Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σε όλους! Η καινούργια συσκευή είναι ένα συνολικά καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο προϊόν σε σχέση με την συσκευή προηγούμενης γενιάς. Την χρησιμοποιώ εδώ και 3 ημέρες και την προτείνω ανεπιφύλακτα. Είμαι στο iqos με εντελώς κομμένο το ΚΤ εδώ και 5 μήνες, οπότε έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και την προηγούμενη συσκευή, ώστε να μπορώ να συγκρίνω. Δίνει ακριβώς την ίδια ποσότητα «καπνού» και γενικότερης αίσθησης με την προηγούμενη, οπότε αυτό που λέγεται ότι δίνει λιγότερο «καπνό» ανήκει μάλλον στην γνωστή σφαίρα παραπληροφόρησης στο internet. Το έντονο led φως και η δόνηση στο τέλος του heet είναι πραγματικά πολύ χρήσιμες προσθήκες στην χρήση του iqos. Με την προηγούμενη, όταν ήμουν στον ήλιο, δεν έβλεπα τίποτα ούτε μπορούσα να καταλάβω εάν το heet είχε τελειώσει. Σε γενικές γραμμές φορτίζει το stick περίπου 1 λεπτό γρηγορότερα, κάνει πυρόλυση αυτόματα και δεν έχει τα χρώματα πράσινο/πορτοκαλί στο φωτάκι, απλά αναβοσβήνει, που είναι σίγουρα πιο λειτουργικό. Τέλος έχει κάποιες μικρές αισθητικές διαφοροποιήσεις που της δίνουν ίσως ένα ας πούμε πιο σύγχρονο look. Υπάρχει γενικά σε στοκ, οπότε σίγουρα δεν είναι limited από ότι μου είπαν στο Σύνταγμα...

Στις 4/16/2018 στις 2:12 ΜΜ, lgts είπε

Γιατί όμως μόνο στα καταστήματα; Έχει μικρό απόθεμα; 

Θα είναι πιο ακριβή από την παλιά ή απλά θα την αντικαταστήσει;

Μια δεύτερη προηγούμενης γενιάς την είχα πάρει 50 ευρώ, οπότε την έδωσα πίσω και πήρα την καινούργια με 69. Σου δίνουν και μια κούτα heets στα 28 ευρώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας εγώ είμαι 4 μήνες μόνο με το iqos κάπνιζα 4 πακέτα marlboro light την ημέρα το έκοψα μαχαίρι το κανονικό τσιγάρο και καπνίζω περίπου ένα πακέτο heets κίτρινα 

η διαφορά πολύ μεγάλη επιτέλους δεν βρωμάω,εχω γεύση,δεν λαχανιάζω,δεν βράζω.Ολα στο μυαλό είναι!! καλή αρχή σε όσους το δοκιμάσουν θέλει πολυ ψυχολογική δύναμη

να κόψεις το κανονικό τσιγάρο και να πας στο iqos αλλά εάν το δέις θετικά δεν ειναι τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 πακέτα την ημέρα 80 τσιγάρα άρα παραπάνω  από  βαρύς καπνιστής  το έκοψες μαχαίρι σε 4 μήνες και τώρα σου φτάνει μόνο ένα πακέτο..:o

Τι να πω μπράβο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα που ξέχασα να γράψω στο παραπάνω σχόλιο, συγκρίνοντας καινούργια και παλιά συσκευή, είναι ότι η καινούργια συσκευή δίνει ακριβώς την ίδια ποσότητα «καπνού» από την πρώτη έως την τελευταία εισπνοή. Ενώ η παλιά, σύμφωνα με την δική μου εμπειρία τουλάχιστον, έδινε πολύ λιγότερο «καπνό» στην πρώτη αλλά και στις τελευταίες εισπνοές. Η καινούργια δίνει σίγουρα πολύ πιο σταθερές ποσότητες σε όλη τη διάρκεια «καπνίσματος», που σίγουρα είναι ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο υπέρ της...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, papoys1 είπε

4 πακέτα την ημέρα 80 τσιγάρα άρα παραπάνω  από  βαρύς καπνιστής  το έκοψες μαχαίρι σε 4 μήνες και τώρα σου φτάνει μόνο ένα πακέτο..:o

Τι να πω μπράβο σου.

