Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αιθυλικη αλκοολη δεν ειναι το οινόπνευμα η κάνω λαθος?^_^:P

Εγω δεν το πλένω το πιπάκι με νερό γιατι δεν ξέρω αν μένει υγρασία.Γενικά δεν "λούζω" και το Άικος με οινόπνευμα(καθαρό οχι μπλέ) γιατι μου φαίνεται οτι αν δεν στεγνωσει καλά,μυριζει .

Ο τυπος στο βιντεο χρησιμοποιει baby sticks. Δεν εχω κοιτάξει εαν υπάρχουν μπατονετες για μωρά,μηπως ειναι πιο λεπτες.Θα κοιτάξω σε κανα σουπερμαρκετ.

 

Το πιο σημαντικο δεν μας ειπες:

Καπνίζεις παράλληλα συμβατικο τσιγαρο η όχι?Εχεις μειώσει καθόλου τον εθισμο που είχες πρίν?Σε ικανοποιεί η τζίφος?

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω παρει 2 πακετα κανονικο τσιγαρο απο τοτε που μου ηρθε το iqos.

Τωρα εχω 2-3 μερες μονο iqos. Τις πρωτες μερες ηταν σαν να ρουφουσες αερα, αλλα μετα απο λιγο το συνηθιζεις και σε καπλυπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν τα έχω μετρήσει να σου πω την αλήθεια. Έχω πακέτα παντού, στο σπίτι, στο αμάξι, στη δουλειά, και παίρνω από όλα κατά τη διάρκεια της ημέρας. 

Υπολογίζω γύρω στα 20...

Επεξ/σία από crom251
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω και εγώ εδώ και 15 μέρες και δεν έχω ξανά καπνίσει κανονικό τσιγάρο. Είχα δοκιμάσει και παλιότερα με ηλεκτρονικό αλλά δεν την πάλευα και κάπνιζα και τσιγάρα ενδιάμεσα ιδίως με τον καφέ. Από την πρώτη φορά πήρα τα Κόκκινα heets που νομίζω ότι είναι και τα καλύτερα. Τα άλλα που δοκίμασα είναι πολύ πιο ελαφρά σε γεύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν γνωρίζω το άθλημα αλλά έχω μια απορία.. δεν ειναι σπαστικό που πρέπει να το φορτίσεις μετά απο κάθε τσιγάρο/hit? γιατί έτσι είδα να λένε στα βίντεο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, Manjaro said:

Εγώ δεν γνωρίζω το άθλημα αλλά έχω μια απορία.. δεν ειναι σπαστικό που πρέπει να το φορτίσεις μετά απο κάθε τσιγάρο/hit? γιατί έτσι είδα να λένε στα βίντεο... 

Όχι γιατί η φόρτιση κρατάει 2-3 λεπτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όχι γιατί η φόρτιση κρατάει 2-3 λεπτά. 

ε ναι εγώ ξέρω πχ η μάνα μου όταν σβήνει ένα τσιγάρο μετά απο μερικά δεύτερα ανάβει κιάλλο... αυτό ας πούμε θα ήταν σίγουρα ένας λόγος να μην συμπαθήσει το μηχάνημα..  Να κράταγε τουλάχιστον πχ 2,3 τσιγάρα πριν την φόρτιση των 2-3 λεπτών... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
39 minutes ago, Manjaro said:

ε ναι εγώ ξέρω πχ η μάνα μου όταν σβήνει ένα τσιγάρο μετά απο μερικά δεύτερα ανάβει κιάλλο... αυτό ας πούμε θα ήταν σίγουρα ένας λόγος να μην συμπαθήσει το μηχάνημα..  Να κράταγε τουλάχιστον πχ 2,3 τσιγάρα πριν την φόρτιση των 2-3 λεπτών... 

Να μην το πάρει η μάνα σου. :P 

Εγώ το βλέπω σαν θετικό χαρακτηριστικό πως δεν μπορείς να ανάβεις σερί το ένα μετά το άλλο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, billdanos είπε

Να μην το πάρει η μάνα σου. :P 

Εγώ το βλέπω σαν θετικό χαρακτηριστικό πως δεν μπορείς να ανάβεις σερί το ένα μετά το άλλο! 

Ε μα ο κύριος  σκοπός τέτοιων "λύσεων" είναι να κόψουν το κάπνισμα φανατικοί καπνιστές... αλλο αν χομπίστες κτλ μπορούν να το δοκιμάσουν αν θέλουν...

Οι περισσότεροι "φανατικοί" άνθρωποι δηλαδή που καπνίζουν χρόνια και κάνουν 1 πακέτο την ημέρα ας πούμε δεν νομίζω να αποδεχτούν την απότομη αλλαγή του να κάνουν ένα τσιγάρο κάθε 3 λεπτά... ακούγονται λίγα αλλά ειναι πολλά αν κάτσει και μετράς τα δευτερόλεπτα... οπότε ειναι κάτι που πρέπει να βελτιώσει η εταιρία κατα την άποψη μου. 

