Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Δικαια το ΤLOU 2  βγηκε game of the year

Ναι απόλυτος δικαια, αναρωτιέμαι ποιος ψήφισε και τι μέτρησαν, πιο στημένα τα βραβεία πεθαίνεις, just saying.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ναι απόλυτος δικαια, αναρωτιέμαι ποιος ψήφισε και τι μέτρησαν, πιο στημένα τα βραβεία πεθαίνεις, just saying.

https://thegameawards.com/voting-jury

+10% απο τις ψηφους του κοινου...

Οι κριτικοι, το λατρεψαν το παιχνιδι οπως και η πλειοψηφια του κόσμου...οποτε το αποτελεσμα ηταν απολυτως λογικο. Αυτο που προσπαθειτε να βγάλετε οποιαδηποτε αντιθετη αποψη απο τη δικη σας στημένη και απαράδεκτη ειναι εντελως αστειο...

Το να εχεις αντιθετη αποψη ειναι αποδεκτο, το να ισχυριζεσαι οτι μονο εσυ κατεχεις το αλαθητο κριτηριο και μονο η δικη σου αποψη μετραει, ειναι φθηνο...

Επεξ/σία από xavier
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλειοψηφία μετράει σε πωλήσεις και σε ψήφους. Αριθμό ψήφων γνωρίζουμε ή έχουμε απλά τα στατιστικά; Το λέω αυτό γιατί δεν έχουμε μάθει κάτι παραπάνω από πωλήσεις πέρα από τους πρώτους αριθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/12/2020 στις 3:52 ΠΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ναι απόλυτος δικαια, αναρωτιέμαι ποιος ψήφισε και τι μέτρησαν, πιο στημένα τα βραβεία πεθαίνεις, just saying.

Ναι ,ναι ολα στημενα ειναι και ολοι θελουν το κακο μας .To  παιχνιδι  ειναι  GOTY  get over it !

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα πει στο παρελθόν, δέχομαι πως σε κάποιους δεν αρέσει το παιχνίδι ή ότι δεν τους έκανε κλικ. Απολύτως λογικό και σεβαστό.

Αν κάποιοι επιμένουν ότι η ιστορία είναι κακογραμμένη, ή ότι δεν εχει λογική το τέλος κλπ, τους παρακαλώ να διαβάσουν το παρακάτω (θέλει χρόνο) για να καταλάβουν το πραγματικό βάθος πίσω από αυτό.
 

https://www.reddit.com/r/thelastofus/comments/k6oudg/the_last_of_us_part_ii_ending_explained_a_purpose/?utm_medium=android_app&utm_source=share

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sixamenos είπε

Όπως είχα πει στο παρελθόν, δέχομαι πως σε κάποιους δεν αρέσει το παιχνίδι ή ότι δεν τους έκανε κλικ. Απολύτως λογικό και σεβαστό.

Αν κάποιοι επιμένουν ότι η ιστορία είναι κακογραμμένη, ή ότι δεν εχει λογική το τέλος κλπ, τους παρακαλώ να διαβάσουν το παρακάτω (θέλει χρόνο) για να καταλάβουν το πραγματικό βάθος πίσω από αυτό.
 

https://www.reddit.com/r/thelastofus/comments/k6oudg/the_last_of_us_part_ii_ending_explained_a_purpose/?utm_medium=android_app&utm_source=share

 

Οποιος αρνηθηκε να δει οσα περιγραφει ο fan του παιχνιδιου απο το Reddit, για ποικιλους προφανεις και μη λογους, οσο ασχολουνταν με το τιτλο ή εναλλακτικα δεν μπηκε καν στη διαδικασια ή δεν ειχε καν τη διανοηση να φτασει σε μια βαθυτερη αναγνωση των επι της οθονης τεκταινομενων, καλως ή κακως δεν θα το κανει ουτε τωρα..

