Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα ή εξωτερικό;


blackcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως ενδιαφέρομαι να φύγω εξωτερικό μόνιμα και όχι μονο για δουλειά αλλά πρίν πάω θα την έχω κλείσει απο Ελλάδα, θα έχω μαζέψει όσες περισσότερες πιστοποιήσεις μπορώ, θα έχω φτιάξει ένα πολύ δυνατό portfolio και μέχρι να τα κάνω όλα αυτά θα εργάζομαι και σε κάποια εταιρία ΙΤ στην Ελλάδα αδιάφορο για πόσα χρήματα.. γιατί αλλιως τα μαθαίνεις στην εταιρία με το teamwork και την πίεση και αλλιως τα μαθαίνεις στο σπίτι σου..

 

Οι σοβαρές εταιρίες σε σοβαρές χώρες, στα μαθαίνουν αυτές. Στις ασόβαρες, περιμένουν 20 χρόνια εμπειρία και μια βαλίτσα πτυχία και πιστοποιήσεις και πληρώνουν μισθό πείνας.

Το πρώτο που θα έκανα, θα ήταν να μάθω σε ικανοποιητικό βαθμό τη γλώσσα της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και το φερε η κουβέντα αν και φαντάζομαι έχει ξανά συζητηθεί πολλάκις. Ποιες ευρωπαϊκές χώρες πιστεύετε ότι προσφέρουν τις καλύτερες εργασιακές ευκαιρίες στον χώρο; Τι έχετε να πείτε οι πιο πεπειραμένοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, 

 

αυτά που γράφαμε στα 20-22 μας (τότες που ήμασταν επαναστάτες φοιτητές), ότι θα ρίχνουμε άκυρο σε δουλειές των 500ευρώ... τώρα στα γεράματα (25+) λέμε "πρέπει κάπως να αποκτήσω 2+ χρόνια προϋπηρεσία γιατί κανείς δεν θα με θέλει".

 

Δεν είναι ντροπή να πας για 700 ευρώ, και ας έχεις όσα πτυχία θες. Κάπως πρέπει να αποκτήσεις αυτά τα 2-3 γμνα χρόνια εμπειρίας που ζητάνε ΠΑΝΤΟΥ. Τι να κάνεις... θα κάτσεις με τα λίγα αλλιώς όσο πάει θα μεγαλώνεις και δεν θα έχεις προϋπηρεσία.

 

Απέκτησε εσύ τουλάχιστον 2-3 χρόνια προϋπηρεσία, και μετά θα ανέβεις πολύ άνετα πάνω από 700. Και συγκεκριμένα, οι 900 ευρώ θα είναι κάπως καλά προς λίγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θες προϋπηρεσία για να ανεβείς οικονομικά αλλά για κάποιον που μένει μόνος, που συντηρεί ένα σπίτι + φαγητό, δεν μιλάω καν για αμάξι, το πολύ ένα ποδήλατο (σε πόλη που δεν είναι φτιαγμένη για ποδήλατα) ίσα ίσα που θα τα βγάζεις πέρα. Τα 700 δεν φτάνουν. Δεν αξίζει ο κόπος και οι σπουδές γιατί δεν έχεις σε κάτι καλύτερο να ελπίζεις. Εν τω μεταξύ έχω συμμαθητή εποπτζή που δεν μπορεί να συλλαβήσει το όνομά του και ακουμπάει χιλιάρικο. Μάγκας. 

 

Δεν με βλέπω στα 30 μου να ελπίζω να ακουμπήσω το 1000ρικο και να πω και ευχαριστώ. Δεν θα πάρω. Θενκσ. Καλύτερα στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θες προϋπηρεσία για να ανεβείς οικονομικά αλλά για κάποιον που μένει μόνος, που συντηρεί ένα σπίτι + φαγητό, δεν μιλάω καν για αμάξι, το πολύ ένα ποδήλατο (σε πόλη που δεν είναι φτιαγμένη για ποδήλατα) ίσα ίσα που θα τα βγάζεις πέρα. Τα 700 δεν φτάνουν. Δεν αξίζει ο κόπος και οι σπουδές γιατί δεν έχεις σε κάτι καλύτερο να ελπίζεις. Εν τω μεταξύ έχω συμμαθητή εποπτζή που δεν μπορεί να συλλαβήσει το όνομά του και ακουμπάει χιλιάρικο. Μάγκας. 