Oντως 4 πακέτα είναι πολλά για να πας ξαφνικα στο ενα.Υποτίθεται οτι πριν άναβες τσιγάρο περίπου κάθε 5-6 λεπτά (αν υποθέσουμε οτι κοιμάσαι και 7-8 ώρες).:blink:

Παντως  ποσοστιαία μείωσε σε 75%.Αυτο μου ακούγεται λίγο καλύτερα.Και γω μείωσα απο 50 τσιγαρα σε 10(heets).

Δηλαδη 80%.Αρα γίνεται.^_^

Επεξ/σία από bakalex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά ένα θα σας πω ΓΛΙΤΩΣΑ καλά που οταν ξέμενα απο τσιγάρα έφτασα να κάνω 30 χιλιόμετρα να βρω περίπτερο και άλλα τόσα για να γυρίσω πίσω 

μιλάμε για φρίκη εφιάλτης τώρα και να ξεμείνω δεν μου καίγεται καρφί όλα στο μυαλό είναι .

Δεν σας είπα τι έπαθα οταν σταμάτησα το τσιγάρο το κανονικό!!! την πρώτη μέρα όλα καλά νεύρα δεν είχα καθόλου ούτε απέκτησα 

λες και δεν έγινε τίποτα κάτι το οποίο δεν το περίμενα γιατί όταν είχα προσπαθήσει να το κόψω με ηλεκτρονικό έπαθα χειρότερο 

κακό δεν μπορούσα να βγω ουτε απο το σπίτι σκότωνα άνθρωπο και εκτός αυτού με πιάσαν αμυγδαλές για τρείς μήνες.

με το iqos μετά απο 3 μέρες χρήσης είχα ζαλάδα,αστάθεια,και ανακατεμένο στομάχι που αυτό ήταν στέρηση νικοτίνης τώρα είμαι 

turbo.Οσοι μπορείτε κόψτε το κανονικό τσιγάρο η με iqos η με ηλεκτρονικό οτι σας φωτίσει ο θεός οχι οτι αυτά είναι υγιεινά απλά

κάνουμε ένα βήμα προς το καλύτερο και άμα λάχει τα κόβουμε και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, ψήνομαι να το δοκιμάσω

θα λύσει το θέμα τον διαδοχικών καπνισμάτων που θέλει να περιμένεις 5 λεπτά για το επόμενο Heet (νομίζω κρατάει για 10 heet και μετά θέλει 2 ώρες φόρτιση)

https://www.gearbest.com/dry-herb/pp_1582147.html?wid=1433363#anchorGoodsReviews

μήπως το έχει (δοκιμάσει) κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβαίνει και σε κανεναν άλλον να έχει πολλά φλέματα και βουλωμένη μύτη με το iqos;

Πραγματικά ενω μου αρέσει τρελά και σαν γεύση έχω τώρα δεύτερη εβδομάδα με βουλωμένη μύτη (ιγμορίτιδα). Καπνίζω κανένα κανονικό τσιγάρο που και που και δε καταλαβαίνω τίποτα ενω με το iqos κατευθείαν βουλώνει μύτη με βλέννες, φλέματα κτλ. Το τσιγάρο πάντως δε μου κάνει ιδιαιτερη αίσθηση πλέον, το iqos είναι σαφώς λιγότερο ανθυγιεινό και πιο ωραία γεύση.

Επεξ/σία από mad-proffessor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/4/2018 στις 8:58 ΜΜ, nmantzia είπε

 

Μια δεύτερη προηγούμενης γενιάς την είχα πάρει 50 ευρώ, οπότε την έδωσα πίσω και πήρα την καινούργια με 69. Σου δίνουν και μια κούτα heets στα 28 ευρώ...

Την είχες πάρει πρόσφατα την συσκευή 1ης γενιάς ή άσχετα με το πότε την αγοράσαμε μπορούμε να να την δώσουμε πίσω και να πάρουμε την καινούργια?

