Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Μέχρι στιγμής για μένα το 95 είναι λίγο. Σύμφωνα πάντα με τον ελαστικό τρόπο που βαθμολογουνται τα παιχνίδια. Δηλαδή να με πρέπει να με πείσει κάποιος ότι αυτά που έχουν πάνω από 95 είναι καλύτερα. Το 95 είναι πολύ αλλά υπάρχει άλλη κλίμακα σε σχέση με το metacritic των ταινιων. Θα προτιμούσα να βαθμολογούνται σαν τις ταινίες. Λίγο πιο κάτω δλδ. Αλλά στο συγκεκριμένο πάλι 9 θα έβαζα αν ήταν ταινία. Τα 0 και 2 μόνο αστεία μου φαίνονται. Έχει μαζευτεί 4πλασιος κόσμος από ότι υπολογίζοταν συνολικά(σε 5-10  χρόνια) καταρχάς στο userscore. Και το παιχνίδι έχει βγει 2 μέρες. Δεν ξέρουν καν τι είναι βίντεο γκειμ οι περισσότεροι από αυτούς. Ξεκάθαρα. Εκτός αν το part 2 πουλήσει 60εκ-100εκ κόπιες ξερω. Για να δικαιολογεί το πόσοι έχουν μπει στην διαδικασια να βαθμολογησουν. 

Πρεπει να ειμαι λιγο πιο κατω απο εσενα και για εμενα αυτη τη στιγμη οπως ειπα ειναι καθαρο 9αρι ισως και παραπανω και συμφωνω με αυτα που λες, αλλα ας περιμενουμε να δουμε τι στο καλο θα συμβεί και θα μας αλλαξει τοσο την αποψη.. :P  (καλα για 0 και 3 ουτε λογος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Μου μυρίζει 10ρακι από εμένα πάντως. Δεν θα έβαζα σε κάποιο άλλο 10 σε αυτή τη γενιά. Ίσως το astrobot να πλησίαζε. Βέβαια έχω να παίξω ακόμα παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Fulgore είπε

Θελετε τωρα να μου πειτε οτι το Last Of Us Part 2,μπαινει στο ιδιο τσουβαλι πχ με το Godzilla ή το Umberalla Corps ,καθαρα και μονο λογω ιστοριας?

Ναι μπαίνει γιατί συνυπολογίζονται και οι παράγοντες που θέλει να κάνει focus το παιχνίδι. Εφόσον το κομμάτι ιστορία είναι στο επίκεντρο του παιχνιδιού τότε θα κριθεί δίνοντας και την κατάλληλη βαρύτητα πάνω σε αυτό. Αν παίζω Bayonetta προφανώς και το κομμάτι ιστορία είναι τέρμα χαμηλά στην λίστα της βαρύτητας του παιχνιδιού. Εσείς (με το εσείς λέω εσάς που θεωρείτε ότι όλα τα τμήματα ενός παιχνιδιού έχουν ίδια αξία και βαρύτητα ανεξαρτήτου είδους και focus) ενώ εγώ (και οι όμοιοι μου) σταθμίζουν το κάθε τμήμα ξεχωριστά ανάλογα με το τι έχουμε μπροστά μας και ανάλογα το τι θέλει να δώσει ο δημιουργός και στο τέλος κάνουμε μια σούμα. Αν βάλω Π.Χ. στο Resident Evil 2 remake 10/10 δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλύτερο από το Breath of the wild που του δίνω 9/10. Οπως το λένε οι ξένοι εγώ λαμβάνω τα παιχνίδια μέσα στο context που κινούνται. Και το enter the gungeon βάζω ατόφιο 9/10, δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο από το Persona 5 που του βάζω 8/10. 

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις τι εννοώ αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνεις το γενικό πλαίσιο για το πως αντιλαμβανόμαστε εμείς τα παιχνίδια. Αν λοιπόν το TLoU 2 άφησε άσχημη γεύση στο στόμα τότε δεν έχει καμία σημασία το πόσο άρτιο είναι στον τεχνικό του τομέα. Ετσι ήμουν και εγώ με πολλά παιχνίδια με πρώτο πρώτο που θυμάμαι που μου άφησε απαίσια γεύση το πρώτο Crysis. Τεχνικά χάρμα και ακόμα και σήμερα δεν πιστεύεις ότι βγήκε 13+ χρόνια πριν όμως το παιχνίδι για εμένα ήταν πάτος. 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

35 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ναι μπαίνει γιατί συνυπολογίζονται και οι παράγοντες που θέλει να κάνει focus το παιχνίδι.

