτικά μη ανιχνεύσιμα.

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τα ηλεκτρονικά ατμού αν και συγκριτικά εκπέμπουν περισσότερο ατμό.

 

Να εύχεσαι να αρχικά να πάρουν πόδι από την αγορά ΟΛΑ τα προιόντα καπνού, δηλαδή τσιγάρα, στριφτά ΚΑΙ το iQOS.

 

Σε δεύτερο χρόνο, να εύχεσαι ο κόσμος να ελαττώσει και το ηλεκτρονικό τσιγάρο (αυτό που είπες ως "ατμού").

 

Όχι άλλα € σε καπνοβιομηχανίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εύχεσαι να αρχικά να πάρουν πόδι από την αγορά ΟΛΑ τα προιόντα καπνού, δηλαδή τσιγάρα, στριφτά ΚΑΙ το iQOS.

 

Σε δεύτερο χρόνο, να εύχεσαι ο κόσμος να ελαττώσει και το ηλεκτρονικό τσιγάρο (αυτό που είπες ως "ατμού").

 

Όχι άλλα € σε καπνοβιομηχανίες.

Ακόμα και οι ευχές, έχουν τη λογική μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να εύχεσαι να αρχικά να πάρουν πόδι από την αγορά ΟΛΑ τα προιόντα καπνού, δηλαδή τσιγάρα, στριφτά ΚΑΙ το iQOS.

 

Σε δεύτερο χρόνο, να εύχεσαι ο κόσμος να ελαττώσει και το ηλεκτρονικό τσιγάρο (αυτό που είπες ως "ατμού").

 

Όχι άλλα € σε καπνοβιομηχανίες.

 

Και τα υγρά ε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Απογοήτευση παιδιά αυτά που διάβασα εδώ. Δυστυχώς εμένα μου άρεσε παρά πολύ το ηλεκτρονικό τσιγάρο και ήμουν έτοιμος να το ξεκινήσω. Όμως κολλητός φίλος που ερευνά το θέμα στο χημικό Θεσσαλονίκης μου απέδειξε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει 25 τοις εκατό παραπάνω καρκινογόνες ουσίες από το κανονικό τσιγάρο σε συγκέντρωση. Οποία βελτίωση νοιώθει ο ατμιστης είναι γιατί γλιτώνει την πίσσα από την καύση.

 

Αυτό πάει να κάνει και η Phillip Morris αλλά αφού μου λέτε ότι έχει χάλια γεύση και παίρνει μόνο τον δικό τους καπνό δυστυχώς δεν θα το πάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όμως κολλητός φίλος που ερευνά το θέμα στο χημικό Θεσσαλονίκης μου απέδειξε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει 25 τοις εκατό παραπάνω καρκινογόνες ουσίες από το κανονικό τσιγάρο σε συγκέντρωση. 

 

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

Ρε τον κολλητό, μεγάλο αλάνι, όλος ο πλανήτης δεν έχει τέτοια έρευνα ακόμη, και αυτός μέσα σε 5 λεπτά το ΑΠΕΔΕΙΞΕ.

Πως και πως την περιμέναμε αυτήν την έρευνα και τελικά ήταν δίπλα στο σπίτι μας!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω, το κόβω σήμερα το καρκινογόνο το ηλεκτρονικό και γυρνάω στο κανονικό τσιγάρο, να ' ναι καλά το φιλαράκι που μας άνοιξε τα μάτια. Μην ξεχάσει να μοιραστεί τις ανακαλύψεις του στο παγκόσμιο κοινό, θα σώσει ζωές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κοβεται εντελως λεω εγω που μας εχετε γεμισει καρκινο στις καφετεριες και στα μαγαζια...
Ας το πανε ενα 10ρικο τουλαχιστον το πακετο η το γεμισμα να βγαζει και το κρατος κανα φρεγκο απο τον καρκινο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...