Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 minutes ago, Fotis13 said:

Αν δεν  εισαι ηδη εκατομμυριουχος με   αυτη την λογικη, κατι εχεις κανει πολυ λαθος :)

Γιατί αν κάτι μας εμποδίζει να γίνουμε εκατομμυριουχοι είναι το ότι δεν έχουμε αυτή τη λογική. 

Όχι ότι για να βγάλεις ένα εκατομμύριο στην Ελλάδα με το μέσο μισθό θες 80+ χρόνια. 

:lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μιλάω απόλυτα σοβαρά, εννοείτε ότι δεν αντιλέγω στο ότι έγινε GOTY για σχεδόν όλους για αυτά που ανέφερες, παρόλα αυτά ακόμα και σήμερα σε challenge να μου πεις καλύτερο action/stealth realistic/grounded third person τίτλο. Το gameplay μπορεί να μην ήταν πρωτοποριακό ακριβώς αλλα αυτό που έκανε το έκανε τέλεια, και από τι στιγμή που η μεγαλύτερη διάρκεια ενός game είναι το gameplay τότε απλά εκεί δίνω πάντα το βάρος, imho as always. ;)

Όσο για το pre-order συμφωνώ από πάντα, αλλα το day1 είναι σίγουρο. :)

τα παιχνίδια της naughty πάντα έχουν τέλειο gameplay ακόμα και ρηχό σαν του uncharted αν είναι, παρόλα αυτά εμένα δεν μου μένει αυτό μου μένει η συνολική αίσθηση η οποία πάει παρέα με την ιστορία και αφήγηση 

 

δέχομαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ να μην θέλει ένα παιχνίδι να είναι ευχάριστο όπως και δέχομαι να μην θέλει ο δημιουργός του για του α ή β λόγους  να ικανοποιήσει το κοινό του και να αντιμετωπισει κάποια πράγματα διαφορετικά ώστε να δημιουργήσει αυτό που έχει οραματιστεί 

 

απλά εγώ προσωπικά επειδή έχω θορυβηθεί θέλω feedback

μια χαρά μπορώ να περιμένω 20 μέρες να το παίξεις εσύ πχ που ξέρω ότι έχεις άποψη και δεν έχεις κάποιο συμφέρον να έρθεις να μου πεις, κοίταξε μεγάλε ναι γίνεται αυτό αλλά το παιχνίδι πιστεύω ότι αξίζει για αυτό και για αυτό (χωρίς τα spoilers) 

δεν είναι λογικό από κάποια πράγματα που έχουν διαρρεύσει αποσπασματικά να κρίνουμε έναν τίτλο, πχ αν σου πω τη σύνοψη του witcher 3 ή και του πρώτου tlou χωρίς να τα έχεις παίξει δεν θα σου φανούν κάτι το ιδιαίτερο 

είναι η ενδιάμεση ιστορία και ο τρόπος που αυτή εξιστορείται που κάνουν τα παιχνίδια σπουδαία

 

εγώ εντυπώσεις από αυτό το κομμάτι περιμένω, όλα τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα έχω λυμμένα στο μυαλό μου

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NickTG είπε

 

Όχι ότι για να βγάλεις ένα εκατομμύριο στην Ελλάδα με το μέσο μισθό θες 80+ χρόνια. 

:lol:

Ισχυει αυτο που λες .Σχημα λογου  ηταν προφανως ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Το gameplay μπορεί να μην ήταν πρωτοποριακό ακριβώς αλλα αυτό που έκανε το έκανε τέλεια, και από τι στιγμή που η μεγαλύτερη διάρκεια ενός game είναι το gameplay τότε απλά εκεί δίνω πάντα το βάρος, imho as always. ;)

Αυτό ακριβώς, το gameplay του tLoU ήταν απλά οκ, υπό την έννοια ότι δεν έκανε κάτι διαφορετικό από αυτά που είχαμε δει ως τότε. Όμως έπαιρνε όλα όσα είχαμε δει και τα έκανε τόσο καλά, όσο τα καλύτερα games του είδους. Μέχρι και το button mashing όπου χρειαζόταν ήταν απολαυστικό και σε έλουζε κρύος ιδρώτας από το άγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Καταρχας δε ξεκιναμε συζητηση με "εισαι λαθος" :)

αποψεις λέμε, όχι μαθηματική εξίσωση.