Για μενα κανει σε ολα focus. Γραφικα, στορυ, gameplay, ηχο. Εχει απο ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PDS13 είπε

Μου μυρίζει 10ρακι από εμένα πάντως. Δεν θα έβαζα σε κάποιο άλλο 10 σε αυτή τη γενιά. Ίσως το astrobot να πλησίαζε. Βέβαια έχω να παίξω ακόμα παιχνίδια. 

Έπαιξες Walking Dead Saints and Sinners;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ επανάληψη βλέπω μέχρι στιγμής σε εχθρούς και προσέγγιση..Interactive movie κανονικό είναι το γκέιμ, ελπίζω να μην ξενερώσω με το story.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας τελειώσει το game και με έναν αέρα περίπου 12 ωρών να το επεξεργαστώ, προτιμώ το Part II στο σύνολό του. Όσον αφορά το σενάριο, την σκηνοθεσία, την ροή και τις όποιες δημιουργικές επιλογές, κατανοώ από πού προκύπτει αυτή η έντονη αντίδραση. Το Last of Us είναι ένα παιχνίδι ορόσημο και η θέληση για την συνέχεια να κινείται στο ίδιο μοτίβο μόνο παράλογη δεν μπορεί να θεωρηθεί.

Θεωρώ ότι έχει να κάνει με τους ίδιους λόγους που πας ξανά και ξανά στο ίδιο μαγαζί να φας ή να διασκεδάσεις. Γιατί ξέρεις τί να περιμένεις κάθε φορά και είναι αυτό που αναζητάς στην τελική. Στο μυαλό μου έρχονται διάφορες ταινίες που έγινε μία παρόμοια "μεταμόρφωση" από την 1η στην 2η αλλά καμμία που να πιάνει την μετάβαση στο Part II του Last of Us στο 100%. Η εκτέλεση του Part II με τον τρόπο που γίνεται, που μόνο ένα παιχνίδι ως μέσο θα μπορούσε να την κάνει και όχι μία ταινία, σε μένα λειτούργησε στο σύνολό της. Εξού και την βρήκα αριστουργηματική. Όταν με το καλό ανοίξει το θέμα για spoiler free συζήτηση, θα μιλήσω με λεπτομέρειες.

Τώρα όσον αφορά το gameplay. Στο μεγαλύτερο διάστημα έπαιξα stealth, ranged attacks και αραιά και που melee οπότε κάποια στιγμή στα 3/4 κατάντησε κουραστικό. Εκείνη την στιγμή αποφάσισα να το γυρίσω σε κάτι παρόμοιο με το gameplay trailer που μας δείξανε και πραγματικά απογειώθηκε το gameplay. Το προτείνω, μαζί με τα αντίστοιχα skill trees και crafting φυσικά να υποστηρίζουν αυτόν τον τρόπο προσέγγισης.

 

Επεξ/σία από Cue
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιζει κανεις στο survivor?

1 ώρα πριν, Teras1 είπε

Έπαιξες Walking Dead Saints and Sinners;

Ναι ωραιο ηταν, πολυ ελευθερια για PSVR. ενα 7αρακι του το εβαζα.

 

(εισαι ο γνωστος τερας απο το αλλο φορουμ?)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Παιζει κανεις στο survivor?

Ναι ωραιο ηταν, πολυ ελευθερια για PSVR. ενα 7αρακι του το εβαζα.

(εισαι ο γνωστος τερας απο το αλλο φορουμ?)

Μπορεί. (Έχω να μπω σε άλλα φόρουμ χρόνια κυριολεκτικά).

Αναμένω Iron Man και Starwars Squadrons και λήγω το off-topic εδώ. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Παιζει κανεις στο survivor?

Ναι ωραιο ηταν, πολυ ελευθερια για PSVR. ενα 7αρακι του το εβαζα.

(εισαι ο γνωστος τερας απο το αλλο φορουμ?)

