Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Προσωπικα μου αρεσουν τα scripted και πιο κλειστα παιχνιδια. Τα προτιμω απο τα open world γιατι τα τελευταια δεν μπορουν να δωσουν ποιοτικο pace(κατι που ηταν το Α και το Ω στο TLOU) και επομενως συνηθως αποτυγχανουν να μεταδωσουν και τα αναλογα συναισθηματα και αυτο που θελει να πει ο ''ποιητης''.

 

 

Εμένα πάντως μου αρέσουν και τα δύο είδη παιχνιδιών. Μου αρέσει να παίζω ένα open-world με 80-100 ώρες διάρκεια, μετά να κάνω «διάλειμμα» παίζοντας 2-3 γραμμικά games των 10-15 ωρών και πάλι από την αρχή. Είναι άλλη η εμπειρία που αποκομίζω από ένα open-wrold και άλλη από ένα γραμμικό.

 

Σε κάθε περίπτωση με ξενίζει να είναι η Ellie ο main character του game. Ο Joel είχε προϊστορία πριν την ιστορία του πρώτου TLOU, είχε χαρακτήρα με συγκεκριμένη δομή, είχε αυτοσκοπό και κίνητρο. Δεν μπορώ να εντοπίσω με ποιό τρόπο η Ellie θα φανεί αντάξια του μεγαλείου του Joel, ειδικά αν κάνει time leap το part 2 χωρίς να μας αναπτύξει τον χαρακτήρα στο προηγούμενο διάστημα. Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος και η σκηνοθεσία να είναι και πάλι τόσο εξαιρετική που τίποτα απ' όλα αυτά να μην έχει σημασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μονο στο easy είναι "εύκολο" το game και αυτό γιατί έχεις auto-aim, παρόλα αυτά μια χαρά πάλι πεθαίνεις σε μερικά parts. Αλλα εύκολο από hard και πάνω?! Δύσκολα, ειδικά με gamepad.

 

 

  • Easy: For beginners. Lot of ammunition, crafting supplies, melee weapons, and healing items are spawned in the world. Also, the enemies are quite easy to kill.
  • Normal: For casual players. Supplies spawn at a normal rate. Enemies are moderately strong. Sharp melee weapons spawn late in the game.
  • Hard: For experienced players. Supplies are rare to come by, and non-infected enemies are more aggressive and use cover very often. Powerful melee weapons, such as the Machete and Hatchet, are very rarely seen.
  • Survivor: For players that want a considerable challenge. Supplies are extremely rare to find. Game hints, prompts, and Listening Mode are disabled. All enemies do double damage. Powerful melee weapons appear once.
  • Grounded: For the toughest of the hardcore. Supplies are next to non-existent. Listen Mode is disabled. All enemies do triple damage. The HUD is disabled. Enemy AI is extremely sharp; more so than survivor. Multiple mid-combat and mid-stealth checkpoints have been removed.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το survivor είναι ευχάριστο απο άποψη δυσκολίας, το grounded απλά δεν χαρίζει καστανα πρέπει να μετράς κάθε σφαίρα και χωρίς listen mode είναι αρκετά πιο immersive το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, αν και δεν είμαι συχνός θαμώνας εδώ θα παρεμβω μια :P, ούτε εμένα με είχε αγγίξει τόσο το last of us πάντως...όπως και στο uncharted, αν και φχαριστιέμαι την ιστορία, νιώθω ότι πιο πολύ βλέπω cutscenes παρά παίζω...

 

είμαι φαν mgs γενικότερα, οπότε ξέρω καλά να κάνω υπομονή στα cutscenes και να τα απολαμβάνω αν ειναι να εξυπηρετησουν μια δυνατη ιστορια -πραγμα που κανουν και στο last of us, μην φανω αδικος-, αλλά τουλάχιστον εκεί -ακόμα και στο phantom pain που είναι το λιγότερο overall καλό από όλα- το gameplay είναι σε τελείως άλλο επίπεδο, σε προκαλεί συνεχώς και εξελίσσεται όσο προχωρά το παιχνίδι με πολλόύς διαφορετικούς τρόπους... γνκ παιχνίδια σαν τα mgs ή witcher ή ακόμα και πιο απλά τύπου shadow of colossus νομίζω είναι το τέλειο κράμα ανταγωνιστικού/ουσιαστικού gameplay με εξαιρετικό στόρυ και cutscenes που δεν είναι εις βάρος του actual gaming...

 

από last of us και uncharted, tomb raider και γενικά όλα τα συναφή, το μόνο που μου μένει είναι ένα scripted σχεδόν μηχανικό ''εύκολο'' gameplay με μηδενικό σχεδόν challenge + μια ομολογουμένως καλοσκηνοθετημένη και καλογραμμένη ιστορία... διάολε, είναι παιχνίδια που μπορεί να τα παίζω με τη δικιά μου και της αφήνω το χειριστήριο όταν είναι να σηκωθώ από το καναπέ για λίγο και να ανταπεξέρχεται στο ''challenge'' :P :P

 

θα το παίξω προφανώς το δεύτερο γτ η ιστορία μου αρέσει και θέλω να δώ που το πάει, αλλά όχι αγορά, 1-2 ενοικιάσεις το πολύ και θα το τερματίσω σε 2 σαββατοκύριακα, όπως και πχ το πρόσφατο uncharted...

 

δε το λέω το παραπάνω για να παρεξηγηθώ με τους σκληροπυρηνικούς φαν του παιχνιδιού -άλλωστε το ξαναλέω ότι μου αρέσει πολύ η ιστορία και σε συναισθηματικό και σε καθαρά storytelling επίπεδο- αλλά προσωπικά βαριέμαι λίγο πλέον να παίζω παιχνίδια με τόσο scripted δομές...