Επεξ/σία από Manjaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Manjaro said:

Ε μα ο κύριος  σκοπός τέτοιων "λύσεων" είναι να κόψουν το κάπνισμα φανατικοί καπνιστές... αλλο αν χομπίστες κτλ μπορούν να το δοκιμάσουν αν θέλουν...

Οι περισσότεροι "φανατικοί" άνθρωποι δηλαδή που καπνίζουν χρόνια και κάνουν 1 πακέτο την ημέρα ας πούμε δεν νομίζω να αποδεχτούν την απότομη αλλαγή του να κάνουν ένα τσιγάρο κάθε 3 λεπτά... ακούγονται λίγα αλλά ειναι πολλά αν κάτσει και μετράς τα δευτερόλεπτα... οπότε ειναι κάτι που πρέπει να βελτιώσει η εταιρία κατα την άποψη μου. 

Αν υπάρχει άνθρωπος που δεν αντέχει 3 λεπτά ανάμεσα απο κάθε τσιγάρο, δεν χρειάζεται iqos ή ηλεκτρονικά. Χρειάζεται γιατρό και ίσως ψυχολόγο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν υπάρχει άνθρωπος που δεν αντέχει 3 λεπτά ανάμεσα απο κάθε τσιγάρο, δεν χρειάζεται iqos ή ηλεκτρονικά. Χρειάζεται γιατρό και ίσως ψυχολόγο! :)

Αρχίζεις να λες βλακείες... είναι σαν να λες ότι όλοι οι καπνιστές χρειάζονται ψυχολόγο.... ή δεν ξέρεις κανέναν καπνιστή... ή το σκέφτεσαι εντελώς λάθος πχ σκέφτεσαι 3 λεπτά και λες λίγο.. αλλά ειναι 3 λεπτά ανα φόρτιση = 30 λεπτά τα δέκα τσιγάρα και κάθε φορά που θα κάνεις τσιγάρο μετά ψαχνέ βάζε βγάζε φορτιστή...   

Ο όλος σκοπός στις μεθόδους κοψίματος του τσιγάρου ειναι να κάνουν την διαδικασία πιο ομαλή και πανομοιότυπη με την συνήθεια.. 

Επεξ/σία από Manjaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολυς κοσμος τσιγαρα στο καπακι δεν κανει παντως. εκτος κι αν μιλαμε για ατομο που κανει πανω απο 2 πακετα τη μερα.

θελεις κανα 5λεπτο δεκαλεπτο ενδιαμεσα, με μοναδικη εξαιρεση ισως το πρωι, που κι εκει 1 τσιγαρο πριν τον καφε και ενα μολις τον φτιαχνουυμε ειναι το συνηθες

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Manjaro είπε

Αρχίζεις να λες βλακείες... είναι σαν να λες ότι όλοι οι καπνιστές χρειάζονται ψυχολόγο.... ή δεν ξέρεις κανέναν καπνιστή... ή το σκέφτεσαι εντελώς λάθος πχ σκέφτεσαι 3 λεπτά και λες λίγο.. αλλά ειναι 3 λεπτά ανα φόρτιση = 30 λεπτά τα δέκα τσιγάρα και κάθε φορά που θα κάνεις τσιγάρο μετά ψαχνέ βάζε βγάζε φορτιστή...   

Ο όλος σκοπός στις μεθόδους κοψίματος του τσιγάρου ειναι να κάνουν την διαδικασία πιο ομαλή και πανομοιότυπη με την συνήθεια.. 

Φίλε & εγώ ήμουν ένας smoking maniac πριν το σταματησω εδω & 4 μηνες.

Κάπνιζα στον δρόμο καθώς περπατούσα,όταν ανεβαινα μια ανηφόρα,όταν δουλευα(τσιγαρο στο στόμα).

Σε μπαρ για ποτο ηθελα ενα πακετο,στην δουλειά αν δεν είχα δυο φουλ πακετα με επιανε αγχος,στο αυτοκινητο 5 για να παω στη δουλεια και 5 να ρθω,Οταν ξυπναγα Σ/Κ το πρωι με τον καφε ήθελα 6-7 τσιγαρα για να σηκωθω να κανω κατι άλλο.Ημουν ο καλύτερος φίλος των περιπτεράδων.Με έβλεπαν απο 50 μέτρα και εσκυβαν να βγάλουν κούτα.Ααα,νάτος,ο μ@λ@κας θεριακλής με το κόκκινο Clio.:wacko:

Οπως καταλαβαινεις καπνιζα μανιωδως και κατα ρυπας.Το ενα μετα το άλλο.Η κύρια σκέψη μου όμως παρόλα αυτα ήταν οτι αυτό το πραγμα έπρεπε κάπως να σταματήσει.

Οταν μπηκα σε καταστημα iqos το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν "η πιο τεραστια μ@λ@κια που έχω ακούσει!!!φορτιση μετα καθε τσιγάρο!!!"

Δεν ήταν όμως έτσι.Η πρωτη μερα Iqos ήταν διαφορετικη 100%.To σταμάτημα των σερί τσιγάρων ήταν σοκ αλλά λυτρωτικό.Το τσιγάρο στο περπάτημα κόπηκεΗ δουλειά με το τσιγάρο στο στόμα κόπηκε.Στη δουλειά για να πάω & να ρθω κάνω απο ενα.

