Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ..ΣΟΚ! Δεν είχα κάνει για 4 μέρες κανονικό τσιγάρο(στριφτρο drum ασπρο)λόγω του οτι έκανα μόνο i-qos...Ε λοιπόν είπα να κάνω 1 στριφτό σήμερα .ΣΟΚ...Σαν να κάπνιζα πετρέλαιο παιδια!Είπα δεν μπορεί η ιδέα μου ήτανε κάνω άλλο ένα ...το ίδιο..Κάπνιζα πετρέλαιο κανονικό(αυτό λόγο της πίσσας και των άλλων χημικων ουσιων φανταζομαι)μετά απο αυτό εννοείται το πέταξα το στριφτό και τον drum ολοκληρο και λέω τέρμα Δεν πρόκειται να ξαναβάλω κανονικό τσιγάρο στο στόμα μου.Μόνο i-qos που έχω τώρα και ηλεκτρονικό που θα αγοράσω αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασα την έρευνα της PMI, δυστυχώς δεν έχει γίνει ακόμα ανεξάρτητη έρευνα και οι επιπτώσεις που αναφέρονται είναι οι βραχυπρόθεσμες. Τα στοιχεία που δίνει πάντως είναι εντυπωσιακά.

Μη-τοξικότητα >90%

Ασφάλεια (κάπνισμα σε κλειστούς χώρους) >90%

Και όλα τα θετικά που αναφέρθηκαν στα προηγούμενα ποστς. Το κακό είναι πως οι (heeters) καπνιστές θα κινδυνεύουν και πάλι από καρδιαγγειακές παθήσεις, γι'αυτό και το iqos είναι προϊόν με μειωμένο κίνδυνο, πράγμα για το οποίο ζήτησε και επίσημη έγκριση.

Προσωπικά το πήρα χθες και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν μου λείπει το τσιγάρο και ότι για κάποιο λόγο αισθάνομαι σαν να έχω ένα nicorette κολλημένο στο μπράτσο μου )))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς τί έχετε να πείτε?

Μια απλή απάντηση. Επεσες σε πακέτο από προβληματική παρτίδα. Συμβαίνει κάποια να είναι πιο "τζούφια" από άλλα! Δες τα ΡΜ σου :)

 

 

Διάβασα την έρευνα της PMI, δυστυχώς δεν έχει γίνει ακόμα ανεξάρτητη έρευνα και οι επιπτώσεις που αναφέρονται είναι οι βραχυπρόθεσμες. Τα στοιχεία που δίνει πάντως είναι εντυπωσιακά.

Μη-τοξικότητα >90%

Ασφάλεια (κάπνισμα σε κλειστούς χώρους) >90%

Και όλα τα θετικά που αναφέρθηκαν στα προηγούμενα ποστς. Το κακό είναι πως οι (heeters) καπνιστές θα κινδυνεύουν και πάλι από καρδιαγγειακές παθήσεις, γι'αυτό και το iqos είναι προϊόν με μειωμένο κίνδυνο, πράγμα για το οποίο ζήτησε και επίσημη έγκριση.

Προσωπικά το πήρα χθες και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δεν μου λείπει το τσιγάρο και ότι για κάποιο λόγο αισθάνομαι σαν να έχω ένα nicorette κολλημένο στο μπράτσο μου )))

 

Δε συγκρίνεται η απορρόφηση της νικοτίνης από ένα patch σε σχέση με την άμεση απορρόφηση που προκύπτει από ένα heet ή και ένα τσιγάρο. Στην πρώτη περίπτωση παίρνεις σταδιακά τη νικοτίνη, στη δεύτερη την προσλαμβάνεις άμεσα! Δες και συ τα ΡΜ σου! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και κάτι ακόμα. Το φίλτρο μετά το κάπνισμα παραμένει κάτασπρο, εντυπωσιακό!

 

Καλά αυτό δεν είναι και ένδειξη πως είναι και υγιεινό! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λευκό φίλτρο θα σου αλλάξει άποψη αν χειρουργήσεις ένα heet μετά από χρήση και δεις το 1ο φιλτράκι, το τρύπιο!

