Προς το περιεχόμενο

Κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο


aranos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Norone92 είπε

 Πόσες φορές όταν κρίνεις κάτι που σε ενοχλεί και απαγορεύεται, σκέφτεσαι αν έχεις εφαρμόσει όλα τα υπόλοιπα στη ζωή σου σωστά; Ππραγματική απορία χωρίς να υποθέτω κάτι.

Επίσης το να υποθέτετε ότι κάποιος συγκεκριμένος κάνει ή δεν κάνει τα παραπάνω, πιο πολύ εσάς εκθέτει για το ποιες καμπούρες κοιτατε Αλλά αυτή η νοοτροπία του να γκρινιάζουμε για 1000 θέματα και ταυτόχρονα να κάνουμε του κεφαλιού μας και όταν μας λένε κάτι για αυτό να κρίνουμε και να υποθέτουμε άσχετα πράγματα για άλλους.

Ισως παρεξηγησες, μαζι σου ειμαι, 

δεν αναφερομαι προσωπικα αλλα ειναι γεγονος οτι αν σεβομαστε τους κανονες σε ολες τις εκφανσεις της καθημερινοτητας, τοτε θα περιλαμβανεται και το τσιγαρο. Δεν μπορει καποιος να ειναι ελληναρας σε ολα εκτος απο το τσιγαρο και να κουναει και το δαχτυλο.

Ξαναλεω οτι αναφερομαι στην πλεοψηφια δεν ειναι προσωπικο. Αλλωστε τα βλεπεις καθημερινα γυρω σου, ασχετα αν δεν τα κανεις εσυ, η μηπως οχι?

Φιλια τασος

Επεξ/σία από ELTASSOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, DYEL είπε

πάντα υπάρχουν παράπλευροι τρόποι να πάρει κανείς την ουσία της αρεσκείας του,οποιαδήποτε και να είναι αυτή 

Το κάπνισμα είναι τόσο δυνατό πάθος που η καλύτερη λύση είναι να μη το αρχίσει κανένας. Με τόσο υψηλό κόστος δε θα είναι τόσο εύκολο να μπλέξει ο 13χρονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το μηνυμα του αλλου που τρεχει σαν τον βεγγο πανω κατω να αποφυγει τους καπνιστες σε εξωτερικο χωρο , αλλα και επισης διαλεγει αν καποιος ειναι φιλος του η οχι απο το εαν ειναι καπνιστης ,απλα παραιτουμαι.

Ας ερθουν οι εξωγηινοι να μας τελιωσουν απλα δεν παει αλλο

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xaerialtwistx είπε

Καταλαβαινεις τι σημαίνει να σου αναβει το ζωο διπλα σου τσιγάρο, και κυριολεκτικά να δακρύζεις επειδη είσαι σε κλειστό χώρο και δεν υπάρχει σπιθαμή καθαρού οξυγονου να την εισπνευσεις και αν τολμήσεις να εισπνευσεις με τον καπνό να σε περιτρυγιριζει απλά επειδή χρειαζόμαστε οξυγόνο για να ζήσουμε, θα πνιγείς; Αν καταλαβαινες τι σιχαμαρα μυρίζεις ισως μπορουσες να ερθεις στη θεση ενος αντικαπνιστή αλλα ειναι προφανες οτι εχεις καταστρεψει την οσφρηση σου και δεν εχεις την παραμικρή ιδέα. Δεν είναι μόνο το μακροχρόνιο κακό (που χτίζεται λίγο λίγο κάθε μέρα οπότε ουσιαστικά δεν είναι μακροχρόνιο, απλά μακροχρόνια θα το καταλάβεις εσύ).

Η περιγραφή αυτή είναι τόσο γλαφυρή που αν αντικαταστήσεις τη λέξη τσιγάρο με τη λέξη Zyklon B, έχεις περιγράψει τα στρατόπεδα εξόντωσης των Ναζί.

Δεν χρειάζεται τόση υπερβολή. Αν όντως συμβαίνει όπως το περιγράφεις και παραμένεις στο χώρο αυτόν όπως το περιγράφεις, τότε είσαι ψυχαναγκαστικός φίλε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβουν οι καπνιστές οτι ο καπνός τους δεν ενοχλεί κατα κύριο λόγο τους πελάτες σε ενα μαγαζί αλλά του @@κες που δουλεύουν κ γυρνάνε σπίτι κ θέλουν να κάψουν τα ρούχα τους.