Με τον καφε το Σ/Κ κανω δύο.Στο μπαράκι κάνω 3-4.

Σταμάτησε πια το τσιγάρο να είναι προέκταση των δακτύλων μου.Απλά μιά μ@λ@κισμένη εμμονή.Η σκέψη οτι δεν θα μπορώ να καπνίσω όποτε ήθελα  απλά ενα γ@μημ&νο παιχνίδισμα του μυαλού.

Αν η μαμα σου θέλει να κάπνίζει συνεχώς μπορει να πάρει μια δευτερη βάση.Αλλα το θέμα πιστεύω(με βάση την λογική) δεν είναι να βρεί λύση σε αυτο το πρόβλημα,αλλά ότι όλο αυτό το τρυπάκι είναι ΛΑΘΟΣ και πρέπει να σταματήσει.

 

 

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, rofl είπε

πολυς κοσμος τσιγαρα στο καπακι δεν κανει παντως. εκτος κι αν μιλαμε για ατομο που κανει πανω απο 2 πακετα τη μερα.

θελεις κανα 5λεπτο δεκαλεπτο ενδιαμεσα, με μοναδικη εξαιρεση ισως το πρωι, που κι εκει 1 τσιγαρο πριν τον καφε και ενα μολις τον φτιαχνουυμε ειναι το συνηθες

Εγώ στις καφετέριες πάντως άλλα βλέπω και στους φίλους μου επίσης...

 

Αν ήθελες ένα δεκάλεπτο ενδιάμεσα και 5 λεπτά για να καπνίσεις ένα τσιγάρο τότε σε  μια ώρα θα έκανες 4 τσιγάρα, δεν διαφωνώ πως υπάρχουν άτομα που κάνουν 4 τσιγάρα σε μια ώρα όπως επίσης υπάρχουν άτομα που κάνουν 1 τσιγάρο σε μια μέρα ή έναν μήνα... αλλά ο συνηθισμένος Έλληνας καπνιστής που κάνει ένα πακέτο την ημέρα στην ώρα πάνω θα κάνει παραπάνω από 4 άνετα ... απλά δεν θα καπνίζει κάθε ώρα μόνο όταν βρει χρόνο κτλ 

16 λεπτά πριν, bakalex είπε

Φίλε & εγώ ήμουν ένας smoking maniac πριν το σταματησω εδω & 4 μηνες.

Κάπνιζα στον δρόμο καθώς περπατούσα,όταν ανεβαινα μια ανηφόρα,όταν δουλευα(τσιγαρο στο στόμα).

Σε μπαρ για ποτο ηθελα ενα πακετο,στην δουλειά αν δεν είχα δυο φουλ πακετα με επιανε αγχος,στο αυτοκινητο 5 για να παω στη δουλεια και 5 να ρθω,Οταν ξυπναγα Σ/Κ το πρωι με τον καφε ήθελα 6-7 τσιγαρα για να σηκωθω να κανω κατι άλλο.Ημουν ο καλύτερος φίλος των περιπτεράδων.Με έβλεπαν απο 50 μέτρα και εσκυβαν να βγάλουν κούτα.

Οπως καταλαβαινεις καπνιζα μανιωδως και κατα ρυπας.Το ενα μετα το άλλο.Η κύρια σκέψη μου όμως παρόλα αυτα ήταν οτι αυτό το πραγμα έπρεπε κάπως να σταματήσει.

Οταν μπηκα σε καταστημα iqos το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν "η πιο τεραστια μ@λ@κια που έχω ακούσει!!!φορτιση μετα καθε τσιγάρο!!!"

Δεν ήταν όμως έτσι.Η πρωτη μερα Iqos ήταν διαφορετικη 100%.To σταμάτημα των σερί τσιγάρων ήταν σοκ αλλά λυτρωτικό.Το τσιγάρο στο περπάτημα κόπηκεΗ δουλειά με το τσιγάρο στο στόμα κόπηκε.Στη δουλειά για να πάω & να ρθω κάνω απο ενα.

Με τον καφε το Σ/Κ κανω δύο.Στο μπαράκι κάνω 3-4.

Σταμάτησε πια το τσιγάρο να είναι προέκταση των δακύλων μου.Ηταν απλά μιά μ@λ@κισμένη εμμονή.Η σκέψη οτι δεν θα μπορώ να καπνίσω όποτε ήθελα ηταν απλά ενα γ@μημ&νο παιχνίδισμα του μυαλού.

Αν η μαμα σου θέλει να κάπνίζει συνεχώς μπορει να πάρει μια δευτερη βάση.Αλλα το θέμα πιστεύω(με βάση την λογική) δεν είναι να βρεί λύση σε αυτο το πρόβλημα,αλλά ότι όλο αυτό το τρυπάκι είναι ΛΑΘΟΣ και πρέπει να σταματήσει.

thanks for the heads up 

 

PS έξω στο μπαράκι πως έκανες; με κανονικά ή είχες powerbank για να φορτίζεις; 

Επεξ/σία από Manjaro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...