Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Manjaro είπε

 

PS έξω στο μπαράκι πως έκανες; με κανονικά ή είχες powerbank για να φορτίζεις; 

 

Η προηγουμενη κατασταση περιγραφει καπνισμα με Marlboro.

H after,καπνισμα με Heets.

Tι να το κάνω το powerbank?

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, bakalex είπε

Δεν σε κατάλαβα...

Η προηγουμενη κατασταση περιγραφει καπνισμα με Marlboro.

H after,καπνισμα με Heets.

Tι να το κάνω το powerbank?

πως φόρτιζες την βάση; την σύνδεες σε USB στον τοίχο του μπαρ ας πούμε; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Manjaro είπε

πως φόρτιζες την βάση; την σύνδεες σε USB στον τοίχο του μπαρ ας πούμε; :P 

Φιλε,βαση είναι το μικρό.

Φορτιστής είναι το μεγάλο.

Το μικρό μπαινει μέσα στο  μεγάλο.:P

Το μικρό φορτίζει σε κάθε τσιγάρο,το μεγάλο σε κάθε πακέτο:D

0414N-Philip-Morris_article_main_image.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρατάει για ~20 τσιγάρα δηλαδή ωραία :)  Το έχεις καιρό; έχεις παρατηρήσει καμια πτώση στον αριθμό των φορτίσεων που μπορεί να δώσει στην βάση; ή αν η μπαταρία της βάσης τελειώνει πιο γρήγορα; αλλάζει η μπαταρία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φορτιστής φορτίζει σίγουρα περισσότερο απο 20 φορές τη βάση.Αν το πάρεις θα δεις οτι ειναι πολύ ποιοτικές συσκευές.Οποτε σίγουρα για 1 χρόνο δεν θα έχεις πρόβλημα με μπαταρίες οι οποίες δεν αλλάζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Manjaro είπε

κρατάει για ~20 τσιγάρα δηλαδή ωραία :)  Το έχεις καιρό; έχεις παρατηρήσει καμια πτώση στον αριθμό των φορτίσεων που μπορεί να δώσει στην βάση; ή αν η μπαταρία της βάσης τελειώνει πιο γρήγορα; αλλάζει η μπαταρία; 

Οπως γράφει και ο gab21

ο φορτιστής κρατάει περισσότερο απο 1 πακέτο heets,περίπου εναμισυ.

Το έχω 4 μήνες.Δεν έχω παρατηρήσει καποια πτώση στην μπαταρία του φορτιστη.Τον φορτίζω περίπου καθε δευτερη μερα(κανω 11-12 heets τη μέρα).Η μπαταρία της βάσης κρατα 6 λεπτά~.

Για αλλαγή μπαταρίας μάλλον πας στο service.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Manjaro said:

κρατάει για ~20 τσιγάρα δηλαδή ωραία :)  Το έχεις καιρό; έχεις παρατηρήσει καμια πτώση στον αριθμό των φορτίσεων που μπορεί να δώσει στην βάση; ή αν η μπαταρία της βάσης τελειώνει πιο γρήγορα; αλλάζει η μπαταρία; 

Βρε, τόση ώρα νόμιζες πως κυκλοφορείς έξω μόνο το με το stick? Όλη τη συσκευή έχεις μαζί σου και απλά βγάζεις κάθε φορά από τη βάση του το stick. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Βρε, τόση ώρα νόμιζες πως κυκλοφορείς έξω μόνο το με το stick? Όλη τη συσκευή έχεις μαζί σου και απλά βγάζεις κάθε φορά από τη βάση του το stick. :)

όχι ακριβώς απλά δεν ήξερα ότι φορτίζει η βάση τόσες πολλές φορές χωρίς να είναι στην μπρίζα (γιατί δεν ειναι πολύ πιο μεγάλη απο το στικάκι) αλλά αν ειναι για καμιά 20 τσιγάρα είναι εντάξει πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Manjaro said:

όχι ακριβώς απλά δεν ήξερα ότι φορτίζει η βάση τόσες πολλές φορές χωρίς να είναι στην μπρίζα (γιατί δεν ειναι πολύ πιο μεγάλη απο το στικάκι) αλλά αν ειναι για καμιά 20 τσιγάρα είναι εντάξει πιστεύω. 