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ναι ,ναι ολα στημενα ειναι και ολοι θελουν το κακο μας .To  παιχνιδι  ειναι  GOTY  get over it !

Καλά τώρα πλακα κανεις έτσι? Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είσαι τόσο...αγαθός, και πιστεύεις ότι δεν είναι στημένα. Ξέρεις ποιοι "ψηφίζουν" έτσι?! Μήπως και τα Oscars, Grammys, etc, δεν είναι επίσης στημένα?! Anyways suit yourself!

Ούτε με σφαίρες GOTY, ούτε άμα φορούσα blindfold. Με ωτοασπίδες μαζί ίσως.

Αναφορά σε κείμενο

Player's Choice: Ghost of Tsushima

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σας κανει εντυπωση οτι στο players choice στα ιδια βραβεια ανακυρηχθηκε το ghost of tsushima? 

Δεν αξιζει να το συζηταμε αλλο,το παιχνιδι δεδομενα διχασε το κοινο,σε καποιους αρεσε και σε καποιους οχι.

Οι πωλησεις του δεν φαινονται οι αναμενομενες παντως,βγηκε επισης πολυ νωρις σε προσφορα αλλα εκαναν πολυ κακο και τα leaks.

Ενα game λοιπον που δεν προσεφερε "διασκεδαση" σε αρκετους που το περιμεναν,και σε αλλους προσεφερε συναισθηματα βαθυτερης "τεχνης".

Γουστα ειναι αυτα.

Οπτικα/τεχνικα προσωπικη αποψη το καλυτερο game της 10ετιας σε κονσολα. Συνολικα,οχι αξιο για GOTY προσωπικη αποψη επισης.

Με χαλασε πολυ η εξελιξη του σεναριου και η αντιμετωπιση στους χαρακτηρες ellie/joel,δεν ειδα/ενιωσα το feeling του 1ου part αλλα υπηρχαν αρκετα δυνατα σημεια,συγκινητικα και τρομερο immersion.

Crabby part απλα τραγικο κατ εμε.

Σεβομαι και χαιρομαι σε οσους το θεωρειτε goty και κατανοω οτι το απολαυσατε γιατι το πρωτο tlou ειναι favourite ever σε κονσολα για εμενα και δεν παυει να ειναι συνεχεια του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ θεωρώ ότι το παιχνίδι έπρεπε να πάρει τον τίτλο του GOTY.

Outstanding game σε συγκεκριμένους τομείς ναί, σίγουρα αξίζει κάποια βραβεία.

Αν και είμαστε μικρό στατιστικό δείγμα, αν δείτε εδώ μέσα τον κόσμο που έπαιξε το game, οι δυσαρεστημένοι είμαστε πάρα πολλοί. Το ξέρουμε όλοι μας ότι ο διχασμός που υπάρχει εδώ μέσα, υπάρχει και εκεί έξω.

Οπότε αυτομάτως δεν μπορείς να λές ότι το παιχνίδι είναι universally acclaimed, ενώ είχε άλλα games (βλέπε Ghost of Tsushima ή το Hades) που ήταν universally acclaimed.

Τέλος πάντων, στο μυαλό μου το παιχνίδι δεν ωρίμασε καθόλου καλά με το πέρασμα του χρόνου και δεν με βλέπω να το ξαναπαίζω ποτέ, σε αντίθεση με το πρώτο, που θα ήθελα πάρα πολύ να είχα το χρόνο για να το ξαναδώ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Καλά τώρα πλακα κανεις έτσι? Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είσαι τόσο...αγαθός, και πιστεύεις ότι δεν είναι στημένα. Ξέρεις ποιοι "ψηφίζουν" έτσι?! Μήπως και τα Oscars, Grammys, etc, δεν είναι επίσης στημένα?! Anyways suit yourself!

Ούτε με σφαίρες GOTY, ούτε άμα φορούσα blindfold. Με ωτοασπίδες μαζί ίσως.

