Προς το περιεχόμενο

The Last Guardian [6 Δεκ][PS4]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τερμάτισα και 'γω, θα ξεκινήσω από τα αρνητικά. Το frame-rate είναι ζαλάδα στην κυριολεξία, δεν μιλάμε για 30άρια, μιλάμε για 15FPS σε αρκετές περιπτώσεις και με τα PS3 γραφικά που έχει δεν δικαιολογούνται με τίποτα αυτά τα drops. Ο χειρισμός και η κάμερα είναι τραγική κατάσταση, θέλει υπομονή, εάν έχετε νεύρα για κάτι και θέλετε να ηρεμήσετε παίζοντας ένα παιχνίδι, σίγουρα δεν θα παίξετε το Last Guardian. Πρέπει να έχεις ηρεμία και να κάνεις υπομονή, διαφορετικά μπορεί και να το παρατήσεις εντελώς το παιχνίδι αφού είναι αρκετά κουραστικό-βαρετό και δεν καταλαβαίνεις που θέλει να καταλήξει και όλο αυτό σε κουράζει. Ο Trico όπως έχει ήδη ειπωθεί πολλές φορές δεν ανταποκρίνεται και είναι αρκετά εκνευριστικό, ειδικά αν κάνεις το λάθος και του δείξεις λάθος κατεύθυνση θα ξαναπάει πίσω και άντε πάλι μέχρι να ανταποκριθεί και να πάει εκεί που πρέπει. Δυστυχώς αν δεν φτάσεις στο τέλος, δεν καταλαβαίνεις την αξία του παιχνιδιού. Στα θετικά του είναι πως πρόκειται για κάτι διαφορετικό, κάτι που δεν θα βρεις σε άλλα παιχνίδια, το level design σου δημιουργεί την αίσθηση της υψοφοβίας, αυτό το έχουν πετύχει και δεν το 'χω ξαναδεί σε τέτοιο βαθμό σε άλλο παιχνίδι. Δείχνει πως μπορεί να δεθεί ένας άνθρωπος με ένα ζώο και όταν καταφέρεις και φτάσεις στο τέλος, καταλαβαίνεις ότι άξιζε τον κόπο τελικά παρά τα προβλήματά του και τα μπινελίκια που έριξες λόγω κάμερας/χειρισμού :) Μοιάζει να 'ναι επηρεασμένο από κάποιο παραμύθι που λένε στα μικρά παιδιά, παίζει κάτι τέτοιο ή απλά θυμίζει τέτοια κατάσταση και καμία σχέση ; Δεν το 'χω ψάξει και δεν ξέρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να προσθέσω και εγώ το random σκαρφαλωμα στον trico ηταν κουραστικό και ανούσιο, ειδικά στο κεφάλι του.τα physics έκαναν πάρτι και γενικά ήταν χρονοβορο και άσχημο το animation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το patch καπως εφτιαξε το retarted AI γιατι αν ηθελες να παρεις και το no deaths achiv σε τρολαρε κανονικα

Ακομα σπαστικο ειναι να περνας 10 αλματα και να χανεις στην πουλοκαμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτησουλα, το παιχνιδι το παιζει ο αδερφος μου, ο λογαριασμος που κατεβασα το παιχνιδι ειναι primary σε αλλη κονσολα(ενος φιλου), υπαρχει τροπος να παιξω και εγω το παιχνιδι χωρις να χαλασω το save του αδερφου μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Digital Foundry πάντως, έδειξαν ότι τα minimum frames είναι ~20 στο OG PS4 αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Υπάρχουν σημεία τα οποία προφανώς δεν έδειξαν στο DF που πέφτει ίσως και στα 10FPS το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν το εβγαλαν το παιχνιδι αλλιως θα ειχαν σιγουρα βαλει την τελευταια πιστα που ειναι μαζεμενες οι πανοπλιες που γινεται ο κακος χαμος απο frame drops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Moderators
13 minutes ago, Alastor192 said:

Τελικα αξιζει να το τσιμπησω το συγκεκριμενο? Διαβαζω πολυ mixed πραματα 

Πόσο σου αρέσει το genre και -κυρίως- η αισθητική του Ueda;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα παίξει το ICO πρώτα στο PS3 και το θεώρησα παιχνιδάρα. Το TLG μιξάρει και τα δύο αλλά νομίζω παίρνει περισσότερα από το ICO καθώς θα πρέπει να περνάς από την μία περιοχή στην άλλη όπως το ICO και ο ένας χαρακτήρας είναι ανήμπορος και ό άλλος τον προστατεύει. Από το SotC παίρνει οτί σκαρφαλώνεις σε ένα γίγαντα αλλά για καλό.

