Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Ιρλανδια (Δουβλίνο)


werewolf_hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, mary είπε

Το να σε επιλέξουν σε θέση για remote δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεις.

Και να σε επιλέξουν ενώ έχεις έδρα την Ελλάδα, προφανώς και δεν θα σου δίνουν μισθό Ιρλανδίας.

Για αρχή, γιατί να επιλέξουν εσένα από Ελλάδα και όχι κάποιον από uk ή ireland εφόσον πρόκειται για θέση στη Ιρλανδία; αν έχεις παρόμοια εμπειρία και ειδικά σε θέση με αγγλικά ναι, μπορεί.

Το δεύτερο. Έκανα αίτηση για θέση remotely σε εταιρεία με έδρα το uk και μου ζητούσε να συμπληρώσω αν είμαι eligible to work in the UK. Υποθέτω ότι και σε άλλες θέσεις θα το ζητάνε αυτό.

Στο UK ναι ειναι λιγο θολη η κατασταση και οι recruiters-εταιριες δεν ειναι ζεστοι με Ευρωπαιους πολιτες αυτο το διαστημα. 

Ομως εχουν ανοιξει παρα πολλες θεσεις remote σε ολη την Ευρωπη.

Στο δικο μου αντικειμενο στο linkedin εμφανιζει 63000 αγγελιες εργασιας, εκ των οποιων οι 1950 ειναι remote περιπου 3% δηλαδη, που ειναι σημαντικο ποσοστο. Η εκπτωση στο μισθο που αναφερεις ειναι ευλογη αφου θα μενεις σε μια φθηνοτερη χωρα-πολη και εν τελει δε θα τραβας και το μανικι που τραβανε οσοι πηγαινουν στο γραφειο στο 100% οποτε ειναι δικαιο. 

Αλλα και παλι, αν τα βαλει κανεις ολα στη ζυγαρια ισως και παλι κλινει στο remote, λογω οσων προανεφερα (εξοικονομηση ενοικιου, μενεις στη χωρα σου, απολαμβανεις ολα τα καλα του remote, κλπ)

Προσωπικα εχω δουλεψει Αγγλια και ξερω τις συνθηκες εκει. Παροτι συμπαθω τον τροπο ζωης εκει και τους ανθρωπους, δε συγκρινω με τιποτα το να μενει καποιος στην Ελλαδα (η γενικοτερα να ειναι ελευθερος να δουλευει απο οπουδηποτε γουσταρει) και να δουλευει με μισθο δυτικης χωρας, εστω και με εκπτωση. Για καποιον που ανεβαινει πρωτη φορα, ειναι καλο να παει απο κοντα να δει πως ειναι, να μαζεψει εμπειριες και παραστασεις, αλλα εφοσον κλεσει αυτον τον κυκλο της πρωτης επαφης, μετα οι προτεραιοτητες αλλαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, mary είπε

Για αρχή, γιατί να επιλέξουν εσένα από Ελλάδα και όχι κάποιον από uk ή ireland εφόσον πρόκειται για θέση στη Ιρλανδία; αν έχεις παρόμοια εμπειρία και ειδικά σε θέση με αγγλικά ναι, μπορεί.

Το δεύτερο. Έκανα αίτηση για θέση remotely σε εταιρεία με έδρα το uk και μου ζητούσε να συμπληρώσω αν είμαι eligible to work in the UK. Υποθέτω ότι και σε άλλες θέσεις θα το ζητάνε αυτό.

Αυτό το ζητάνε και το ζητούσαν πάντα στο UK. Εϊναι από το νόμο υποχρεωμένος ο εργοδότης να τσεκάρει αν έχεις δικαίωμα να δουλέψεις στη χώρα (μέχρι και τον Ιούνιο 2021 το ευρωπαϊκό passport απαντάει στο eligibility)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε αν υπάρχουν απ ευθείας πτήσεις Θεσσαλονίκη - Δουβλίνο όταν οι συνθήκες είναι νορμάλ (χωρίς covid);