 

Δεν με βλέπω στα 30 μου να ελπίζω να ακουμπήσω το 1000ρικο και να πω και ευχαριστώ. Δεν θα πάρω. Θενκσ. Καλύτερα στο εξωτερικό.

 

Πες τα φίλε μου για να μην τα ξαναματαλέω...Πολλοί νομίζουν ότι τα 900 είναι αξιοπρεπής μισθός. 900 και να στα πληρώνουν όλα τα πάγια οι γονείς, μια χαρά είναι, αλλιώς...πολύ κλάμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το φερε η κουβέντα αν και φαντάζομαι έχει ξανά συζητηθεί πολλάκις. Ποιες ευρωπαϊκές χώρες πιστεύετε ότι προσφέρουν τις καλύτερες εργασιακές ευκαιρίες στον χώρο; Τι έχετε να πείτε οι πιο πεπειραμένοι;

Υπάρχουν πολλές χώρες που προσφέρουν δουλειές, δεν έχουν ρατσισμό και είναι αξιοπρεπέστατες σε συνθήκες διαβίωσης.

Η κάθε μία έχει τα υπέρ της και τα κατά της. Ανάλογα με το τι ζητάει και τι προσφέρει ο καθένας, διαλέγει.

 

Εγώ, επέλεξα μια χώρα που να δίνει υψηλά εισοδήματα. Φυσικά, θα πει κάποιος, θα έχει και υψηλό κόστος ζωής. Ισχύει.

Όμως, όταν μπορείς να βάζεις το 10-20% του μισθού σου στην άκρη, είναι εντελώς διαφορετικά να μπορείς να βάζεις 100-200€ το μήνα, από το να βάζεις 400-500€ το μήνα. Μέσα σε ένα χρόνο, ο ένας έχει μαζέψει ας πούμε 2500€, ενώ ο άλλος 6000€.

Εκτός αυτού, μεγάλη γκάμα προϊόντων, πχ ηλεκτρονικά, αυτοκίνητα, ρούχα, εργαλεία, έχουν σχεδόν την ίδια τιμή σε όλη την Ευρώπη.

Οπότε, αν εγώ θέλω να πάρω μια GTX1080, με 1000€ είναι σχεδόν ένας μισθός, ενώ με 5000€, είναι λιγότερο από ένα βδομαδιάτικο. Όταν το καλοκαίρι θα θέλεις να πας Ελλάδα, θα πληρώσεις τα ίδια περίπου σε εισιτήρια και φυσικά τα ίδια στην Ελλάδα. Αν έχεις ένα μισθό στην τσέπη, άλλο να έχεις 1500€, άλλο 5000€.

 

Το κακό με τις "καλές" χώρες είναι, πως είναι απαιτητικές κι επίσης είναι δύσκολο το ξεκίνημα. Βρίσκεις δουλειά, κλείνεις εισιτήρια και ψάχνεις για σπίτι. Θα χρειαστείς εγγύηση κι το νοίκι μπροστά. Εδώ που μένω, για μία γκαρσονέρια, αν καταφέρεις να βρεις, θέλεις 600-700€ το μήνα, άρα η προκαταβολή σου θα είναι ~1500€. Και θα χρειαστείς και λεφτά για τον 1ο μήνα, μέχρι να πληρωθείς. Που σημαίνει ότι για να φύγεις από Ελλάδα, θα πρέπει να έχεις στην τσέπη 2-3000€ τουλάχιστον.

 

Στις φθηνότερες χώρες, πχ Τσεχία έχει σημαντική ανάπτυξη, ένας μέτριος μισθός είναι στα 1000-1200€, αλλά για γκαρσονιέρα θα δίνεις 300-400€, ενώ για να φας απίστευτο φαγητό σε εστιατόριο (όχι fast food), θα δώσεις 12-15€. Να μην αναφερθώ στις Τσέχες...  :-)

 

Αν είστε αρκετά νέοι, μπορείτε να δοκιμάσετε σε φθηνότερη χώρα, να πάρετε εμπειρία, να μαζέψετε χρήματα και μετά αν θέλετε να μεταβείτε σε μια πιό ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα είναι η αλήθεια να αναφερθούν άλλες χώρες εκτός από τις βόρειες και τις γερμανόφωνες. Πόσο καλύτερα δηλαδή μπορεί να είναι τα πράγματα Τσεχία σε σχέση με εδώ; Επίσης ποιες άλλες χώρες κρύβονται πίσω από το "π.χ." που έγραψες; Εννοώ φθηνότερες χώρες που θα άξιζαν την προσοχή κάποιου αυτή τη στιγμή.

