Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εντύπωση ότι οι νέοι καπνίζουν λιγότερο, αλλά είναι απλά μια αίσθηση, μπορεί να κάνω λάθος με νούμερα.

Συμφωνω μαζι σου, και εγω νομιζω πως οι νεοι καπνιζουν πλεον λιγοτερο. Οσο για το σχολιο που ειπε ο φιλος πιο πανω, οτι οσοι χρησιμοποιουν ηλεκτ. τσιγαρο το χρησιμοποιουν ανεξελενκτα... εχει δικιο, εχω δει στην βιβλιοθηκη της σχολης να καπνιζουν .... Επισης, εχω δει ατομα που δεν εχουν καπνισει ποτε στην ζωη τους , να χρησιμοποιουν ηλεκτρονικο τσιγαρο. ΛΟΛ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συμφωνω μαζι σου, και εγω νομιζω πως οι νεοι καπνιζουν πλεον λιγοτερο. Οσο για το σχολιο που ειπε ο φιλος πιο πανω, οτι οσοι χρησιμοποιουν ηλεκτ. τσιγαρο το χρησιμοποιουν ανεξελενκτα... εχει δικιο, εχω δει στην βιβλιοθηκη της σχολης να καπνιζουν .... Επισης, εχω δει ατομα που δεν εχουν καπνισει ποτε στην ζωη τους , να χρησιμοποιουν ηλεκτρονικο τσιγαρο. ΛΟΛ

Αυτό δεν το έχω δει αλλά δεν βρίσκω λογική να το κάνει κάποιος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό δεν το έχω δει αλλά δεν βρίσκω λογική να το κάνει κάποιος!

 

"Μόδα". Στο μυαλό ενός νέου παίζουν πολλά πράγματα ρόλο... :P

 

Προσωπικά πάντως είμαι της άποψης πως αν θεωρείς πως το κάπνισμα σου κάνει κακό, το κόβεις μαχαίρι. Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα για ψυχολογικούς κυρίως λόγους.

 

Βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς μιας και ποτέ δεν εθίστηκα στο τσιγάρο και σταθερά για πάρα πολλά χρόνια δοκιμάζω σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπως μετά από ένα καλό φαγητό/ποτό/καφέ (παίζει και πούρο επίσης σε πολύ πιο σπέσιαλ περιπτώσεις :P ). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μόδα". Στο μυαλό ενός νέου παίζουν πολλά πράγματα ρόλο... :P

Μετά - μόδα ας πούμε; Πάω απευθείας στο ηλεκτρονικό χωρίς να έχω περάσει από το κλασσικό; Μπορεί να είναι αυτό όντως!

 

(Ντρέπομαι που δεν το σκέφτηκα και που θέλω να με θεωρώ και νέο! :D ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς μιας και ποτέ δεν εθίστηκα στο τσιγάρο και σταθερά για πάρα πολλά χρόνια δοκιμάζω σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπως μετά από ένα καλό φαγητό/ποτό/καφέ (παίζει και πούρο επίσης σε πολύ πιο σπέσιαλ περιπτώσεις :P ).

 

Παντα σας ζήλευα εσας ε.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που στηρίζεις το λιγότερο επιβλαβές;

 

Οσο για τα υπόλοιπα, δεν ενδιαφέρουν όλους τους καπνιστές το ίδιο.

 

Το διαδίκτυο έχει γεμίσει με έρευνες και ιδίως του Κωνσταντίνου Φαρσαλινού επί του θέματος.

 

Τα υπόλοιπα, κακώς δεν ενδιαφέρουν όλους όσους καπνίζουν, γιατί θα αύξαναν τις πιθανότητες να το κόψουν.

 

Προφανώς ένα τόσο παραμετροποιήσιμο προϊόν, δεν απευθύνεται σε όλους και για αυτό βλέπει συσκευές τύπου στυλό ή vaporizer-iQos.

 

Tο ότι ο Έλληνας ανακάλυψε το ηλεκτρονικό τσιγάρο όταν μία κακή εκδοχή του (vaporizer - iQos) άρχισε να λανσάρετε (με τις ευλογίες του κράτους), δεν έχει να λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το διαδίκτυο έχει γεμίσει με έρευνες και ιδίως του Κωνσταντίνου Φαρσαλινού επί του θέματος.

Τα υπόλοιπα, κακώς δεν ενδιαφέρουν όλους όσους καπνίζουν, γιατί θα αύξαναν τις πιθανότητες να το κόψουν.

 

Προφανώς ένα τόσο παραμετροποιήσιμο προϊόν, δεν απευθύνεται σε όλους και για αυτό βλέπει συσκευές τύπου στυλό ή vaporizer-iQos.