Το παιχνίδι τα σπάει απλά έχει χάλια optimisation παρόλο που είναι exclusive τίτλος. Υπάρχουν σημεία που το frame rate παίφτει αλλά αν πραγματικά το αγαπήσεις όπως εγώ θα θέλεις να συνεχίζεις να παίζεις παρά τα frame drops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το τερματισα πριν λιγο. Αναμεικτα συναισθηματα.... απαραδεκτο optimization...frame rate μονιμως αλα Dark Souls blighttown,καμερα ωρες ωρες απαραδεκτη,controls χαλι μαυρο με τρελο input lag,το A.I του Tricko να μην ανταποκρινεται τις περισσοτερες φορες.... παιχνιδι που αντι για 5 ωρες,κανεις 10 επειδη σε χρονοτριβουν ολα τα προβληματα του. Το χειροτερο optimised game που χω παιξει σε PS4

Στο παιχνιδι μ'αρεσε το παραμυθενιο feeling,το sense of place,γενικα ηταν καλουτσικο σαν "ταξιδι". Αλλα πανω που πηγαινε να με συνεπαρει,χαζομαρες οπως τα παραπανω μου  χαλουσαν την διαθεση.

Θα προτεινα σε οποιον ειναι ντεμι για τον τιτλο,να τον δει στο youtube σε κανα playthrough,να γλιτωσει τα βασανα του unresponsiveness...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2016 στις 5:57 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Το τερμάτισα και 'γω, θα ξεκινήσω από τα αρνητικά. Το frame-rate είναι ζαλάδα στην κυριολεξία, δεν μιλάμε για 30άρια, μιλάμε για 15FPS σε αρκετές περιπτώσεις και με τα PS3 γραφικά που έχει δεν δικαιολογούνται με τίποτα αυτά τα drops. Ο χειρισμός και η κάμερα είναι τραγική κατάσταση, θέλει υπομονή, εάν έχετε νεύρα για κάτι και θέλετε να ηρεμήσετε παίζοντας ένα παιχνίδι, σίγουρα δεν θα παίξετε το Last Guardian. Πρέπει να έχεις ηρεμία και να κάνεις υπομονή, διαφορετικά μπορεί και να το παρατήσεις εντελώς το παιχνίδι αφού είναι αρκετά κουραστικό-βαρετό και δεν καταλαβαίνεις που θέλει να καταλήξει και όλο αυτό σε κουράζει. Ο Trico όπως έχει ήδη ειπωθεί πολλές φορές δεν ανταποκρίνεται και είναι αρκετά εκνευριστικό, ειδικά αν κάνεις το λάθος και του δείξεις λάθος κατεύθυνση θα ξαναπάει πίσω και άντε πάλι μέχρι να ανταποκριθεί και να πάει εκεί που πρέπει. Δυστυχώς αν δεν φτάσεις στο τέλος, δεν καταλαβαίνεις την αξία του παιχνιδιού. Στα θετικά του είναι πως πρόκειται για κάτι διαφορετικό, κάτι που δεν θα βρεις σε άλλα παιχνίδια, το level design σου δημιουργεί την αίσθηση της υψοφοβίας, αυτό το έχουν πετύχει και δεν το 'χω ξαναδεί σε τέτοιο βαθμό σε άλλο παιχνίδι. Δείχνει πως μπορεί να δεθεί ένας άνθρωπος με ένα ζώο και όταν καταφέρεις και φτάσεις στο τέλος, καταλαβαίνεις ότι άξιζε τον κόπο τελικά παρά τα προβλήματά του και τα μπινελίκια που έριξες λόγω κάμερας/χειρισμού :) Μοιάζει να 'ναι επηρεασμένο από κάποιο παραμύθι που λένε στα μικρά παιδιά, παίζει κάτι τέτοιο ή απλά θυμίζει τέτοια κατάσταση και καμία σχέση ; Δεν το 'χω ψάξει και δεν ξέρω.

Βρισκομαι στα μισα του παιχνιδιού και συμφωνώ σε ολα. 😂

Αν πρεπει να το βαθμολογήσω καθαρα σα game, ενα 5 - 5,5. Εαν το βαθμολογήσω σαν μια διαφορετική εμπειρία θα του εβαζα ενα 7 - 7,5. 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...