Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, bakalex είπε

Ρωτησα τι εννοείς οταν λες οτι εισαι τυπος που καπνιζεις πολυ:D

1 καπνό στην 1,5 μερα ή 2,5 πακέτα ... στο η.τ ένα 10ml υγρό 12mg νικοτίνης άνετα την μερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, nikοs είπε

1 καπνό στην 1,5 μερα ή 2,5 πακέτα ... στο η.τ ένα 10ml υγρό 12mg νικοτίνης άνετα την μερα!

9,5 ευρω για heets την ημερα είναι πολλά .΅Εκτος αυτού πρεπει ναχεις στην κωλοτσεπη τον φορτιστή:P.(κραταει ~ για εναμισυ πακετο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 31/10/2016 στις 10:21 ΠΜ, nikoskon είπε

Αν ο father δοκίμαζε ηλεκτρονικό τσιγάρο, θα τον αποζημίωνε και δεν θα του ήταν κόπος.

Γενικά η ευκολία, είναι ένας παράγοντας εμπειρίας αλλά όχι ο μοναδικός.

Όταν το ίδιο το προϊόν δεν είναι άξιο λόγου, τότε η ευκολία χρήσης είναι περιττή.

Η ποικιλία υγρών, αντιστάσεων (TC, Wattage) και γενικά του εξοπλισμού, δίνουν στον ατμιστή την δυνατότητα να φέρει το αποτέλεσμα στα μέτρα του.

Έτσι το αποτέλεσμα θα είναι όσο πιο κοντά γίνεται στα γούστα του (έως και 100%) και δεν γυρίσει εύκολα στον καρκίνο.

Η συσκευή της Παπαστράτος είναι ένα κλειστό σύστημα, απευθύνεται σε νεοεισερχόμενους και σε άτομα που δεν την ψάχνουν γενικά,

ποντάροντας πάντα και στην άγνοια του υποψήφιου αγοραστή.

Αν και θεωρώ πως δεν χρειάζεται τεράστιος κόπος να μάθεις τί εστί ηλεκτρονικό τσιγάρο στην μορφή που το χρησιμοποιούμε σήμερα.

Ο δρόμος που επέλεξε η Παπαστράτος, καταδικάζει το προϊόν της, όσο επιθετικό marketing και να κάνει.

Προβλέπω σύντομα νέα συσκευή από Παπαστράτος στα χνάρια των Nobacco/Alter Ego που απλά έκαναν rebranding υπάρχοντος εξοπλισμού ηλεκτρονικού τσιγάρου.

εγω παντως βαρεθηκα την ζωη μου με το ηλεκτρονικο τσιγαρο υγρου αναπληρωσης. αλλαζε αντιστασεις,μα δεν μου βγηκε αυτη καλη, μα καθαρισε το παλι , μα μου ηρθε υγρο στη γλωσσα,πραγματικα απελπισια κι ολα αυτα για εναν ατμο με γευση που ουδεμια σχεση εχει με τον καπνο του τσιγαρου κι ουτε βελτιωθηκε η υγεια μου. απορω γιατι εχει τοσο φανατικους κι ενθερμους υποστηρικτες. κατι σαν την ψυολογια του πυραμιδικου συστηματος εργασιας ενα πραμα. με το iqos βρηκα την υγεια μου , απλα σου ερχεται παραπανω κι οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει το iqos λόγω μη καθαρισμού; Έφτασα 1 πακέτο και επειδή δε το καθάρισα (ξέχασα τη ξύστρα) δε μπορώ να καπνίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mad-proffessor είπε

Υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει το iqos λόγω μη καθαρισμού; Έφτασα 1 πακέτο και επειδή δε το καθάρισα (ξέχασα τη ξύστρα) δε μπορώ να καπνίσω. 

Oχι ρε φίλε.Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Τι πρόβλημα έχει?Ανάβει κόκκινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bakalex είπε

Oχι ρε φίλε.Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Τι πρόβλημα έχει?Ανάβει κόκκινο?

Το φτιαξα τελικά. Με μια καλή φόρτιση, ένα manual καθαρισμό με κάτι σαν μπατονετα και τέλος πατώντας το κουμπί του αυτόματου καθαρισμού. Δε δεχόταν καθόλου τσιγάρα, δε ξέρω το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται να μην δεχόταν καθόλου τσιγάρα ρε φιλε?

Μαλλον τραβηξες το προηγουμενο τσιγαρο χωρις να σηκωσεις το πιπακι και σου εμεινε ο καπνος μεσα.Μετα πηγες να βαλεις το επομενο αλλά το ρολό του καπνου που ειχε ξεμεινει δεν αφηνε το  καινουργιο τσιγαρο να μπει μεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Είχα διαβάσει ότι η λεπίδα του είναι πιο λεπτή οπότε μπορεί να σπάει πιο εύκολα(αλλά σκέφτομαι οτι θα μπαίνει πιο εύκολα στο red HEET) και ότι μάλλον πρέπει να βγάζει λιγότερο καπνό απ' ό,τι το κανονικό iqos.

Από τα αρνητικά.

Από τα θετικά, φορτίζει πιο γρήγορα το stick,εχει πιο φωτεινό λαμπάκι, έχει δόνηση στο αρχή και στο τέλος τσιγάρου.