Γι υτους βγηκε κατά κύριο λόγο ο νόμος για κανέναν άλλον κ γι υτο δεν πρέπει να υπάρξουν μαγαζιά καπνιστών κ μη. 

Πας σε κατι μαγαζιά καμιά ώρα κ βρωμας ολόκληρος σκεφτείτε τους υπαλλήλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, bilya said:

Πρέπει να καταλάβουν οι καπνιστές οτι ο καπνός τους δεν ενοχλεί κατα κύριο λόγο τους πελάτες σε ενα μαγαζί αλλά του @@κες που δουλεύουν κ γυρνάνε σπίτι κ θέλουν να κάψουν τα ρούχα τους.

Γι υτους βγηκε κατά κύριο λόγο ο νόμος για κανέναν άλλον κ γι υτο δεν πρέπει να υπάρξουν μαγαζιά καπνιστών κ μη. 

Πας σε κατι μαγαζιά καμιά ώρα κ βρωμας ολόκληρος σκεφτείτε τους υπαλλήλους.

Ετοιμάσου να ακούσεις κάνα "Ναι αλλά για τα παιδιά στην Αφρική δεν λέτε κάτι!". 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομα και για τους υπαλληλους ειναι αποκλειστικα δικη τους επιλογη αν θα δουλεψουν σε μαγαζι καπνιστων. Κανενας δεν τους αναγκαζει με το ζορι να δουλεψουν εκει. Οπως κανενας δεν αναγκαζει ας πουμε τους μεταλλωρύχους που δουλευουν κατω απο χειροτερες συνθηκες.

Το γεγονος οτι ενα μαγαζι ειναι μη καπνιστων και ουσιαστικα αποκλειει ενα καπνιστη, θα γινοταν απολυτα σεβαστο απο τους καπνιστες... Αρκει φυσικα να υπηρχε η επιλογη να πανε καπου και αυτοι.

Αν ο καθε ιδιοκτητης μαγαζιου μπορουσε να χαρακτηρισει το μαγαζι του σαν καπνιστων ή μη καπνιστων και ο καθενας ελευθερα, να μπορει να κανει την επιλογη του και να παει ή να μην παει στο συγκεκριμενο μαγαζι το προβλημα θα ειχε ηδη λυθει.

Δεν νομιζω κανενας καπνιστης να μην σεβαστει τον μη καπνιστη και να παει να ντουμανιαζει μαγαζια μη καπνιστων. Απλα δεν θα παει ή αν παει δεν θα καπνισει εκει.

Αλλα εδω δυστυχως εχουμε την φασιστικη νοοτροπια των μη καπνιστων οι οποιοι κοιτωντας μονο την παρτη τους θελουν να πανε παντου και να ειναι ολα συμφωνα με τον δικο τους τροπο ζωης, γραφοντας στα @@ τους καποιους αλλους συμπολιτες τους. Ε οταν δεν μου αφηνεις επιλογη θα σε γραψω στα @@ και εγω.

 

 

Επεξ/σία από crom251
  • Like 3
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάπνισμα απαγορεύεται, βάση νόμου, σε κλειστούς χώρους για την υγεία αυτών που εργάζονται! Βγες έξω και κάπνιζε σαν αράπης, αλλά μέσα θα σέβεσαι! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, crom251 είπε

Ακομα και για τους υπαλληλους ειναι αποκλειστικα δικη τους επιλογη αν θα δουλεψουν σε μαγαζι καπνιστων. Κανενας δεν τους αναγκαζει με το ζορι να δουλεψουν εκει. Οπως κανενας δεν αναγκαζει ας πουμε τους μεταλλωρύχους που δουλευουν κατω απο χειροτερες συνθηκες.

Το γεγονος οτι ενα μαγαζι ειναι μη καπνιστων και ουσιαστικα αποκλειει ενα καπνιστη, θα γινοταν απολυτα σεβαστο απο τους καπνιστες... Αρκει φυσικα να υπηρχε η επιλογη να πανε καπου και αυτοι.

Αν ο καθε ιδιοκτητης μαγαζιου μπορουσε να χαρακτηρισει το μαγαζι του σαν καπνιστων ή μη καπνιστων και ο καθενας ελευθερα, να μπορει να κανει την επιλογη του και να παει ή να μην παει στο συγκεκριμενο μαγαζι το προβλημα θα ειχε ηδη λυθει.