για cancel preorder συμφωνω, οταν μιλαμε για συγκεκριμενη περιπτωση οπως εδω, που τα reviews βγαινουν πολυ νωρις. αν ξερεις οτι θα γινει ετσι (οπως γινεται στη sony) τοτε μια χαρα. σε παιχνιδια της Bethesda ή της EA κ πολλων αλλων, συχνα δεν εχεις αυτη τη δυνατοτητα.

Μιλώντας εντελως προσωπικά, προτιμώ να περιμένω να δω reviews κ αποψεις πριν δωσω χρήματα για κατι. εστω κ μια μερα. thats all. κ ας μου κοστισει 10Ε παραπανω το να παιξω πιο ασφαλης, μου εχει γλιτώσει εκατοντάδες (μη πω χιλιαδες) ανα τα χρόνια οποτε δε πειραζει :)

Ωραια το διορθωσα το πρωτο αφου σε χαλασε.

Περαν τουτου νομιζω οτι διαφερει λιγο το last of us του θεματος που το βλεπουμε 1 φορα καθε 7χρονια απο τα καθε τρεις και λιγο παιχνιδια της ΕΑ,ειδικα οταν μιλαμε για sequel παιχνιδιων.

Και το ξαναγραφω. Πουθενα δεν γραφτηκε πιο πισω να κανει ο κοσμος Pre order σε οτι παιχνιδι κυκλοφορει,οποιασδηποτε εταιρειας. Στο σε ποια παιχνιδια(και αν)κανει καποιος pre order,αυτο μονο ο καθενας για τον εαυτο του μπορει να το κρινει.

Το θεμα ομως ειναι οτι ,πεφτει παρα πολυ ψείρισμα ανευ λογου σε ενα θεμα για ενα απο τα πιο αναμενομενα παιχνιδια αυτης της γενιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Αυτό ακριβώς, το gameplay του tLoU ήταν απλά οκ, υπό την έννοια ότι δεν έκανε κάτι διαφορετικό από αυτά που είχαμε δει ως τότε. Όμως έπαιρνε όλα όσα είχαμε δει και τα έκανε τόσο καλά, όσο τα καλύτερα games του είδους. Μέχρι και το button mashing όπου χρειαζόταν ήταν απολαυστικό και σε έλουζε κρύος ιδρώτας από το άγχος.

διαφωνω, το ΑΙ και το audio system, και γενικα το stealth aspect του,  ηταν μετρια το λιγοτερο. το σηκουελ φαινεται να τα λυνει αυτα τα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ισχυει αυτο εγω στα 49 το προπαραγγειλα ,πριν κατι μερες .

2 καταστηματα που κοιταζω τωρα,ανεβασαν την τιμη τους μετα το review. Αναμενω να εχουμε αναλογα σκηνικα και στα υπολοιπα τις επομενες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, KilliK said:

διαφωνω, το ΑΙ και το audio system, και γενικα το stealth aspect του,  ηταν μετρια το λιγοτερο. το σηκουελ φαινεται να τα λυνει αυτα τα προβληματα.

Ποιό game είχε καλύτερη AI που να είχε βγει πριν το 2013;

Παρόμοιου τύπου game, όπου να πρέπει να παίζει stealth και το NPC φιλαράκι σου χωρίς να το βλέπουν τα mobs, ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Malthador said:

Παρόμοιου τύπου game, όπου να πρέπει να παίζει stealth και το NPC φιλαράκι σου χωρίς να το βλέπουν τα mobs, ε.

Υπ'όψιν πως, αν και το design του παιχνιδιού κάνει πολλά κόλπα για να μην το δει ο παίκτης, τα mobs δεν "βλέπουν" τον AI companion σου στο πρώτο TLoU.

