Προς το περιεχόμενο

Ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω για πετρελαιο, αν δεν θελω θερμανση;


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθε χειμωνα τα ιδια...ας ειναι καλα το πλεονασμα...

Οι καυστηρες εχουν μπει με θερμιδομετρηση για 10 διαμερισματα ειτε αναψει καλοριφερ ενας ειτε ολοι καιει το ΙΔΙΟ.οποτε συνηθως καλο ειναι οταν ανοιγει ενας να το ανοιγουν ολοι...

Ακομη και αν καποιος εβαλε αεριο και πληρωσε αυτονομο καυστηρα παλι θα πληρωσει στους αλλους...

Το να ζεσταινουν ενα δωματιο και τα αλλα οχι ειναι συνηθες φαινομενο με το να γεμιζουν υγρασια /μουχλα τα αλλα δωματια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tελοςπαντων εμεις στην πολυκατοικια ειμαστε 3 οικογενειες οποτε ο ενας ειπε δεν θα καψω καθολου φέτος οποτε δεν πληρωσε τιποτα ο άλλος ειπε εγω θα καψω πιο λιγο οποτε εμεινα εγω και συμφωνήσαμε να κανουμε τον λογαριασμο στο τέλος αναλογα με τις ώρες θέρμανσης τις οποιες βεβαια καλου κακου τις ειχα βγαλει φωτογραφιες πριν ξεκινήσουμε γιατι ποτε δεν ξέρεις πως την βλέπουν ορισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ζεσταινουν ενα δωματιο και τα αλλα οχι ειναι συνηθες φαινομενο με το να γεμιζουν υγρασια /μουχλα τα αλλα δωματια..

 

μπορεις να το εξηγησεις λιγο πως λειτουργει αυτο που λες?Γιατι εχω κατι περιεργα κρουσματα υγρασιας/μουχλας σε ενα τοιχο που δεν ειχε παλια και δεν εχει σωληνες κοντα.

 

Ενα αεροθερμο εκει κοντα παιζει κανα ρολο μηπως?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πέρυσι ο ιδιοκτητης κληθηκε να πληρώσει την συντηρηση των σωμάτων. Χρειάστηκε να τσακωθούμε αρκετες φορες βεβαια γιατι δεν είναι και ο πιο ευκολος ανθρωπος που μου έκατσε αλλα δεν πειράζει. 30 ευρώ σε μια οικοδομη με 4 διαμερίσματα έναν ιδιοκτητη επισης από πανω άλλο έναν ενοικιαστη και εμενα. Οι 2 από πάνω ειπαν δεν θέλουν. βασικα εγω περυσι εκαψα την περισσοτερη κατανάλωση ο ενας που δεν συμμετειχε καθολου προφανως και δεν πληρωσε τιποτα.

 

Αυτό το θα εχεις συμμετοχη ενώ δεν καις πρωτη φορά το ακουω. Τους υπολογισμούς τους καναμε με βάση το ρολοϊ του κάθε διαμερίσματος στο τέλος βεβαια επειδή εγώ εκαιγα μέχρι και τον Μάρτιο (επειδή εδώ εχει υγρασία και δεν το ρισκάρω να γλιτώσω 300 ευρω το χρονο και να πάθω κανα άσθμα πχ) μου τελειωσαν τα 150 λιτρα που ειχα βάλει και πηρα από αυτόν αλλα 90 που ειχε στη δεξαμενή του. Μολις τελειωσαν και αυτά έφερα εγω και του έβαλα αυτά που του έκαψα πάντα βεβαια με υπολογισμούς πιο πριν και δειχνοντας του τι και πως.

 

Συνεννοηθήκαμε μια χαρά εν ολιγοις και πάλι φετος τα ιδια θα γινουν εγω έβαλα 150 λιτρα πριν 1 εβδομάδα. Μιλαμε για υγρασία. Το αναβω κάθε βραδυ από 9 μέχρι 12. Ξέρεις τι είναι να αφηνεις παπούτσια? και μετα να βλέπεις να πιάνουν μουχλα από πάνω? αυτά στην Αθηνα που μενω και Βορεια σε προάστιο δεν παιζουνε.