Δεν νομιζω κανενας καπνιστης να μην σεβαστει τον μη καπνιστη και να παει να ντουμανιαζει μαγαζια μη καπνιστων. Απλα δεν θα παει ή αν παει δεν θα καπνισει εκει.

Αλλα εδω δυστυχως εχουμε την φασιστικη νοοτροπια των μη καπνιστων οι οποιοι κοιτωντας μονο την παρτη τους θελουν να πανε παντου και να ειναι ολα συμφωνα με τον δικο τους τροπο ζωης, γραφοντας στα @@ τους καποιους αλλους συμπολιτες τους. Ε οταν δεν μου αφηνεις επιλογη θα σε γραψω στα @@ και εγω.

Και στα γκέτο στο Ζεφύρι στη πλατεία Ομονοίας Βαθης και συναφή χώροι που πουλιούνται ναρκωτικά κανείς δεν σε αναγκάζει να περάσεις από εκεί...αρα να συνεχίσουν να πουλουν ελεύθερα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, georgeγ είπε

Και στα γκέτο στο Ζεφύρι στη πλατεία Ομονοίας Βαθης και συναφή χώροι που πουλιούνται ναρκωτικά κανείς δεν σε αναγκάζει να περάσεις από εκεί...αρα να συνεχίσουν να πουλουν ελεύθερα :lol:

πλακα πλακα ελευθερα ειναι... εκτος αν θελουν να σε πιασουν...  δηλαδη οτι και με τον αντικαπνιστηκο νομο

αν παντως μερικοι  ησασταν τοσο νομιμοφρωνες και σε αλλα ζητηματα και οχι μονο σε ζητηματα προσωπικου κολληματος θα ημασταν κατσε καλα χωρα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πω τη γνωμη μου ως εργαζομενος σε καταστημα εστιασης.

Προσωπικα δεν καπνιζω και με ενοχλει πραγματικα πολυ αλλα παμε παρα κατω.

Στο συγκεκριμενο καταστημα που εργαζομαι αποφασιστηκε καποια στιγμη  περυσι το χειμωνα να απαγορευτει το καπνισμα.

Το μετρο τηρηθηκε μονο δυο μηνες αφου ειχε τραγικα αποτελεσματα σε οτι αφορα τη δουλεια, πραγματικα επεσε παααρα πολυ η δουλεια.

Επισης υπηρξαν ασχημες τριβες με θαμωνες κλπ μιλαω για  ασχημες καταστασεις, ο κοσμος ειλικρινα δεν καταλαβαινει και τα εβαζε μαζι μας.

Δυσκολο να περιγραφει απο ενα φορουμ το τι ακουγαμε.

Μιλαμε παρασκευοσαββατα να ειναι ολα τιγκα δεξια αριστερα κ εμεις αδειοι.

Εννοειται οτι ξαναεπιτραπηκε το καπνισμα περιπου δυο μηνες μετα αλλα η δουλεια δυστυχως δεν εχει επανελθει ακομη κ σημερα.

Σας τα λεω αυτα γιατι παντα υπαρχει κ η αλλη πλευρα του νομισματος.

Προσωπικα δεν πιστευω οτι οι σερβιτοροι πρεπει να γινουμε αστυνομοι κ να επιβαλουμε εμεις τους νομους. Εχουμε πραγματικα απειρα προβληματα να αντιμετωπισουμε στη δουλεια.

Αν η πολιτεια -το κρατος, θελει να απογορεψει το καπνισμα, αυριο πρωι κλεινει τις καπνοβιομηχανιες κ απαγορευει την εισαγωγη κ πωληση καπνου κ παραγωγων.

Τα υπολοιπα για εμενα ειναι κοροιδια.

 

 

7 λεπτά πριν, dkangel000039 είπε

 

 

Επεξ/σία από dkangel000039
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, godjet είπε

Εγω πάλι λέω να ψεκάζω όπου πάω με εντομοκτόνο ..δε πιστεύω να παρεξηγηθει  κανένας ψυχαναγκαστικος ας καθόταν σπίτι του 

Το ίδιο μπορεί να κάνει και ο καπνιστής σε εσένα. Να ψεκάζει κι αυτός με εντομοκτόνο. Κάτσε σπίτι καλύτερα γιατί έτσι όπως το σκέφτεσαι θα καταλήξεις σε μονομαχία στο ελ πάσο με πιστόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Το κάπνισμα απαγορεύεται, βάση νόμου, σε κλειστούς χώρους για την υγεία αυτών που εργάζονται! Βγες έξω και κάπνιζε σαν αράπης, αλλά μέσα θα σέβεσαι!  

