Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Καλα ουσιαστικα ουτε το προηγουμενο ειχε καλο τελος.

Δεν ειναι σποιλερ αυτο που λεω γιατι ο καθενας μπορει να το ειδε διαφορετικα(ως ασχημο ή καλο).

 

Φυσικά και το προηγούμενο TLoU είχε happy end. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Killing dozens of innocents who are trying το save the world in order το save one person είναι by far not a "happy ending" imo :D Οποτε ούτε καν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει όταν είπαν ότι αυτή η ιστορία είναι motivated by hate/rage. Απλά ακόμα δεν με πείθει η Ellie σε σχέση με τον Joel, αλλα ίσως αυτό θα είναι που θα το κάνει διαφορετικό και πιο σοκαριστικό, idk, ελπίζω για το καλύτερο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Killing dozens of innocents who are trying το save the world in order το save one person είναι by far not a "happy ending" imo

Μμμμμόχι...

 

 

Το TLOU είναι ο ορισμός του character drama. Δεν έχει να κάνει με τη διάσωση του κόσμου, σε κανένα σημείο της ιστορίας του. Ο Joel είναι το κέντρο της ιστορίας που διηγείται και όντας τραγικός ήρωας είναι μόνο τα δικά του κίνητρα που μας αφορούν σε όλη τη διάρκειά της. Στην αρχή αντιπαθεί την Ellie (πράγμα λογικό, είναι εκ διαμέτρου αντίθετοι χαρακτήρες), αλλά στην πορεία, μετά το μακρύ ταξίδι τους την θεωρεί κόρη του, για να καταλήξουμε στο grand finale, όπου η Ellie είναι η κόρη του.

 

Ο Joel φέρνει εις πέρας το καθήκον που έχει οποιoσδήποτε γονιός απέναντι στο παιδί του και στην οικογένειά του: να τους σώσει ακόμα κι αν πρέπει ο κόσμος να καεί in the process.

 

Το TLOU έχει ακριβώς το ending που έπρεπε να έχει και είναι happy ending.

 

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φυσικά και το προηγούμενο TLoU είχε happy end. :/

 

Happy end για την ανθρωποτητα? Για τους πρωταγωνιστες παιζεται(γιατι ηταν ξενερωμενη στο τελος η ellie)

 

edit. Δεν ειδα το τελευταιο ποστ σου. Συμφωνω με οτι εγραψες. Και για μενα επισης ειναι το τελειο ending για τους λογους που ανεφερες. Αλλα προσωπικα εμεινα με ενα κομπο στο λαιμο. Η ellie στο τελος ανταλλαξε ρολους με τον joel και εβλεπες οτι ηταν αυτη η δυνατη, λιγομιλητη κτλ ενω ο joel ο αδυναμος  αυτης της σχεσης(πατερας-κορη) που εγινε ερμαιο των δικων του ανασφαλειων. 

 

Ο Joel εχοντας αναγκη να θωρακιστει αρχικα, προσπαθουσε να αποφυγει το οποιοδηποτε συναισθημα, για αυτο κατ'εμε δεν συμπαθουσε και ιδιαιτερα την ολη διαδικασια με την Ellie. Οσο προχωρουσαν μαζι μεσα στις  δυσκολιες εγινε η ''κορη'' του(που για μενα αυτο θα ηταν το καλο τελος, αν σταματαγε εκει) και στο τελος εβγαλε το εγωιστικο κομματι του πατερα που δεν θελει να ξαναχασει για δευτερη φορα την κορη του(ειναι απολυτα normal για εναν πατερα). H δυνατη σχεση τους ομως, μετα το νοσοκομειο και μεχρι το τελος δεν ηταν ποτε πια η ιδια. Kατι εχει σπασει εκει και εχουν αλλαξει οι ρολοι. Προφανως στην Ellie δεν αρεσε αυτο που εγινε και στην καλυτερη την εβαλε σε σκεψεις. Για αυτο δεν θεωρω οτι ειναι καλο το τελος, οχι μονο για την ανθρωποτητα.

