Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα ή εξωτερικό;


blackcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάλογα το μεταπτυχιακό.

 

Για παράδειγμα, αυτά που λέτε μπορεί να ισχύουν για έναν απόφοιτο πληροφορικής με μεταπτυχιακό σε "Βιομηχανική Πληροφορική" (πχ) και πάει για προγραμματιστής.

 

Όμως,

 

ένας απόφοιτος πληροφορικής με μεταπτυχιακό "Πληροφοριακά Συστήματα" ΑΣΟΕΕ ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι θα ξέρει.

 

Προσέξτε! δεν ακυρώνω τα portfolios/gits κλπ! Απλά λέω ότι:

  • 1 μεταπτυχιακό κ 2 github projects είναι καλύτερο από
  • 0 μεταπτυχιακά και 5 github projects 

(τα projects υποθέτουμε ότι είναι ιδιου επιπέδου)

 

Άντε γιατί βαρέθηκα να ακυρώνετε τα μεταπτυχιακά όλη την ώρα  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως και για κάποιον που δεν είναι απόφοιτος σχολής πληροφορικής και θέλει να γίνει προγραμματιστής πιστεύω είναι καλή κίνηση ένα μεταπτυχιακό πληροφορικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε γιατί βαρέθηκα να ακυρώνετε τα μεταπτυχιακά όλη την ώρα  :P

Εγώ δεν τα ακυρώνω σε καμία περίπτωση. Τον κόσμο που τα κάνει για να έχει ελπίδες ακυρώνω. Η εξαίρεση που ανέφερα παραπάνω ήταν για περίπτωση του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού που γράφεις, από άτομο το οποίο γνωρίζω, και είναι όντως δυνατός προγραμματιστής. Και το έκανε για τον εαυτό του, όχι για άλλον λόγο.

 

Αλλά είναι άλλο πράγμα να τελειώνεις μια σχολή και άλλο πράγμα να μπορείς να βρεις γρήγορα λύσεις σε δύσκολα προβλήματα, η να μάθεις να δουλεύεις με διάφορα APIs, ή να κάνεις debugging σε κώδικα που ούτε ο ίδιος έχεις γράψει. Η ακόμα και να έχεις όρεξη να προσπαθήσεις να λύσεις τα δύσκολα προβλήματα, μερικοί δεν έχουν ούτε υπομονή για αυτό.

Όπως και για κάποιον που δεν είναι απόφοιτος σχολής πληροφορικής και θέλει να γίνει προγραμματιστής πιστεύω είναι καλή κίνηση ένα μεταπτυχιακό πληροφορικής.

Στις συνεντεύεις που έκανα ο μόνος που μου άρεσε (αλλά ήταν πολύ junior) ήταν ένας απόφοιτος οικονομικού με μεταπτυχιακό σε πληροφορική. Ήταν ειλικρινής για όσα ήξερε, και σου έδειχνε ότι είχε μάθει αρκετά πράγματα στο μεταπτυχιακό. Εγώ τον ήθελα, αλλά οι senior επέλεξαν άλλους με πτυχίο πληροφορικής, και καλα σαν πιο έμπειρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξαναείπα, καλή τύχη...

Μπαίνεις, γράφεις άποψη, δίνεις σουμβουλές, αλλά όλα τα "επιχειρήματά σου" είναι απλά άποψη, μη μηδενική εμπειρία.

 

Στις συνεντεύεις που έκανα ο μόνος που μου άρεσε (αλλά ήταν πολύ junior) ήταν ένας απόφοιτος οικονομικού με μεταπτυχιακό σε πληροφορική. Ήταν ειλικρινής για όσα ήξερε, και σου έδειχνε ότι είχε μάθει αρκετά πράγματα στο μεταπτυχιακό. Εγώ τον ήθελα, αλλά οι senior επέλεξαν άλλους με πτυχίο πληροφορικής, και καλα σαν πιο έμπειρους.

Δηλαδή είσαι junior, ή mid αλλά έχεις κι άποψη για αυτούς που επιλέγουμε σε υψηλότερα επίπεδα.

 

Κάτσε να ψηθείς 10-15 χρόνια στο χώρο, βγες και λίγο εξωτερικό να δεις σημαντική διαφορά στο επίπεδο, στη μεθοδολογία και στον τρόπο δουλειάς κι έλα μετά να τα πούμε ξανά.

 

Ξέρεις πόσους σαν κι εσένα έχω απορρίψει, γιατί οι γνώσεις τους είναι διάσπαρτες...; Πολυτεχνίτης κι ερημοσπίτης μου θυμίζει η φάση και μηδέν εξειδίκευση.