Το γεγονος οτι υπαρχει νομος δεν σημαινει αυτοματως πως ειναι και σωστος βεβαια.

''Νομιμα'' π.χ. διοριζονται καθε χρονο ρουσφετολογικα ενα σωρο ατομα, τον επικαλεισαι και αυτον αν σου πει καποιος πως κακως διοριστηκαν?

Το να επικαλεισαι απλα ενα νομο για να στηριξεις την θεση σου δειχνει πως τα επιχειρηματα σου ειναι αδυναμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Πραγματικά οι απαντήσεις των καπνιστών σε αυτό το θέμα είναι το λιγότερο τραγελαφικές που δε θέλουν να δεχτούν τα αυτονόητα γιατί δεν τους συμφέρει.

Σαν φανατικός αντικαπνιστής που επιλέγει τους φίλους του και τις σχέσεις του με πρώτη βάση το αν αυτές καπνιζουν από το Γυμνάσιο κιόλας μιας και θεωρω πως είναι αστειο να λέει ο άλλος πως είναι φίλος σου / σε αγαπάει και παρόλα αυτά καπνίζει δίπλα σου, και σαν άτομο που κοντα στα 30 όποτε πάει για εξετάσεις ο γιατρός του δίνει συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα (τα οποία συγχαρητήρια προέκυψαν μετά από 18 χρονια αποχης διπλα από καπνιστές και όχι σε μια νύχτα), και που κρατάει την αναπνοή του για 90'' όταν οι περισσότεροι δεν αντέχουν ούτε για 30'' (ο καλύτερος τρόπος χωρίς να πας για εξετάσεις για να δεις τι κακό έχεις κάνει στον εαυτό σου από αυτήν τη σιχαμάρα, είτε επειδη καπνιζεις είτε επειδη συναναστρέφεσε με καπνιστές), επιτρέψτε μου να πω μερικά πράγματα που κάνετε εσείς οι καπνιστές πως δεν καταλαβαίνετε.

Δε δίνουμε την παραμικρή δεκάρα για το αν κάνετε κακό στον εαυτό σας όταν δε νοιάζεστε εσείς οι ίδιοι για αυτόν. Είχατε το μυαλό να θεωρήσετε καλή ιδέα το να δοκιμάσετε το κάπνισμα όταν βλέπατε ότι το 99% των ενηλικων (και όχι μονο) γυρω σας ειναι 100% εξαρτημένο, λουστείτε το τώρα και για όλη την υπόλοιπη ζωή σας. Το θέμα είναι ότι είστε τόσο εξαρτημένοι που δεν αντέχετε 5 λεπτά στη στάση χωρίς αυτό, δεν αντέχετε να περπατήσετε ένα τέταρτο χωρίς αυτό, δεν αντέχετε 10 λεπτά στο διάλειμμα χωρίς αυτό, λες και θα σας σώσει τη ζωή, και κάθε φορά για αυτόν σας τον εγωισμό αναγκάζεται δεκάδες άτομα να το δέχονται στα πνευμόνια τους οι οποίοι μελλοντικά θα παρουσιάσουν προβλήματα εξαιτίας σας. Και αν νομίζετε πως επειδή κανένας δε σας λέει τίποτα δεν τον ενοχλεί κιόλας, σας το λέω με κάθε ειλικρίνεια, ταλαιπωρείται άπειρο κόσμο οι οποίοι δεν εχουν το θαρρος να σας πούνε τίποτα γιατί ξέρουν πως έχουν καταντήσει να είναι η μειονότητα που επέλεξαν να μην είναι εξαρτημένοι από αυτό (έχω φίλους αντικαπνιστές οι οποίοι πλέον δε μπορούν να αντιληφθουν τη μυρωδιά επειδή στις δουλειές τους κυκλοφορούν μέσα σε τέτοιες σιχαμάρες). Έχετε τόσο γίνει ένα με αυτό που θεωρείται πως πάει το "τσιγάρο με καφέ", "τσιγάρο με φαγητό", "τσιγάρο με σεξ" (sick), "τσιγάρο με διασκέδαση", "τσιγάρο με λύπη", ενω στην πραγματικότητα απλά δεν αντέχετε πάνω από λίγα λεπτά χωρίς αυτό και για αυτό το βάζετε παντού και λέτε πως απλά "ταιριάζει". Τώρα πιο αρρωστημενο άτομο ταιριάζει το σεξ με κάτι τοσο αντιαισθητικο, σιχαμένο και βρωμερό λες και όνειρο ζωής μας ήταν η συντροφος μας να βρωμοκοπάει και να μη μας αφήσει να αναπνεύσουμε μετα από αυτό. Καπνίζετε δίπλα σε φίλους, συγγενείς, σχέσης, δε σεβεστε τίποτα και κανέναν.