 

Με την ίδια λογική και το Players Choice ήταν στημένο. Πως ακριβώς; 2 Ημέρες πριν λήξει το Gamers Award η κατάσταση ήταν έτσι

Εκεί λοιπόν ανέβασε το χαζό tweet ο Druckmann και είχε σαν αποτέλεσμα "κινητοποίησης" στο 4chan/reddit να ψηφίσουν το Ghost of Tsushima. (για παράδειγμα)
ImageImage

 

Αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί πείραγμα ψηφοφορίας και αποτελεσμάτων; Το κρίνεις σωστό και πιο αξιόπιστο απο τα αποτελέσματα των κριτικών;

Προφανώς και ο καθένας έχει τη δική του γνώμη, αλλά καταλαβαίνεις πως έχουμε φτάσει σε ακρότητες. Πλέον αυτό που επικρατεί δεν είναι "μου αρέσει ή όχι" ένα παιχνίδι, αλλά ¨αν δεν μου αρέσει, πρέπει να καεί".
Οπότε ας αφήσουμε τα θέματα περι στημένων ψηφοφοριών, γιατί αν μπορούμε να κρίνουμε κάτι είναι πως η αντιμετώπιση του κόσμου έδειξε απλά το χειρότερο πρόσωπο της. 

Επεξ/σία από sixamenos
  • Like 1
  • Thanks 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Καλά τώρα πλακα κανεις έτσι? Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είσαι τόσο...αγαθός, και πιστεύεις ότι δεν είναι στημένα. Ξέρεις ποιοι "ψηφίζουν" έτσι?! Μήπως και τα Oscars, Grammys, etc, δεν είναι επίσης στημένα?! Anyways suit yourself!

 

 

Εχεις συνωμοσιολογικα συμπλεγματα να το κοιταξεις τωρα που ειναι νωρις .

Το παιχνιδι  για την  πλειοψηφια ολων οσων ασχοληθηκαν  ειναι GOTY ,  συμβιβασου με την εξαιρεση που αποτελεις  και ως τετοια  μην παραγεις περισσοτερο θορυβο απ'οσο σου αναλογει .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Εχεις συνωμοσιολογικα συμπλεγματα να το κοιταξεις τωρα που ειναι νωρις .

Το παιχνιδι  για την  πλειοψηφια ολων οσων ασχοληθηκαν  ειναι GOTY ,  συμβιβασου με την εξαιρεση που αποτελεις  και ως τετοια  μην παραγεις περισσοτερο θορυβο απ'οσο σου αναλογει .

Μάλιστα...εσύ βγάλε τις παρωπίδες και κατάπιε επιτέλους ότι δεν είναι τέλειο, και δεν έχει να κάνει με γνώμες, ούτε πλειοψηφία, αν και μάλλον δεν έχεις δει το 5.7 score στο metacritic προσφατα. Μέχρι και στο google δηλαδή είναι πάνω από το 50%, που εκεί σχεδόν πάντα είναι θετικό για όλα. Aμα ήταν τέλειο δεν θα υπήρχε τόσο conflict. Εγώ βρήκα τα πάντα καταπληκτικά, πέρα από το story/chars, και εσύ τα βρήκες όλα τέλεια/GOTY. Χωρίς να βάλω και τα pre-release σκηνικά όπως false advertising, review copy policy, etc. Έχω παίξει το πρώτο 7 φορες και το δεύτερο 2. Επίσης γράφω reviews επαγγελματικά. Βάση το γεγονότων πιάνου γνώμη ακούγεται πιο σοβαρή/λογική? Ποιος έχει το πρόβλημα λες?!

Και κάπου εδώ χαιρετώ και σένα, και να είναι καλά αυτό το thread που έχει βγάλει τα αληθινά προσωπεία μερικών, και με το block γλιτώνω να διαβάζω ανούσια posts. Peace out!

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την γνώμη μου για το παιχνίδι.