Βλέπω σε ένα άρθρο εδώ ότι είχαν ανοίξει πτήσεις από την Ryanair 

https://www.makthes.gr/i-ryanair-syndeei-aeroporika-ti-thessaloniki-me-irlandia-kai-filandia-163835

το 2018 αλλά σε αναζήτηση πτήσεων δε βγάζει απ ευθείας από Θεσσαλονίκη αλλά βγάζει από Αθήνα και μάλιστα βλέπω ότι είναι αρκετά φθηνά (24 ευρώ)

Τι γίνεται τελικά με Θεσσαλονίκη όταν οι συνθήκες είναι νορμάλ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, archer100 είπε

Τι γίνεται τελικά με Θεσσαλονίκη όταν οι συνθήκες είναι νορμάλ

To Δουβλίνο-Θεσσαλονίκη είναι εποχιακός προορισμός, δυο φορές τη βδομάδα από Μάη ως Οκτώβρη. Φέτος έπαιξε μια πτήση/βδομάδα Ιούλιο με αρχές Σεπτέμβρη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, άρχισα να ψάχνω σιγά σιγά για διαμέρισμα περιμένοντας για την τελική πρόταση για δουλειά.

Αρχικά, τα γραφεία της εταιρείας είναι στο Blanchardstown Corporate Park (Δουβλίνο 15 όπως βλέπω), οπότε εγώ σε ποια περιοχή να κοιτάξω;
Ξέρω ότι η πολιτική της εταιρείας είναι για δουλειά από το σπίτι (μέχρι Ιούνιο περίπου) και λογικά θα έχω προλάβει να πάρω αμάξι για αργότερα.

Επίσης, ψάχνω για επιπλωμένα ή μη διαμερίσματα; Επειδή είδα κάποια σχόλια ότι κατά βάση τα νοικιάζουν επιπλωμένα.
Για διαμέρισμα 40-50 τμ (με 1 υπνοδωμάτιο), πόσο είναι ένα λογικό ενοίκιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ioankav είπε

Καλησπέρα, άρχισα να ψάχνω σιγά σιγά για διαμέρισμα περιμένοντας για την τελική πρόταση για δουλειά.

Αρχικά, τα γραφεία της εταιρείας είναι στο Blanchardstown Corporate Park (Δουβλίνο 15 όπως βλέπω), οπότε εγώ σε ποια περιοχή να κοιτάξω;
Ξέρω ότι η πολιτική της εταιρείας είναι για δουλειά από το σπίτι (μέχρι Ιούνιο περίπου) και λογικά θα έχω προλάβει να πάρω αμάξι για αργότερα.

Επίσης, ψάχνω για επιπλωμένα ή μη διαμερίσματα; Επειδή είδα κάποια σχόλια ότι κατά βάση τα νοικιάζουν επιπλωμένα.
Για διαμέρισμα 40-50 τμ (με 1 υπνοδωμάτιο), πόσο είναι ένα λογικό ενοίκιο;

Applecare ? Salesforce?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Applecare ? Salesforce?

EDA (Electronic Design Automation) είναι ο τομέας της εταιρείας για θέση R&D Engineer (μισθός περίπου 60k).

Επεξ/σία από ioankav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ioankav είπε

EDA (Electronic Design Automation) είναι ο τομέας της εταιρείας για θέση R&D Engineer (μισθός περίπου 60k).

Great starting point lad. All the best I wish you 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ioankav είπε

Καλησπέρα, άρχισα να ψάχνω σιγά σιγά για διαμέρισμα περιμένοντας για την τελική πρόταση για δουλειά.

Αρχικά, τα γραφεία της εταιρείας είναι στο Blanchardstown Corporate Park (Δουβλίνο 15 όπως βλέπω), οπότε εγώ σε ποια περιοχή να κοιτάξω;
Ξέρω ότι η πολιτική της εταιρείας είναι για δουλειά από το σπίτι (μέχρι Ιούνιο περίπου) και λογικά θα έχω προλάβει να πάρω αμάξι για αργότερα.