Η βάση έχει τη "λογική" του πακέτου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μας,

Καπνιστής πολλά (μα πολλά) χρόνια, τα τελευταία περίπου 20 με καπνό, πιο πριν με πακέτο (είμαι 40 ετών). Ο καπνός είχε ξεκινήσει για λόγους οικονομίας λόγω σπουδών στο εξωτερικό, το σιχαινόμουν (εν συγκρίσει με το πακέτο/α που έκανα αλλά και με κάθε λογής μάρκες καπνού) μέχρι που ευτυχώς ανακάλυψα κάποια στιγμή τον craven, τον οποίο θεωρώ πολύ ποιοτικό. Το κακό είναι ότι έφτασα (τα τελευταία ας πούμε 5 χρόνια) να καπνίζω με μεγαλύτερη συχνότητα από ότι στις αρχές με συνέπεια να καπνίζω το ίδιο, σαν να καπνίζω πακέτο/μέρα (η μόνη διαφορά μεταξύ τους στο πορτοφόλι...). Το ηλεκτρονικό το επιχείρησα ένα φεγγάρι, όχι συστηματικά είναι η αλήθεια, λίγους πειραματισμούς με δοσολογίες υγρά νικοτίνες, αλλά από την αρχή πίεζα τον εαυτό μου να μπει στην διαδικασία του ατμιστή, χωρίς αποτέλεσμα όμως μιας και γευστικά δεν με κάλυπτε from day one (με στικάκια, προετοιμασίες τελετουργικά, υγρά, φορτίσεις και λοιπές ιστορίες δεν με ενοχλούσαν). Τελείωσε γρήγορα αυτό το κεφάλαιο.

Μίλησα με άτομα που ξεκίνησαν με iqos, διάβασα και αρκετές αναφορές εδώ στο νήμα, είχα πάρει την (ψυχολογική) απόφαση να το αγοράσω.

Το σκεπτικό ήταν

- αν όντως μου αρέσει/το αντέχω

- να "επιβαρύνομαι" μόνο τον καπνό που θερμαίνεται

- να μειωθεί η συχνότητα καπνίσματος (ο μεγάλος στόχος/καημός)

- να μειωθούν τα έξοδα (τα καπνικά) από το εγχείρημα αυτό

Προ αγοράς, με πρόλαβε ο γαμπρός μου και έδωσε το 2ο δικό του (φορτιστής, καλώδιο, βάση και κάποιες "μπατονέτες").

Συμπεράσματα προφανώς ακόμα δεν μπορώ να κάνω, το έχω στην κατοχή μου αρκετές μέρες, το δοκίμασα πρώτη φορά μόλις χθες.

Αίσθηση/γεύση όχι ξένη/άσχημη, απλά λίγο διαφορετική (όχι αρνητική). Είχα διαβάσει για το κόκκινο πακέτο που θεωρείται κατά αρκετούς ότι πλησιέστερο γευστικά με το συμβατικό τσιγάρο, οπότε πρώτη αγορά ήταν το red heet. Καλό, λίγο βαρύ μου φάνηκε, οπότε για μέτρο σύγκρισης να δοκιμάσω κάτι ελαφρύτερο. Ποιο είναι ένα κλικ πιο κάτω, το κίτρινο?

Ερώτηση: από το ελαφρύ στο βαρύτερο, πως ορίζεται χρωματικά η σειρά? μια βοήθεια αν μπορείτε εδώ

Κατά την 2η ημέρα, έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και ξέχασα τον καπνό μου στο σπίτι, ούτε σκόπιμα να το έκανα για να μπούμε στα "βαθιά" :P

Οπότε προφανώς και επηρεασμένος και ψυχολογικά, από 5 heets χθες, 5 heets σήμερα αλλά ακόμα δεν έχει μπει μεσημέρι:D

Εσάς σας δημιουργεί μιαν αίσθηση να μην κάνετε άλλο heet για την επόμενη (ας πούμε) ώρα? Προφανώς ο καθένας μας λειτουργεί/αντέχει διαφορετικά, θα με ενδιέφεραν όμως οι απόψεις σας, μιας και είμαι αρκετά φρέσκος, που σημαίνει κλασικός αρχικός ενθουσιασμός...

Sorry για το σεντόνι, έκανα μια εισαγωγή :P

Θα ποστάρω για τις επόμενες εντυπώσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, draculias είπε

Καλημέρα μας,

Καπνιστής πολλά (μα πολλά) χρόνια, τα τελευταία περίπου 20 με καπνό, πιο πριν με πακέτο (είμαι 40 ετών). Ο καπνός είχε ξεκινήσει για λόγους οικονομίας λόγω σπουδών στο εξωτερικό, το σιχαινόμουν (εν συγκρίσει με το πακέτο/α που έκανα αλλά και με κάθε λογής μάρκες καπνού) μέχρι που ευτυχώς ανακάλυψα κάποια στιγμή τον craven, τον οποίο θεωρώ πολύ ποιοτικό. Το κακό είναι ότι έφτασα (τα τελευταία ας πούμε 5 χρόνια) να καπνίζω με μεγαλύτερη συχνότητα από ότι στις αρχές με συνέπεια να καπνίζω το ίδιο, σαν να καπνίζω πακέτο/μέρα (η μόνη διαφορά μεταξύ τους στο πορτοφόλι...). Το ηλεκτρονικό το επιχείρησα ένα φεγγάρι, όχι συστηματικά είναι η αλήθεια, λίγους πειραματισμούς με δοσολογίες υγρά νικοτίνες, αλλά από την αρχή πίεζα τον εαυτό μου να μπει στην διαδικασία του ατμιστή, χωρίς αποτέλεσμα όμως μιας και γευστικά δεν με κάλυπτε from day one (με στικάκια, προετοιμασίες τελετουργικά, υγρά, φορτίσεις και λοιπές ιστορίες δεν με ενοχλούσαν). Τελείωσε γρήγορα αυτό το κεφάλαιο.