 

Tο ότι ο Έλληνας ανακάλυψε το ηλεκτρονικό τσιγάρο όταν μία κακή εκδοχή του (vaporizer - iQos) άρχισε να λανσάρετε (με τις ευλογίες του κράτους), δεν έχει να λέει.

Τώρα μόλις με έχασες εμένα... Δεν υπάρχει αθώα νικοτινη, χρήστης είσαι με όλες τις μορφές της... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα σήμερα από το μαγαζί που έχουν ανοίξει στο κέντρο απέναντι από τα αττικά.δν καπνίζω(μόνο τράκα κάνω χαχα) αλλά τα είχα απορία.thanks inso for the info :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μόλις με έχασες εμένα... Δεν υπάρχει αθώα νικοτινη, χρήστης είσαι με όλες τις μορφές της... :)

 

Το κακό στο τσιγάρο δεν το κάνει η νικοτίνη, το κάνουν οι χιλιάδες υπόλοιπες ουσίες που έχει, σε αντίθεση με το ηλεκτρονικό.

Η νικοτίνη βρίσκεται εκεί για τον εθισμό, για να συνεχίζεις να καπνίζεις.

 

Στο πόσο κακό κάνει στην υγεία το ένα και πόσο το άλλο δεν υπάρχει καμία σύγκριση, μπορούμε βέβαια να λέμε "το ένα κάνει 1 φορά κακό και το άλλο 100.000, αλλά και τα 2 κακό κάνουν άρα το ίδιο ακριβώς πράγμα είναι", αλλά δεν ξέρω πόσο λογική έχει. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μόλις με έχασες εμένα... Δεν υπάρχει αθώα νικοτινη, χρήστης είσαι με όλες τις μορφές της... :)

 

Η τοξικότητά εξαρτάται από την περιεκτικότητα. Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.

Άσε που με το ηλεκτρονικό από μόνος του κανείς, μειώνει την νικοτίνη σταδιακά και ας μην το έχει βάλει στόχο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειναι και τίποτα σίγουρο, έχω δυο περιπτώσεις, ο ένας κανα χρόνο τωρα , η αλλη πολυ παραπάνω, που δεν έχουν μειώσει νικοτίνη. Τέλοσπαντων! Προσωπικά απο απορία άνοιξα το θεμα, κι ειχα γράψει και στου ηλεκτρονικού όταν μου συστήσατε τον cubis για δικό μου άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειναι και τίποτα σίγουρο, έχω δυο περιπτώσεις, ο ένας κανα χρόνο τωρα , η αλλη πολυ παραπάνω, που δεν έχουν μειώσει νικοτίνη. Τέλοσπαντων! Προσωπικά απο απορία άνοιξα το θεμα, κι ειχα γράψει και στου ηλεκτρονικού όταν μου συστήσατε τον cubis για δικό μου άτομο.

 

Σε προσωπικό επίπεδο και έχοντας ευρύ ατμιστικό κύκλο παρέας, όλοι πλέον παίζουμε με max 3mg, δηλαδή ultra low nic.

Οι περισσότεροι δε φτιάχνουμε μόνοι μας τα υγρά που ατμίζουμε.

 

Ας παραδειγματιστούμε από την Αγγλία που δεν απέριψε το Η.Τ. όπως όλες οι άλλες χώρες και καλό θα είναι να μην δίνουμε χώρο στις καπνοβιομηχανίες που αντιλαμβάνονται πως η στροφή στο Η.Τ. δεν είναι απλά μόδα και για αυτό στρέφονται σε εναλλακτικές μορφές πατενταρισμένου καπνίζειν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει κάνει άλματα την τελευταία 6ετία και πλέον έχουμε να κάνουμε με υγρά αναπλήρωσης, συγκεκριμένων συστατικών/προδιαγραφών που δίνουν στον χρήστη την επιλογή περιεκτικότητας νικοτίνης με απώτερο σκοπό (αν θέλει ο ίδιος) την σταδιακή ελάττωσή της (που είναι εύκολο να γίνει).

 

Το σημαντικό είναι πως εδώ δεν έχουμε προϊόν καύσης όπως στο iQos, αλλά βρασμού.

 

 

Με λίγα λόγια, το iQos είναι κακό προϊόν το οποίο θα βασιστεί στο marketing και στην ελληνική αγορά που ως γνωστόν δεν είναι και η πιο δύσκολη στο να καταναλώνει ό,τι της λανσάρουν.

 

Τέτοιες κινήσεις πηγαίνουν πίσω το όλο ζήτημα του ατμίζειν και είναι πεταμένα λεφτά.

