Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
9 hours ago, Bourdoulas said:

Αντικειμενικές λίστες δεν υπάρχουν. 

Εγώ θα μείνω στο character development που αναφέρατε για το πρώτο παιχνίδι. Π ς θεωρείται εξαιρετικό το character development στον πρώτο τίτλο όταν είναι ότι πιο κλισέ κυκλοφορεί εκεί έξω; 

Το πρώτο game είχε εξαιρετικό character development, εξαιρετική σκηνοθεσία και εξαιρετικό gameplay (για την ακρίβεια στο gameplay πήρε όλα όσα είχαν κάνει καλά τα προηγούμενα του είδους και τα συνδύασε κάνοντάς τα καλύτερα).

Το δεύτερο game είχε εξαιρετικό character development, εξαιρετική σκηνοθεσία (μάλλον οριακά καλύτερη από το πρώτο μέρος) και mediocre gameplay για 2020. Στο gameplay θα μπορούσαν πολύ καλύτερα πράγματα, θεωρώ ότι δεν έδωσαν αρκετό βάρος.

Αυτό που ήταν κλισέ και στα δύο μέρη ήταν το σενάριο και -κακά τα ψέματα- δεν παίζουμε third-person shooters για το σενάριο. Also - «κλισέ» δεν σημαίνει «κακό», ούτε καν όμως, μην παρεξηγηθώ.

6 hours ago, panther_512 said:

Γενικά τα bonding road trips, συνδυασμένα με Father/son ή Father/daughter bonding βρίσκουν εύκολα τα soft spot μας, ειδικά αν συνδυάζονται με zombie και βρικόλακες.

Συμφωνώ με τα χίλια.

Το είχα πει και παλιότερα, έπαιξα το πρώτο TLOU όταν είχε βγει πρώτη φορά και το ξαναέπαιξα όταν είχα ήδη το πρώτο μου παιδί. Καμία σχέση η εμπειρία στο character development στις δύο περιπτώσεις. Αν είσαι γονιός εμβαθύνεις πολύ περισσότερο και καταλαβαίνεις πολύ καλύτερα το τι θέλει να σου πει ο ποιητής.

Επίσης στην λίστα θα έβαζα και το God of War. Παρόμοια συναισθήματα και εκεί.

2 hours ago, panther_512 said:

Για το TLOU 2, όσο και αν ήμουν προιδεασμένος ότι το παιχνίδι δεν θα ήταν ευχάριστη εμπειρία, στο τέλος αναγνώρισα ότι πολύ απλά τέτοιες ιστορίες δεν είναι για μένα. Πέραν από το ότι η ίδια η ιστορία είχε κάποια πολύ σοβαρά θέματα (forced καταστάσεις, ανεξήγητες συμπεριφορές, τηλεμεταφορές χαρακτήρων, εκβιασμός συναισθημάτων), τα δράματα πλέον δεν μου αρέσουν καθόλου.

Γιατί;

Θέλω να πω σε ενοχλεί το gore ή απλά θες να περνάς καλά με αυτό που παίζεις;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Γιατί;

Θέλω να πω σε ενοχλεί το gore ή απλά θες να περνάς καλά με αυτό που παίζεις;

Δεν έχει σχέση το gore. Δεν με ενδιαφέρουν τα δράματα. Πρόσεξε, δεν μιλάω για περιπέτεια/κωμωδία/whatever με δραματικά στοιχεία.

Αναφέρομαι σε 100% δράμα. Ουδέποτε με ενδιέφεραν. Και το TLOU 2 αυτό ήταν. Τουλάχιστον έτσι το βίωσα εγώ. Και αυτό που με έκανε να απογοητευτώ περισσότερο, είναι ότι εκλάμβανα ότι ο δημιουργός ήταν τόσο προσκολλημένος να προκαλέσει δραματικό συναίσθημα, και να προωθήσει τα όποια μηνύματα ήθελε, που κατέφευγε σε "ταχυδακτυλουργικά" για να το πετύχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Το πρώτο game είχε εξαιρετικό character development, εξαιρετική σκηνοθεσία και εξαιρετικό gameplay (για την ακρίβεια στο gameplay πήρε όλα όσα είχαν κάνει καλά τα προηγούμενα του είδους και τα συνδύασε κάνοντάς τα καλύτερα).

