Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το Paypal χρησιμοποιεί πλέον αναγκαστικά τη δική του ισοτιμία στις μετατροπές συναλλάγματος


aiadas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Σήμερα έριξα παραγγελία στο Banggood, μέσω paypal, και χρεώθηκε κανονικά η κάρτα μου τα $ της αγοράς.

 

 

Επιβεβαιώνω κι εγώ, αγόρασα από banggood σε δολλάρια και το paypal με χρέωσε σε δολλάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να αναφέρω ότι ο τίτλος του thread που άνοιξα είναι μάλλον μερικώς σωστός. Το Paypal ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να χρησιμοποιήσει τη δική του ισοτιμία, χωρίς να δίνεται επιλογή σε κάποιες περιπτώσεις. Στη περίπτωση αγορών από το ebay,πριν την πληρωμή σε νόμισμα διαφορετικό της κάρτας, το ebay εμφανίζει επιλογή τρόπων πληρωμής και αν ο ebay λογαριασμός έχει γίνει linked με τον paypal λογαριασμό, εμφανίζει τις συνδεδεμένες κάρτες με την paypal ισοτιμία. Πατώντας στην ισοτιμία σου δίνεται η δυνατότητα να παρακάμπτεις την μετατροπή από το paypal.Η παγίδα είναι ότι αν δεν γίνει η αλλαγή από τη σελίδα αγοράς του ebay, η επιλογή στο λογαριασμό paypal να γίνονται οι μετατροπές συναλλάγματος από την κάρτα παρακάμπτεται.Επίσης, αν η κάρτα είναι Diners-Discover(ίσως και στις AmEx), η ισοτιμία ελέγχεται από το paypal, χωρίς να δίνεται η δυνατότητα χρέωσης της κάρτας στο αρχικό νόμισμα συναλλαγής,δυνατότητα που υπήρχε.ΠΡΟΣΟΧΗ, λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εδώ κανονικά την μετατροπή την κάνει η revolut, παρά το ότι πληρώνω μέσω pp.

 

Η επιλογή για τα funding sources είναι τικαρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εδώ κανονικά την μετατροπή την κάνει η revolut, παρά το ότι πληρώνω μέσω pp.

 

Η επιλογή για τα funding sources είναι τικαρισμένη.

Εχει αναφερθεί, δεν συμβαίνει σε ολα τα account του paypal αλλά σε καποια τυχαια, παρ' ολο που έχεις κλικαρισμενη την επιλογή το παυπαλ την παρακάμπτει και κανει αυτο την μετατροπή συναλλάγματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε έδω για να μην κάνω copy-paste το post:

 

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης-διαβάστε-τα-3-πρώτα-posts-πριν-ρωτ/?p=55325159

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

Να τους στείλω e-mai να τους ρωτήσω για ποιο λόγο δεν έγινε η μετατροπή μέσω της κάρτας μου εφόσον έχω τσεκάρει αυτή την επιλογή;

 

Θέλω να κάνω προσεχώς αγορές μέσω PayPal > 200€ και σκέφτομαι ότι θα πληρώσω γ@@@τικα στις μετατροπές και εκνευρίζομαι  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μπεις στο παυπαλ για να πληρώσεις, στην σελίδα εισόδου έχει επιλογή και μπορεις να αλλάξεις την επιλογή μετατροπής, δοκίμασε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μπεις στο παυπαλ για να πληρώσεις, στην σελίδα εισόδου έχει επιλογή και μπορεις να αλλάξεις την επιλογή μετατροπής, δοκίμασε

Ακυρο το παραπανω

 

Πριν λιγο εκαμα αγορα στο εβαυ και την μετατροπη την εκανε το ππ, αποτέλεσμα πανε 4 ευρω ετσι για πλακα, δεν σου δίνει καμια δυνατότητα να αλλάξεις κατι, τιποτα απολύτως, εννοείται οτι ηταν μαρκαρισμένη η επιλογή να κανει την μετατροπή η καρτα

 

Μακριά απο το ππ τουλάχιστον  εγω, αλι και πάλι αλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο το παραπανω

 

Πριν λιγο εκαμα αγορα στο εβαυ και την μετατροπη την εκανε το ππ, αποτέλεσμα πανε 4 ευρω ετσι για πλακα, δεν σου δίνει καμια δυνατότητα να αλλάξεις κατι, τιποτα απολύτως, εννοείται οτι ηταν μαρκαρισμένη η επιλογή να κανει την μετατροπή η καρτα

 

Μακριά απο το ππ τουλάχιστον  εγω, αλι και πάλι αλι

 

Το alipay εννοείς; Δε το έχω ξαναχρησιμοποιήσει. Τι φάση είναι; Σαν το PayPal ας πούμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια τελικα ισχυει αυτο που γραφετε στο EBAY

 

Αγορασα δυο χαζοπραγματα και στα δυο που πηρα σταθερο καπελο +4.2% επι των αγορων μου για μετατροπη ισοτιμιας και ας εχω ορισει να πληρωνω στο νομισμα του αγοραστη απο το σχετικο μενου 

 

Θελουν χοντρο βουρδουλα

 

Υπαρχει τροπος να πληρωνουμε σε δολαρια πχ και να μην κανει την μετατροπη το paypal ?