.

εκανα edit στο spoiler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι ήταν happy ending για αυτούς για όλους τους άλλους δεν ήταν :D μάλλον, still. Παρόλα αυτά δεν ήμουν απόλυτος happy με το ending αλλα όλο το ταξίδι ήταν epic, φυσικά τώρα που μάλλον ο Joel είναι νεκρός το happy ending πάει από το παράθυρο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την σειρα μου θα γραψω και εγω την γνωμη μου για αυτο το αριστουργημα. Πριν απο αυτο, γενικα δεν διαβαζω ειδησεις και θεωριες γτ θελω να το δω μόνος μου το επομενο χωρις να εχω κατι στο μυαλο μου.( δικο μου "κολλημα"). Για το παιχνιδι ενταξει τι να πουμε? Ειχα την τυχη να το παιξω στο ps4 πρωτη φορα και οχι στο 3. Λογο τσιπαριαμενου παιχνιδια το ειχα κατεβασει για να το παιξω αλλα ασχολιομουν με πολλα rpg και δεν προλαβα αφου το εδωσα για το 4. Εβλεπα γυρω γυρω κριτικες και σχολια, και πραγματικα μετα τα dark souls ( που ειναι τα δικα μου αγαπημενα) μπαινει το last of us. Γενικά εχω την τρελα με τα ζομπι απο παρα πολυ μικρός, εχω δει σχεδον οτι ταινια υπαρχει και παιχνιδι, οποτε ημουν σιγουρος οτι θ μου αρεσει εξαρχης. Πραγματα το last για μενα εχει το πιο ομορφο σεναριο που εχω δει σε παιχνιδι. Πολυ ωραια τα γραφικα του στο remastered, τελεια μουσική, δυνατα συναισθηματα και αγωνια σε ολη την διαρκεια του παιχνιδιου

Φαινεται οτι η δουλεια ειναι προσεγμενη ρε φιλε, δεν ειναι ενα παιχνίδι απλα για να βγει. Το μονο μη θετικο για μενα ειναι οτι θα μπορούσε να ηταν λιιιγο πιο αργα στην πλοκη του, μου φανηκε πολυ γρηγορο και λιγοι μολυσμενοι, αυτο. Αναμενουμε το επόμενο φυσικά με μεγαλη αγωνια, και απο το τρειλερ μονο που εχω δει, καταλαβαινουμε οτι joel δεν θα υπαρχει και εφοσον τα πτωματα ειναι ανθρωποι (fireflies) θα έχουμε ellie ως βασική χαρακτήρα που δεν με ενοχλει καθολου προσωπικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο φαίνεται το καινούργιο The Last of Us ,μακάρι να είναι αντάξιο του προηγούμενο .Θα με κάνει να πάρω επιτέλους ps4 η παιχνιδάρα.

 

Ακόμα δεν είδαμε gameplay οποτε δεν φαίνεται τίποτα, εννοείτε η ND είναι εγγύηση αλλα ποτε δεν ξες. ;) Welcome btw :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρινουμε απο το uncharted 4 βλεπω να πεφτουν σαγονια με το tlou 2.

Βεβαια για καποιους το pc ειναι ακομα καλυτερο επειδη παιζεις wow. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Happy end για την ανθρωποτητα? Για τους πρωταγωνιστες παιζεται(γιατι ηταν ξενερωμενη στο τελος η ellie)

edit. Δεν ειδα το τελευταιο ποστ σου. Συμφωνω με οτι εγραψες. Και για μενα επισης ειναι το τελειο ending για τους λογους που ανεφερες. Αλλα προσωπικα εμεινα με ενα κομπο στο λαιμο. Η ellie στο τελος ανταλλαξε ρολους με τον joel και εβλεπες οτι ηταν αυτη η δυνατη, λιγομιλητη κτλ ενω ο joel ο αδυναμος  αυτης της σχεσης(πατερας-κορη) που εγινε ερμαιο των δικων του ανασφαλειων. 

