Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες δοκιμές με τον Intel Core i5-7600K δείχνουν ελάχιστη βελτίωση στην απόδοση IPC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν περιμενε κανεισ αυξηση στο IPC, αφου δεν ειναι ουσιαστικα νεα αρχιτεκτονικη, refresh ειναι... Απλα ειχε ειπωθει κατι για καλυτερα clocks μεσω ωριμανσης των 14nm... Εκει ειναι το ζουμι ΑΝ υπαρχει βελτιωση στο να δεις παραπανω επιδοσεις και να μην ειμαι πλασματικη η αυξηση στις stock συχνοτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα πάντως δε με χαλάει όλη αυτή η κατάσταση! :P

Έχω ξεχαστεί σχεδόν μια 5ετία να αναβαθμίσω cpu και δεν είμαι παρωχημένος, τουλάχιστον για τη χρήση που θέλω.Το να πάω να σκάσω μια 500ρα για 5-10% καλύτερες επιδόσεις σε αυτό που κάνω, δε με καίει και ας μπορώ να το κάνω.Προτιμώ να τα δώσω για να αλλάξω οθόνη πχ.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εγραφα και εγω κατι για να κατηγορήσω τις AMD/INTEL που δεν κανουν νεα chips με επιδόσεις υπερυπολογιστή αλλά ετσι και αλλιώς δεν έχω λεφτα να αγοράσω ουτε τα υπαρχοντα χοχο. Σοβαρά τώρα, για τους μεσους χρήστες ότι μας δίνουν επαρκεί πιστεύω. Τωρα αν εισαι κανενας developer και τα λοιπα καλα κανεις και παραπονιέσαι αλλα ρε παιδια μεταξί μας, δεν σας φτανουν τα 120FPS? (πχ για τους gamers) 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ZEN έχει λογικές τιμές θα τους ποδοπατήσει.

Αν δεν εξηγησεις το πως θα γινει αυτο, φαινεσαι σαν καγκουρας που μιλαει για αμαξια σε καφετερια. Κανεις δεν σε παιρνει στα σοβαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή καλύτερα την μανία της Intel να προσφέρει λιλιπούτεια dies. :P

 

Την μανια της ιντελ δυστυχως τοσα χρονια την συγονταρει η amd φιλτατε.Αυτο που κερδισε η ιντελ απο την amd ειναι οτι αφου δεν ειχε ανταγωνισμο, μπορουσε να δινει λιγες παρα πανω επιδοσεις σε καθε γενια και σε συνδιασμο με τον επερχομενο τερματισμο τον nm(αντε μεχρι 5 σε καμια 5ετια) της εκατσε κουτι.

 

Φυσικα οι χαμενοι ειμαστε εμεις γιατι αν η amd ηταν ανταγωνιστικη τοτε πιθανο να ημασταν τεχνολογικα κανα 2 χρονια μπροστα και να ειχαμε ηδη 10 nm στο χερι και να πηγαιναμε για 7 αφου οι εξελιξεις και ο ανταγωνισμος θα ηταν πιο εντονα.. Κι εννοειται καλυτερες τιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amd εχει σοβαρο προβλημα με τα cpu της στο single core κ φυσικα κ με τα ρευματα πολλα watt ,πυρηνες δινει στο λαο αλλα ισχυει η αναλογια 2:1 απεναντι στην ιντελ εαν οι ζεν φτασουν σε επιδοσεις μεχρι κ 4690 οπως λεγεται κ παλι πισω θα μεινει το μονο σιγουρο,ειναι κατι αντιστοιχο κ με τις καρτες της κακα τα ψεματα την nvidia σε επιδοσεις watt/perfomance δεν την φτανει κ λογικο ειναι να της εχει ξεφυγει ενα γυρω μπροστα η πρασινη κ να κανει κατι αντιστοιχο με την ιντελ rebranding με ενα 10% πανω το πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της AMD είναι ότι δεν έχει δικά της foundries. Από το 2018/ 2019 και μετά που οι GloFo/ TSMC/ Samsung φτάσουν την Intel, τότε θα είναι ξανά ανταγωνιστική. Μην περιμένετε οι Zen να κάνουν τρομερή διαφορά σε μια λιθογραφία αρκετά χειρότερη από της Intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι κέρδος είναι, περισσότερα mhz με την ίδια κατανάλωση, ελαφρυά βελτίωση στο IPC. Στα 14nm και κάτω είναι πολύ δύσκολο να αλλάκξεις πολλά. 3 ομάδες δουλεύουν στη Ιντελ σε διαφορετικά project πάνω στους επεξεργαστές, και τα 10nm ακόμα να τα κάνουν αξιόπιστα. Δεν δουλεύει απλά.

