Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις τελείωσε.Εντάξει δε μπορείς να πάρεις σοβαρά αυτό το παιχνίδι όσον αφορά την ιστορία.

Σε σημεία ήτανε αρκετά cringe και μου έκανε συνειρμούς σε παρωδία ή b movie του Star δεκαετίας 90.

Νομίζω ότι η καλύτερη λέξη που διάβασα και πλέον υιοθετώ είναι η λέξη "κακοποίηση" που υπέστη στη γραφή του.Από που να το πιάσεις και που να τελειώσεις.

Ακατανόητα πράγματα .

Κατά τα άλλα πολύ καλό παιχνίδι με ωραίο ρυθμό και υψηλά production values.Γραφικά , εικόνα , ήχος , animations , μουσική , gameplay , stealth ,AI πολύ καλά.

...

...

...ΑΛΛΑ....

Naughty Dog....you did not deliver...

 

 

Επεξ/σία από ryu_hadouken
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Κάπου εκεί και εγώ και άμα εξαιρέσεις το 'τι έγινε ξέρεις που' τότε ναι, είναι παιχνιδάρα μέχρι τώρα. Έχει τρελες λεπτομέρειες που απλά παίζει να μην δεις, και άμα έχω ένα έτσι παράπονο είναι ότι έχει μονο ένα animation για το stealth, και άμα είσαι sneaky το βλέπεις πολύ συχνά, τουλάχιστον μπορείς να τους εκτελέσεις και με gun αλλα θέλει σιγαστήρα.

Το auto-aim είναι λίγο διαφορετικό από το προηγούμενο και το auto-camera θέλει να είναι off οπωσδήποτε γιατί σε μικρούς χώρους με evade ειδικά γίνετε το shooting πονοκέφαλος. Γενικά το gameplay είναι απόλαυση. :)

Παρόλα αυτά ακόμα δεν

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

το έχω χωνέψει, ήταν απίστευτα forced και ανούσιο αυτό που έγινε,

μέχρι τώρα.

Γενικά το animation είναι το μόνο που δείχνει να χωλαινει.. Αλλους ίσως να τους ενοχλεί το pacing ή τα back steps αλλά νομίζω είναι ψιλο tied με την engine και το frame rate. Όντως με τόσο stealth approach θα μπορούσαν να δώσουν μια δυο animated κινήσεις ακόμη..

Το σύστημα μάχης με το evade και counter attack είναι πολύ καλό πάντως. 

Νομίζω ότι σκοπιμα κρατάνε ένα arcade χαρακτήρα και δεν περίπλεκουν ουτε animations ουτε σύστημα μαχης ουτε το subtle rpg στοιχειο το ήθελαν να υπερσκιασει και να προβληματισει.

Έχει ένα περίεργο approach στα παιχνίδια της η ND που παρότι τα επιμέρους core elements  που συνήθως κάνουν ένα παιχνίδι πολύ καλο από μόνα τους δεν εντυπωσιαζουν πάντα στο σύνολο η εμπειρία είναι απλά breathtaking και σε αφήνει κολλημένο για ωρες μπροστά στην οθόνη..

Πιο πολύ με interactive game movie αν μπορώ να το πω έτσι μοιάζει πάρα με καθαρό game 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ADHD είπε

Δεν ξερω αν διαφωνεις και με το παραπανω, δεκτο οπως και να εχει ομως.

Spoiler

 

Μα πως ακριβως να διαφωνω σε αυτο,αφου αυτα γραφω εδω και ποσο καιρο εδω μεσα?Οπως και για τις βαθμολογιες που για αυτο το λογο απο reviews αναφερω περισσοτερο τον ACG που δεν εχει.

Και τα επιμερους στοιχεια τα ανεφερα περισσοτερο γιαυτο ακριβως το λογο οπως εδειξα και στο παραδειγμα μου πιο πισω.

Γιατι ειναι πολυ πιο ευκολο να εκφραστει καποιος χωρις να γραφει εκθεσεις,βεβαια τα αποτελεσματα τα βλεπεις.

οπως ειδες οτι για αλλη μια φορα την πιο πισω κριτικη του 3/10 την προσπερασαν καποιοι και κολλησαν στους επιμερους τομεις που ανεφερα ,που αναθεμα αν καθονται στο forum πανω απο 2-3 ατομα να τους αναφερουν καθε φορα. Δηλαδη ενταξυ μια ζωη τα ιδια και τα ιδια εδω μεσα.

