Προς το περιεχόμενο

Ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω για πετρελαιο, αν δεν θελω θερμανση;


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Η εξοικονόμηση που προσφέρει ο λέβητας συμπυκνώσεως είναι 30%. Αν κάποιος έκαιγε στις ίδιες συνθήκες 10€, άντε να πέσει στα 7€!

Είναι σίγουρο πως συγκρίνεις ανόμοια πράγματα!

Εγώ σου λέω τα facts.
Τώρα το πόσο αναποτελεσματική καύση έκανε ο κεντρικός καυστήρας είναι θέμα ενός τεχνικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, skiabox είπε

Πριν πάμε σε ατομικό λέβητα πληρώναμε 10 ευρώ την ώρα θέρμανση (με φυσικό αέριο αυτή η τιμή και με αλλαγή του καυστήρα της πολυκατοικίας ώστε να καίει φυσικό αέριο και με διακόπτη σε κάθε διαμέρισμα, δηλαδή άνοιγμα όποτε εσύ ήθελες).

Αφού βάλαμε ατομικό λέβητα συμπυκνώσεως πήγαμε στα 20 λεπτά την ώρα.

Δεν έχω κάνει ορθογραφικό λάθος!

Εντελώς ανούσια σύγκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΝίνακιΤσ. είπε

Καλησπερα παιδια. Έχω 7 μήνες που Νοίκιασα και μένω σε πολυκατοικία. Η θέρμανση είναι αυτόνομη αλλά εμείς δεν το ανάβουμε καθόλου. Ο διαχειριστής μας χρεώνει κάθε φορά από 10 έως και 25 ευρώ πετρέλαιο χωρίς να καιμε. Νομίζω είναι άδικο αυτό να πληρώνω τσάμπα λεφτά. Μου είπαν ότι μπορώ να μην πληρώνω γιατί υπάρχει μετρητής και μπορούν να τον τσεκάρουν να απέχω από αυτό και να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Ισχύει τελικά η όχι. Τι να κάνω? Όποιος γνωρίζει θα ήθελα μια βοήθεια. Σας ευχαριστώ 

Σε χρεώνει κιλοβατώρες η ΠΑΓΙΟ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, skiabox είπε

Πριν πάμε σε ατομικό λέβητα πληρώναμε 10 ευρώ την ώρα θέρμανση (με φυσικό αέριο αυτή η τιμή και με αλλαγή του καυστήρα της πολυκατοικίας ώστε να καίει φυσικό αέριο και με διακόπτη σε κάθε διαμέρισμα, δηλαδή άνοιγμα όποτε εσύ ήθελες).

Αφού βάλαμε ατομικό λέβητα συμπυκνώσεως πήγαμε στα 20 λεπτά την ώρα.

Δεν έχω κάνει ορθογραφικό λάθος!

μπας και θυμασαι ποσο εκαιγες ολη τη μερα? αρα απο τα 35λ/ω πηγατε στα 20λ/ω? διοτι με 10ε/ω μια βδομαδα θα τ αναβατε και μετα θα εισασταν φαλιρισμενοι :P

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μπας και θυμασαι ποσο εκαιγες ολη τη μερα? αρα απο τα 35λ/ω πηγατε στα 20λ/ω? διοτι με 10ε/ω μια βδομαδα θα τ αναβατε και μετα θα εισασταν φαλιρισμενοι :P

Φιλαράκι η διαφορά στις ώρες που το καίγαμε τότε με τώρα είναι χαοτική.
Δεν υπάρχει καμία σύγκριση.
Γενικά έχω δει και σε άλλα forums ότι η κεντρική θέρμανση είναι μεγάλο fail σε σχέση με τον ατομικό λέβητα.
Μου έλεγε ένας υδραυλικός ότι πλέον η διείσδυση του φυσικού αερίου στα νοικοκυριά στη Λάρισα είναι τουλάχιστον 75%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις σίγουρα μπερδευτεί και συγκρίνεις 

Α) τα 10€ την ώρα που έκαιγε ο κεντρικός καυστήρας για ολόκληρη την πολυκατοικία, ενώ λειτουργεί συνέχεια (λογική αυτή η κατανάλωση)  vs

Β ) τον ατομικό καυστήρα του διαμερίσματος σου, που λειτουργεί ανάλογα με το που έχεις το θερμοστάτη. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχεις σίγουρα μπερδευτεί και συγκρίνεις 

Α) τα 10€ την ώρα που έκαιγε ο κεντρικός καυστήρας για ολόκληρη την πολυκατοικία, ενώ λειτουργεί συνέχεια (λογική αυτή η κατανάλωση)  vs

Β ) τον ατομικό καυστήρα του διαμερίσματος σου, που λειτουργεί ανάλογα με το που έχεις το θερμοστάτη. 

Και όμως φίλε τα 10 ευρώ την ώρα ήταν αυτό που πλήρωνα εγώ μόνο για θέρμανση.