Το 1ο Last of Us ήταν από τα αγαπημένα μου ever και για αυτό πήρα κατευθείαν το part ii.

Το τερμάτισα 2 φορές και έχω να πω τα παρακάτω.

Αρνητικά

Spoiler

 

Με βρήκε σε λίγες στιγμές να βαριέμαι και νομίζω ότι δεν εξελίχθηκε όσο έπρεπε το loot-inoovation και γενικά το είδος των αποστολών. Ένιωθα ότι μερικές φορές επαναλαμβάνεται.

Επίσης να βάλω στα αρνητικά και το ότι με παραξένεψε πολύ η απότομη αλλαγή χαρακτήρα πάνω που υποτίθεται πας για την εκδίκηση (όταν τελείωσα το παιχνίδι άλλαξα γνώμη για αυτό).

Στα θετικά

Spoiler

Όπως και το 1ο μέρος μου πρόσφερε πολλά και δυνατά συναισθήματα το οποίο έχω νιώσει σε λίγα παιχνίδια.

Συνέχισε την ιστορία του και έφτασε σε ένα ολοκληρωμένο τέλος παρόλο που ήταν αμφιλεγόμενη η διαδρομή.

Είχε chapters που ξεχνιόμουν και έπαιζα με τις ώρες και πραγματικά χανόμουν μέσα του.

Για τα γραφικά δεν χρειάζεται να πω πολλά, είναι ότι καλύτερο έχω παίξει μέχρι τώρα (δεν έχω παίξει RDR2)

Σύνοψη μου είναι ότι είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Σαφώς δεν είναι τέλειο αλλά δεν παύει να είναι εξαιρετικό.

Έχοντας παίξει GOT, DOOM eternal (δεν είμαι φαν αυτού του είδους) και FFVII μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο από όλα το The Last Of Us part II.

Και το GOT είναι εξαιρετικό παιχνίδι αλλά το βάζω ένα κλικ κάτω.

Όσον αφορά το τέλος:

Spoiler

Συμφωνώ με την κριτική που έβαλε ένας φίλος πιο πάνω από το Reddit.

Το τέλος το βρήκα εξαιρετικό. 

Όταν η Ellie πήγαινε να πνίξει την Abby και το χειριστήριο έτρεμε δεν ήθελα να συνεχίσω να παίζω, δεν ήθελα να την πνίξει. Με χαροποίησε που την άφησαν.

Ναι το παιχνίδι πλασαρίστηκε σαν παιχνίδι εκδίκησης (για εμπορικούς λόγους φαντάζομαι) κάτι που ήταν μεγάλο λάθος αλλά γενικά ήταν κάτι πολύ παραπάνω από αυτό.

Επίσης μετά το τέλος εκτίμησα παραπάνω ότι μας έδειξε και την ιστορία από την άλλη πλευρά. 

Γενικά δεν βλέπω το gaming ως μέσο μόνο για να περάσω την ώρα μου.

Το βλέπω και ως μορφή τέχνης και τέτοιου είδους παιχνίδια με κάνουν να συνεχίζω να παίζω και να μην βαριέμαι γιατί ακριβώς μου εγείρουν συναισθήματα όλων των ειδών.

Οπότε για εμένα είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι. 

Σίγουρα θα το ξαναπαίξω στο 5 (όταν το πάρω και βγει και patch)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2020 στις 1:11 ΜΜ, sixamenos είπε

Όπως είχα πει στο παρελθόν, δέχομαι πως σε κάποιους δεν αρέσει το παιχνίδι ή ότι δεν τους έκανε κλικ. Απολύτως λογικό και σεβαστό.