Επίσης, ψάχνω για επιπλωμένα ή μη διαμερίσματα; Επειδή είδα κάποια σχόλια ότι κατά βάση τα νοικιάζουν επιπλωμένα.
Για διαμέρισμα 40-50 τμ (με 1 υπνοδωμάτιο), πόσο είναι ένα λογικό ενοίκιο;

Θα έχεις αυτοκίνητο; Βασικότατο στην Ιρλανδία. Εκεί που είναι η δουλειά πρόκειται για σχετικά βιομηχανική περιοχή με αρκετά γραφεία. Νότια του N3 που έχεις το mall του Blanchardstown και το Castleknock είναι πιο residential. Ως γενικό κανόνα αποφεύγεις περιοχές όπως Finglas, Ballymun και Glasnevin North. Ashtown/Glasnevin είναι safe επιλογές που ίσως να έχουν και μια κάποια καλή μετακίνηση με λεωφορείο.

Μπορείς να μπεις στο daft.ie να δεις και να κλάψεις. Με βάση το μισθό σου θα μπορείς να δώσεις άνετα 1000-1200 για νοίκι (εκτός λογαριασμών) το οποίο είναι το μίνιμουμ για ένα δωμάτιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Θα έχεις αυτοκίνητο; Βασικότατο στην Ιρλανδία. Εκεί που είναι η δουλειά πρόκειται για σχετικά βιομηχανική περιοχή με αρκετά γραφεία. Νότια του N3 που έχεις το mall του Blanchardstown και το Castleknock είναι πιο residential. Ως γενικό κανόνα αποφεύγεις περιοχές όπως Finglas, Ballymun και Glasnevin North. Ashtown/Glasnevin είναι safe επιλογές που ίσως να έχουν και μια κάποια καλή μετακίνηση με λεωφορείο.

Μπορείς να μπεις στο daft.ie να δεις και να κλάψεις. Με βάση το μισθό σου θα μπορείς να δώσεις άνετα 1000-1200 για νοίκι (εκτός λογαριασμών) το οποίο είναι το μίνιμουμ για ένα δωμάτιο.

Ο μισθός του εκεί για τα δεδομένα είναι βασικός για να μείνεις μόνος. Εάν μείνει με άλλους θα μαζέψει και χρήματα 

3495 θα παίρνεις καθαρά. Εάν μένεις μόνος 1000-1500 ενοικιο σίγουρα. Φαγητό 300 πες. Έξοδα σπιτιού 200-300. Θα έχεις χοντρικά 1000-1500 για να κάνεις ότι θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ο μισθός και για να μείνει μόνος/η. Αν θέλει μπορεί να ψάξει για συγκατοίκηση αλλά συνήθως παίζουν στα 800-900+ τα αξιοπρεπή σπίτια για συγκατοίκηση με ό,τι ρίσκο συνεπάγεται. Αυτά που μένουν αρκούν για τα ετήσια εισιτήρια επιστροφής στην Ελλάδα και διακοπές. Βάζει τα συν και πλην και τα ζυγίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Speculoos είπε

Θα έχεις αυτοκίνητο; Βασικότατο στην Ιρλανδία. Εκεί που είναι η δουλειά πρόκειται για σχετικά βιομηχανική περιοχή με αρκετά γραφεία. Νότια του N3 που έχεις το mall του Blanchardstown και το Castleknock είναι πιο residential. Ως γενικό κανόνα αποφεύγεις περιοχές όπως Finglas, Ballymun και Glasnevin North. Ashtown/Glasnevin είναι safe επιλογές που ίσως να έχουν και μια κάποια καλή μετακίνηση με λεωφορείο.

Μπορείς να μπεις στο daft.ie να δεις και να κλάψεις. Με βάση το μισθό σου θα μπορείς να δώσεις άνετα 1000-1200 για νοίκι (εκτός λογαριασμών) το οποίο είναι το μίνιμουμ για ένα δωμάτιο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, είναι χρήσιμες για να ξεκινήσω το ψάξιμο.

Μία ερώτηση: στις αγγελίες είδα ένα δείκτη, BER (Building Energy Rating). Έχει νόημα να ψάχνω για συγκεκριμένες τιμές;
Στη Γαλλία που είμαι τώρα έχουν μία αντίστοιχη κλίμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς αν αξίζει να μείνει στο παρακάτω χοτέλ long term? 