3 ώρες πριν, mad-proffessor είπε

Συμβαίνει και σε κανεναν άλλον να έχει πολλά φλέματα και βουλωμένη μύτη με το iqos;

Πραγματικά ενω μου αρέσει τρελά και σαν γεύση έχω τώρα δεύτερη εβδομάδα με βουλωμένη μύτη (ιγμορίτιδα). Καπνίζω κανένα κανονικό τσιγάρο που και που και δε καταλαβαίνω τίποτα ενω με το iqos κατευθείαν βουλώνει μύτη με βλέννες, φλέματα κτλ. Το τσιγάρο πάντως δε μου κάνει ιδιαιτερη αίσθηση πλέον, το iqos είναι σαφώς λιγότερο ανθυγιεινό και πιο ωραία γεύση.

Αν κάπνιζες χρόνια κανονικό τσιγάρο και τώρα ξεκίνησες το iqos αυτά τα συμπτώματα πολύ πιθανό να είναι αντίδραση του οργανισμού από τη διακοπή του κανονικού τσιγάρου γιατί καθαρίζεις από πίσσα κλπ. Το ότι άλλαξες και καπνό παίζει και αυτό κάποιο ρόλο. Περίμενε και αυτή την εβδομάδα να δεις πως θα πάει. Εγώ όταν μετά από πολλά χρόνια καπνίσματος είχα ξεκινήσει ηλεκτρονικό για ένα φεγγαρι, είχα φλεματα και βήχα για 2 εβδομάδες περίπου. Όταν ξεκίνησα το iqos τα είχα πάλι για καμιά εβδομάδα σε σημαντικότερα μικρότερο βαθμό όμως. 

-------

Πάντως μπράβο ρε παιδιά που καταφέρατε και μειωσατε τα heats. Εγώ δυστυχώς σταθερά στα 20-30 την ημέρα, όσο περίπου έκανα και όταν κάπνιζα κανονικό τον τελευταίο καιρό.

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mad-proffessor είπε

Συμβαίνει και σε κανεναν άλλον να έχει πολλά φλέματα και βουλωμένη μύτη με το iqos;

Πραγματικά ενω μου αρέσει τρελά και σαν γεύση έχω τώρα δεύτερη εβδομάδα με βουλωμένη μύτη (ιγμορίτιδα). Καπνίζω κανένα κανονικό τσιγάρο που και που και δε καταλαβαίνω τίποτα ενω με το iqos κατευθείαν βουλώνει μύτη με βλέννες, φλέματα κτλ. Το τσιγάρο πάντως δε μου κάνει ιδιαιτερη αίσθηση πλέον, το iqos είναι σαφώς λιγότερο ανθυγιεινό και πιο ωραία γεύση.

Μια από τα ίδια φίλε μου. Δεν ξέρω βέβαια αν οφείλεται στο IQOS αλλά έχω τα ίδια συμπτώματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zananiro είπε

 

Πάντως μπράβο ρε παιδιά που καταφέρατε και μειωσατε τα heats. Εγώ δυστυχώς σταθερά στα 20-30 την ημέρα, όσο περίπου έκανα και όταν κάπνιζα κανονικό τον τελευταίο καιρό.

Φιλαράκι μην απογοητεύεσαι.Το καπνισμα ειναι ένα τεράστιο γαιτανάκι μ@λ@κίας με εμάς,χιλιάδες περιχαρείς μ@λ@κες να γυρνάμε γυρω γυρω χαρούμενοι μην χάσουμε την διασκέδαση.

Θα σου πρότεινα εάν εργάζεσαι ας πούμε,να το αφήνεις κάπου.Στο γραφέιο π.χ.Οχι μαζί σου.

Το iqos ειναι δυσχρηστο σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.Αυτό το γεγονός απο μόνο του, ενα 25% μειον πρέπει να το εκμεταλευτείς.

Τσιγάρο στο στόμα καταργήθηκε.Τσιγάρο κάνοντας ταυτοχρονα κάτι άλλο είναι μάταιος κόπος.Δεν το ευχαριστιέσαι.

