Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Πάντως και του the last of us 1 ήταν scripted το πρώτο gameplay demo, αλλά κυκλοφόρησε βίντεο από το τελικό Game που δείχνει πολύ πιο εντυπωσιακές καταστάσεις από αυτές που είδαμε στο scripted. Μπορεί να γίνει και για το δεύτερο μέρος κάτι τέτοιο από users. Το θετικό(για αυτούς) του να παρουσιάσουν κάτι scripted είναι ότι υπάρχει μια συνοχή στην ροή σαν να είναι movie, αποφεύγεις τις περίεργες καταστασεις( να κολλήσει πχ ένας χαρακτήρας σε ένα εμπόδιο) και επίσης μπορείς να δώσεις animation περπατήματος πολύ πιο φυσικό. 

Πάντως είμαι βέβαιος ότι κάποιος θα φτιάξει ένα βίντεο με αντίστοιχη συνοχη (κομμένο ραμμένο) με καταστασεις που θα πλησιάζουν ακόμα περισσότερο και ορισμένες φορές θα ξεπερνούν το scripted. Που φαίνεται ότι ήταν target. 

Για αυτό ρώτησα ποιος παίζει survivor. Τουλάχιστον εκεί η AI είναι πολύ καλή. 

Εγινε αντιληπτο, απλα δεν ειχα τη δυνατοτητα τη συγκεκριμενη στιγμη να δωσω πιο εκτενη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, privateer είπε

7-8 φορες? Που τον βρισκετε τον χρονο να παιζετε ενα παχνιδι τοσες φορες 🤣

Καλοκαιρια,Αύγουστος άδειες κλπ.Οσοι περνούν άδειες τουλάχιστον ακόμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Που το είδες το hate buddy?! Aμα εξαιρέσεις έναν-δυο που πετάχτηκαν και είπαν την παπάρια τους (που σβήστηκαν κιόλας) ποιον λες?! Μέχρι στιγμής διαβάζω ότι όλοι έχουν πάθει ζημια από το game αλλα οι περισσότεροι έχουν χαλαστεί τρελα με το νωρίς σκηνικό. Εγώ όπως είπα έχω αρχίσει να χάνω ενδιαφέρον γιατί αρχίζουν και μου force shit down my throat με lame writing λες και έχω νοημοσύνη πεντάχρονου. Όχι δεν θέλω να παίξω

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

με το fucking lady cyborg, πείρα το game να παίξω με την Ellie, idgaf για την τύπισσα, ισα ισα με εκνευρίζει κάθε δεύτερο μαζί της. 🤮 Και μου πετάν, παιδιά, σκυλιά, γατιά, κτλ για να με κάνουν να νιώσω shit για αυτήν. Δεν πρόκειται, σκότωσε ανούσια και γέλια τον Joel στο δίωρο, στο fuckin δίωρο!!!

Fuck off Neil. 🖕

Δεν είχα εσένα το μυαλό μου όταν το έλεγα. Γενικά βλέπω πολύ αρνητικά σχόλια εδώ σε σύγκριση με τον Μ. Ο. Η αλήθεια είναι ότι οι απόψεις σου είναι μάλλον οι μοναδικές που με προβληματιζουν, γιατί δεν νομίζω ότι κρύβεται κάποιο bias από πίσω. Χωρίς να θέλω να αδικήσω τους υπόλοιπους γιατί δεν γνωριζω αν υπάρχει bias. Απλά μιλάω για την συνολική εικόνα. Σε ξενα φόρουμς βλέπω αποθέωση. Επίσης όπως έχω ξαναπεί εμπιστεύομαι τα reviews περισσοτερο από τους users(εκτός-εντός metacritic)  Δεν είδα τα spoilers σου. Θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε όταν κάποτε το τελειώσω. Αλλά αν το πρόβλημα είναι από κάτι που συμβαινει σχετικά νωρίς νωρίς. Το πρώτο σοκ, τότε θα διαφωνήσουμε καθώς για μένα ήταν η δυνατότερη στιγμή της σειράς. Standing ovation φάση, μου άρεσε δεν μου άρεσε σαν εξελιξη, δεν έχει καμία σημασία. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, privateer said:

Δεν έχω παίξει πολύ, καμιά ωρίτσα έχω παίξει μόνο, αλλά αυτό το grain του game που φαίνεται στην εικόνα δεξιά πιο πολύ θόρυβο μου βγάζει παρά κινηματογραφικότητα. Κρίμα που δεν κλείνει, πολύ αηδία.

Σε γραφικά είναι μάλλον καλύτερο από το GoW (που μέχρι τώρα για μένα είναι το πιο εντυπωσιακό game της γενιάς), ενώ και το gameplay του είναι ένα κλικ καλύτερο από το πρώτο μέρος. Ωραία εκτελεσμένο το melee κομμάτι, νιώθεις τα χτυπήματα βαριά και ρεαλιστικά (σε αντίθεση με το Days Gone που ήταν καρτουνίστικη η φάση). Στόρι και χαρακτήρες δεν σχολιάζω ακόμα, να το τελειώσω πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Aριστερη εικόνα ps5 δεξιά ps4 :P τουλαχιστον στα μάτια μου.Επισης κάτι πάει στραβά με το φωτισμό .