Το δεύτερο game είχε εξαιρετικό character development, εξαιρετική σκηνοθεσία (μάλλον οριακά καλύτερη από το πρώτο μέρος) και mediocre gameplay για 2020. Στο gameplay θα μπορούσαν πολύ καλύτερα πράγματα, θεωρώ ότι δεν έδωσαν αρκετό βάρος.

Αυτό που ήταν κλισέ και στα δύο μέρη ήταν το σενάριο και -κακά τα ψέματα- δεν παίζουμε third-person shooters για το σενάριο. Also - «κλισέ» δεν σημαίνει «κακό», ούτε καν όμως, μην παρεξηγηθώ.

Συμφωνώ με τα χίλια.

Το είχα πει και παλιότερα, έπαιξα το πρώτο TLOU όταν είχε βγει πρώτη φορά και το ξαναέπαιξα όταν είχα ήδη το πρώτο μου παιδί. Καμία σχέση η εμπειρία στο character development στις δύο περιπτώσεις. Αν είσαι γονιός εμβαθύνεις πολύ περισσότερο και καταλαβαίνεις πολύ καλύτερα το τι θέλει να σου πει ο ποιητής.

Επίσης στην λίστα θα έβαζα και το God of War. Παρόμοια συναισθήματα και εκεί.

Γιατί;

Θέλω να πω σε ενοχλεί το gore ή απλά θες να περνάς καλά με αυτό που παίζεις;

Εμένα ουσιαστικά η διαφωνία μου έχει να κάνει κυρίως με αυτούς που θεωρούν το πρώτο αριστούργημα και το δεύτερο σκουπιδι ή μέτριο. 

Δηλαδή ενώ το δεύτερο τα κανει όλα καλύτερα (ακόμα και το gameplay που αναφέρεις εγώ θεωρώ ότι  είναι στο ίδιο επίπεδο τουλάχιστον, με το πρώτο) είναι σκουπιδι και το άλλο αριστούργημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, panther_512 said:

Δεν έχει σχέση το gore. Δεν με ενδιαφέρουν τα δράματα. Πρόσεξε, δεν μιλάω για περιπέτεια/κωμωδία/whatever με δραματικά στοιχεία.

Σίγουρα το TLOU2 (και το πρώτο, αλλά σε μικρότερο βαθμό) είναι ένα game που θα σου αφήσει πίκρα και πόνο. Αλλά το ίδιο μπορούμε να πούμε για μια σειρά από τίτλους που θεωρώ ότι έχεις παίξει, GoW, Death Stranding, Ico/SotC/TLG κοκ. Πού τραβάς την γραμμή;

Από περιέργεια ρωτάω, δεν κρίνω το γούστο σου προφανώς.

8 hours ago, Bourdoulas said:

Εμένα ουσιαστικά η διαφωνία μου έχει να κάνει κυρίως με αυτούς που θεωρούν το πρώτο αριστούργημα και το δεύτερο σκουπιδι ή μέτριο. 

Δηλαδή ενώ το δεύτερο τα κανει όλα καλύτερα (ακόμα και το gameplay που αναφέρεις εγώ θεωρώ ότι  είναι στο ίδιο επίπεδο τουλάχιστον, με το πρώτο) είναι σκουπιδι και το άλλο αριστούργημα. 

Έχω εκφράσει την άποψη μου και παλιότερα στο νήμα, μεγάλο ρόλο για μένα έπαιξαν τα leaks για το bashing που έφαγε το game πριν καν κυκλοφορήσει. Και όπως έχω ξαναπεί, το πρώτο για εμένα ήταν ένα game του 9/10, ενώ το δεύτερο ήταν του 7/10, αλλά για λόγους που αφορούν στο gameplay. Το πρώτο TLOU ήταν ποίηση στο κομμάτι του gameplay, πήραν όλα όσα έκαναν τέλεια τα προηγούμενα games του genre και τα έπλεξαν τέλεια βελτιώνοντάς τα στα σημεία. Το TLOU2 στο κομμάτι του gameplay ήταν ένα 3rd-person shooter της «σειράς» ας το πούμε. Δεν είχε groundbreaking στοιχεία, ένιωθα λες και έπαιζα ένα Uncharted ή ένα πρόσφατο Tomb Raider. Πάντα αναφέρομαι στα δεδομένα της εποχής έτσι, το πρώτο βασιλιάς στο 2013, το άλλο μετριότητα στο 2020.