Όσο για τα κλασσικά παραδείγματα τύπου "για τα καυσαέρια των οχημάτων γιατί δε λέτε τίποτα;", εμείς που ούτε οδηγάμε και περπατάμε 25χλμ την ημέρα επειδη μπορούμε, ουτε καπνιζουμε, γιατι πρεπει να την πληρώνουμε διπλά; Χώρια που οι περισσότεροι οδηγοί είναι και καπνιστές οπότε λογικό να μη δινουν δεκάρα. Και στην τελική εμείς αποφεύγουμε τους κεντρικους δρομους και περπατάμε από στενά που δεν έχει ιδιαίτερη κυκλοφορία.

Είμαι στη στάση προχτές, έρχεται ένας γελοίος δίπλα μου και βγάζει να καπνισει. Κλεινω επιδεικτικά τη μύτη μου το οποίο δεν τον πτοεί (αλίμονο), πάω 10 μέτρα πισω (απεναντι) που θα ειμαι μόνος μου και θα βλέπω αν ερχεται το λεωφορείο. Δεν περνάει ένα λεπτό και έρχεται άλλος γελοίος δίπλα μου ο οποίος βγάζει να καπνίσει. Κάθομαι σε σκαλοπάτια, περνάει ο άλλος με τη σιχαμάρα στο χέρι ακριβως στο ύψος της μύτης μου. Προχωράω στο πεζοδρόμιο, κλασσικά ένας εγωιστής μπροστα μου και καπνιζει και βεβαια ο καπνός εχει εξαπλωθει σε όλο το πεζοδρόμιο πισω του και θα αναγκαστει να το εισπνευσει όποιος περάσει από εκει. Επιταχυνω να τον προσπερασω γρηγορα κλεινοντας τη μυτη μου, να τελειωνει το μαρτυριο μερικές ανάσες νωρίτερα. Τον προσπερναω, σε λίγα δευτερολεπτα άλλος καπνιστής μπροστά μου. Δυστυχώς δεν υπάρχει σωτήρια.

Αρχιστε να σεβεστε τους γύρω σας επιτέλους, δεν είστε μόνοι σας στον κόσμο, επιλέξατε να εξαρτηθείτε, σπιτάκι σας και με κλειστά παράθυρα, εμείς οι λίγοι που καταφεραμε να εχουμε γερα πνευμόνια και απαίδευτη μύτη απλά υποφέρουμε από τα 30 μετρα.

Εντελώς άκυρο το παράδειγμα σου και μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει το "με ενοχλεί ο καπνός".

Με ενοχλεί ο καπνός σημαίνει πως πνίγομαι, δε μπορώ να αναπνευσώ / δε μου έχεις αφησει οξυγονο να αναπνευσω. Στα παπάρια σου; Απλά επιβεβαιώνεις το 99.9% των καπνιστών που είναι στα παπάρια του.

Καταλαβαινεις τι σημαίνει να σου αναβει το ζωο διπλα σου τσιγάρο, και κυριολεκτικά να δακρύζεις επειδη είσαι σε κλειστό χώρο και δεν υπάρχει σπιθαμή καθαρού οξυγονου να την εισπνευσεις και αν τολμήσεις να εισπνευσεις με τον καπνό να σε περιτρυγιριζει απλά επειδή χρειαζόμαστε οξυγόνο για να ζήσουμε, θα πνιγείς; Αν καταλαβαινες τι σιχαμαρα μυρίζεις ισως μπορουσες να ερθεις στη θεση ενος αντικαπνιστή αλλα ειναι προφανες οτι εχεις καταστρεψει την οσφρηση σου και δεν εχεις την παραμικρή ιδέα. Δεν είναι μόνο το μακροχρόνιο κακό (που χτίζεται λίγο λίγο κάθε μέρα οπότε ουσιαστικά δεν είναι μακροχρόνιο, απλά μακροχρόνια θα το καταλάβεις εσύ).

Μολις κρατησα την αναπνοη μου για 70" τυπε μετα το τριτο τσιγαρο της μερας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...