 

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς στις συνεντεύξεις, αλλά εδώ, περνάς κανονικές εξετάσεις με κώδικα και θεωρητικές ασκήσεις. Οπότε αν έχω δύο άτομα, έναν με το άχρηστο μεταπτυχιακό κι έναν με εμπειρία, που θα περάσουν και οι δύο το τεστ, μάντεψε ποιόν θα επιλέξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάντεψε ποιόν θα επιλέξω.

Για κάποιον λόγο δεν με ενδιαφέρει, άσε με στον κόσμο μου και σε αφήνω στον δικό σου.. Σιγά μην φοβηθώ να πώ την άποψη μου επειδή δεν σου αρέσει εσένα ή επειδή νιώθεις πιο έμπειρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zaytsev μάλλον αναφέρεσε σε κάποιον άλλο κλάδο και όχι για προγραμματιστές ή ισως δεν ξέρεις τι είναι κάνει ένας προγραμματιστής.

 

Εγώ δουλεύω Αγγλία και απο όσες δουλειές έχω περάσει δεν μου έχουν ζητήσει καν να δούν το πτυχίο μου. Μάντεψε γιατί, επειδή ένα πτυχίο δεν λέει τίποτα. Το πόσα ξέρεις και αν είσαι καλός φαίνεται πολύ εύκολα απο μια συνέντευξη.

 

Δεν μπορώ να πιστεύψω πως κάποιος που είναι προγραμματιστής πιστεύει πως ένα μεταπτυχιακό θα τον βοηθούσε, μου φαίνεται πολύ παράλογο. Το πρώτο πτυχίο είναι υπέρ αρκετό να σου δώσει τις βάσεις ώστε να μπορείς μετά να μαθαίνεις συνεχώς και να εξελίσσεσαι μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zaytsev

 

Λάθος άτομο επικαλέστηκες, ο Ζ λέει ακριβώς αυτό που έγραψες.  :-)

Για κάποιον λόγο δεν με ενδιαφέρει

 

Αφού

 

α) δεν προσλαμβάνεις άτομα και

 

β) κατά ομόλογία σου, οι seniors στην δουλειά σου λένε το ανάποδο από εσένα

 

θεωρείς το ότι να προσπαθείς να σώσεις τον εγωισμό σου είναι πιο χρήσιμο για την πάρτη σου από το να έρθεις σε επαφή με την πραγματικότητα;  :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού

α) δεν προσλαμβάνεις άτομα και

β) κατά ομόλογία σου, οι seniors στην δουλειά σου λένε το ανάποδο από εσένα

θεωρείς το ότι να προσπαθείς να σώσεις τον εγωισμό σου είναι πιο χρήσιμο για την πάρτη σου από το να έρθεις σε επαφή με την πραγματικότητα;  :-(

Τι σχέση έχει ότι δεν προσλαμβάνω άτομα? Η απάντηση ήταν σε quote για ότι το το μεταπτυχιακό χρειάζεται σε άτομα που δεν έχουν τελειώσει πληροφορική, στο οποίο και συμφώνησα και έδωσα και ένα παράδειγμα. Οι seniors δεν είπαν το ανάποδο απο μένα, πολύ βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα. για το β δεν θα σχολιάσω, δεν καταλαβαίνω καν τι εννοείς, και δεν με ενδιαφέρει.

Λάθος άτομο επικαλέστηκες, ο Ζ λέει ακριβώς αυτό που έγραψες.  :-)

Για ξαναδιάβασε γιατί μάλλον κάτι δεν διάβασες σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω καν τι εννοείς, και δεν με ενδιαφέρει.

 

Είναι η δεύτερη φορά που πρώτα δεν καταλαβαίνεις και μετά δεν σε ενδιαφέρει.  :-D

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς στις συνεντεύξεις, αλλά εδώ, περνάς κανονικές εξετάσεις με κώδικα και θεωρητικές ασκήσεις. Οπότε αν έχω δύο άτομα, έναν με το άχρηστο μεταπτυχιακό κι έναν με εμπειρία, που θα περάσουν και οι δύο το τεστ, μάντεψε ποιόν θα επιλέξω.

Για ξαναδιάβασε γιατί μάλλον κάτι δεν διάβασες σωστά.

 

Ξαναδιάβασα. Τι λέγαμε;  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον λόγο δεν με ενδιαφέρει, άσε με στον κόσμο μου και σε αφήνω στον δικό σου.. Σιγά μην φοβηθώ να πώ την άποψη μου επειδή δεν σου αρέσει εσένα ή επειδή νιώθεις πιο έμπειρος.

Δε σου είπα να φοβηθείς, σου είπα να έρθεις σε επαφή με την πραγματικότητα. Δίνεις λάθος οδηγίες σε ένα αρκετά σοβαρό θέμα.