 

Αυτά για αυτούς που θα αρχίσουν το HATE "κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια". Κάνε το εσύ καλύτερα τους λέω.

 

Η τεχνολογία έχει φτάσει σε μια στασιμότητα λόγω της αδυναμίας πλέον του πυριτίου να αποδόσει περαιτέρο. 

 

Αν θα ήθελες μπορώ να στο αναλύσω με  βάση την οικονομία , γιατί υπάρχει αυτή η στασιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα ήθελες μπορώ να στο αναλύσω με  βάση την οικονομία , γιατί υπάρχει αυτή η στασιμότητα.

Αυτό έγινε κυρίως με τους haswell refresh το '13, που δεν είχε βγάλει το κέρδος που ήθελε απο το generation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της AMD είναι ότι δεν έχει δικά της foundries. Από το 2018/ 2019 και μετά που οι GloFo/ TSMC/ Samsung φτάσουν την Intel, τότε θα είναι ξανά ανταγωνιστική. Μην περιμένετε οι Zen να κάνουν τρομερή διαφορά σε μια λιθογραφία αρκετά χειρότερη από της Intel. 

Η βλακεία είναι πως τα 14nm της AMD είναι στην πραγματικότητα πολύ πιο κοντά ίσως ακόμα και στα 22nm γιατί μετράνε διαφορετικά τις αποστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βλακεία είναι πως τα 14nm της AMD είναι στην πραγματικότητα πολύ πιο κοντά ίσως ακόμα και στα 22nm γιατί μετράνε διαφορετικά τις αποστάσεις.

Δεν είναι σε όλους, το μέγεθος του gate?  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εξηγησεις το πως θα γινει αυτο, φαινεσαι σαν καγκουρας που μιλαει για αμαξια σε καφετερια. Κανεις δεν σε παιρνει στα σοβαρα.

 

Όποιος έχει δει τα leaks όπου ο ES 8 core ZEN περνάει τον 10 Core intel ΖΕΟΝ, καταλαβαίνει τι έχει να γίνει.

 

Απλά ελπίζω να μην το τρελάνουν με τις τιμές ή τουλάχιστον να δώσουν ένα 6-core με λογική τιμή.

 

Δεν είναι δυνατόν ο 2600k στα 4600 που έχω να περνάει τις στοκ επιδόσεις του 6600 και ίσως του 7600.

 

Επαναπάφθηκαν στις δάφνες τους στην Intel.

 

Υ.Γ. Φοβερός όρος το "Κάγκουρας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει δει τα leaks όπου ο ES 8 core ZEN περνάει τον 10 Core intel ΖΕΟΝ, καταλαβαίνει τι έχει να γίνει.

 

Απλά ελπίζω να μην το τρελάνουν με τις τιμές ή τουλάχιστον να δώσουν ένα 6-core με λογική τιμή.

 

Δεν είναι δυνατόν ο 2600k στα 4600 που έχω να περνάει τις στοκ επιδόσεις του 6600 και ίσως του 7600.

 

Επαναπάφθηκαν στις δάφνες τους στην Intel.

 

Υ.Γ. Φοβερός όρος το "Κάγκουρας"

Φοβερός ο όρος Zeon όταν υπάρχει μόνο Xeon ;)

 

Προφανώς και ο 2600Κ να περνάει τους i5 αυτής της γενιάς. i7 είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...