Προς το περιεχόμενο

Κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο


aranos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ταλαιπωρηθεί τόσα χρόνια ως παθητικός καπνιστής και θέλω επιτέλους να συμβάλλω όσο μπορώ ώστε να σταματήσει αυτή η μάστιγα, άν θέλω να καταγγείλω μία επιχείρηση, πού πρέπει να απευθυνθώ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα έχω ταλαιπωρηθεί τόσα χρόνια ως παθητικός καπνιστής και θέλω επιτέλους να συμβάλλω όσο μπορώ ώστε να σταματήσει αυτή η μάστιγα, άν θέλω να καταγγείλω μία επιχείρηση, πού πρέπει να απευθυνθώ;

 

Τίποτα, απλά δεν πας στη συγκεκριμένη επιχείρηση ξανά.  Θα το πω ως παράδειγμα και θα καταλάβουν όσοι "ξέρουν". Εχουμε στην περιοχή του πατρικού μου ένα μικρό κέντρο που περιβάλλεται από κάποια μαγαζιά (καμιά δεκαριά) με πληθυσμό γύρω στους 25κ κατοίκους. Αν έρθεις οποιαδήποτε μέρα ή ακόμα και ΠΣΚ θα νομίζεις ότι ήρθες σε βομβαρδισμένη πόλη. Ολα τα μαγαζιά σχεδόν άδεια...εκτός από ένα που έχει κάθε μέρα κόσμο, όλες τις ώρες και όλες τις μέρες. Τι έχει αυτό το μαγαζί διαφορετικό από τα υπόλοιπα; Από άποψη προϊόντων τίποτα το ιδιαίτερο, είναι όμως το μοναδικό μαγαζί που πραγματικά δεν επιτρέπει το τσιγάρο μέσα. 

 

Οταν οι μαγαζάτορες καταλάβουν ότι οι καπνιστές είναι στη μειοψηφία (και ας έχουμε το υψηλότερο ποσοστό στην Ευρώπη) και ότι θα πρέπει απλά να αλλάξουν στόχο για το ποιους πελάτες να πιάσουν τότε θα δουν και αυτοί πολύ καλύτερες μέρες αλλά και και ο κόσμος θα έχεις περισσότερες επιλογές να κάνει τους κύκλους του. Δεν νομίζω να αρέσει σε κάποιον να πηγαίνει σε ένα μαγαζί και μετά να που φεύγει μέχρι και το βρακί του να βρωμοκοπάει τσιγαρίλα. Ακόμα και οι ίδιοι οι καπνιστές μπορούν να εκτιμήσουν κάτι τέτοιο. 

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα, απλά δεν πας στη συγκεκριμένη επιχείρηση ξανά.  Θα το πω ως παράδειγμα και θα καταλάβουν όσοι "ξέρουν". Εχουμε στην περιοχή του πατρικού μου ένα μικρό κέντρο που περιβάλλεται από κάποια μαγαζιά (καμιά δεκαριά) με πληθυσμό γύρω στους 25κ κατοίκους. Αν έρθεις οποιαδήποτε μέρα ή ακόμα και ΠΣΚ θα νομίζεις ότι ήρθες σε βομβαρδισμένη πόλη. Ολα τα μαγαζιά σχεδόν άδεια...εκτός από ένα που έχει κάθε μέρα κόσμο, όλες τις ώρες και όλες τις μέρες. Τι έχει αυτό το μαγαζί διαφορετικό από τα υπόλοιπα; Από άποψη προϊόντων τίποτα το ιδιαίτερο, είναι όμως το μοναδικό μαγαζί που πραγματικά δεν επιτρέπει το τσιγάρο μέσα. 

 

Οταν οι μαγαζάτορες καταλάβουν ότι οι καπνιστές είναι στη μειοψηφία (και ας έχουμε το υψηλότερο ποσοστό στην Ευρώπη) και ότι θα πρέπει απλά να αλλάξουν στόχο για το ποιους πελάτες να πιάσουν τότε θα δουν και αυτοί πολύ καλύτερες μέρες αλλά και και ο κόσμος θα έχεις περισσότερες επιλογές να κάνει τους κύκλους του. Δεν νομίζω να αρέσει σε κάποιον να πηγαίνει σε ένα μαγαζί και μετά να που φεύγει μέχρι και το βρακί του να βρωμοκοπάει τσιγαρίλα. Ακόμα και οι ίδιοι οι καπνιστές μπορούν να εκτιμήσουν κάτι τέτοιο. 

Το οτι ειναι η μειοψηφια μαλλον ετυχε στην περιοχη σου γιατι γενικοτερα δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.Αντιθετα στην πολη μου οποιο μαγαζι αποφασισε να εφαρμοσει τον αντικαπνιστικο η αλλαξε στην πορεια επειδη δεν ειχε ψυχη ή εκλεισε.Ουτε εγω εκτιμω την τσιγαριλα και που βρομαω σαν τασακι αλλα μην λεμε οτι ναναι.

Επισης εσεις μπορειται να κανετε οτι νομιζετε εγω απο την στιγμη που θα υπαρχει ενας καπνιστης στην παρεα θα παω σε μαγαζι που να μπορει να καπνιζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω αστυνομία μιας και είναι νόμος η απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους.

