Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το pre order είναι χαζομάρα γενικά.. 

βέβαια ο καθένας όπως θέλει ξοδεύει τα λεφτά του, αλλά δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να πείσει και τους υπόλοιπους για αυτό 

Εαν καποιος θελει να παιξει το παιχνιδι day one,να μην το κανει pre order(ειδικα αν το εχει βρει σε καλη τιμη ή αν ψαχνει και για συλλεκτικη)επειδη το λεει ενας χρηστης στο insomnia.......

Ωραιος :)

Περαν τουτου οπως εγραψα και παραπανω,οποιος θελει το παιζει day one,οποιος θελει δεν το παιζει και καθολου. 

Ας αφησουμε λοιπον το εδω θεμα για οσους θελησουν να το παιξουν day one το παιχνιδι,και οι υπολοιποι ας κανουν οτι θελουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μιλαμε για τον ιντερνετικο κοσμο που μηδενιζει με το παραμικρο παιχνιδια στο user score του metacritic,ετσι αντιδραει ο κοσμος αυτος οπως λεει ο συμφορουμιτης πιο πανω.

Κατα τα αλλα εγω ξερω οτι το παιχνιδι σε επιπεδο pre order πριν καν βγουν τα review ειχε χτυπησει κοκκινο,ποσο μαλλον τωρα

https://screenrant.com/last-us-part-2-pre-orders-spider-man/

Ναι, μαθαμε χθες οτι στην Ελληνικη αγορα εχει γινει χαμος με τα preorders. Μετα το κλεισιμο των Seven, πλακωθηκαν ολοι να παρουν το στοκ που ειχε κανει preorder. K τα εχουν αρπαξει ολα τα μεγαλα μαγαζια κ τα μικροτερα ψαχνονται για να βρουν κατι, ειδικα για συλλεκτικες εγινε μαχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εαν καποιος θελει να παιξει το παιχνιδι day one,να μην το κανει pre order(ειδικα αν το εχει βρει σε καλη τιμη ή αν ψαχνει και για συλλεκτικη)επειδη το λεει ενας χρηστης στο insomnia.......

Ωραιος :)

Περαν τουτου οπως εγραψα και παραπανω,οποιος θελει το παιζει day one,οποιος θελει δεν το παιζει και καθολου. 

Ας αφησουμε λοιπον το εδω θεμα για οσους θελησουν να το παιξουν day one το παιχνιδι,και οι υπολοιποι ας κανουν οτι θελουν.

αν θες μια χαρά το παίζεις οποτε γουστάρεις εφόσον έχεις αυτό το μαγικό πράγμα που λέγεται internet

το να πάρεις γουρούνι στο σακί (και κλάιν με τις ¨συλλεκτικότητες"  πόσοι είναι τελοσπάντων οι συλλέκτες) είναι ηλίθιο πώς να το κάνουμε τώρα.. σε λίγο θα στηρίξουμε και τα loot box 

 

αυτό είναι γενική θέση δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο παιχνίδι, κάποιοι άνθρωποι αγοράζουν στα τυφλά κάποιοι άλλοι όχι 

 

τώρα που μιλάμε εφόσον υπάρχουν reviews και σε καλύπτουν μπορείς να κάνεις pre order οκ, πριν από μια ώρα εγώ προσωπικά το βρισκώ χαζό 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

 

Τα reviews για το παιχνιδι κυκλοφορησαν 1εβδομαδα πριν την κυκλοφορια του.

Γουρουνι στο σακι δεν αγοραζεις λοιπον,αρα δεν ισχυει αυτο που λες στην περιπτωση μας.

Περαν τουτου για το τι κανουν καποιοι ανθρωποι /care για αλλη μια φορα.

