Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα ή εξωτερικό;


blackcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε λίγο καιρό τελειώνω με το μεταπτυχιακό μου στην πληροφορική και έχω αρχίσει να σκέφτομαι τα επόμενα βήματα που θα θέλω να ακολουθήσω. Είμαι 26 και έχω εργασιακή εμπειρία 2 χρόνων στην υποστήριξη λογισμικού που όμως δεν μπορώ να "μεταφέρω" σαν προυπηρεσία δεδομένου ότι κυνηγάω διαφορετική θέση στην οποία δεν έχω εργασιακή εμπειρία. Οπότε ξεκινάω σχεδόν πάλι από το μηδέν.

 

Σκέφτηκα να αρχίσω να στέλνω βιογραφικά Ελλάδα αλλά στα 700 ευρώ δεν θέλω να γυρίσω. Χώρια την εργασιακή αβεβαιότητα. Οπότε σκέφτομαι σοβαρά το εξωτερικό, μια χώρα στα βόρεια Γερμανία, Ολλανδία, Σουιδία κτλπ με καλύτερη ποιότητα ζωής. Δεν ξέρω όμως πως να προετοιμαστώ γι αυτό, να ψάξω για κάποια πρακτική με τον φόβο ότι σε 6 μήνες παίζει να μείνω άνεργος; Να κυνηγήσω θέσεις graduate και junior? 

 

Εσείς που έχετε δουλέψει και Ελλάδα και εξωτερικό πείτε την εμπειρία σας. Να βρω κάτι εδώ για 1-2 χρόνια να βάλω κάτι στο βιογραφικό και μετά να κοιτάξω για έξω; Να φύγω με μηδενική εμπειρία στο αντικείμενο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν λες πληροφορική; σαν προγραμματιστής θες να ασχοληθείς;

Δε θα φύγεις πριν κλείσεις δουλειά στο εξωτερικό.

Μπορείς να ξεκινήσεις να ψάχνεις και στα δύο. Και όπου βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες πληροφορική; σαν προγραμματιστής θες να ασχοληθείς;

Δε θα φύγεις πριν κλείσεις δουλειά στο εξωτερικό.

Μπορείς να ξεκινήσεις να ψάχνεις και στα δύο. Και όπου βρεις.

 

Ναι μιλάω για θέση προγραμματιστή. Δεν θα φύγω πριν βρω δουλειά σίγουρα. 

 

 

άμα σου δίνουν 700 είναι καλάαα.. ακου που σε λέω..

 

Γίνεται και κάτω από 700? Και πως ζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 


Γίνεται και κάτω από 700? Και πως ζεις;

Κατά πάσα πιθανότητα αν έχεις σπίτι από γονείς ή μένεις με γονείς, αλλιώς δεν είναι εφικτό αυτή την στιγμή (στην Αθήνα τουλάχιστον).

Επεξ/σία από anon667
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε βιογραφικό και ξεκίνα να στέλνεις.

Με ποια γλώσσα ασχολείσαι;

Μην απογοητεύεσαι για το τι ζητάνε.

Κανείς δεν τα ξέρει όλα αυτά... απλά τα βάζουν για να υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε βιογραφικό και ξεκίνα να στέλνεις.

Με ποια γλώσσα ασχολείσαι;

Μην απογοητεύεσαι για το τι ζητάνε.

Κανείς δεν τα ξέρει όλα αυτά... απλά τα βάζουν για να υπάρχουν.

 

Μιλάς για εξωτερικό έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορέσεις να βρεις δουλειά Ελλάδα, ξεκίνα.

Η διαδικασία να φύγεις έξω, είναι χρονοβόρα και κοστοβόρα.

Ως graduate/junior θα δυσκολευτείς, γιατί εφόσον παίρνεις σχεδόν το βασικό μισθό, δεν αποτελείς κίνητρο για τον εργοδότη να πάρει εσένα αντί για κάποιον που είναι ήδη στη χώρα.

Επίσης, άσχετα με το που θα βρεις στην Ελλάδα, ξεκίνα διάβασμα ή αν μπορείς να πάρεις κάποιο cert ακόμα καλύτερα, για Development Methodologies, Agile/Scrum, OOP. Τα ζητάνε όλοι και το πιθανότερο να κάνεις και τεστ (γραπτό ή προφορικό) πάνω σε αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, άσχετα με το που θα βρεις στην Ελλάδα, ξεκίνα διάβασμα ή αν μπορείς να πάρεις κάποιο cert ακόμα καλύτερα, για Development Methodologies, Agile/Scrum, OOP. Τα ζητάνε όλοι και το πιθανότερο να κάνεις και τεστ (γραπτό ή προφορικό) πάνω σε αυτά. 