Από εκεί και πέρα, στο κομμάτι του σεναρίου και των χαρακτήρων συμπλέουμε: όσοι θεωρούν σε αυτά τα κομμάτια σκουπίδι το δεύτερο, θα πρέπει να θεωρούν και το πρώτο, δεν γίνεται διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2021 στις 9:26 ΜΜ, Zengar Zombolt είπε

Αν δεν κάνει σοβαρή και αντικειμενική κριτική ο Angry Joe τότε ποιος κάνει ;;;
Αυτοί που τα πήραν για να δώσουν περισσότερα awards στο TLOU2 απο το Witcher 3 ;;?? 



tumblr_n8e6viYxK91qgr036o3_250.gifv

 

Φιλε ο  Joe   το ειπε αυτο?  Ο  JOE O ANGRY ?

Κρεμομαι απο τα χειλη του καθε φορα .Αν δεν δω review του  δεν αγοραζω !Ευτυχως μας ανοιξε τα ματια ,τυφλοι ειμασταν και ειδαμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Σίγουρα το TLOU2 (και το πρώτο, αλλά σε μικρότερο βαθμό) είναι ένα game που θα σου αφήσει πίκρα και πόνο. Αλλά το ίδιο μπορούμε να πούμε για μια σειρά από τίτλους που θεωρώ ότι έχεις παίξει, GoW, Death Stranding, Ico/SotC/TLG κοκ. Πού τραβάς την γραμμή;

Από περιέργεια ρωτάω, δεν κρίνω το γούστο σου προφανώς.

ΟΚ, ας κάνουμε αυτό το πείραμα εξερεύνησης του υποσυνείδητού μου μαζί.

Μόνο το GoW έχω ολοκληρώσει από τα games που παρέθεσες. Και σε καμία περίπτωση δεν θα το χαρακτήριζα δράμα.  Έχει κάποια δραματικά στοιχεία, αλλά στο τέλος της ημέρας είναι ένα Father/son bonding road trip. Δεν έχει ώς κύριο σκοπό να σε κάνει να νιώσεις στεναχωρημένος ή με τύψεις ή αηδιασμένο.

Μπορείς να ταυτιστείς με τον κύριο χαρακτήρα.

Το TLOU εγώ το βίωσα ώς ένα παιχνίδι που ο βασικός του στόχος ήταν να νιώσεις τα παραπάνω, χρησιμοποιώντας δυστυχώς διάφορα τραγελαφικά plot devices. 

Θεωρώ ότι ο καταλύτης που θεμελίωσε την άποψή μου, είναι η αδυναμία του παιχνιδιού να με κάνει να ταυτιστώ με τους κεντρικούς χαρακτήρες, τις πράξεις των οποίων βρήκα αδικαιολόγητες από τις πρώτες κιόλας ώρες, πολύ πρίν φτάσουμε σε συγκεκριμένα φρικιαστικά γεγονότα. Αυτό που πολλοί το αντιλήφθηκαν ώς κάποια αποκάλυψη στο 2ο μισό του παιχνιδιού, και το ποιά ήταν η άλλη πλευρά εγώ το αντιλαμβανόμουνα εξ αρχής.

Άρα, θεωρώ ότι η προσωπική μου γραμμή έχει να κάνει με δύο παράγοντες: Το αν το παιχνίδι είναι δράμα και το αν μπορεί να υπάρξει ταύτιση με τον κεντρικό χαρακτήρα. Μέχρι σήμερα πάντως, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο παιχνίδι που να έπαιξα και να το χαρακτήριζα ώς Δράμα.

Με το θέμα της ταύτισης, παρόμοιο συμβάν είχα με το GTA V και τον Τρέβορ. Στη γνωστή φάση όπου ο Τρέβορ κάνει βασανιστήρια σε έναν τύπο δεμένο σε καρέκλα (ηλεκτροπληξία, βγάλσιμο δοντιών κλπ), το παιχνίδι το παράτησα κατευθείαν, διότι δεν είχα καμία διάθεση να παίζω έναν τρελό σαδιστή. Εκτοτε, δοκίμασα πολλές φορές να το ξαναπαίξω, αλλά κάθε φορά τα gameplay τμήματα με τον Τρέβορ με έκαναν στο τέλος να το παρατώ.

Αυτά.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Δεν διαφωνώ ότι χτυπάνε το soft spot, αλλά δεν ειναι και κάτι ιδιαίτερο. 