εναν αφυγραντηρα αν δεν σε νοιαζει να ανεβασεις την θερμοκρασια στο χωρο.εμμεσα θα νιωθεις πολυ καλυτερα λογω οτι δεν θα εχει υγρασια.και πολυ πιο οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναν αφυγραντηρα αν δεν σε νοιαζει να ανεβασεις την θερμοκρασια στο χωρο.εμμεσα θα νιωθεις πολυ καλυτερα λογω οτι δεν θα εχει υγρασια.και πολυ πιο οικονομικα.

 

Βέβαια ο αφυγραντήρας βαράει σαν κομπρεσέρ. Εκτός κι αν είναι dessicant. Που τότε καίει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια ο αφυγραντήρας βαράει σαν κομπρεσέρ. Εκτός κι αν είναι dessicant. Που τότε καίει αρκετά.

δεν ακουγεται παρα πολυ.εξαρτατε βεβαια ποσο κοντα σου τον εχεις αν εχεις γενικα θορυβο εκει που εισαι.επισης μπορεις να τον βαλεις να δουλευει πιο πριν ωστε το βραδυ πχ να τον κλεισεις ή να ανοιξει το βραδυ καποια στιγμη.εξαρτατε πως κοιμασαι παντα αν δηλαδη κανεις βαρυ υπνο ή αν ξυπνας απο το παραμικρο.οπως και με τα air condition το ιδιο.συνηθως τον συνηθιζεις τον θορυβο σχετικα γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία και πιασαμε την κουβέντα περί υγρασίας, ξέρει κάποιος ποιά είναι τα επίπεδα υγρασίας σε ένα σπίτι χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία και πιασαμε την κουβέντα περί υγρασίας, ξέρει κάποιος ποιά είναι τα επίπεδα υγρασίας σε ένα σπίτι χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα

Αν δεν κάνω λάθος γύρω στο 60%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι εννοείς πρόβλημα? Το να νοιώθεις κρύο ή πχ προβλήματα στους τοίχους του σπιτιού?

 

Μέχρι 60% είσαι ok νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα παιδια. Έχω 7 μήνες που Νοίκιασα και μένω σε πολυκατοικία. Η θέρμανση είναι αυτόνομη αλλά εμείς δεν το ανάβουμε καθόλου. Ο διαχειριστής μας χρεώνει κάθε φορά από 10 έως και 25 ευρώ πετρέλαιο χωρίς να καιμε. Νομίζω είναι άδικο αυτό να πληρώνω τσάμπα λεφτά. Μου είπαν ότι μπορώ να μην πληρώνω γιατί υπάρχει μετρητής και μπορούν να τον τσεκάρουν να απέχω από αυτό και να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Ισχύει τελικά η όχι. Τι να κάνω? Όποιος γνωρίζει θα ήθελα μια βοήθεια. Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΝίνακιΤσ. είπε

Καλησπερα παιδια. Έχω 7 μήνες που Νοίκιασα και μένω σε πολυκατοικία. Η θέρμανση είναι αυτόνομη αλλά εμείς δεν το ανάβουμε καθόλου. Ο διαχειριστής μας χρεώνει κάθε φορά από 10 έως και 25 ευρώ πετρέλαιο χωρίς να καιμε. Νομίζω είναι άδικο αυτό να πληρώνω τσάμπα λεφτά. Μου είπαν ότι μπορώ να μην πληρώνω γιατί υπάρχει μετρητής και μπορούν να τον τσεκάρουν να απέχω από αυτό και να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Ισχύει τελικά η όχι. Τι να κάνω? Όποιος γνωρίζει θα ήθελα μια βοήθεια. Σας ευχαριστώ 

Οπως εχει γραφτει και παραπανω, βαση νομου εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις το 30% κι ας μην εχεις καψει ουτε 1 σταγονα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πάμε σε ατομικό λέβητα πληρώναμε 10 ευρώ την ώρα θέρμανση (με φυσικό αέριο αυτή η τιμή και με αλλαγή του καυστήρα της πολυκατοικίας ώστε να καίει φυσικό αέριο και με διακόπτη σε κάθε διαμέρισμα, δηλαδή άνοιγμα όποτε εσύ ήθελες).