Χάνεις κι άλλο την εμπιστοσύνη μου:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Δεν είχα εσένα το μυαλό μου όταν το έλεγα. Γενικά βλέπω πολύ αρνητικά σχόλια εδώ σε σύγκριση με τον Μ. Ο. Η αλήθεια είναι ότι οι απόψεις σου είναι μάλλον οι μοναδικές που με προβληματιζουν, γιατί δεν νομίζω ότι κρύβεται κάποιο bias από πίσω. Χωρίς να θέλω να αδικήσω τους υπόλοιπους γιατί δεν γνωριζω αν υπάρχει bias. Απλά μιλάω για την συνολική εικόνα. Σε ξενα φόρουμς βλέπω αποθέωση. Επίσης όπως έχω ξαναπεί εμπιστεύομαι τα reviews περισσοτερο από τους users(εκτός-εντός metacritic)  Δεν είδα τα spoilers σου. Θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε όταν κάποτε το τελειώσω. Αλλά αν το πρόβλημα είναι από κάτι που συμβαινει σχετικά νωρίς νωρίς. Το πρώτο σοκ, τότε θα διαφωνήσουμε καθώς για μένα ήταν η δυνατότερη στιγμή της σειράς. 

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που λες για users .Επειδή αυτοί δεν εχουν λόγο να πουν κακά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, kostiger είπε

Στα του παιχνιδιου τωρα, εχω να πω πως το μουσικο θεμα ειναι ευλογα περισσοτερο τραχυ, απο τη στιγμη που η Φυση του παιχνιδιου ειναι τετοια. Το πρωτο οσο οξυμωρο κι αν φανταζει αυτο, εμοιαζε με honeymoon trip σε σχεση με το 2ο. Το score και το sound design ειναι εξαιρετικο και σαφως απογειωνονται με τη χρηση ενος καλου ζευγους ακουστικων ή ενος βαρβατου ηχοσυστηματος.

Παικτικα μιλωντας ειναι βελτιωμενο σημαντικα κατα τη γνωμη μου και με εξυπηρετει το οτι ειναι πιο ελαφρυς ο χειρισμος των χαρακτηρων. Εκεινο που δεν με εξυπηρετει ειναι το film grain οπως εχω ξαναγραψει. Για τον ημιανοικτο χαρτη δεν εχω αποφασισει ακομα. Κατα τα λοιπα η  ως τωρα εμπειρια ειναι αυτη ενος full fat TLOU. Καλογραμμενο και αντιστοιχα σκηνοθετημενο. Περισσοτερες εντυπωσεις οταν το ολοκληρωσω. Τωρα βρισκομαι στην αρχη ακομα. Για την ιστορια τις οποιες ενστασεις εχω θα τις διατυπωσω εχοντας ολοκληρωσει το playthrough.

Υ.Γ: Η Α.Ι στο survival difficulty δειχνει τα δοντια της και φυσικα ειναι πολλες κλασεις πιο εξυπνη σε σχεση με του πρωτου παιχνιδιου.

Παροτι και το ost του πρωτου ειχε πολυ καλο ηχο για τετοιες σκηνες συμφωνω οτι στο δευτερο ειναι πιο focused σε αυτο τον τομεα..

Βεβαια μεχρι εδω που ειμαι κατι τετοιο δεν ειχα ακουσει ακομη.. Εχει τα διαμαντακια του..

 

Και ναι αυτο το film grain ειναι pita.. Γιατι να μην υπαρχει η δυνατοτητα απενεργοποιησης με το chromatic abberation? 😕

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PDS13 είπε

Χάνεις κι άλλο την εμπιστοσύνη μου:p

Κοίτα προς την υπεράσπιση μου έχω κάνει εγχείριση laser πιο μικρός οπότε κάτι μπορεί να μην πήγε καλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

7 χρονια dude, 7 μαμιμενα χρονια... 🤬

Ε μα τόσες φορές ρε συ που το έπαιξες, ο εγκέφαλος είναι αδυνατο δεχθεί νέα πληροφορία(καταλαβαίνεις τι εννοώ) μετά χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Που το είδες το hate buddy?! Aμα εξαιρέσεις έναν-δυο που πετάχτηκαν και είπαν την παπάρια τους (που σβήστηκαν κιόλας) ποιον λες?! Μέχρι στιγμής διαβάζω ότι όλοι έχουν πάθει ζημια από το game αλλα οι περισσότεροι έχουν χαλαστεί τρελα με το νωρίς σκηνικό. Εγώ όπως είπα έχω αρχίσει να χάνω ενδιαφέρον γιατί αρχίζουν και μου force shit down my throat με lame writing λες και έχω νοημοσύνη πεντάχρονου. Όχι δεν θέλω να παίξω

  Απόκρυψη περιεχομένων

με το fucking lady cyborg, πείρα το game να παίξω με την Ellie, idgaf για την τύπισσα, ισα ισα με εκνευρίζει κάθε δεύτερο μαζί της. 🤮 Και μου πετάν, παιδιά, σκυλιά, γατιά, κτλ για να με κάνουν να νιώσω shit για αυτήν. Δεν πρόκειται, σκότωσε ανούσια και γέλια τον Joel στο δίωρο, στο fuckin δίωρο!!!