 

 

Ποιος ειπε πως παιρνει καποιος το iqos ή ενα πιο ελαφρυ τσιγαρο, με σκοπο να κοψει το καπνισμα; Εχεις δει πολλους με τσιγαρα 0.1/1 να κοβουν το καπνισμα;!

 

Τοσο ξερεις, τοσο λες!!! Η διαφορα του iqos ειναι η ΘΕΡΜΑΝΣΗ, ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΚΑΥΣΗ!!! Heat not Burn λεει...

 

Αν περιμενε την ελληνικη αγορα με τους καταναλωτες που πανε και ψωνιζουν τα τσιγαρα με το κομματι και τον καπνο απο τις προσφυγοπουλες γριες με τα λαθραια, τοτε σιγουρα... Αλλα πριν ερθει στην Ελλαδα, ξεκινησε απο την Ιαπωνια, η οποια τυγχανει να ειναι και η 4η χωρα παγκοσμιως σε καπνιστες, και απο ποσες αλλες ευρωπαικες χωρες...

 

Δε μπορει να απευθυνεται σε ολους το συγκεκριμενο προϊον, οποτε για καποιους μπορει να ειναι πεταμενα τα λεφτα και για αλλους να μην ειναι.. Ενας μπατσος ειναι μαλακας, αρα ολοι οι αστυνομικοι ειναι μαλακες;;; Δεν κανει σε σενα, αρα δεν κανει σε ολους;!

 

 

Τελικά υπάρχει κόσμος που αγοράζει αυτό το προϊόν; (ρητορικό)

9000 χρηστες στην Ελλαδα, 1 εκατομμυριο στον κοσμο, κι αυξανονται...

 

  

Που στηρίζεις το λιγότερο επιβλαβές;

Οσο για τα υπόλοιπα, δεν ενδιαφέρουν όλους τους καπνιστές το ίδιο.

Τσιγαρο και λεξεις υγεια, αβλαβες κλπ, δεν κολλανε... Ειναι χαρακτηρισμενο ως Προϊον Μειωμενου Κινδυνου, και η διαφορα εγκειται στη μηδενικη πισσα και μονοξειδιο. Οχι, σαν ανθρωποι παιρνουμε μονοξειδιο παντα!! Απλα αντι να απορροφουμε 5mg απο ενα τσιγαρο και 2.5mg απο την ατμοσφαιρικη ρυπανση, παιρνουμε μονο το δευτερο, τα 2.5 δηλαδη και γλυτωνουμε τα πρωτα. Οφελος; Περισσοτερη κυκλοφορια ερυθρων αιμοσφαιριων ελευθερα απο CO, αρα περισσοτερο οξυγονο, αρα καλυτερη ευεξια οταν ανεβοκατεβουμε τα σκαλια ή παμε στο γυμναστηριο. Αυτα τα παρατηρησα εγω... Αλλος μπορει να πει πως του ανοιξε η ορεξη, αλλος οτι εβαλε κιλα, αλλος οτι ΕΧΑΣΕ κιλα.

 

Επιβλαβης ειναι η καταχρηση στα παντα, οχι η χρηση. Εδω γιατροι ελεγαν σε ασθενεις με υποταση, κανε 2-3 τσιγαρα την ημερα, οχι παραπανω, για να ανεβαζεις τους καρδιακους σου παλμους....

 

Καθε απορια για το τσιγαρο την απανταει το επιστημονικο σαιτ της philip morris, το pmiscience.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9000 χρηστες στην Ελλαδα, 1 εκατομμυριο στον κοσμο, κι αυξανονται...

 

 

Αυτά τα νούμερα ειδικά για την Ελλάδα, δεν ισχύουν.

Αν ισχύουν, είναι λυπητερό αλλά κλασικό για τον Έλληνα να καταπίνει αμάσητα και πολύ καλό για το upper management της PM που κατάφερε να πιάσει τρελό στόχο.

 

Μαζί με τα υπόλοιπα που έγραψες, τα θεωρώ πωλητηλίκι και κακό του είδους, γιατί φαίνεται πως δεν γνωρίζεις τί είναι επί της ουσίας το iQos και γενικά τα vaporizers.

 

Και ναι, είναι καύση που προέρχεται από θέρμανση και ας επιλέγει η κατασκευάστρια εταιρία να παίζει με τις λέξεις χρησιμοποιώντας το αίτιο (θέρμανση) και όχι το αποτέλεσμα (καύση).

 

Μπορείς σε προηγούμενη σελίδα να δεις σε video που ανάρτησα, τί είναι τα vaporizers που θερμαίνουν τον καπνό μέχρι να καεί για να παράγει καπνό και όχι ατμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...