Αφού βάλαμε ατομικό λέβητα συμπυκνώσεως πήγαμε στα 20 λεπτά την ώρα.

Δεν έχω κάνει ορθογραφικό λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΝίνακιΤσ. είπε

Καλησπερα παιδια. Έχω 7 μήνες που Νοίκιασα και μένω σε πολυκατοικία. Η θέρμανση είναι αυτόνομη αλλά εμείς δεν το ανάβουμε καθόλου. Ο διαχειριστής μας χρεώνει κάθε φορά από 10 έως και 25 ευρώ πετρέλαιο χωρίς να καιμε. Νομίζω είναι άδικο αυτό να πληρώνω τσάμπα λεφτά. Μου είπαν ότι μπορώ να μην πληρώνω γιατί υπάρχει μετρητής και μπορούν να τον τσεκάρουν να απέχω από αυτό και να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Ισχύει τελικά η όχι. Τι να κάνω? Όποιος γνωρίζει θα ήθελα μια βοήθεια. Σας ευχαριστώ 

Σωστά το έχουν αναφέρει ξανά όλοι οι άλλοι. Είσαι βάσει καταστατικού υποχρεωμένος να πληρώνεις ένα ποσοστό. Ακόμα και σώματα να μην έχεις στο σπίτι και να είναι ακατοίκητο, πάλι θα πληρώνεις. Γιατί? Γιατί όταν ζεσταίνεται ο δίπλα σου, ζεσταίνεται και το δικό σου διαμέρισμα κλπ. 

Όπως είναι υποχρεωμένος ο ένοικος του 1ου να πληρώνει ασανσέρ ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιεί καθόλου.

15 λεπτά πριν, skiabox είπε

Πριν πάμε σε ατομικό λέβητα πληρώναμε 10 ευρώ την ώρα θέρμανση (με φυσικό αέριο αυτή η τιμή και με αλλαγή του καυστήρα της πολυκατοικίας ώστε να καίει φυσικό αέριο και με διακόπτη σε κάθε διαμέρισμα, δηλαδή άνοιγμα όποτε εσύ ήθελες).

Αφού βάλαμε ατομικό λέβητα συμπυκνώσεως πήγαμε στα 20 λεπτά την ώρα.

Δεν έχω κάνει ορθογραφικό λάθος!

Η εξοικονόμηση που προσφέρει ο λέβητας συμπυκνώσεως είναι 30%. Αν κάποιος έκαιγε στις ίδιες συνθήκες 10€, άντε να πέσει στα 7€!

Είναι σίγουρο πως συγκρίνεις ανόμοια πράγματα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, skiabox είπε

Πριν πάμε σε ατομικό λέβητα πληρώναμε 10 ευρώ την ώρα θέρμανση (με φυσικό αέριο αυτή η τιμή και με αλλαγή του καυστήρα της πολυκατοικίας ώστε να καίει φυσικό αέριο και με διακόπτη σε κάθε διαμέρισμα, δηλαδή άνοιγμα όποτε εσύ ήθελες).

Αφού βάλαμε ατομικό λέβητα συμπυκνώσεως πήγαμε στα 20 λεπτά την ώρα.

To πιθανότερο βέβαια ήταν να άναβε και να πλήρωνε ένας και να ζεσταίνοταν η μισή πολυκατοικία, από πλευράς φυσικής δε βγαίνει οικονομία 98% στην κατανάλωση... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...