Source (και γενικά ενδιαφέρον read, όπως και η σελίδα στην οποία είναι hosted, για όποιον/α ενδιαφέρεται για game AI):
Max Dychkoff: Ellie: Buddy AI in The Last of Us - συγκεκριμένα το section 35.6.3: Cheating

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση, αν κάποιος έχει καμία ιδέα: η Special edition από τα μεγάλα καταστήματα θα είναι Ελληνική έκδοση; Σε κανένα δεν το λέει. Στην απλή σε αρκετά αναγράφουν "Και στα Ελληνικά".

Την έχω παραγγείλει από τα Public και, αν και δεν θα το παίξω μεταγλωττισμένο, θα προτιμούσα να είναι η Ελληνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Μία ερώτηση, αν κάποιος έχει καμία ιδέα: η Special edition από τα μεγάλα καταστήματα θα είναι Ελληνική έκδοση; Σε κανένα δεν το λέει. Στην απλή σε αρκετά αναγράφουν "Και στα Ελληνικά".

Την έχω παραγγείλει από τα Public και, αν και δεν θα το παίξω μεταγλωττισμένο, θα προτιμούσα να είναι η Ελληνική.

Υποτίθεται οι μεγάλες αλυσίδες τις παίρνουν μέσω Sony Hellas, επομένως θα είναι η Ελληνική (ενδεχομένως να γράφει, όπως του Spider-man, "ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ").

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Greygore είπε

Υπ'όψιν πως, αν και το design του παιχνιδιού κάνει πολλά κόλπα για να μην το δει ο παίκτης, τα mobs δεν "βλέπουν" τον AI companion σου στο πρώτο TLoU.

Source (και γενικά ενδιαφέρον read, όπως και η σελίδα στην οποία είναι hosted, για όποιον/α ενδιαφέρεται για game AI):
Max Dychkoff: Ellie: Buddy AI in The Last of Us - συγκεκριμένα το section 35.6.3: Cheating

Πολύ ενδιαφέρον, θα διαβαστεί ολόκληρο. Όσον αφορά το section που αναφέρεις, το παρατήρησα ακριβώς όπως το λέει. Προσωπικά το πρόσεξα τουλάχιστον 2-3 φορές όταν έπαιζα στο Grounded.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kosmsamo said:

Πολύ ενδιαφέρον, θα διαβαστεί ολόκληρο. Όσον αφορά το section που αναφέρεις, το παρατήρησα ακριβώς όπως το λέει. Προσωπικά το πρόσεξα τουλάχιστον 2-3 φορές όταν έπαιζα στο Grounded.

Το ενδιαφέρον είναι πως, σε ένα "average" playthrough κατά πάσα πιθανότητα δεν το παρατηρείς (ενώ στο Grounded difficulty, λόγω της μεγαλύτερης πιθανότητας για restarts, γίνεται πιο εμφανές), γενικά είναι φοβερό case study για να δει κάποιος πόση δουλειά πέφτει στο AI/behavioral tree κομμάτι ενός παιχνιδιού :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, RedPanda είπε

Βλέπω reviews και λένε "παιδιά η Sony δεν μας αφήνει να μιλήσουμε για το δεύτερο μισό". Ωραία reviews...

Δεν ισχυει ετσι.

Η Sony, οπως σχεδον κάθε εταιρία, βάζει embargos στα reviews. κ σε αυτά εχεις embargo για την ημερομηνία αλλά και παρα πολυ συχνα σου λενε να μη μιλήσεις για ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ σε συγκεκριμενα σημεια, μη πεις οτι γινεται το Χ πραγμα, οτι πας στην Ψ περιοχη κλπ κλπ.

ειναι καθαρα για να μη χαλανε οι εκπλήξεις στους παιχτες. ΔΕΝ υπαρχει ρητρα που απαγορεύει να μιλήσεις για το παιχνιδι και τις εντυπώσεις σου απο οποιοδήποτε τμήμα. Μπορεις να πεις με ανεση αν σου αρεσε το 2ο μισο, κλπ. Απλα σου λεει, αν πεις πραγματα για την ιστορια, μη πεις συγκεκριμενα πραγματα για να μην κανεις spoil.

αυτο το βλεπουμε στα περισσότερα press kits, δεν ειναι  κατι καινουργιο.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...