Παρών. Όπως το είχα προαναγγείλει αλλωστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει γύρω στις 10 ώρες και μέχρι τώρα το παιχνίδι απλά τα σπάει. Εάν συνεχίσει έτσι θα είναι εύκολα για μένα στα top 5 που έπαιξα αυτή τη γενιά.

49 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Πολύ επανάληψη βλέπω μέχρι στιγμής σε εχθρούς και προσέγγιση..Interactive movie κανονικό είναι το γκέιμ, ελπίζω να μην ξενερώσω με το story.

Ότι θέλεις μπορείς να κάνεις όσον αφορά την μάχη...από stealth μέχρι rambo (λέμε τώρα..). Ίσως δεν έχεις προχωρήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πολύ επανάληψη βλέπω μέχρι στιγμής σε εχθρούς και προσέγγιση..Interactive movie κανονικό είναι το γκέιμ, ελπίζω να μην ξενερώσω με το story.

Παντως ειναι περισσοτερο open world απο οσο το περιμενα, για το πρωτο που λες ισχυει νομιζω οτι και στο πρωτο μερος, εδω ειναι ελαφρως καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Ναι μπαίνει γιατί συνυπολογίζονται και οι παράγοντες που θέλει να κάνει focus το παιχνίδι. Εφόσον το κομμάτι ιστορία είναι στο επίκεντρο του παιχνιδιού τότε θα κριθεί δίνοντας και την κατάλληλη βαρύτητα πάνω σε αυτό.

Δεν διαφωνω στο παραδειγμα σου με τα συγκεκριμενα παιχνιδια αλλα υπαρχει μια τεραστια διαφορα σε αυτα. Ολα τα παιχνιδια στα οποια αναφερεσαι,οι βαθμολογιες που βαζεις δεν απεχουν πολυ απο τον μεσο ορο των κριτικων.Σε ολα . Καμια απολυτως σχεση με την περιπτωση του last of us και τις βαθμολογιες που βαζουν ορισμενοι.

Και εγω ειδα πολλους να λεγανε οτι δεν τους αρεσε τοσο το zelda ή το witcher και το εβρισκαν overrated αλλα δεν τους ειδα να τους βαζανε 1 και 2/10. Για να ξερουμε τι λεμε ετσι?

Οπως και να εχει, παιξε και εσυ το παιχνιδι με το καλο,τελειωσε το και εαν εξακολουθεις να πιστευεις οτι ειναι για 1 και 2/10 ,εδω θα ειμαστε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν διαφωνω στο παραδειγμα σου με τα συγκεκριμενα παιχνιδια αλλα υπαρχει μια τεραστια διαφορα σε αυτα. Ολα τα παιχνιδια στα οποια αναφερεσαι,οι βαθμολογιες που βαζεις δεν απεχουν πολυ απο τον μεσο ορο των κριτικων.Σε ολα . Καμια απολυτως σχεση με την περιπτωση του last of us και τις βαθμολογιες που βαζουν ορισμενοι.

Και εγω ειδα πολλους να λεγανε οτι δεν τους αρεσε τοσο το zelda ή το witcher και το εβρισκαν overrated αλλα δεν τους ειδα να τους βαζανε 1 και 2/10. Για να ξερουμε τι λεμε ετσι?

Οπως και να εχει, παιξε και εσυ το παιχνιδι με το καλο,τελειωσε το και εαν εξακολουθεις να πιστευεις οτι ειναι για 1 και 2/10 ,εδω θα ειμαστε.

Για το 2 δεν θα έχω άποψη για πολύ καιρό μετά το φιάσκο. Θα παιχτεί σε κάποια φάση βέβαια. Στις χαμηλές βαθμολογίες βάλε και το επιπλέον κομμάτι της ξεκάθαρης απάτης. Είναι απάτη μεγατονους μεγαλύτερη από ότι ήταν το metal gear solid 2 που ακόμα και εκείνο κρίθηκε πολύ άσχημα για το bate and switch που έπραξε και έμεινε ως μελανό σημείο της σειράς σε συνδυασμό με το κακό σενάριο και αδιάφορο περιβάλλον. 

Όλα τα παιχνίδια που αναφέραμε δεν κορόιδευαν στεγνά τους παίκτες επί μήνες. What you see is what you get. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...