 

Ολα τα λεφτά είναι στο ενδιάμεσο φίλτρο, το PLA όπου γίνεται και η μεγαλύτερη δουλειά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού να ατμίζατε αντί να καπνίζατε.

 

Και το iQos θα σας φαινόταν πετρέλαιο και θα σας ενοχλούσε.

 

Ασε την καραμέλα και διάβασε κάτι παραπάνω... Αερόλυμα βγάζει το ΗΤ, αερόλυμα βγάζει και το iqos! Δεν ατμίζει ούτε ο ένας ούτε ο άλλος, και καπνό δεν βγάζει ούτε ο ένας ούτε ο άλλος! Καπνό βγάζει αυτός που ΚΑΙΕΙ τον καπνό!!!

 

Κι αν νομίζεις πως δε βγάζει αερόλυμα το ΗΤ (επειδή οι χρήστες ΗΤ το λένε vaping), τότε ψάξτο λίγο παραπάνω εσύ τουλάχιστον για να διαπιστώσεις πως αν δεν έβγαζες αερόλυμα, πόσα θα έμεναν μέσα σου από το τσιμπούκι του ΗΤ ή το φίλτρο του iqos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε την καραμέλα και διάβασε κάτι παραπάνω... Αερόλυμα βγάζει το ΗΤ, αερόλυμα βγάζει και το iqos! Δεν ατμίζει ούτε ο ένας ούτε ο άλλος, και καπνό δεν βγάζει ούτε ο ένας ούτε ο άλλος! Καπνό βγάζει αυτός που ΚΑΙΕΙ τον καπνό!!!

 

Κι αν νομίζεις πως δε βγάζει αερόλυμα το ΗΤ (επειδή οι χρήστες ΗΤ το λένε vaping), τότε ψάξτο λίγο παραπάνω εσύ τουλάχιστον για να διαπιστώσεις πως αν δεν έβγαζες αερόλυμα, πόσα θα έμεναν μέσα σου από το τσιμπούκι του ΗΤ ή το φίλτρο του iqos...

 

Συγκρίνεις τα φύλλα καπνού με τα υγρά που αποτελούνται από 4 συστατικά γνωστά για την χημική τους συμπεριφορά σε συνθήκες βρασμού;

 

Δε λέω, επιλογή σου να συνεχίζεις να πίνεις τον καρκίνο με την μορφή του iQos, αλλά στην προσπάθεια σου να πείσεις πόσο "καλό" είναι το iQos μην μειώνεις άλλα προϊόντα όπως το σύγχρονο ΗΤ με χρήση υγρών αναπλήρωσης το οποίο δεν χρησιμοποιεί καπνό της εκάστοτε καπνοβιομηχανίας που το πατεντοποιεί για να συνεχίζει να πουλάει καπνά.

 

Αδιάβαστο σε βρίσκω για μια ακόμα φορά.

 

Ρίξε μια ματιά σε προηγούμενα posts πριν ξαναποστάρεις περί αερολυμάτων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις τα φύλλα καπνού με τα υγρά που αποτελούνται από 4 συστατικά γνωστά για την χημική τους συμπεριφορά σε συνθήκες βρασμού;

 

Δε λέω, επιλογή σου να συνεχίζεις να πίνεις τον καρκίνο με την μορφή του iQos, αλλά στην προσπάθεια σου να πείσεις πόσο "καλό" είναι το iQos μην μειώνεις άλλα προϊόντα όπως το σύγχρονο ΗΤ με χρήση υγρών αναπλήρωσης το οποίο δεν χρησιμοποιεί καπνό της εκάστοτε καπνοβιομηχανίας που το πατεντοποιεί για να συνεχίζει να πουλάει καπνά.

 

Αδιάβαστο σε βρίσκω για μια ακόμα φορά.

 

Ρίξε μια ματιά σε προηγούμενα posts πριν ξαναποστάρεις περί αερολυμάτων.