Όποιος πάρει και το δοκιμάσει ας επιβεβαιώσει ότι ισχύουν όλα αυτά

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω και εγώ την εμπειρία μου μετά από 2+ μήνες. Το σημαντικότερο θετικό είναι ότι έχει εξαφανιστεί ο τσιγαροβηχας. Ως υποκατάστατο του κανονικού τσιγάρου, η προσομοίωση που προσφέρει είναι κοντά στο κανονικό, με χτύπημα στο λαιμό, πολύ σημαντικό αυτό. Από την πρώτη στιγμή κάνω red label, ικανοποιητική καπνική γεύση, προς το τέλος όταν ανάβει κόκκινο όμως η γεύση γίνεται λίγο πικρή.

Επειδή στο παρελθόν έκανα για 6 μήνες και ηλεκτρονικό τσιγάρο, προσωπικά θεωρώ ότι το iqos προσφέρει καλύτερη προσομοίωση κανονικού τσιγάρου και είναι πολύ πιο βολικό στη χρήση. 

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να μειώσω την ποσότητα των heats, κάνω περίπου 20-30 heats την ημέρα και δεν με βλέπω προς το παρόν να τα μειώνω.   

Το ζητούμενο βέβαια είναι να είναι λιγότερο επιβλαβές από το κανονικό, ελπίζω να βγουν στο μέλλον περισσότερες ανεξάρτητες μελέτες να μάθουμε περισσότερες πληροφορίες. 

Τέλος θέλω να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει, υπάρχουν πληροφορίες όσον αφορά τα συστατικά των heats? Γνωρίζω ότι έχουν 0.5 mg νικοτίνης. Κάπου διάβασα ότι έχουν και προπυλενογλυκόλη όπως και τα e-liquids, ισχύει αυτό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zananiro είπε

 

Τέλος θέλω να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει, υπάρχουν πληροφορίες όσον αφορά τα συστατικά των heats? Γνωρίζω ότι έχουν 0.5 mg νικοτίνης. Κάπου διάβασα ότι έχουν και προπυλενογλυκόλη όπως και τα e-liquids, ισχύει αυτό?

αν δεν κανω λαθος η προπυλενικη γλυκόλη ειναι ουσια διατηρησης υγρασιας.Νομιζω οτι υπαρχει στο Ιqos σε ενα max ποσοστο 4%.Στο ηλ.τσιγαρο,παλι αν δεν κανω λάθος χρησιμοποιειται σε ενα ποσοστο απο 20-70 %.

Γιατι όμως ρωτας?Απ οτι ξερω ειναι μια εγκεκριμενη πολυ χαμηλης τοξικοτητας ουσια που χρησιμοποιείται στη φαρμακευτικη,στα τροφιμα στα καλλυντικα που αγοραζουμε.

Εχεις καποια αλλεργία?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bakalex είπε

αν δεν κανω λαθος η προπυλενικη γλυκόλη ειναι ουσια διατηρησης υγρασιας.Νομιζω οτι υπαρχει στο Ιqos σε ενα max ποσοστο 4%.Στο ηλ.τσιγαρο,παλι αν δεν κανω λάθος χρησιμοποιειται σε ενα ποσοστο απο 20-70 %.

Γιατι όμως ρωτας?Απ οτι ξερω ειναι μια εγκεκριμενη πολυ χαμηλης τοξικοτητας ουσια που χρησιμοποιείται στη φαρμακευτικη,στα τροφιμα στα καλλυντικα που αγοραζουμε.

Εχεις καποια αλλεργία?

Είναι εγκεκριμένη, αλλά απ'όσο γνωρίζω δεν είναι ακομα γνωστές οι επιπτώσεις στον ανθρώπινο οργανισμό από την μακροχρόνια επαφή και ειδικότερα από την άμεση επαφή όπως γίνεται πχ μέσω της εισπνοής. Έμμεσα εισέρχεται στον οργανισμό μέσω πολλών προϊόντων όπως σωστά αναφέρεις. Σε κάθε περίπτωση, αν η max ποσότητα είναι 4%, αυτό είναι θετικό. Γενικά με το ηλεκτρονικό είχα διάφορες παρενέργειες, δεν ξέρω αν αυτό οφειλόταν στην ουσία αυτή, στην υγρή νικοτίνη ή σε άλλες ουσίες που έχουν τα υγρά αναπλήρωσης. Ακόμα και με καθαρή βάση είχα θέματα. Πάντως με το iqos προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο.

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου πω ρε φιλαρακι.Και γω δεν εχω παρατηρησει καποια παρενέργεια.Είμαστε με την γυναίκα μου στον 7ο μηνα IQOS χωρις κανονικό τσιγάρο.

Moνο θετικά βλέπω.Βέβαια εγω δεν είμαι ακριβως αντιπροσωπευτικό δείγμα,γιατι ταυτοχρονα εχω μειωσει και το IQOS.Οποτε μπορει να ισχυριστεί κάποιος οτι τα θετικά που βλέπω μπορει να ειναι και απ αυτό.

Πάντως το ξεκινημα της χρήσης του τον περασμένο Οκτωβρη,ηταν για μας μια λυτρωτικη κίνηση.Και απο θέμα υγείας αλλά και οικονομικά.

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...