 

EDIT..το βρηκα μονος μου...υπαρχει τροπος να επιλεξεις αλλα ειναι σε ενα drop down κρυφο μενου

 

Βρε τους απατεωνες...το βαλανε το κρυφο μενου οταν κανεις κλικ πανω στην ισοτιμια που σου βγαζει στο window πριν πληρωσεις...ειναι πανω πανω αριστερα

 

Ειναι για πολλες σφαλιαρες.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ελαβα ενα μηνυμα με τιτλο

 

We've added a credit to your PayPal account

 

 

Hello ****,

We thought you'd like to know that we've added a credit to your PayPal account.

  • Credit date: 14 December 2016
  • Amount: 10,00 EUR 

 

Η επικοινωνια εγινε μεσω του message center και τους ειχα στειλει για προβλημα σε 3 αγορες (3 κωδικους αγορων)

 

Με ψαχνανε λεει στο τηλεφωνο χτες, για να λυθει λεει ASAP, δε με βρηκανε. Τη ρωταω

 

Does it have to do with settings, or the card issuer? Other people have the same problem too

 

και απαντησε ως εξης

 

Dear ***,

Thank you for contacting PayPal regarding does it have to do with settings, or the card issuer.

My name Elena and I will be resolving your query today.

Pavlos first I want you to know that I appreciate the fact that you are a member since August 2008. I am glad I can help you resolve this today.

It's really good having you as a member!

I  understand you have the setting bill me in the sellers currency for all your cards, this setting has now changed.

To select your card issuer to make the conversion for you follow the following steps this is the same as billing you in the sellers currency except with a different method:

Here’s how to change your conversion rate when you’re making a payment:

 

  1. On the checkout page (‘Review your payment and send’ page), select PayPal as payment option
  2. Click ‘change” link under the exchange rate information
  3. Select the card you wish to use to complete the payment
  4. Click on the Exchange rate information i.e. EUR 1.00= $ 1.03
  5. A window will specify the date and time of exchange rate calculate.
  6. Click on “View conversion rate option”
  7. Choose “Your card issuer’s rate” and click “Agree”
  8. Click on “Confirm and Pay”

 The other option is for us to change your cards to the currency you wish to get charged for example you have 3 active cards:

1394, 4206 and 1022 the currency of these cards are EUR.

If you advise we can change the currency of each card to the currency of your choosing and when you purchase something in that currency for example we change 1394 to USD and you buy something on that card for 10.00USD you will only be charged your cards conversion rate automatically not PayPal’s rate.

As you have been with us for so long I am issuing you €10.00 EUR credit into your account to use how you wish.

I am happy I can help you resolve this and the information I will provided will have been of good use.

We value you as our customer and wish you  the best in the future.

Thank you for using PayPal.

 

 

Φυσικα εχει και συνεχεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τα ίδια, χθες έκανα αγορά και το paypal μου είχε αλλάξει το setting. Ευτυχώς ήμουν υποψιασμένος και ψαχούλεψα κάνα δεκάλεπτο τις επιλογές πριν την πληρωμή και το βρήκα και το άλλαξα με τον τρόπο που αναφέρεται στο από πάνω ποστ. Εννοείται ότι ένας ανυποψιάστος δεν υπάρχει περίπτωση να το καταλάβει αλλά και να το καταλάβει θα είναι πολύ δύσκολο να βρει πως να το αλλάξει. Το έχουν κρύψει πολύ καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ελαβα ενα μηνυμα με τιτλο

 

We've added a credit to your PayPal account

 

 

Η επικοινωνια εγινε μεσω του message center και τους ειχα στειλει για προβλημα σε 3 αγορες (3 κωδικους αγορων)

 

Με ψαχνανε λεει στο τηλεφωνο χτες, για να λυθει λεει ASAP, δε με βρηκανε. Τη ρωταω

 

 

και απαντησε ως εξης

 

 

Φυσικα εχει και συνεχεια

Δηλαδη με λιγα λογια σου λεει παρε 10ευρω και κανε την παπια αφου σου δειξαμε τον νεο τροπο πλεον. Ρε τα λαμογια..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...