Αντε να το βγαλω το παιχνιδι να γραψω δυο λογια για αυτο και μετα μακρια απο το θεμα (οπως και με το αλλο του Death Stranding),γιατι για παραπανω δεν ειναι.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jerry banana είπε

Λίγα λες εγώ το έσπρωξα 40 σε κολλητό.Ισως τον χάσω από κολλητό αλλά 40 είναι 40 . :P

Όταν το τερματίσει άνετα το πουλάει 20-25 ευρώ. Άρα οκ θα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παίζοντας λίγο παραπάνω στο hard,   πιστεύω ότι παιχνίδι εκεί αρχίζει να λάμπει και άποψη gameplay...στο νορμάλ παραηταν εύκολο, στο hard νιώθεις την πρόκληση...παίρνει αξία το scavenging αφού τα resources είναι μετρημένα, ενώ και η ΑΙ των εχθρών άρχισε να μου κάνει τρομερή εντύπωση...

Πάντως σε όσους του ξεκινήσουν τώρα, προτείνω, τουλάχιστον hard, για το survivor σε απαντήσουν οι πιο τολμηροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ryu_hadouken είπε

Μόλις τελείωσε.Εντάξει δε μπορείς να πάρεις σοβαρά αυτό το παιχνίδι όσον αφορά την ιστορία.

Σε σημεία ήτανε αρκετά cringe και μου έκανε συνειρμούς σε παρωδία ή b movie του Star δεκαετίας 90.

Νομίζω ότι η καλύτερη λέξη που διάβασα και πλέον υιοθετώ είναι η λέξη "κακοποίηση" που υπέστη στη γραφή του.Από που να το πιάσεις και που να τελειώσεις.

Ακατανόητα πράγματα .

Κατά τα άλλα πολύ καλό παιχνίδι με ωραίο ρυθμό και υψηλά production values.Γραφικά , εικόνα , ήχος , animations , μουσική , gameplay , stealth ,AI πολύ καλά.

...

...

...ΑΛΛΑ....

Naughty Dog....you did not deliver...

Αστα φιλε και εγω τα ιδια .Κριμα παντως ειλικρινα.Ειχε δημιουργησει τοσο hype.Οπως ειπε και ενα παλικάρι "ειναι σαν να ειχες προσδοκιες για μια ταινία που είχες δει το trailer παλιότερα ειχες προσδοκιες  και οταν την είδες δεν ειχε καμια σχεση " επισης και ενα αλλο καλο που βρηκα αλλα ειναι πιο τολμηρο :

Spoiler

ειναι σαν μια κ@@αδα με καλα γραφικα 

6 ώρες πριν, optimus prime είπε

Προτιμω stereo με ανοικτου τυπου..

Και εγω stereo τα ειχα κουμπωσει σε μια καρτα ηχου (g6) και τα συνδυασα με κατι bayerdynamic dt1990 .

Επεξ/σία από jerry banana
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xavier είπε

Πάντως παίζοντας λίγο παραπάνω στο hard,   πιστεύω ότι παιχνίδι εκεί αρχίζει να λάμπει και άποψη gameplay...στο νορμάλ παραηταν εύκολο, στο hard νιώθεις την πρόκληση...παίρνει αξία το scavenging αφού τα resources είναι μετρημένα, ενώ και η ΑΙ των εχθρών άρχισε να μου κάνει τρομερή εντύπωση...

Πάντως σε όσους του ξεκινήσουν τώρα, προτείνω, τουλάχιστον hard, για το survivor σε απαντήσουν οι πιο τολμηροί.

Ετσι.. Απο προσωπικη εμπειρια με τα παιχνιδια της ND παντα hard ξεκιναω ειναι το sweet spot για το πρωτο playthrough αν θελεις λιγο challenge.. Στο moderate εχεις αρκετα resources και ειναι αρκετα ευκολη η μαχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, xavier είπε

Πάντως σε όσους του ξεκινήσουν τώρα, προτείνω, τουλάχιστον hard, για το survivor σε απαντήσουν οι πιο τολμηροί.