4 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Ναι, μαθαμε χθες οτι στην Ελληνικη αγορα εχει γινει χαμος με τα preorders. Μετα το κλεισιμο των Seven, πλακωθηκαν ολοι να παρουν το στοκ που ειχε κανει preorder. K τα εχουν αρπαξει ολα τα μεγαλα μαγαζια κ τα μικροτερα ψαχνονται για να βρουν κατι, ειδικα για συλλεκτικες εγινε μαχη.

Υπαρχει ψιλο καλη διαθεσιμοτητα παντως,απλα λογω των Ελληνικων,υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις 

https://www.skroutz.gr/c/1413/playstation_4_games.html?from=autocomplete&keyphrase=last+of+us+2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

 

Περαν τουτου για το τι κανουν καποιοι ανθρωποι /care για αλλη μια φορα.

 

όποιος δεν νοιάζεται ας μην γράφει στα φόρουμ, εκτός αν το κάνει για άλλους λόγους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αν θες μια χαρά το παίζεις οποτε γουστάρεις εφόσον έχεις αυτό το μαγικό πράγμα που λέγεται internet

το να πάρεις γουρούνι στο σακί (και κλάιν με τις ¨συλλεκτικότητες"  πόσοι είναι τελοσπάντων οι συλλέκτες) είναι ηλίθιο πώς να το κάνουμε τώρα.. σε λίγο θα στηρίξουμε και τα loot box 

αυτό είναι γενική θέση δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο παιχνίδι, κάποιοι άνθρωποι αγοράζουν στα τυφλά κάποιοι άλλοι όχι 

τώρα που μιλάμε εφόσον υπάρχουν reviews και σε καλύπτουν μπορείς να κάνεις pre order οκ, πριν από μια ώρα εγώ προσωπικά το βρισκώ χαζό 

Ρε συ ευτυχως που δεν σκεφτεται ετσι η πλειοψηφια θα ειχε νεκρωσει η αγορα δεν θα πουλιοταν τιποτα .Φυσικα σε ολο τον αναπτυγμενο κοσμο δεν σκεφτονται ετσι .

Αν δεν  εισαι ηδη εκατομμυριουχος με   αυτη την λογικη, κατι εχεις κανει πολυ λαθος :)  .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ρε συ ευτυχως που δεν σκεφτεται ετσι η πλειοψηφια θα ειχε νεκρωσει η αγορα δεν θα πουλιοταν τιποτα .Φυσικα σε ολο τον αναπτυγμενο κοσμο δεν σκεφτονται ετσι .

Αν δεν  εισαι ηδη εκατομμυριουχος με   αυτη την λογικη, κατι εχεις κανει πολυ λαθος :)  .

απλά θέλω να ξέρω τι αγοράζω όσο περισσότερο γίνεται, δεν ήμουν ποτέ φίλος της πρακτικής να δίνω χρήματα σε κάποιον εν λευκώ

εκατομμυριούχος δεν θα γίνω ποτέ γιατί τελικά θα σπαταλήσω χρήμα, απλά δεν θέλω να το μετανιώνω 

 

τελοσπάντων παίξτε το και πείτε μου πώς σας φάνηκε η ιστορία και αν σας άρεσε και κάποια στιγμή έστω και με spoilers να μπορούμε να μιλήσουμε και για αυτό

θέλω να δω από πραγματικό χρήστη κυρίως αν η αφήγηση της πλοκής τον ικανοποίησε παρά τα όποια  αμφιλεγόμενα σημεία 

εγώ ακόμα δεν είμαι φουλ αρνητικός ως προς την αγορά, αλλά θέλω αρκετό feedback για να πειστώ 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, logistoulis είπε

όποιος δεν νοιάζεται ας μην γράφει στα φόρουμ, εκτός αν το κάνει για άλλους λόγους 

Δεν εχω αγορασει κονσολα,ουτε πληρωνω τα παιχνιδια που παιζω για να με απασχολει το εαν καποιος αγοραζει ή οχι στα τυφλα ή τι κανει ο καθενας με τα λεφτα του οταν μιλαμε για video games.