Είναι κοντά στο κέντρο με 1200 ευρώ το μήνα και φαίνεται αρκετά αξιοπρεπές, ενώ έχει και δωρεάν χρήση γυμναστηρίου και πισίνας:

https://www.camdencourthotel.com/en/long-stay-packages/

Υπάρχει περίπτωση να δεχτώ offer από μία συνέντευξη που πέρασα και σκέφτομαι να μείνω εκεί τουλάχιστον για λίγους μήνες μέχρι να προσαρμοστώ. Έχει μείνει κανένας από εσάς που ζείτε Ιρλανδία, έστω και για λίγο να μας πείτε εντυπώσεις;

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ioankav είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, είναι χρήσιμες για να ξεκινήσω το ψάξιμο.

Μία ερώτηση: στις αγγελίες είδα ένα δείκτη, BER (Building Energy Rating). Έχει νόημα να ψάχνω για συγκεκριμένες τιμές;
Στη Γαλλία που είμαι τώρα έχουν μία αντίστοιχη κλίμακα.

Eίναι υποχρεωτικό ο ιδιοκτήτης να βγάλει ένα ενεργειακό διαπιστευτήριο προτού δώσει για αγορά ή ενοικίαση ένα ακίνητο. Ως ενοικιαστής σου δίνει μια ιδέα της παλαιότητας του σπιτιού και το πόσο καλά μονωμένο είναι ή αν χρησιμοποιεί αέριο, ηλεκτρικό, πετρέλαιο κτλ ως πηγή ενέργειας. Όσο καλύτερο σκορ τόσο λιγότερα θα έχεις να πληρώσεις σε λογαριασμούς. Υπολόγισε για γκάζι/ηλεκτρικό ένα ποσό της τάξης των 45-70 ευρώ τον μήνα ανάλογα την χρήση. Δεν έχει κάποιο άλλο αντίκτυπο (σε αντίθεση πχ με άλλες χώρες όπως στις Βρυξέλλες όπου ο ενοικιαστής επιβαρύνεται με extra charges αν μένει σε σπίτι με χαμηλό BER).

Για ίντερνετ ήμουν υπερευχαριστημένος με το μικρότερο πακέτο της Virgin (τότε έδινε 240Μbps με 50 ευρώ τον μήνα) αλλά τσέκαρε το https://switcher.ie/ για να έχεις μια ιδέα του τι παίζει με λογαριασμούς και παρόχους σε ρευμα/τηλέφωνο/ίντερνετ. Γενικά στην Ιρλανδία υπάρχει η κουλτούρα του μιλάω στο τηλέφωνο και πετυχαίνω καλύτερες προσφορές οπότε κυνήγα το.

5 λεπτά πριν, archer100 είπε

Ξέρει κανείς αν αξίζει να μείνει στο παρακάτω χοτέλ long term? 

Είναι κοντά στο κέντρο με 1000 ευρώ το μήνα και φαίνεται αρκετά αξιοπρεπές, ενώ έχει και δωρεάν χρήση γυμναστηρίου και πισίνας:

https://www.camdencourthotel.com/en/long-stay-packages/

Υπάρχει περίπτωση να δεχτώ offer από μία συνέντευξη που πέρασα και σκέφτομαι να μείνω εκεί τουλάχιστον για λίγους μήνες μέχρι να προσαρμοστώ. Έχει μείνει κανένας από εσάς που ζείτε Ιρλανδία, έστω και για λίγο να μας πείτε εντυπώσεις;

Δεν έχω μείνει εκεί, η περιοχή μια χαρά είναι. Τσέκαρε όμως με την εταιρεία αν τελικά όλα πάνε καλά μήπως σου προσφέρει κάποια βοήθεια ή έχουν κάποια tips για διαμονή. Σε όσες εταιρείες στην Ιρλανδία το έχω ζήσει υπάρχει η νοοτροπία να απαντάνε σε τέτοιου είδους ερωτήσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...