Κοιτα να καπνίζεις όταν π.χ. βρίσκεις ένα πραγματικό πεντάλεπτο  να φχαριστηθεις το τσιγαρακι σου.Οχι μηχανικά και όποτε να ναι..

Ολα μια χαζομάρα είναι.

Θα σου φέρω ένα προσωπικό παράδειγμα.

Τις 2 τελευταιες εβδομάδες λόγω απιστευτης δουλειάς,πίεσης και αγχους εχω ανέβει στα 13-14 τσιγάρα απο 11.Νομίζω οτι μου λείπει η νικοτίνη.

Γιατί τα Σαβ/κα μεχρι τις 9-10 το βράδυ κάνω μόνο 5?Δεν μου λείπει η νικοτίνη τα Σ/Κ? Εχει πάει διημερο στον Πόρο?

Ολα είναι βλακείες και αρνηση οτι μπορουμε να το κόψουμε μαχαίρι.Αμα το πιστέψουμε μπορούμε.Η απόφαση χρειάζεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, zananiro είπε

 

Αν κάπνιζες χρόνια κανονικό τσιγάρο και τώρα ξεκίνησες το iqos αυτά τα συμπτώματα πολύ πιθανό να είναι αντίδραση του οργανισμού από τη διακοπή του κανονικού τσιγάρου γιατί καθαρίζεις από πίσσα κλπ. Το ότι άλλαξες και καπνό παίζει και αυτό κάποιο ρόλο. Περίμενε και αυτή την εβδομάδα να δεις πως θα πάει. Εγώ όταν μετά από πολλά χρόνια καπνίσματος είχα ξεκινήσει ηλεκτρονικό για ένα φεγγαρι, είχα φλεματα και βήχα για 2 εβδομάδες περίπου. Όταν ξεκίνησα το iqos τα είχα πάλι για καμιά εβδομάδα σε σημαντικότερα μικρότερο βαθμό όμως. 

-------

 

Τωρα που το λές όντως θυμάμαι όταν άλλαζα καπνό ή τσιγάρα παλιότερα πάντα με έπιανε βήχας/φάρυγγας/ακροαστικά κάτι τελοσπαντων. Οπότε έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη καινούρια συσκευή από χθες και μπορώ να πω ότι τη προτιμώ από τη προηγούμενη. Η δόνηση και η πιο γρηγορη φόρτιση είναι ωραία χαρακτηριστικά αλλά είναι μια λεπτομέρεια που μου έκανε πολύ θετική εντύπωση : Στο κουμπί για να ανοίγει το καπάκι υπάρχει ένα μικρό εξογκωματακι για να καταλαβαίνεις ότι είναι το σωστό κουμπί χωρίς να κοιτάς. Μου έλειπε αυτό ειδικά βράδυ στο αυτοκίνητο που θες να το ανοίξεις χωρίς να πάρεις τα μάτια από το δρόμο. 

Αυτή τη φορά πήρα το άσπρο χρώμα γιατί μου κάνει πιο ωραίο με τα λευκά λεντ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2018 στις 11:48 ΠΜ, ^Deadly_Sin^ είπε

Έχω τη καινούρια συσκευή από χθες και μπορώ να πω ότι τη προτιμώ από τη προηγούμενη. Η δόνηση και η πιο γρηγορη φόρτιση είναι ωραία χαρακτηριστικά αλλά είναι μια λεπτομέρεια που μου έκανε πολύ θετική εντύπωση : Στο κουμπί για να ανοίγει το καπάκι υπάρχει ένα μικρό εξογκωματακι για να καταλαβαίνεις ότι είναι το σωστό κουμπί χωρίς να κοιτάς. Μου έλειπε αυτό ειδικά βράδυ στο αυτοκίνητο που θες να το ανοίξεις χωρίς να πάρεις τα μάτια από το δρόμο. 

Αυτή τη φορά πήρα το άσπρο χρώμα γιατί μου κάνει πιο ωραίο με τα λευκά λεντ. 

Mε το Bluetooth τι παίζει?

Έχει καμία εφαρμογή για στατιστικά, μπαταρία κτλ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...