 

 

Εγω παντως νομιζω οτι προσθετει πολυ στην ωμοτητα του παιχνιδιου και στην ρεαλιστικοτητα το γεγονος οτι τον εφαγαν. Δηλαδη ετσι οπως εγινε θα ηταν πολυ κουλο να ξεφευγε και να γλυτωνε απο την στιγμη που συνειδητοποιησαν ποιος ειναι.. Μου αρεσει να με σοκαρει ενα παιχνιδι και μια ταινια ακομη και με πραγματα που δεν θελω να συμβουν.. Just my 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Αλλά αν το πρόβλημα είναι από κάτι που συμβαινει σχετικά νωρίς νωρίς. Το πρώτο σοκ, τότε θα διαφωνήσουμε καθώς για μένα ήταν η δυνατότερη στιγμή της σειράς. 

Όχι, ξενέρα ήταν, δεν έχασα ενδιαφέρον από αυτό, θα καταλάβεις που ακριβώς έχασα ενδιαφέρον αρκετά πιο μετά.

Παρόλα αυτά την λες δυνατή στιγμή? Το presentation ήταν εμετικό, χωρίς υπόβαθρο και χωρίς νόημα. Εξήγησε πως ακριβώς ο τρόπος που χρησιμοποίησαν βοηθάει οπουδήποτε το story?

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Just my 2 cents

Συμφωνώ, αλλα όχι από αυτούς η όχι αυτός.

Spoiler

Ο Joel έπρεπε να φύγει προστατεύοντας την Ellie, να θυσίαζε τον εαυτό του για την Ellie, όχι έτσι ότι νάνε. Χωρίς πολύ σκέψη, πεθαίνει ο Tommy εκεί, τρελαίνεται ο Joel και φεύγει, η Ellie πάει να το βρει, κάπου εκεί προς το τέλος πεθαίνει κάπως ηρωικά ο Joel και η Ellie σκοτώνει τα πάντα. Απλά και όμορφα, χιλιάδες φορες καλύτερο από ότι μας δείξαν και το σκέφτηκα τώρα. 7 χρονια χαρακτήρα να πεθαίνει από ένα lady cyborg που κανένας δεν δίνει δεκάρα.

Η έκπληξη είναι εύκολη, το γράψιμο είναι δύσκολο, αυτό ήταν ο ορος του 'lazy writing' και 'let's be different'. Όχι, δεν το έχει κάνει ποτε κανένας αυτό γιατί πολύ απλά it sucks. Ούτε το GOT δεν τα έκανε αυτά. :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Όχι, ξενέρα ήταν, δεν έχασα ενδιαφέρον από αυτό, θα καταλάβεις που ακριβώς έχασα ενδιαφέρον αρκετά πιο μετά.

Παρόλα αυτά την λες δυνατή στιγμή? Το presentation ήταν εμετικό, χωρίς υπόβαθρο και χωρίς νόημα. Εξήγησε πως ακριβώς ο τρόπος που χρησιμοποίησαν βοηθάει οπουδήποτε το story?

Ιιιιιι εμένα μου φάνηκε απλά μια από τις καλύτερες στιγμές σε βίντεο γκειμ χωρίς υπερβολή. Το presentation 20 στα 10. Δεν ξέρω πως βοηθάει και αν βοηθάει γιατί δεν το έχω προχωρησει τόσο ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν πήγε σε fan service και αυτο απο μονο του είναι πολύ τολμηρό. Είχα γράψει σε spoiler tag πως μου είχε φανεί αυτό το σημείο. Αλλά ξαναλέω άλλο αν μου αρέσει η οποία εξέλιξη μέσα στο παιχνίδι σαν ανθρωπος που έχει κάποια θέλω.,και άλλο αν την βρίσκω εξαιρετική στο πως παρουσίαζεται και αν αργότερα καταλάβω αν έχει κάποιο ποιντ. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Ιιιιιι εμένα μου φάνηκε απλά μια από τις καλύτερες στιγμές σε βίντεο γκειμ χωρίς υπερβολή. Το presentation 20 στα 10. Δεν ξέρω πως βοηθάει και αν βοηθάει γιατί δεν το έχω προχωρησει τόσο ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν πήγε σε fan service και αυτο απο μονο του είναι πολύ τολμηρό. Είχα γράψει σε spoiler tag πως μου είχε φανεί αυτό το σημείο. 

Ειλικρινά σε ζηλεύω και δεν κάνω πλακα, μακάρι να το έβλεπα και εγώ έτσι, ίσως τότε ειλικρινά απολαύσεις το game ακόμα και μετά τις 15 ώρες, γιατί εγώ προσωπικά έχω δώσει το gamepad στο κολλητό μιας και δεν ψήνομαι καθόλου, απλά βλέπω πια.

  • Thanks 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...