Μίλησα με άτομα που ξεκίνησαν με iqos, διάβασα και αρκετές αναφορές εδώ στο νήμα, είχα πάρει την (ψυχολογική) απόφαση να το αγοράσω.

Το σκεπτικό ήταν

- αν όντως μου αρέσει/το αντέχω

- να "επιβαρύνομαι" μόνο τον καπνό που θερμαίνεται

- να μειωθεί η συχνότητα καπνίσματος (ο μεγάλος στόχος/καημός)

- να μειωθούν τα έξοδα (τα καπνικά) από το εγχείρημα αυτό

Προ αγοράς, με πρόλαβε ο γαμπρός μου και έδωσε το 2ο δικό του (φορτιστής, καλώδιο, βάση και κάποιες "μπατονέτες").

Συμπεράσματα προφανώς ακόμα δεν μπορώ να κάνω, το έχω στην κατοχή μου αρκετές μέρες, το δοκίμασα πρώτη φορά μόλις χθες.

Αίσθηση/γεύση όχι ξένη/άσχημη, απλά λίγο διαφορετική (όχι αρνητική). Είχα διαβάσει για το κόκκινο πακέτο που θεωρείται κατά αρκετούς ότι πλησιέστερο γευστικά με το συμβατικό τσιγάρο, οπότε πρώτη αγορά ήταν το red heet. Καλό, λίγο βαρύ μου φάνηκε, οπότε για μέτρο σύγκρισης να δοκιμάσω κάτι ελαφρύτερο. Ποιο είναι ένα κλικ πιο κάτω, το κίτρινο?

Ερώτηση: από το ελαφρύ στο βαρύτερο, πως ορίζεται χρωματικά η σειρά? μια βοήθεια αν μπορείτε εδώ

Κατά την 2η ημέρα, έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και ξέχασα τον καπνό μου στο σπίτι, ούτε σκόπιμα να το έκανα για να μπούμε στα "βαθιά" :P

Οπότε προφανώς και επηρεασμένος και ψυχολογικά, από 5 heets χθες, 5 heets σήμερα αλλά ακόμα δεν έχει μπει μεσημέρι:D

Εσάς σας δημιουργεί μιαν αίσθηση να μην κάνετε άλλο heet για την επόμενη (ας πούμε) ώρα? Προφανώς ο καθένας μας λειτουργεί/αντέχει διαφορετικά, θα με ενδιέφεραν όμως οι απόψεις σας, μιας και είμαι αρκετά φρέσκος, που σημαίνει κλασικός αρχικός ενθουσιασμός...

Sorry για το σεντόνι, έκανα μια εισαγωγή :P

Θα ποστάρω για τις επόμενες εντυπώσεις

Καλή αρχή φίλε.Απο μένα ευχές να τα καταφέρεις.

Κοκκινο πιό βαρύ,πορτοκαλί μετα,κιτρινο τελευταιο.

Μεχρι να βγεί το κόκκινο,αυτο που έδινε αυτο που λέμε "χτύπημα" στη τζούρα ηταν η μέντα.Κατα τ αλλα ειναι θέμα γούστου.Σ

 

Εμένα μου λείπει η νικοτίνη οπως οταν κάπνιζα Marlboro.Παρολα αυτα,η μικρότερη ευκολία σε σχέση με το συμβατικό με έκανε αρχικά να καπνίζω λιγότερο.Τις επόμενες μέρες μείωσα και λίγο παραπάνω με αποτέλεσμα να κρατώ 5 μηνες τώρα τον ίδιο αριθμο Heets.Αντέχω περίπου απο 1 ως 3 ώρες ανάλογα το αγχος που είναι καθοριστικό.Οταν καπνίσω είμαι οκ.Δεν θέλω άλλο.

Σημειώνω πως πρίν έκανα 50 τσιγαρα τη μέρα.Τωρα 11-12.Είναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα κακής συνηθειας.Τα 50 που κάπνιζα πριν πίστευα ότι τα χρειαζόμουν.Τωρα πιστεύω οτι χρειάζομαι τα 11-12.Η διαφορα είναι οτι πρίν δεν απολαμβανα τα περισσότερα ενω τώρα τα απολαμβάνω ένα πρός ένα.