Αλλοι αγοραζουν παιχνιδια που δεν τα παιζουν απλα για να τα εχουν συλλογη.Για ποιο λογο πρεπει να με απασχολει εμενα αυτο το πραγμα πχ?

Συγνωμη κιολας ετσι???

Στην τελικη και σε forum γραφεσαι(οταν μιλαμε για video games) για να κανεις κουβεντα για τα παιχνιδια που παιζεις,οχι για να το ψειριζεις για το τι αγοραζει ο καθενας και αν κανει καλα ή οχι.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγω συμφωνω οτι με εξαίρεση μιας συλλεκτικής ή σε περιπτώσεις που μένεις σε κανα χωριο/νησι κ η διαθεσιμότητα ειναι μικρη, το preorder απο μήνες πριν δεν εχει πολυ λογο. Παντα θελω να βγουν τα reviews για να ξερουμε λιγο μην εχει γινει καμια χοντρη ζημια γιατι ουκ ολιγες φορες εχει καεί η γούνα μας. μετα το dragon age 2, τερμα τα preorders!

στην συγκεκριμένη περίπτωση ομως, αφου τα reviews βγήκαν, τωρα πλεον μπορει ο κοσμος να παρει ή να μην παρει το παιχνιδι με καποια στοιχεια στα χερια του. 

Για αυτο συμπαθω την πολιτικη της sony που στελνει τα παιχνιδια κοντα 1 μηνα πριν την κυκλοφορία και βγαζει τα reviews νωριτερα. Σεβασμος στον πελατη. Αντιθετως, η Bethesda δεν αφήνει κανενα review πριν βγει το παιχνιδι.

Σε τέτοια περίπτωση, δε βλέπω κανένα λόγο να δώσω τα λεφτά μου προκαταβολικα. Μπορώ να περιμένω 1 μερα, να βγουν τα κειμενα και αν ψηθώ, το αγοραζω τοτε. 24ώρες δε θα μου χαλάσουν ενα παιχνιδι, αλλα πολυ πιθανο να μου σωσουν χρηματα κ χρονο :)

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, anonymousss94 είπε

Kατσε ρε συ δηλαδη ειναι ασχημο να θες να δεις μια γνωμη , ενα review καποια στοιχεια πριν προβεις σε αγορα ; 

Αν ''πρεπει'' να αγοραζεις τυφλα γιατι μια εταιρια να βελτιωθει αν εχει εγγυημενα κερδη ;

Βρε οτι θες κανε ,παρτο και μετα απο 5 χρονια  ουτε που με ενδιαφερει ,αλλος μιλησε για χαζομαρα.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, logistoulis είπε

δηλαδή για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, στο πρώτο παιχνίδι αυτό που σου άρεσε ήταν το πρωτοποριακό gameplay ή η ιστορία και οι σχέση μεταξύ των πρωταγωνιστών; 

γιατί το gameply ήταν απλά οκ, δεν προβλημάτιζε, αλλά το last of us έγινε αυτό που έγινε για το σενάριο και κυρίως για την αφήγησή του

σιγά το gameplay.. 

Μιλάω απόλυτα σοβαρά, εννοείτε ότι δεν αντιλέγω στο ότι έγινε GOTY για σχεδόν όλους για αυτά που ανέφερες, παρόλα αυτά ακόμα και σήμερα σε challenge να μου πεις καλύτερο action/stealth realistic/grounded third person τίτλο. Το gameplay μπορεί να μην ήταν πρωτοποριακό ακριβώς αλλα αυτό που έκανε το έκανε τέλεια, και από τι στιγμή που η μεγαλύτερη διάρκεια ενός game είναι το gameplay τότε απλά εκεί δίνω πάντα το βάρος, imho as always. ;)

Όσο για το pre-order συμφωνώ από πάντα, αλλα το day1 είναι σίγουρο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

το preorder απο μήνες πριν δεν εχει πολυ λογο. Παντα θελω να βγουν τα reviews για να ξερουμε λιγο μην εχει γινει καμια χοντρη ζημια γιατι ουκ ολιγες φορες εχει καεί η γούνα μας. μετα το dragon age 2, τερμα τα preorders!