Πλιζ, αναφέρσου στις τσέχες :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αγγλία είναι κορυφή στο ΙΤ.. Ειδικά στη Σκωτία το επιπεδο είναι πολύ υψηλο.. η Ιρλανδία επίσης έχει πολλές εταιρίες..

 

Στο Ισραηλ επίσης μιλάνε αγγλικά στις εταιρίες και έιναι όχι απλώς κορυφή αλλά η κορυφή της κορυφής.. 

 

Μετά πάμε για Ολλανδία, Βέλγιο αλλά πρέπει να μάθετε τη γλώσσα.. εκτός και πάτε μέσω πανεπιστημιου ή ερευνητικού κέντρου.. αλλά και πάλι πρεπει να μαθετε τη γλώσσα... πολύ καλά λεφτά όμως και οι άνθρωποι εκεί έιναι πολύ εντάξει..

 

Εχετε υπόψιν σας και τη Κύπρο γιατί έχει πολύ καλούς μισθούς..

 

Φτιάξτε ένα καλό portfolio.. μαζέυτε καμιά διεθνή πιστοποίηση Oracle, Microsoft, Cisco κλπ  και στείλτε αβέρτα βιογραφικό παντού.. κάτι θα βρείτε.. το ΙΤ τα επόμενα χρόνια θα ανοίξει πολλές δουλειές.. υπάρχει ζήτηση.. αλλά να ξέρετε ότι θα πρέπει να γίνετε καλοί.. μεσαίοι δέν επιβιώνουν στο κλάδο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε λίγο καιρό τελειώνω με το μεταπτυχιακό μου στην πληροφορική και έχω αρχίσει να σκέφτομαι τα επόμενα βήματα που θα θέλω να ακολουθήσω. Είμαι 26 και έχω εργασιακή εμπειρία 2 χρόνων στην υποστήριξη λογισμικού που όμως δεν μπορώ να "μεταφέρω" σαν προυπηρεσία δεδομένου ότι κυνηγάω διαφορετική θέση στην οποία δεν έχω εργασιακή εμπειρία. Οπότε ξεκινάω σχεδόν πάλι από το μηδέν.

 

Σκέφτηκα να αρχίσω να στέλνω βιογραφικά Ελλάδα αλλά στα 700 ευρώ δεν θέλω να γυρίσω. Χώρια την εργασιακή αβεβαιότητα. Οπότε σκέφτομαι σοβαρά το εξωτερικό, μια χώρα στα βόρεια Γερμανία, Ολλανδία, Σουιδία κτλπ με καλύτερη ποιότητα ζωής. Δεν ξέρω όμως πως να προετοιμαστώ γι αυτό, να ψάξω για κάποια πρακτική με τον φόβο ότι σε 6 μήνες παίζει να μείνω άνεργος; Να κυνηγήσω θέσεις graduate και junior? 

 

Εσείς που έχετε δουλέψει και Ελλάδα και εξωτερικό πείτε την εμπειρία σας. Να βρω κάτι εδώ για 1-2 χρόνια να βάλω κάτι στο βιογραφικό και μετά να κοιτάξω για έξω; Να φύγω με μηδενική εμπειρία στο αντικείμενο; 

 