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λοιπόν. Πάμε για το πορτοκαλί να κρίνουμε πιο σωστά.

Από τα 50 στα 11-12 είναι διαφορά, μπράβο σου. Συμφωνώ ότι είναι θέμα κακής συνήθειας, ελάχιστα τα τσιγάρα που πραγματικά απολαμβάνεις μέσα στην ημέρα.

Η αλήθεια είναι πως, ως 1η εντύπωση, μου φαίνεται λίγη η μία ράβδος (ή ο περιορισμός του 6λεπτου, όπως το πάρει κανείς).

Με τα δικά μου δεδομένα, μέτρησα κατά μέσον όρο 8-9 ρουφηξιές καλές στο εξάλεπτο. Τι μετράω θα μου πεις... Όταν έρχεσαι από την "σχολή" του καπνού :P, όπου έχεις την άνεση να το καπνίσεις το στριφτό...όποτε σου καπνίσει... σου κακοφαίνεται... Εδώ πάλι κολλάει βέβαια το θέμα της κακής συνήθειας/λάθος τρόπος σκέψης.

Παραμένουν όμως σαν πρώτες εντυπώσεις, να περάσει ένα διάστημα για πιο εμπεριστατωμένα συμπεράσματα.

Πάντως το πρώτο σκέλος του σκεπτικού μου που παρέθεσα στο παραπάνω μου ποστ καλύφθηκε B) μου αρέσει

Ερώτηση: στο manual γράφει πως όταν η λυχνία από πράσινη γίνει πορτοκαλί έχεις φτάσει τα τελευταία 30" ή 2 εισπνοές και μετά απενεργοποιείται η βάση. ΟΚ μέχρι εδώ.

Παρατηρώ πως μετά το πορτοκαλί ανάβει σύντομα κόκκινη η λυχνία και μετά απενεργοποιείται. Να το θεωρήσω φυσιολογικό? Έτσι συμβαίνει και σε εσένα?

Γιατί παρακάτω στο troubleshooting διαβάζω πως η κόκκινη ένδειξη σημαίνει

Α) "όχι πλήρως φορτισμένη" (ΟΚ, λογικό) 

Β) check τον φορτιστή αν είναι ΟΚ και επαρκώς φορτισμένος (ΟΚ, είναι) και

Γ) πρόβλημα, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλιώς μίλα με τον Mr. IQOS (εδώ μπλέκει το θέμα, αν και του έκανα reset, συνεχίζει το ίδιο μοτίβο)

Θεωρώ πως ισχύει το Α, απλά μια επιβεβαίωση θα ήθελα.

Σε ευχαριστώ για το feedback bakalex.

δεν έχω σχόλια για το nickname

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ανάβει το κόκκινο 2 δευτ. πριν σβήσει(απο πορτοκαλι).Δεν έχω κοιτάξει το manual.Νομιζω οτι είναι κανονικό.Φαντάζομαι το troubleshooting αφορα την περίπτωση που βγάλεις τη συσκευή απο τον φορτιστη & αφου πατησεις το κουμπί ανάβει κατευθείαν κόκκινο.

 

Σιγουρα στο συμβατικο τσιγάρο έκανες περισσότερες τζούρες.Σιγουρα έβγαζε και περισσότερο καπνό.Ηταν και πιο βαρύ.Αλλά....

εγω ξεκίνησα το iqos με την ξεκάθαρη απόφαση οτι ηθελα να απαλλαγω απο το κανονικό καπνισμα.Ακόμα και αν χρειαζόταν να κάνω κάποιες υποχωρήσεις.Εαν δεν ημουν 100% σίγουρος οτι το ήθελα αυτό,το πιθανότερο είναι να το είχα σταματήσει το iqos.Tώρα όμως υστερα απο τοσους μήνες εαν δοκιμασω να καπνίσω ενα συμβατικό,καταλαβαινω οτι έπραξα σωστά.Σχεδόν αδυνατώ να καπνίσω πια όπως πρίν.Αντε να κανω ένα(σε απίθανη περίπτωση)που δυσανασχετώ,που βρωμάει,που με πνίγει,που ξυνίζω τα μούτρα μου.

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία άρα νορμάλ κατάσταση με την κόκκινη λυχνία, ΟΚ.

Φίλε bakalex είμαστε της ίδιας "σχολής σκέψης", με την σημαντική διαφορά πως εσύ ήδη το ακολουθείς και πρακτικώς. Και πάλι μπράβο σου.

Άντε να μπαίνω και εγώ σιγά σιγά στο ίδιο club.

Για όποια απορία, εδώ θα είμαστε να σε...πρήζω :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...