Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, billdanos είπε

@nikoskon όπως βλέπεις το topic απευθύνεται σε όσους θέλουν να συζητήσουν για ένα συγκεκριμένο προϊόν. Είπες αρχικά τις απόψεις σου και λίγο πολύ τοποθετηθήκαμε όλοι. Το να επανέρχεσαι συνεχώς στο θέμα είναι λίγο άκομψο (σα να μπουκάρει η Λουκά ένα πράγμα... :P ) και αποπροσανατολίζει τη συζήτηση για μια ακόμη φορά. 

@billdanos

Τίτλος: Iqos: νέα μορφή καπνίσματος

Τα replies μου αφορούν το iQOS, τον τρόπο που λειτουργεί, το πόσο επιβλαβές είναι και την σύγκρισή του με ένα ένα άλλο προϊόν πρόσληψης νικοτίνης, το ηλεκτρονικό τσιγάρο (eCig) με χρήση υγρών αναπλήρωση.

Ενημερώνω με αναφορές/παραπομπές και δεν αποπροσανατολίζω* και εφόσον μιλάμε για θέματα που αφορούν την υγείας ας είμαστε περισσότερο προσεκτικοί.

Αυτά από εμένα.

*πολύ αυθαίρετος και λανθασμένος ο όρος "αποπροσανατολίζω" που χρησιμοποίησες και δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο που το έκανες όταν η συζήτηση παραμένει για το τσιγάρο iQOS.

Επεξ/σία από nikoskon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Just now, nikoskon said:

@billdanos

Τίτλος: Iqos: νέα μορφή καπνίσματος

Τα replies μου αφορούν το iQOS, τον τρόπο που λειτουργεί, το πόσο επιβλαβές είναι και την σύγκρισή του με ένα ένα άλλο προϊόν πρόσληψης νικοτίνης, το ηλεκτρονικό τσιγάρο (eCig) με χρήση υγρών αναπλήρωση.

Ενημερώνω με αναφορές/παραπομπές και δεν αποπροσανατολίζω* και εφόσον μιλάμε για θέματα που αφορούν την υγείας ας είμαστε περισσότερο προσεκτικοί.

Αυτά από εμένα.

*πολύ αυθαίρετος και λανθασμένος ο όρος "αποπροσανατολίζω" που χρησιμοποίησες και δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο που το έκανες όταν η συζήτηση παραμένει για το τσιγάρο iQOS.

Άρα να μπούμε και στο anti-fitness και να τους κράξουμε πως θα πεθάνουν από χοληστερίνη και μετά στο τοπικ της γυμναστικής να τους πούμε πως θα πεθάνουν από τα συμπληρώματα διατροφής και μετά στο...

Καταλαβαίνεις τι ακριβώς σου λέω. Εδικά όταν το θέμα σου συζητήθηκε ήδη στο παρελθόν στο ίδιο topic. 

Αυτά από εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν χεστηκαμε αν τα λεφτά από το iqos πάνε στις καπνοβιομηχανίες...

Αυτό που μας απασχολεί είναι να κάνουμε κάτι λιγότερο επιβλαβές από το κανονικό τσιγάρο και ίσως να μας βοηθήσει να το κόψουμε εντελώς τελικά.. 

Προσωπικά κάνω ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά σκέφτομαι να το γυρίσω στο iqos που δοκίμασα 1η φορά σήμερα...

Και αυτό γιατί το ηλεκτρονικό δεν έχει μπορέσει να με κρατήσει μακρυά από το κανονικό τσιγαρο (κάνω και τα 2 ταυτόχρονα). 

Επίσης παρατηρώ πως το ηλεκτρονικό με εθιζει υπερβολικά. Όλη την μέρα από την στιγμή που ξυπνάω ή καπνίζω ή ρουφάω.... Ιδίως αν για κάποιο λόγο μείνω από ηλεκτρονικό παθαίνω αμόκ και κάνω τσιγάρο κάθε 2 λεπτά... Αυτό το πράγμα δεν συνέβαινε ούτε όταν έκανα μόνο κανονικό...