Λάθος δεν έχω κάνει σίγουρα.

Εχω πιθανότατα ακόμα και τα χαρτιά, μιας και έχω απίστευτο αρχείο με τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετρέλαιο θέρμανσης έχει περίπου 1 ευρώ το λίτρο.

Άρα μας λες ότι κάθε ώρα έκαιγες, εσύ μόνος σου, 10 λίτρα. Δηλαδή τί κατανάλωση ποια έχετε σε αυτό το κτήριο; Κάθε βδομάδα βάζατε κάνα 1000άρι λίτρα πετρέλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, skiabox είπε

Και όμως φίλε τα 10 ευρώ την ώρα ήταν αυτό που πλήρωνα εγώ μόνο για θέρμανση.

Λάθος δεν έχω κάνει σίγουρα.

Εχω πιθανότατα ακόμα και τα χαρτιά, μιας και έχω απίστευτο αρχείο με τα πάντα.

μπορεί να τα πλήρωνες αλλά αυτό δεν σημαίνει και ότι τα έκαιγες, θα ήθελα να ήμουν διαχειριστής στην πολυκατοικία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, skiabox είπε

Και όμως φίλε τα 10 ευρώ την ώρα ήταν αυτό που πλήρωνα εγώ μόνο για θέρμανση.

Λάθος δεν έχω κάνει σίγουρα.

Εχω πιθανότατα ακόμα και τα χαρτιά, μιας και έχω απίστευτο αρχείο με τα πάντα.

Εγώ πάλι φέτος άναψα μόνο μια ώρα καλοριφέρ, και λόγω παγίων μου βγήκε και πλήρωσα 40€.

Αν πω ότι πληρώνω 40 ευρώ την ώρα θέρμανση, πιστεύεις πως θα είναι ορθός ισχυρισμός μου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι φέτος άναψα μόνο μια ώρα καλοριφέρ, και λόγω παγίων μου βγήκε και πλήρωσα 40€.

Αν πω ότι πληρώνω 40 ευρώ την ώρα θέρμανση, πιστεύεις πως θα είναι ορθός ισχυρισμός μου?

Μα εννοείται ότι μπαίνανε μέσα τα χιλιοστά ιδιοκτησίας.

Εγώ απλά ανέφερα το ποσό που έβγαινε στα κοινόχρηστα για την θέρμανση διαιρεμένο με τις ώρες.

Δηλαδή αυτό που σε ενδιαφέρει στην τελική, δηλαδή το κόστος της θέρμανσης!

Τώρα αν δεν ανάψω καθόλου καλοριφέρ απλά πληρώνω το πάγιο των 8 ευρώ το μήνα στην αμαρτωλή ΔΕΠΑ.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Μα εννοείται ότι μπαίνανε μέσα τα χιλιοστά ιδιοκτησίας.

Εγώ απλά ανέφερα το ποσό που έβγαινε στα κοινόχρηστα για την θέρμανση διαιρεμένο με τις ώρες.

Δηλαδή αυτό που σε ενδιαφέρει στην τελική, δηλαδή το κόστος της θέρμανσης!

Πάμε άλλη μία, γιατί μου φαίνεται πως δεν θες να καταλάβεις.

Φέτος άναψα το καλοριφέρ 1 ώρα και χρεώθηκα 40€ (40€/ώρα).

Πέρσι άναψα το καλοριφέρ 200 ώρες και χρεώθηκα 600€ (3€/ώρα).

Αν με ρωτήσει κάποιος ποιο είναι το κόστος θέρμανσης του διαμερίσματος μου, τι ακριβώς πρέπει να του πω? 3€ ανά ώρα, ή 40€ ανά ώρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2019 στις 9:15 ΜΜ, Joshua21 είπε

Πάμε άλλη μία, γιατί μου φαίνεται πως δεν θες να καταλάβεις.

Φέτος άναψα το καλοριφέρ 1 ώρα και χρεώθηκα 40€ (40€/ώρα).

Πέρσι άναψα το καλοριφέρ 200 ώρες και χρεώθηκα 600€ (3€/ώρα).

Αν με ρωτήσει κάποιος ποιο είναι το κόστος θέρμανσης του διαμερίσματος μου, τι ακριβώς πρέπει να του πω? 3€ ανά ώρα, ή 40€ ανά ώρα?

Δεν υπαρχει σταθερο κοστος ανα ωρα, εφ οσον ο καυστηρας ειναι για 15 διαμερισματα και οι θερμανση σου εξαρταται και απο του αλλους.Και ναι μπορει να εχει εξωφρενικες διαφορες σε κοστος ωρας σε μια οικοδομη.Πολλοι φιλοι-συγγενεις εχουν αυτη την απορια.Γιατι σε ενα μηνα με  20 ωρες πληρωνουν περισσοτερο απο αλλον με 40 ωρες, η με τις ιδιες ωρας να εχουν διαφορα σε κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...