στην συγκεκριμένη περίπτωση ομως, αφου τα reviews βγήκαν, τωρα πλεον μπορει ο κοσμος να παρει ή να μην παρει το παιχνιδι με καποια στοιχεια στα χερια του. 

Διαφωνω σε αυτο.

Sekiro στο PC το εβρισκες σε κλειδαδικα πριν κυκλοφορησει στα 30ευρω. day one οταν βγηκε η τιμη του ανεβηκε(λογω ζητησης)στα 40ευρω.

Το last of us part 2 το βρηκα στα 47ευρω επισης  καιρο πριν βγουν τα reviews.Για δες τωρα ποσο εχει το παιχνιδι σε ΕΛλαδα και εξωτερικο :)

Τελος το οτι κανεις pre order σε κατι,δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να ακυρωσεις αργοτερα αν θες.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και ομως εισαι λαθος.

 

Το last of us part 2 το βρηκα στα 47ευρω επισης  καιρο πριν βγουν τα reviews.Για δες τωρα ποσο εχει το παιχνιδι σε ΕΛλαδα και εξωτερικο :)

 

Ισχυει αυτο εγω στα 49 το προπαραγγειλα ,πριν κατι μερες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, anonymousss94 είπε

Kατσε ρε συ δηλαδη ειναι ασχημο να θες να δεις μια γνωμη , ενα review καποια στοιχεια πριν προβεις σε αγορα ; 

Κανεις δεν εγραψε πουθενα κατι τετοιο.

Το γιατι πρεπει να μας απασχολει εμας τους υπολοιπους αν υ παρχει κοσμος ο οποιος γενικα αγοραζει στα τυφλα ειναι που σχολιαστηκε πιο πισω.

Ουτε πουθενα αναφερθηκε οτι πρεπει ολοι να κανουν pre order παιχνιδια στα τυφλα,ουτε οτι πρεπει ολοι να παιζουν/αγοραζουν day one παιχνιδια.

Βασικα απορω για ποιο λογο καθομαστε και ψειριζουμε τις προπαραγγελιες τοσο πολυ σε θεμα που αφορα συγκεκριμενο παιχνιδι......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και ομως εισαι λαθος.

Sekiro στο PC το εβρισκες σε κλειδαδικα πριν κυκλοφορησει στα 30ευρω. day one οταν βγηκε η τιμη του ανεβηκε(λογω ζητησης)στα 40ευρω.

Το last of us part 2 το βρηκα στα 47ευρω επισης  καιρο πριν βγουν τα reviews.Για δες τωρα ποσο εχει το παιχνιδι σε ΕΛλαδα και εξωτερικο :)

Τελος το οτι κανεις pre order σε κατι,δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να ακυρωσεις αργοτερα αν θες.

 

Καταρχας δε ξεκιναμε συζητηση με "εισαι λαθος" :)

αποψεις λέμε, όχι μαθηματική εξίσωση.

 

για cancel preorder συμφωνω, οταν μιλαμε για συγκεκριμενη περιπτωση οπως εδω, που τα reviews βγαινουν πολυ νωρις. αν ξερεις οτι θα γινει ετσι (οπως γινεται στη sony) τοτε μια χαρα. σε παιχνιδια της Bethesda ή της EA κ πολλων αλλων, συχνα δεν εχεις αυτη τη δυνατοτητα.

Μιλώντας εντελως προσωπικά, προτιμώ να περιμένω να δω reviews κ αποψεις πριν δωσω χρήματα για κατι. εστω κ μια μερα. thats all. κ ας μου κοστισει 10Ε παραπανω το να παιξω πιο ασφαλης, μου εχει γλιτώσει εκατοντάδες (μη πω χιλιαδες) ανα τα χρόνια οποτε δε πειραζει :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...