 

μακάρι στο καινούριο να είναι λίγο πιο μπροστά σε αυτό το κομμάτι...

Συμφωνω με την λογική σου φίλε μου ότι παιχνίδια όπως πχ το Heavy Rain, απλά δεν είχαν gameplay... Είναι μια σούπερ ιστορία με cutscenes που εσύ απλά πατάς κουμπάκια.

 

Αλλά το Uncharted και το TLOU καμία σχέση... Ειδικά το 2ο. Όπου θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις όπως καλύτερα μπορείς το φυσικό σου περιβάλλον για να επιζήσεις. Όταν ξέρεις ότι τα εφόδια ειναι περιορισμένα ή ότι μπορείς να σκοτωθείς αμέσως. 

 

Άσχετο, αλλά εδώ νομίζω το υπεραναλύουν το θέμα με το σενάριο του 2

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok οι τύποι είναι απίστευτοι, κρίμα που ακυρώθηκε η ταινία, άνετα έβγαινε με το cast του Logan :D

 

 

adq0gbD_700b.jpg

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευετε πως θα ειχε ακομα μεγαλυτερη επιτυχια αν ηταν οpen world αλα skyrim με δυνατοτητα να φτιαξεις

δικη σου βαση,ομαδα η να κραφταρις καινουρια οπλα.

Νομιζω πως θα γουσταρα ακομα πιο πολυ.

Επεξ/σία από FromDusk_TillDawn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok οι τύποι είναι απίστευτοι, κρίμα που ακυρώθηκε η ταινία, άνετα έβγαινε με το cast του Logan :D

 

 

adq0gbD_700b.jpg

 

Χρονια τώρα το ξέραμε αυτό :P

 

 

full joel

 

Πιστευετε πως θα ειχε ακομα μεγαλυτερη επιτυχια αν ηταν οpen world αλα skyrim με δυνατοτητα να φτιαξεις

δικη σου βαση,ομαδα η να κραφταρις καινουρια οπλα.

Νομιζω πως θα γουσταρα ακομα πιο πολυ.

Άρχισε να τρέχεις τώρα που δεν σε πήρανε χαμπάρι ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε πως θα ειχε ακομα μεγαλυτερη επιτυχια αν ηταν οpen world αλα skyrim με δυνατοτητα να φτιαξεις

δικη σου βαση,ομαδα η να κραφταρις καινουρια οπλα.

Νομιζω πως θα γουσταρα ακομα πιο πολυ.

Εγω θα γούσταρα αν ηταν racing α λα need for speed. Να βάζεις αεροτομές και τέτοια.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα γούσταρα αν ηταν racing α λα need for speed. Να βάζεις αεροτομές και τέτοια.

 

Αστοχο εντελως αλλα εδω που τα λεμε δε θα με χαλουσε να φτιαξω και ενα αμαξακι με ασπιδες καρφια

και οτι αλλο βαζουν σε κατι τετοιους post apocalyptic κοσμους.  

Μαλλον εισαι απο τους λιγους που ποτε δε σκεφτηκε να μπορουσε να παει λιγακι παραπερα να κανει μια ψαχτικη

η να ειχε καποιες παραπανω επιλογες στο στορυ.

Άρχισε να τρέχεις τώρα που δεν σε πήρανε χαμπάρι ακόμα

 

Υπαρχει σε ολα τα πραγματα η λεξη εξελιξη.Τι να κανουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστοχο εντελως αλλα εδω που τα λεμε δε θα με χαλουσε να φτιαξω και ενα αμαξακι με ασπιδες καρφια

και οτι αλλο βαζουν σε κατι τετοιους post apocalyptic κοσμους.  

Μαλλον εισαι απο τους λιγους που ποτε δε σκεφτηκε να μπορουσε να παει λιγακι παραπερα να κανει μια ψαχτικη

η να ειχε καποιες παραπανω επιλογες στο στορυ.

 

Υπαρχει σε ολα τα πραγματα η λεξη εξελιξη.Τι να κανουμε.

Noμιζω οτι αυτο που ψαχνεις λεγεται Days Gone. Δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Noμιζω οτι αυτο που ψαχνεις λεγεται Days Gone. Δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.

 

Φυσικά και έχει κυκλοφορήσει. Το λένε Mad Max.

 

Αλλά ο φίλος μάλλον τρολλάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε πως θα ειχε ακομα μεγαλυτερη επιτυχια αν ηταν οpen world αλα skyrim με δυνατοτητα να φτιαξεις

δικη σου βαση,ομαδα η να κραφταρις καινουρια οπλα.

Νομιζω πως θα γουσταρα ακομα πιο πολυ.

Προσωπικα παιχνιδια σαν το Last of Us, Uncharted, Until Dawn, κλπ τα θεωρω οαση μεσα σε αυτη την ερημο των open world collectathon. Με τιποτα δεν θα ηθελα να γινει και αυτο open world και να εχει την τυχη του Metal Gear.

 

Ναι ανηκω σε αυτους που το αγαπημενο μου παιχνιδι ever ειναι το Half Life 2 και θελω πιο linear εμπειριες.

 

Και διαβαζωντας πολλα ξενα φορα εχω δει οτι αρκετος κοσμος πλεον πιστευει οτι υπαρχει κορεσμος και οτι ολα σχεδον πλεον ειναι copy paste open world.

 

Φυσικα η πλειοψηφια τα προτιμα. Αλλα για εμενα τα games ειναι και σαν να διαβαζω ενα καλο βιβλιο/βλεπω μια καλη ταινία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν παιχνιδια οπως το Witcher,το Final fantasy XV,εν μερη το Borderlands 2 κλπ που το open world οντως τους παει.

Απο την αλλη στο last of us μονο σαν multiplayer μπορει να γινει open world κατα ενα τροπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...