Αν κάποιοι επιμένουν ότι η ιστορία είναι κακογραμμένη, ή ότι δεν εχει λογική το τέλος κλπ, τους παρακαλώ να διαβάσουν το παρακάτω (θέλει χρόνο) για να καταλάβουν το πραγματικό βάθος πίσω από αυτό.
 

https://www.reddit.com/r/thelastofus/comments/k6oudg/the_last_of_us_part_ii_ending_explained_a_purpose/?utm_medium=android_app&utm_source=share

 

Κατάφερα και βρήκα μια στιγμή κι έκατσα να το διαβάσω το συγκεκριμένο post. Όπως είχα γράψει στην άποψή μου για το παιχνίδι, πριν κάποιους μήνες, αφού προηγουμένως είπα κι εγώ στο μυαλό μου ότι το τέλος "αναιρεί" το υπόλοιπο παιχνίδι, εν τέλει το αναλογίστηκα κι εγώ με παρόμοιο τρόπο. Όμως, διαβάζοντας την συγκεκριμενη άποψη, φαίνεται πόσο επιφανειακά το σκέφτηκα, τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Εχεις συνωμοσιολογικα συμπλεγματα να το κοιταξεις τωρα που ειναι νωρις .

Το παιχνιδι  για την  πλειοψηφια ολων οσων ασχοληθηκαν  ειναι GOTY ,  συμβιβασου με την εξαιρεση που αποτελεις  και ως τετοια  μην παραγεις περισσοτερο θορυβο απ'οσο σου αναλογει .

 

4 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μάλιστα...εσύ βγάλε τις παρωπίδες και κατάπιε επιτέλους ότι δεν είναι τέλειο, και δεν έχει να κάνει με γνώμες, ούτε πλειοψηφία, αν και μάλλον δεν έχεις δει το 5.7 score στο metacritic προσφατα. Μέχρι και στο google δηλαδή είναι πάνω από το 50%, που εκεί σχεδόν πάντα είναι θετικό για όλα. Aμα ήταν τέλειο δεν θα υπήρχε τόσο conflict. Εγώ βρήκα τα πάντα καταπληκτικά, πέρα από το story/chars, και εσύ τα βρήκες όλα τέλεια/GOTY. Χωρίς να βάλω και τα pre-release σκηνικά όπως false advertising, review copy policy, etc. Έχω παίξει το πρώτο 7 φορες και το δεύτερο 2. Επίσης γράφω reviews επαγγελματικά. Βάση το γεγονότων πιάνου γνώμη ακούγεται πιο σοβαρή/λογική? Ποιος έχει το πρόβλημα λες?!

Και κάπου εδώ χαιρετώ και σένα, και να είναι καλά αυτό το thread που έχει βγάλει τα αληθινά προσωπεία μερικών, και με το block γλιτώνω να διαβάζω ανούσια posts. Peace out!

Τσαμπα εντελως διαπληκτιζεστε. Το εχω δηλωσει πολλοστως στο παρον νημα και οχι μονο, οτι το παιχνιδι κατα τη γνωμη μου ειναι goty material χωρις πολλους αστερισκους, απο εκει και περα ομως ηταν δεδομενο οτι θα διχασει το κοινο. Ουτε συνωμοσιολογικες προσεγγισεις επιδεχεται, ουτε οτι ειναι ομως αντιστοιχα αδιαφιλονικητο Goty. Δεν ειναι τυχαιο οτι πολυς κοσμος που το προσεγγισε με καλη προαιρεση ξενερωσε. Απο την αλλη ομως εχει βαθος που δεν συνανταται ευκολα τοσο σε επιπεδο αφηγησης οσο και παικτικα. Εκει ειναι ολα. Με τα οποια ελαττωματα του. Σε αλλους, μεταξυ αυτων και σε εμενα, ωριμασε η εμπειρια καλα, σε αλλους οχι, το βρηκαν ψυχοβγαλτη, προχειρο, αποτυχημενο μελοδραμα, συναισθηματικα εκβιαστικο ή οτιδηποτε. Αντιπολεμικη ελεγεια κατα τη γνωμη μου. Ειρηνη υμιν.

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...