Spoiler

 

Το να αφήνω ραβασάκια με το που βρίσκομαι, αφού σου μαχαιρομουνιάσω το σκυλί, τον boyfriend/fuck body και την έγκυο φιλενάδα του όμως είναι.😁

Ή να ξεκινάμε αποστολή να βρούμε τον Tommy και μετά από λίγο να λέμε go fuck yourselves, θα χωριστούμε να πάω μόνος γρηγορότερα. Οπού γρηγορότερα = 10 λεπτά νωρίτερα literally ίσα ίσα για να ενσωματωθούν τα παραπάνω cheap plot devices/shockers.😆

Για το πόσες φορές άλλαξε γνώμη η Ellie αν θα σκοτώσει την Abby τελικά, δεν θα επεκταθώ. Ο μεγάλος δημιουργός Drunkman αποτύπωσε απίστευτα το PSTD syndrome, για να πάμε εκ των υστέρων να τον κρίνουν bigot τυχάρπαστοι σαν και μένα. Βάλε και ένα τύπου Lev και ένα #hardbodies fem κεντρικό χαρακτήρα για να γίνουν trigger και οι υπόλοιποι που δε θα ασχολούνταν καν αλλιώς υπό Κ.Σ. και έχουμε και τζάμπα διαφήμιση από controversy και social media wars με τους SJWs. Άντε και καλό gamergate v2.

Το θέμα είναι ότι αυτά όντως μπορεί και να τα γουστάρει κόσμος στο murica περισσότερο από το ίδιο το game και να μετατραπούν όντως σε πωλήσεις. Προσωπικά έδωσα 60 ευρώ προκαταβολικά και περίμενα κάτι αντάξιο του πρώτου μέρους από πλευράς storytelling, αν όχι καλύτερο. Με λίγα λόγια προτιμώ την κλισεδούρα (που μόνο κλισέ δεν ήταν το ending στο part I), από τον αχταρμά του part II.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Το να αφήνω ραβασάκια με το που βρίσκομαι, αφού σου μαχαιρομουνιάσω το σκυλί, τον boyfriend/fuck body και την έγκυο φιλενάδα του όμως είναι.😁

Ή να ξεκινάμε αποστολή να βρούμε τον Tommy και μετά από λίγο να λέμε go fuck yourselves, θα χωριστούμε να πάω μόνος γρηγορότερα. Οπού γρηγορότερα = 10 λεπτά νωρίτερα literally ίσα ίσα για να ενσωματωθούν τα παραπάνω cheap plot devices/shockers.😆

Για το πόσες φορές άλλαξε γνώμη η Ellie αν θα σκοτώσει την Abby τελικά, δεν θα επεκταθώ. Ο μεγάλος δημιουργός Drunkman αποτύπωσε απίστευτα το PSTD syndrome, για να πάμε εκ των υστέρων να τον κρίνουν bigot τυχάρπαστοι σαν και μένα. Βάλε και ένα τύπου Lev και ένα #hardbodies fem κεντρικό χαρακτήρα για να γίνουν trigger και οι υπόλοιποι που δε θα ασχολούνταν καν αλλιώς υπό Κ.Σ. και έχουμε και τζάμπα διαφήμιση από controversy και social media wars με τους SJWs. Άντε και καλό gamergate v2.

Το θέμα είναι ότι αυτά όντως μπορεί και να τα γουστάρει κόσμος στο murica περισσότερο από το ίδιο το game και να μετατραπούν όντως σε πωλήσεις. Προσωπικά έδωσα 60 ευρώ προκαταβολικά και περίμενα κάτι αντάξιο του πρώτου μέρους από πλευράς storytelling, αν όχι καλύτερο. Με λίγα λόγια προτιμώ την κλισεδούρα (που μόνο κλισέ δεν ήταν το ending στο part I), από τον αχταρμά του part II.

 

 

 

Μπορώ να αποδομήσω το ίδιο εύκολα το πρώτο last of us. Το τέλος ήταν τόσο κλισέ που γνώριζες τι θα γίνει ώρες πριν το τερματίσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, Bourdoulas said:

Μπορώ να αποδομήσω το ίδιο εύκολα το πρώτο last of us. Το τέλος ήταν τόσο κλισέ που γνώριζες τι θα γίνει ώρες πριν το τερματίσεις. 

Προφανώς. 