Αντίθετα με το iqos παρατήρησα, στα 2 "τσιγαρα" που έκανα πως δεν θέλω να κάνω συνεχώς...

Σίγουρα η αίσθηση δεν ειναι σαν του ηλεκτρονικού αλλά κατώτερη. Το θέμα όμως για μένα είναι να το ελαττωσω και ίσως να το κόψω. Με το ηλεκτρονικό δεν το βλέπω να συμβαίνει αυτό. Ίσα ίσα πιστεύω είμαι πιο εθισμένος από την στιγμή που το άρχισα...

Επεξ/σία από crom251
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/01/2018 στις 9:24 ΠΜ, bakalex είπε

Πες καμμιά λεπτομέρεια.Με ποιο χρώμα σου συμβαίνει?Με το πορτοκαλί μήπως?Η το εχεις παρατηρήσει σε όλα?

Συμφωνώ με τον φίλο.Εχει λιγότερο καπνό σίγουρα.

Αλλα σκεφτείτε όμως να φτιαξει η γυναικα σας ένα ωραίο μοσχομυρωδάτο ταψί παστίτσιο,να βάλει ενα υπέροχο κομμάτι στο πιάτο,αλλα μόλις δοκιμάσετε να ναι λύσσα στο αλάτι.Εκτός απο την όψη παίζει ρόλο και η γεύση:D:P

Πέρα απ την πλάκα,το διακύβευμα είναι η απομάκρυνση απ το συμβατικο τσιγάρο.

Αν τα καταφέρνεις να γλυτώσεις απο αυτό με το ηλεκτρονικό,η με το iqos,η αν βαράς το κεφάλι σου σε εναν κορμό δέντρου λίγη σημασία έχει.:D

Σημασία έχει να πετύχεις τον στόχο σου.

Το κόκκινο κάνω, red label. Βασικά το παρατήρησα σε ένα συγκεκριμένο πακέτο σχεδόν σε όλα τα heats που έκανα από το εν λόγω πακέτο. Χτες και σήμερα που άνοιξα καινούργια πακέτα έτυχε μόνο σε μερικά heats και μπορεί να τυχαίνει και σε μερικές τζούρες μεμονωμένα από κάθε heat. 

Τελικά με το coach κάνουμε κάτι άλλο εκτός από το να αγοράσουμε την υπηρεσία?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, zananiro είπε

Το κόκκινο κάνω, red label. Βασικά το παρατήρησα σε ένα συγκεκριμένο πακέτο σχεδόν σε όλα τα heats που έκανα από το εν λόγω πακέτο. Χτες και σήμερα που άνοιξα καινούργια πακέτα έτυχε μόνο σε μερικά heats και μπορεί να τυχαίνει και σε μερικές τζούρες μεμονωμένα από κάθε heat. 

Τελικά με το coach κάνουμε κάτι άλλο εκτός από το να αγοράσουμε την υπηρεσία?

Το coach ειναι μια υπηρεσια για νέους χρήστες.Αλιεύουν πρώτες εντυπώσεις, λυνουν τυχον προβλήματα,ενημερωνονται για τυχον παραπονα,προσπαθουν να χτισουν μια βάση επικοινωνίας.Σε αντάλλαγμα κανουν καποια δωρακια.Απλα περίμενε.

Εμενα στα κόκκινα και τα τιρκουαζ heets δεν μου εχει τύχει αστοχία σε πακετο.Αντιθετως ειχα παραπονεθει πιο παλιά (τον πρώτο μηνα κυριως)για τα πορτοκαλι και λίγο για τα κιτρινα.