26 είσαι ακόμα στο "νέος", οπότε μην το πολυσκέφτεσαι. Θα σου το πω απλά: θα είσαι μεγάλο κορόιδο αν καθίσεις εδώ τα επόμενα χρόνια και στα 30+ που πιθανώς θα έχεις (ή θα ετοιμάζεις) οικογένεια, δεν θα φύγεις και θα χτυπιέσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ άσχημη χώρα , κακή ποιότητα ζωής , μισθοί πείνας , μόνο εαν δουλεύεις μαύρα επιζείς  , σωστά αυτά που είπε ο kostasxatzigeorgiou , φανταστείτε πως ο πρώτος μισθός πτυχιούχου στην Σουηδία είναι 1.600 ευρώ ( όχι στο δικό μας κλάδο ) , ποιότητα ζωής κλπ , γύρισε έναν φίλος πριν από καιρό , μου τα έλεγε , έμεινα με το στόμα ανοιχτό , εδώ μόνο εαν δουλεύεις μαύρα βγαίνεις , βλέπεις μετά κάτι γραφικούς και λένε ' έχουμε τον ήλιο εμείς , οι άλλοι τι έχουν ; ' όταν πάει 200.00 ευρώ ο μισθός θα βλέπουν τον ήλιο και θα κλαίνε B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα εξω εχεις περισσοτερες επιλογες και ποιοτητα ζωης.Αλλα ολα ειναι σχετικα. Δηλαδη γιατι να φυγει ενας που βγαζει εστω 1000 ευρω και εχει κανα χιλιαρικο εσοδα απο ενοικια πχ; Παρα πολυς κοσμος δε ζει μονο απο το μισθο του.

Επισης ακομα κ στην ελλαδα στη πληροφορικη δεν ειναι τοσο χαλια που λετε οι μισθοι. Οι περισσοτεροι παιζουν 1500-2500 καθαρα.

https://www.randstad.gr/blog/εταιρεία-εύρεσης-εργασίας/16003.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα εξω εχεις περισσοτερες επιλογες και ποιοτητα ζωης.Αλλα ολα ειναι σχετικα. Δηλαδη γιατι να φυγει ενας που βγαζει εστω 1000 ευρω και εχει κανα χιλιαρικο εσοδα απο ενοικια πχ; Παρα πολυς κοσμος δε ζει μονο απο το μισθο του.

Επισης ακομα κ στην ελλαδα στη πληροφορικη δεν ειναι τοσο χαλια που λετε οι μισθοι. Οι περισσοτεροι παιζουν 1500-2500 καθαρα.

https://www.randstad.gr/blog/εταιρεία-εύρεσης-εργασίας/16003.htm

Sorry, τα θες και τα λες....;

 

Πόσους γνωρίζεις που παίρνουν 1000€ κι έχουν κι άλλα 1000€ από ενοίκια;

Με τις σημερινές συνθήκες, για να παίρνεις 1000€ από ενοίκια, θέλεις ή 5 γκαρσονιέρες, ή 3 μεγάλα, ή μονοκατοικία στην Εκάλη, ώστε να φτάεις τα 1700-2000€ και να σου μένουν καθαρά τα 1000€.

 

Επίσης οι μισθοί που αναφέρει στο link από πάνω, εκτός του ότι είναι άσχετοι με την πραγματικότητα, είναι μεικτοί και όχι καθαροί.

Οι περισσότεροι παίζουν 1500-2500 καθαρά; ΈλεοC. Έφυγα από την Ελλαδα μετά από 23 χρόνια προϋπηρεσίας, όπου έπαιρνα 2000€ καθαρά + bonus το 2009 κι είχα φτάσει στα 1200€ σκέτα το 2015 με τις μειώσεις και τους φόρους.

 

Εκτός αυτού, τα 3500€ που λέει στον πίνακα ως τον υψηλότερο μισθό, τον παίρνουν Enterprise Business Analysts (μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού στην Ελλάδα) και ο καθαρός είναι 2100€. Άρα τα 2000 που λες για τους "περισσότερους" είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου.

 

Αν θέλεις εσύ να πλέεις σε πελάγη ευτυχίας, νομίζοντας ότι θα φτάσεις κάποτε να παίρνες αυτά τα χρήματα, καλώς.

Μην παραπληροφορείς τους άλλους όμως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι παιζουν 1500-2500 καθαρα.

https://www.randstad.gr/blog/εταιρεία-εύρεσης-εργασίας/16003.htm

Παρεμπιπτόντως δεν ξέρω αν έχουν σχέση τα νούμερα με την πραγματικότητα ή όχι.

Αλλά δείχνει τον sysadmin να είναι ο πιο κακο-πληρωμένος. Είναι όντως έτσι συνήθως στην πραγματικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...