 

Ο Joel εχοντας αναγκη να θωρακιστει αρχικα, προσπαθουσε να αποφυγει το οποιοδηποτε συναισθημα, για αυτο κατ'εμε δεν συμπαθουσε και ιδιαιτερα την ολη διαδικασια με την Ellie. Οσο προχωρουσαν μαζι μεσα στις  δυσκολιες εγινε η ''κορη'' του(που για μενα αυτο θα ηταν το καλο τελος, αν σταματαγε εκει) και στο τελος εβγαλε το εγωιστικο κομματι του πατερα που δεν θελει να ξαναχασει για δευτερη φορα την κορη του(ειναι απολυτα normal για εναν πατερα). H δυνατη σχεση τους ομως, μετα το νοσοκομειο και μεχρι το τελος δεν ηταν ποτε πια η ιδια. Kατι εχει σπασει εκει και εχουν αλλαξει οι ρολοι. Προφανως στην Ellie δεν αρεσε αυτο που εγινε και στην καλυτερη την εβαλε σε σκεψεις. Για αυτο δεν θεωρω οτι ειναι καλο το τελος, οχι μονο για την ανθρωποτητα.

.


εκανα edit στο spoiler.

 

 

 

 

Οταν μιλαμε για τοσο μικρη ηλικια δε νομιζω να μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα αν αλλαξαν οι σχεσεις τους η οχι.Η μικρη παντα ηθελε να κανει το δικο της οπως και ολοι μας σε αυτη την ηλικια. Ισως μεσα της εχει κρατησει καποια αποθημενα που ισως στο νεο παιχνιδι του τα βγαλει του Joel (γυναικες κλασικα) αλλα οχι οτι εσπασε και κατι μετα απο ολα αυτα που περασαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Οταν μιλαμε για τοσο μικρη ηλικια δε νομιζω να μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα αν αλλαξαν οι σχεσεις τους η οχι.Η μικρη παντα ηθελε να κανει το δικο της οπως και ολοι μας σε αυτη την ηλικια. Ισως μεσα της εχει κρατησει καποια αποθημενα που ισως στο νεο παιχνιδι του τα βγαλει του Joel (γυναικες κλασικα) αλλα οχι οτι εσπασε και κατι μετα απο ολα αυτα που περασαν.

 

 

Δεν ξερω αν εσπασε κατι ουσιαστικα στην σχεση τους, αυτο θα το δουμε στο part 2. Αυτο που ειδα εγω ειναι ενα παγωμα λογο της αλλαγης ισορροπιων. Που ειναι ο δυνατος Joel? Στο τελος η Ellie ηταν ο δυνατος της παρεας. Αυτο εν μερη θεωρω οτι τους βγαζει απο την ασφαλεια της γνωριμης σχεσης που ειχαν και αλλαζει τα δεδομενα(εξου και το παγωμα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρινουμε απο το uncharted 4 βλεπω να πεφτουν σαγονια με το tlou 2.

 

Δεν νομίζω tbh, το game έχει πιο σύνθετο gameplay σε σχέση με το Uncharted και το 2 θα έχει περισσότερα features φαντάζομαι οποτε δεν θα είναι τόσο focused στα graphs, πιστεύω τα ίδια graphs με το U4 θα έχει ή έστω λίγο καλύτερα. Εκτος άμα το lock 30fps που τότε ίσως το push ακόμα παραπάνω, tbh προτιμώ τα graphs του U4 σε 60fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα δεν είδαμε gameplay οποτε δεν φαίνεται τίποτα, εννοείτε η ND είναι εγγύηση αλλα ποτε δεν ξες. ;) Welcome btw :)

Καλως σας βρηκα. Επεξ/σία από Odviier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...