Παροτι ξεκαθαρισα οτι δεν επιζητούσα αντικατάσταση,μου ζητησαν επίμονα να κράτησω λίγα heets απο καθε πακετα που αντιμετώπισα προβλημα και να στείλουν courrier να μου τα αντικαταστησει με καινουργια οπως και έγινε.Τον τελευταίο καιρο δεν εχω συναντήσει κατι άξιο σχολιασμού.Σπάνια.Πάντως περίμενε πρώτα να σταματησει να αναβοσβήνει η βάση πριν κανεις την 1η τζούρα.Μην βιάζεσαι.6 λεπτα(με κοφτές τζούρες παντα)είναι αρκετα.

Στα κόκκινα heets(που για μενα ειναι τα καλύτερα),το μονο ψιλοθεματάκι που αντιμετωπίζω είναι οτι δεν μπαίνουν εύκολα στη λεπίδα.Δεν το πιέζω ομως.Μπορει να σπασει η λεπίδα και παραμορφωνει και το heet.Πατάω πρώτα το κουμπί για να ζεσταθεί η λεπίδα και αμέσως μετα βάζω(ευκολα πια) το Heet στη βάση.

Πιθανολογω οτι γιαυτο στα νέα iqos που κυκοφορουν στο εξωτερικο,εχουν κανει πιο λεπτη την λεπίδα.Προσωπικά πιστευω οτι είναι λάθος γιατί ετσι μπορει να σπας πιο ευκολα την λεπίδα στο αγαρμπο καθάρισμα.

 

 

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδα και το βιντεο του φαρσαλινου... Συμπερασμα απο την ερευνα με 2 λογια...

1) Το iqos ειναι σε πολυ μεγαλο βαθμο λιγοτερο επιβλαβες απο το κανονικο τσιγαρο

2) Το iqos ειναι σε ελαχιστο βαθμο πιο επιβλαβες απο το ηλεκτρονικο (εκτος απο την κατηγορια των μεταλλων που το iqos ειναι πιο ασφαλες απο το ηλεκτρονικο...)

Το κραξιμο που εχει πεσει επομενως απο μερικους για το iqos δεν εχει απολυτως καμια βαση...

Προσωπικα θα το δοκιμασω γιατι οπως ειπα και πριν εμενα το ηλεκτρονικο οχι απλα δεν μου βγηκε, αλλα με εχει μετατρεψει σε junkie της νικοτινης...

Επεξ/σία από crom251
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@crom251 Αν το δοκιμάσεις ξεκίνα με τα red (αν τα αντέξεις..) Είναι ότι πιο κοντινό σε συμβατικό.

Ξεκίνησα εδώ και ένα χρόνο με Amber και τώρα μόνο Red..

Το σημαντικό για μένα είναι ότι ο βήχας που είχα (34 χρόνια καπνιστής) μου κόπηκε μαχαίρι.

Δοκίμασα και με ηλεκτρονικό αλλά σε μένα δεν έκατσε..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, drkkst είπε

@crom251 Αν το δοκιμάσεις ξεκίνα με τα red (αν τα αντέξεις..) Είναι ότι πιο κοντινό σε συμβατικό.

Ξεκίνησα εδώ και ένα χρόνο με Amber και τώρα μόνο Red..

Το σημαντικό για μένα είναι ότι ο βήχας που είχα (34 χρόνια καπνιστής) μου κόπηκε μαχαίρι.

Δοκίμασα και με ηλεκτρονικό αλλά σε μένα δεν έκατσε..

Και εγώ δοκίμασα για λίγο το ηλεκτρονικό, αλλά το εγκατέλειψα μετά από λίγες μέρες. 

Με τι iqos δεν ευχαριστήθηκα μέχρι που ήρθε το red. Πραγματικά είναι ότι πιο κοντινό σε γεύση με το κανονικό τσιγάρο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα μου ρθε στο μειλ και αυτη η προσφορά(μετρια αλλα οκ)

Καταγραφή.JPG

6 ώρες πριν, Green Dragon είπε

 

Με τo iqos δεν ευχαριστήθηκα μέχρι που ήρθε το red. Πραγματικά είναι ότι πιο κοντινό σε γεύση με το κανονικό τσιγάρο. 