Τρία τέσσερα σοβαρά manga να έχεις διαβάσει καταλαβαίνεις τι θα γίνει στο τέλος από την μέση του game. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα παντως δεν ειδα ολα τα προβληματα που αναφερατε στο στορυ του TLOU 2. Ουτε θεματα στη σκηνοθεσια ουτε στο pacing ουτε στους χαρακτηρες.

Ακομη και την Abby που μεχρι ενος σημειου δε καταλαβαινα γιατι επρεπε να δω την ιστορια της απο καποιο σημειο και μετα clickαρε και αυτο και μπορει να μη μου ειναι ο πιο συμπαθης χαρακτηρας στα video games αλλα μου αρεσε και η δικη της πλευρα της και οσα ειδα. Δε βρηκα κατι τελειως αδικαιολογητο που να μην εβγαζε νοημα. 
 

Τωρα στο κομματι γιατι αυτος ειπε αυτο, γιατι εκανε εκεινο και δεν εκανε το αλλο κτλ. νομιζω σε μεγαλο βαθμο μπορεις να τα πεις για ολες τις ταινιες-παιχνιδια αν θες να τα αποδομισεις. Γιατι δε πηγαν κατευθειαν στον Αρχοντα στους νεκρους βασιλιαδες να κανουν ενα βουπ να σκοτωσουν ολα τα Ορκ και βλεπαμε 10 ωρες ταινια;

Προσωπικα το παιχνιδι με αγγιξε και νομιζω οτι κεντρικο θεμα του παιχνιδιου δεν ηταν ο χ η ο ψ χαρακτηρας αλλα ο fucked up world που οδηγει τον κοσμο να παιρνει fucked up αποφασεις. Ολοι εχουν δικιο. Εγω ετσι το εξελαβα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Last of us είναι ο Ανδρέας Παπανδρέου του 81 και του σωστού ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ, το part II είναι ο Αλέξιο της επανεκλογής και του 4ου μνημονίου μετά το ΟΧΙ στο δημοψήφισμα.😁

Και τα 2 ζέχνουν και μπάζουν από παντού δηλαδή αν το υπεραναλύσεις, αλλά τουλάχιστον το πρώτο είναι feelsgoodman και δεν είναι pretendιά του κερ@τά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν το Last of us είναι ο Ανδρέας Παπανδρέου του 81 και του σωστού ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ, το part II είναι ο Αλέξιο της επανεκλογής και του 4ου μνημονίου μετά το ΟΧΙ στο δημοψήφισμα.😁

Και τα 2 ζέχνουν και μπάζουν από παντού δηλαδή αν το υπεραναλύσεις, αλλά τουλάχιστον το πρώτο είναι feelsgoodman και δεν είναι pretendιά του κερ@τά.

Αναλογικα φανταζομαι το 3ο θα ειναι ο Κουλης και θα πρεπει να στελνεις στο 13033 2 για εκτελεση mission και 6 για free roaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, Mitroglou7 said:

Ολοι εχουν δικιο.

Ε, αυτό ακριβώς είναι το νόημα. Δεν είναι άσπρο/μαύρο, δεν είναι καν γκρι. Όλοι έχουν δίκιο από την μεριά τους. Και ο Joel είχε δίκιο και οι Fireflies είχαν δίκιο. Κι έπειτα η Ellie και ο Tommy είχαν όσο δίκιο είχαν η Abby με τον Lev. 

Και το ωραίο είναι ότι απλά δεν έχει σημασία ποιός έχει περισσότερο ή λιγότερο δίκιο. Είναι εντελώς αδιάφορο σε έναν αναρχικό μετα-αποκαλυπτικό κόσμο, μιας και τελικά δίκιο θα έχει όποιος μπορέσει να επιβιώσει. Και σε ένα setting που η ανθρώπινη ζωή έχει μηδαμινή αξία επιβιώνει περισσότερο όποιος σφάζει καλύτερα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, panther_512 said:

Καί τα δύο παιχνίδια περιστρέφονται γύρω από το πόσες ανθρώπινες ζωές αξίζει η ζωή του ανθρώπου που αγαπάς.

Στο 1ο ναι.

Στο 2ο δε πάνε να σώσουν καμία από τις 2 πρωταγωνίστριες κάποιον αλλά να εκδικηθούν. Και οι 2 έχουν σκοπό να σκοτώσουν μόνο ένα άτομο. Δε πάθαν Νταινέρυς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...