 

Μπορείς να βρεις πολλούς ανθρώπους που καπνίζουν καπνό κομμένο και βρασμένο με τα χεράκια τους σε περιοχές που παράγουν καπνά, και ζούνε χρόνια πολλά... Το ότι εμένα είναι επιλογή μου να κάνω το iqos και σένα να κάνεις ΗΤ, δε σημαίνει πως ισοπεδώνω τα πάντα για το ΗΤ, ούτε και πως εσύ ισοπεδώνεις τα πάντα για το iqos! Κι αν μπορέσεις να παρουσιάσεις R&D 6 ετών για το ΗΤ όπως έκανε η philip morris για το iqos (ΠΡΙΝ το λανσάρει), τότε ναι, να το παραδεχτώ ό,τι μου λες. Αλλιώς όσα πιστεύω για το ΗΤ είναι απλά η ευρεία κατανάλωση από τα πειραματόζωα που το αγόρασαν χωρίς να υπάρχει προηγουμένως εκτενής έρευνα για την τεχνολογία.

 

Δεν πρόκειται να υπερασπιστώ καμία PMI, JTI, BAT, Karelias, ή όποια εταιρία βγάζει καπνά, και ηλεκτρονικά προϊόντα... Θα πιστέψω όμως σε κάτι που πρώτα θα έχει ερευνηθεί από κάποια έταιρία για ΧΡΟΝΙΑ πριν το πασάρει στην αγορά... Αν λοιπόν βγει η ΒΑΤ και πει πως εμείς με τα ΚΕΝΤ ή τα Rothman's έχουμε ερευνήσει το όλο θέμα, παρουσιάσει papers ερευνών  και πατέντες ΕΤΩΝ, και όχι απλά μερικών μηνών πριν τα διαθέσει στην αγορά, ΝΑΙ, θα τα δοκιμάσω κι αυτά να δω τι είναι...

 

Εσένα σε ενοχλεί περισσότερο η μονοπωλιακή τακτική της ΡΜΙ επί του παρόντος στην αγορά, ή το ότι έχει φύλλα καπνού, για να μπορέσω να καταλάβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βρεις πολλούς ανθρώπους που καπνίζουν καπνό κομμένο και βρασμένο με τα χεράκια τους σε περιοχές που παράγουν καπνά, και ζούνε χρόνια πολλά... Το ότι εμένα είναι επιλογή μου να κάνω το iqos και σένα να κάνεις ΗΤ, δε σημαίνει πως ισοπεδώνω τα πάντα για το ΗΤ, ούτε και πως εσύ ισοπεδώνεις τα πάντα για το iqos! Κι αν μπορέσεις να παρουσιάσεις R&D 6 ετών για το ΗΤ όπως έκανε η philip morris για το iqos (ΠΡΙΝ το λανσάρει), τότε ναι, να το παραδεχτώ ό,τι μου λες. Αλλιώς όσα πιστεύω για το ΗΤ είναι απλά η ευρεία κατανάλωση από τα πειραματόζωα που το αγόρασαν χωρίς να υπάρχει προηγουμένως εκτενής έρευνα για την τεχνολογία.

 

Δεν πρόκειται να υπερασπιστώ καμία PMI, JTI, BAT, Karelias, ή όποια εταιρία βγάζει καπνά, και ηλεκτρονικά προϊόντα... Θα πιστέψω όμως σε κάτι που πρώτα θα έχει ερευνηθεί από κάποια έταιρία για ΧΡΟΝΙΑ πριν το πασάρει στην αγορά... Αν λοιπόν βγει η ΒΑΤ και πει πως εμείς με τα ΚΕΝΤ ή τα Rothman's έχουμε ερευνήσει το όλο θέμα, παρουσιάσει papers ερευνών  και πατέντες ΕΤΩΝ, και όχι απλά μερικών μηνών πριν τα διαθέσει στην αγορά, ΝΑΙ, θα τα δοκιμάσω κι αυτά να δω τι είναι...

 

Εσένα σε ενοχλεί περισσότερο η μονοπωλιακή τακτική της ΡΜΙ επί του παρόντος στην αγορά, ή το ότι έχει φύλλα καπνού, για να μπορέσω να καταλάβω!