Και γω το ίδιο.Μολις τελειωσω τα πορτοκαλι που χω στοκ,μονο Red και κανενα menthol που και που

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, crom251 είπε

Το έκανα παραγγελια σημερα. Κουτί μου έκατσε η προσφορά. 

Πήρα το red μιας και είδα αυτό προτιμούν οι περισσότεροι...

Ειδωμεν...

Εξωτερικο νομίζω κυκλοφορουν 6 γευσεις.Προς το παρον εμεις μονο 4.Παντως αμα βρεις ευκαιρια πηγαινε σε ενα μαγαζι να δοκιμασεις και τις υπολοιπες.Ειναι καθαρα θεμα γουστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση...

Το heet το βαζουμε πριν αναψουμε την βαση ή πρεπει πρωτα να θερμανθει λιγο και μετα το βαζουμε?

Επισης καθε ποτε το καθαριζετε και πως?

Ειδα πως υπαρχει επιλογη να το καθαρισεις μεσα στον φορτιστη πατωντας το κουμπι με τον κυκλο. Επισης το καθαριζεις με τα αλλα εξαρτηματα που εχει μεσα...

Καθε ποτε και με ποιο τροπο το καθαριζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
46 minutes ago, crom251 said:

Ερωτηση...

Το heet το βαζουμε πριν αναψουμε την βαση ή πρεπει πρωτα να θερμανθει λιγο και μετα το βαζουμε?

Επισης καθε ποτε το καθαριζετε και πως?

Ειδα πως υπαρχει επιλογη να το καθαρισεις μεσα στον φορτιστη πατωντας το κουμπι με τον κυκλο. Επισης το καθαριζεις με τα αλλα εξαρτηματα που εχει μεσα...

Καθε ποτε και με ποιο τροπο το καθαριζετε?

Κάνεις ένα καθάρισμα μετά από ένα ολόκληρο πακέτο heets με τις ειδικές μπατονέτες και το βουρτσάκι. Αυτόματο καθαρισμό κάνει επίσης μόνο του κάθε ένα πακέτο αλλά μην περιμένεις και πολλά από αυτό μιας και απλά θερμένεται λίγο περισσότερο για να ξεραθούν τα υπολείμματα κλπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, crom251 είπε

Ερωτηση...Το heet το βαζουμε πριν αναψουμε την βαση ή πρεπει πρωτα να θερμανθει λιγο και μετα το βαζουμε?

Κανονικα πρίν το βάλεις στη βάση.Αν βλέπεις όμως οτι το ζορίζεις πατα το κουμπι να αναβοσβήνει και βάλε το heet μετά.Με ζεστή λεπίδα μπαίνει πιό εύκολα.

Για καθάρισμα δες εδω.Εγω καθαρίζω καθε βράδυ.Ειναι το πιο σπαστικό κομμάτι της υπόθεσης αλλά όμως απαραίτητο αμα θες να απολαμβάνεις την γεύση του καπνου.

 

Επίσης εαν βρείς κάποιο πακέτο που τα heets σου φαινονται "τζούφια"(δεν ρουφάς κανονικά δλδ) πίεζε το heet πρίν το τοποθετήσεις όπως στο 1:25 του βίντεο.

 

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πανω μερος της βασης (αυτο που τραβαμε και βγαινει) μπορουμε να το καθαρισουμε πλενοντας το με νερο? Δεν βλεπω να εχει κατι ιδιαιτερο που μπορει να παθει βλαβη. Σκετο πλαστικο ειναι...

Επισης ειδα στο βιντεο πως για τον καθαρισμο (προκειμενου να αποφυγεις να αγοραζεις συνεχως τις ''μπατονετες'') χρησιμοποιει κανονικες μπατονετες και αιθυλικη αλκοολη. Που την βρισκουμε την αιθυλικη αλκοολη?

Επεξ/σία από crom251
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...