To survivor μου φαίνεται άψογο για την ώρα. Λίγα resources, αλλά ούτως ή άλλως ψάχνω κάθε τετράγωνικο οπότε πιστεύω  ότι έχω βρει ότι διαθέσιμο υπάρχει. Για κάποιον που θέλει να το παίξει πιο γρήγορα χωρίς εξερεύνηση δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο. Από θέμα δυσκολίας είναι τόσο όσο. Δεν έχω κολλήσει κάπου και παίζω με interpolation( υποτίθεται αυξανει το lag στα responses, αλλά οπτικά δείχνει πιο κοντα σε 60αρι). 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jerry banana είπε

Και εγω stereo τα ειχα κουμπωσει σε μια καρτα ηχου (g6) και τα συνδυασα με κατι bayerdynamic dt1990 .

Ωραια ακουστικα εχεις,παντα μου αρεσαν τα μαξιλαρακια τους.

Εγω εχω Senheiser 3 ζευγαρια..

1 ώρα πριν, PDS13 είπε

To survivor μου φαίνεται άψογο για την ώρα. Λίγα resources, αλλά ούτως ή άλλως ψάχνω κάθε τετράγωνικο οπότε πιστεύω  ότι έχω βρει ότι διαθέσιμο υπάρχει. Για κάποιον που θέλει να το παίξει πιο γρήγορα χωρίς εξερεύνηση δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο. Από θέμα δυσκολίας είναι τόσο όσο. Δεν έχω κολλήσει κάπου και παίζω με interpolation( υποτίθεται αυξανει το lag στα responses, αλλά οπτικά δείχνει πιο κοντα σε 60αρι).

Αργοτερα θα χρειαστει να σχεδιαζεις πολυ καλα την σειρα με την οποια θα τρως τον καθε ενα με προτεραιοτητα στα γαβ γαβ..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Ωραια ακουστικα εχεις,παντα μου αρεσαν τα μαξιλαρακια τους.

Εγω εχω Senheiser 3 ζευγαρια..

Kαι εγώ με Sennheiser HD518 θα το παίξω.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει custom δυσκολία σε περίπτωση που δεν το ξέρατε που αλλάζεις το καθένα όπως θες. Προσωπικά γουστάρω τέρμα δυσκολία εχθροί αλλα να υπάρχουν αρκετά resources. Και με μερικά options από το accessibility το game έρχεται στα μετρα του καθενός. Το auto-lock πάντως είναι τραγικό. Το enemy accuracy option έχει φάση με τέρμα δυσκολία, πολύ πιο ρεαλιστικό. Μονο το enhanced dodge δεν κατάλαβα τι κάνει ακριβώς. Ciri dodge φάση? :P

Πάντως να λέμε και τα στραβά. Για πρώτη φορα προσωπικά έχω στραβώσει με ND. Πέρα από το 'false advertising' trailer που ok το έχουν κάνει και άλλοι, αλλα αυτό γίνετε μονο σε ταινίες άμα θυμάμαι καλά, ήταν και mega ψεύτες. Στα gameplay που δείξαν είπαν δεν ήταν scripted. @@ δεν ήταν, πιο scripted πεθαίνεις. Με την καμια δεν μπόρεσα να simulate αυτά που δείξαν στο play-through μου, άσε που κάποια στοιχεια έχουν μεταφερθεί αλλου. Με λίγα λόγια πέρα από το τελευταίο gameplay όλα τα προηγούμενα ήταν mega ψέμα.

Καλά για το ότι δεν παίζεις

Spoiler

καθόλου με Joel, ειλικρινά ασχολίαστο αλλα ok, fine, 10 ώρες με την "τύπισσα" 🤮 ποιος το ζήτησε?!

Είναι δυνατόν να μην το ξέρεις αυτό? Εντάξει ότι νάνε αυτή την φορα η ND.

Προσωπικά κάπου εδώ σταματάω να support την ND. Ενώ έχω όλα τα τα games τους αγορασμένα αυτό δεν θα το αγοράσω μέχρι να πέσει η τιμή ξεφτίλα, και πάλι θα το σκεφτώ.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Cue είπε

Τέλος. Από Πέμπτη απόγευμα, Κυριακή πρωί με διαλείμματα για μαγείρεμα/φαγητό.
 

Masterpiece. 

Πιο πολλά είπες για το πρόγραμμα σου παρα το game...very intriguing stuff :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...