 

Zaytsev μάλλον αναφέρεσε σε κάποιον άλλο κλάδο και όχι για προγραμματιστές ή ισως δεν ξέρεις τι είναι κάνει ένας προγραμματιστής.

 

Εγώ δουλεύω Αγγλία και απο όσες δουλειές έχω περάσει δεν μου έχουν ζητήσει καν να δούν το πτυχίο μου. Μάντεψε γιατί, επειδή ένα πτυχίο δεν λέει τίποτα. Το πόσα ξέρεις και αν είσαι καλός φαίνεται πολύ εύκολα απο μια συνέντευξη.

 

Δεν μπορώ να πιστεύψω πως κάποιος που είναι προγραμματιστής πιστεύει πως ένα μεταπτυχιακό θα τον βοηθούσε, μου φαίνεται πολύ παράλογο. Το πρώτο πτυχίο είναι υπέρ αρκετό να σου δώσει τις βάσεις ώστε να μπορείς μετά να μαθαίνεις συνεχώς και να εξελίσσεσαι μόνος σου.

1. Τον πρώτο μου κώδικα τον έγραψα σε Assembly το 1984. Έκτοτε γράφω συνέχεια και από το 1994 είμαι επαγγελματίας στο χώρο.

 

2. Εγώ δουλεύω σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα, έχω 30 άτομα δική μου ομάδα και μόνο 4 είναι χωρίς πτυχίο. Η διαφορά είναι πως αυτοί οι 4 είναι 40-45 χρονών και βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο (μισθολογικά & βαθμολογικά) με 30ρηδες που έχουν μεταπτυχιακά. Η εταιρία που εργάζομαι έχει 500.000 υπαλλήλους σε 190 χώρες. Μάλλον ξέρεις καλύτερα.

 

3. Δε μπορώ να πιστέψω πως κάποιος που είναι προγραμματιστής θα μάθει μόνος του OO, Design patterns, Software development methodologies, κλπ. Εγώ στο Πανεπιστήμιο έμαθα μόνο γλώσσες που πλέον είναι άχρηστες, τα υπόλοιπα έγιναν όλα σε μεταπτυχιακά ή certificates. Αν εσύ τα έμαθες σε Πανεπιστήμιο, ή μόνος σου, πες μας κι εμάς.

 

4. Από τα γραφώμενά σου, μπορώ να καταλάβω το επίπεδο των γνώσεών σου. Αν έρθεις σε εμάς για συνέντευξη θα έχεις κοπεί στο screening του recruiter ή το πολύ να φτάσεις στην πρώτη. Δεν το λέω υποτιμητικά, μπορεί στην εταιρία που είσαι να σε έχουν θεό, ή να πας Ελλάδα και να γίνεις manager. Όμως, εξαρτάται από το επίπεδο που θέλει να φτάσει ο καθένας. Αν θέλουμε να μιλάμε για 6ψήφια νουμεράκια, θα βρεις ελάχιστους να τα παίρνουν χωρίς πτυχία και μετέπειτα εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μην χαλάτε το χρόνο σας και τα λεφτά σας σε πτυχία.. λεφτά θέλει να βγάλει ο άλλος απο σας.. τί να το κάνει το πτυχίο σας? να το βάλει δικαιολογητικό για κανά ευρωπαικό πρόγραμμα ενίσχυσης ανταγωνιστικότητας οτι σας απασχολέι να πάρει επιδότηση?? 

Αμα φτιάξετε καλό portfolio και κάνετε μιά καλή χακεριά το σέρβερ του στόχου σας που θλελετε να σας προσλάβει η δουλειά είναι δική σας.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σου είπα να φοβηθείς, σου είπα να έρθεις σε επαφή με την πραγματικότητα. Δίνεις λάθος οδηγίες σε ένα αρκετά σοβαρό θέμα.

Το ότι θεωρείς σωστό οτι ο συνάδελφος σου με 16 χρόνια εμπειρία χρειάζεται master για να πάρει μια θέση, είναι ακόμα πιο επικίνδυνο. Προσγειώσου. Προσπαθώ να σταματήσω να ασχολούμαι μαζί σου εδώ και 2 σελίδες αλλά δεν γίνεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξωτερικό κολολέει γιατί ο εργοδότης σου υπογράφει συμβαση εργασίας και έργου και δέν φοβάσαι μην σου πάρει τη δουλειά κανα βίσμα στο ξεκάρφωτο.. και τα λεφτά είναι καλύτερα και αποκτάς ιντερνασιοναλε επαγγελματική εμπειρία.. 

αλλά να ξέρετε απο προγραμματισμό κανένας δέν πλούτισε.. μονο άμα είσαι απατεώνας και άρρωστος με το χρήμα πάς μπροστά.. 

 

b8bc0d192cf15279a1d564fc78714ca7.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...