 

 

Nikos δε προσπαθει να πεισει ο απο πανω, εσυ μπαινεις συνεχει να λες κατα του iqos.

 

 

 

Και φυσικά γυρνάει χρόνια πίσω το ηλεκτρονικό καπνίζειν!

 

 

Απλά το ηλεκτρονικό τσιγάρο απέχει έτη φωτός από το iQos και είναι λιγότερο επιβλαβές.

Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα dry herb atomizer kit που αφενός μεν υπάρχουν στο εμπόριο εδώ και μια δεκαετία,

αφετέρου δε, στο iQos πατεντοποιούνται τα ανταλλακτικά με σαφή προσανατολισμό τα έσοδα και όχι το universality.

 

Αυτό με τον πολύ καπνό που ανέφερες δεν έχει να λέει, διότι και με κανονικό ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορείς άνετα να περιορίσεις την παραγωγή ατμού.

Απλά σε αρκετούς ατμιστές, αρέσει η μεγάλη παραγωγή ζεστού ατμού.

Ο εξοπλισμός του ηλεκτρονικού τσιγάρου σου δίνει όσες επιλογές θες στο θέμα αυτό.

 

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει κάνει άλματα την τελευταία 6ετία και πλέον έχουμε να κάνουμε με υγρά αναπλήρωσης, συγκεκριμένων συστατικών/προδιαγραφών που δίνουν στον χρήστη την επιλογή περιεκτικότητας νικοτίνης με απώτερο σκοπό (αν θέλει ο ίδιος) την σταδιακή ελάττωσή της (που είναι εύκολο να γίνει).

 

Το σημαντικό είναι πως εδώ δεν έχουμε προϊόν καύσης όπως στο iQos, αλλά βρασμού.

 

Τέλος, στο ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει κανείς άπειρες επιλογές αγοράς με διάφορα κριτήρια:

  • Αισθητικά
  • Αυτονομίας
  • Απόδοσης γεύσης
  • Παραγωγής ατμού
  • Επιλογών τζούρας (αεράτη σφιχτή)
  • Επιλογής γεύσης
  • Επιλογής thorat hit
  • Επιλογής περιεκτικότητας νικοτίνης
  • Τρόπου παραγωγής ατμού (σταθερής/μεταβλητής θερμοκρασίας TC/VW)

 

Με λίγα λόγια, το iQos είναι κακό προϊόν το οποίο θα βασιστεί στο marketing και στην ελληνική αγορά που ως γνωστόν δεν είναι και η πιο δύσκολη στο να καταναλώνει ό,τι της λανσάρουν.

 

Τέτοιες κινήσεις πηγαίνουν πίσω το όλο ζήτημα του ατμίζειν και είναι πεταμένα λεφτά.

 

 

Το διαδίκτυο έχει γεμίσει με έρευνες και ιδίως του Κωνσταντίνου Φαρσαλινού επί του θέματος.

 

Τα υπόλοιπα, κακώς δεν ενδιαφέρουν όλους όσους καπνίζουν, γιατί θα αύξαναν τις πιθανότητες να το κόψουν.

 

Προφανώς ένα τόσο παραμετροποιήσιμο προϊόν, δεν απευθύνεται σε όλους και για αυτό βλέπει συσκευές τύπου στυλό ή vaporizer-iQos.

 

Tο ότι ο Έλληνας ανακάλυψε το ηλεκτρονικό τσιγάρο όταν μία κακή εκδοχή του (vaporizer - iQos) άρχισε να λανσάρετε (με τις ευλογίες του κράτους), δεν έχει να λέει.

 

Σχετικά νοικοκυρεμένα.

 

margarita έχεις δίκιο. Πετάγομαι και ποστάρω σε ένα thread που οι κάτοχοι αυτής της συσκευής υπερασπίζονται την αγορά που έκαναν. Άνιση "μάχη".

 

Ο καθείς κάνεις τις επιλογές του.

Δεν θα feedάρω άλλο το συγκεκριμένο thread.

 

Καλό απόγευμα σε όλους!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...