 

Για πες περισσοτερα, τι πιστοποιήσεις είναι αυτές και που μπορώ να τις δώσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες περισσοτερα, τι πιστοποιήσεις είναι αυτές και που μπορώ να τις δώσω; 

Ανάλογα τον τομέα και τις γλώσσες.

Παίζει όμως ρόλο και η χώρα, δεν έχουν την ίδια απήχηση σε όλες τις χώρες οι ίδιες.

 

Πάνω σε τι περιβάλλοντα δουλεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να βάλεις στο νου σου συγκεκριμένες θέσεις και μια χώρα / πόλη που θέλεις να πας. Για να καταλήξεις μπορείς να δεις θέσεις εργασίας από ιστοσελίδες του εξωτερικού τι δουλειές (τι ζητάνε) και μισθοί παίζουν.

 

Εφόσον κατασταλάξεις και έχεις αποφασίσει κυνηγάς μια ελάχιστη για εμένα επαγγελματική εμπειρία των 6 μηνών στην Ελλάδα όσο ποιο κοντά στο αντικείμενο γίνεται καθώς και την Γλώσσα (στην γερμάνια καλό είναι να ξέρεις Γερμανικά πχ.) αλλά και επιπλέον γνώσεις που ίσως χρειάζεσαι στο αντικείμενό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ενδιαφέρομαι να φύγω εξωτερικό μόνιμα και όχι μονο για δουλειά αλλά πρίν πάω θα την έχω κλείσει απο Ελλάδα, θα έχω μαζέψει όσες περισσότερες πιστοποιήσεις μπορώ, θα έχω φτιάξει ένα πολύ δυνατό portfolio και μέχρι να τα κάνω όλα αυτά θα εργάζομαι και σε κάποια εταιρία ΙΤ στην Ελλάδα αδιάφορο για πόσα χρήματα.. γιατί αλλιως τα μαθαίνεις στην εταιρία με το teamwork και την πίεση και αλλιως τα μαθαίνεις στο σπίτι σου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τον τομέα και τις γλώσσες.

Παίζει όμως ρόλο και η χώρα, δεν έχουν την ίδια απήχηση σε όλες τις χώρες οι ίδιες.

 

Πάνω σε τι περιβάλλοντα δουλεύεις;

 

Κοίτα προσωπικά μόνο έχω δουλέψει αλλά έχω δει java, C, python, javascript. Καποια framework nodejs, angular. Λίγο kernel development. Δεν έχω κατασταλάξει κάπου, front-end δεν με βλέπω, ίσως περισσότερο στα embedded. 

 

Btw, στη δουλειά κάτι utilities που τους έφτιαξα ήταν σε C#. 

 

Θα πρότεινα να βάλεις στο νου σου συγκεκριμένες θέσεις και μια χώρα / πόλη που θέλεις να πας. Για να καταλήξεις μπορείς να δεις θέσεις εργασίας από ιστοσελίδες του εξωτερικού τι δουλειές (τι ζητάνε) και μισθοί παίζουν.

 

Εφόσον κατασταλάξεις και έχεις αποφασίσει κυνηγάς μια ελάχιστη για εμένα επαγγελματική εμπειρία των 6 μηνών στην Ελλάδα όσο ποιο κοντά στο αντικείμενο γίνεται καθώς και την Γλώσσα (στην γερμάνια καλό είναι να ξέρεις Γερμανικά πχ.) αλλά και επιπλέον γνώσεις που ίσως χρειάζεσαι στο αντικείμενό σου.

 

Το σκέφτηκα να βρω προσωρινά μία θέση αλλά είναι ο μισθός που με φοβίζει. Τώρα με την δουλειά που έχω μπορώ με οικονομία να βάλω και 200 ευρώ στην άκρη, αν πέσω πιο χαμηλά είναι ακόμα ένας χρόνος/6 μήνες υπομονής και αναμονής για κάτι καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα προσωπικά μόνο έχω δουλέψει αλλά έχω δει java, C, python, javascript. Καποια framework nodejs, angular. Λίγο kernel development. Δεν έχω κατασταλάξει κάπου, front-end δεν με βλέπω, ίσως περισσότερο στα embedded. 

 

Btw, στη δουλειά κάτι utilities που τους έφτιαξα ήταν σε C#. 

Θα πρέπει να καταλήξεις σε ένα "κεφάλαιο". Δε μπορείς να έχεις εμπειρία και Java & Python & C#. Τη Js δεν την μετράω, γιατί αν μιλάμε για front-end, ξέρουν όλοι. Πάντως να ξέρεις το Node.js ανεβαίνει πάρα πολύ.

Αν πχ καταλήξεις σε C#, που έχεις κάποια εμπειρία, μπορείς να δώσεις για cert απευθείας στη Microsoft. Είναι αρκετά δυνατά χαρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...