Το κακο ειναι οτι αν το κανεις σε μικρο μαγαζι οντως θα ερθει η αστυνομια θα του κοψουν και ενα καλο προστιμο το οποιο μπορει να κανει ζημια στον ανθρωπο.Αν το κανεις σε μεγαλο μαγαζι που εκει εχει νοημα ή δεν θα ερθει ποτε ή δεν θα γινει τιποτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι η μειοψηφια μαλλον ετυχε στην περιοχη σου γιατι γενικοτερα δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.Αντιθετα στην πολη μου οποιο μαγαζι αποφασισε να εφαρμοσει τον αντικαπνιστικο η αλλαξε στην πορεια επειδη δεν ειχε ψυχη ή εκλεισε.Ουτε εγω εκτιμω την τσιγαριλα και που βρομαω σαν τασακι αλλα μην λεμε οτι ναναι.

Επισης εσεις μπορειται να κανετε οτι νομιζετε εγω απο την στιγμη που θα υπαρχει ενας καπνιστης στην παρεα θα παω σε μαγαζι που να μπορει να καπνιζει.

 

Δεν με κατάλαβες, στην περιοχή μου επίσης οι περισσότεροι καπνίζουν σαν φουγάρα και όμως ένα και μόνο μαγαζί που κρατάει χρόνια τώρα (από την πρώτη στιγμή) τον αντικαπνιστικό νόμο σε ισχύ το βλέπω πάντα και κάθε μέρα φίσκα. Το μοναδικό μαγαζί από τα όλα τα υπόλοιπα. 

 

Κατά τα άλλα αν δεις στο google το ποσοστό της Ελλάδας καπνιστών είναι περίπου 37%, 46% άντρες και 29% γυναίκες περίπου. Γενικά οι καπνιστές είναι λιγότεροι. Είναι αλήθεια ότι αν βάλεις σε ισχύ τον αντικαπνιστικό νόμο η επιχείρηση σου για κάποιο χρονικό διάστημα να είναι κάπως αδύναμη αλλά το κρατάς έτσι και σιγά σιγά θα επανέλθεις και μάλιστα με πολύ καλύτερη ποιότητα (και ποσότητα) κόσμου. Το μόνο που θέλει ο μαγαζάτορας είναι θάρρος και προφανέστατα ένα "πολιτικό" κόστος μέχρι να γίνει αλλαγή της πελατείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το κακο ειναι οτι αν το κανεις σε μικρο μαγαζι οντως θα ερθει η αστυνομια θα του κοψουν και ενα καλο προστιμο το οποιο μπορει να κανει ζημια στον ανθρωπο.Αν το κανεις σε μεγαλο μαγαζι που εκει εχει νοημα ή δεν θα ερθει ποτε ή δεν θα γινει τιποτα

 

Δικο του προβλημα αν του κανει ζημια οταν αποφασιζει καποιος να μην εφαρμόσει τον νομο πρεπει παντα να ειναι ετοιμος να λουστει τις συνεπειες.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι αν το κανεις σε μικρο μαγαζι οντως θα ερθει η αστυνομια θα του κοψουν και ενα καλο προστιμο το οποιο μπορει να κανει ζημια στον ανθρωπο.Αν το κανεις σε μεγαλο μαγαζι που εκει εχει νοημα ή δεν θα ερθει ποτε ή δεν θα γινει τιποτα

 

Μήπως (λέω μήπως) κάποια στιγμή πρέπει να πάψουμε να βλέπουμε μικρό ή μεγάλο, συνοικιακό ή κεντρικό και να δούμε αυτό που πραγματικά είναι;

Δηλαδή παρανομούντες ή μη;

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι για να 'χουμε να λέμε (ή καλύτερα για να 'χουμε και να μην κάνουμε)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αν αυτοί που καπνίζουν είναι περισσότεροι ή όχι

Απλά το κάπνισμα είναι στενά συνδεδεμένο με αυτά που κάνουμε όταν βγαίνουμε έξω

Με τον καφέ, θα καπνίσεις.

Με το ποτό, θα καπνίσεις.

Μετά το φαγητό ή κατά την διάρκεια, θα καπνίσεις.

Δεν νομίζω να είδε ποτέ κανένας από εσάς άνθρωπο να καπνίζει στο γυμναστήριο, στο σούπερ, στην δουλειά

 

Ακόμα και αν καπνίζει το 10 % , η κατάσταση στα μαγαζιά δεν θα αλλάξει

Και φυσικά τα μαγαζιά τα συμφέρει να καπνίζεις διότι ανεβάζουν την κατανάλωση.

Αν σου πω να πας έξω για τσιγάρο και σε κόβω απ το ποτό σου, δεν θα πιεις και τόσο πολύ

Η λύση είναι ένας καλός εξαερισμός. Δεν λέω ότι δεν θα μυρίζει αλλά θα μειωθεί αισθητά η μυρωδιά

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι γιατι σε τοσες χωρεις που εχουν φτανουν -30 το χειμωνα η καταναλωση πεφτει επειδη πανε για τσιγαρο ΕΞΩ στο ΧΙΟΝΙ ή σε συγκεκριμενο δωματιο που ειναι για κανισμα μονο και τιποτα αλλο

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν καπνίζει το 10 % , η κατάσταση στα μαγαζιά δεν θα αλλάξει

Και φυσικά τα μαγαζιά τα συμφέρει να καπνίζεις διότι ανεβάζουν την κατανάλωση.

Αν σου πω να πας έξω για τσιγάρο και σε κόβω απ το ποτό σου, δεν θα πιεις και τόσο πολύ

Η λύση είναι ένας καλός εξαερισμός. Δεν λέω ότι δεν θα μυρίζει αλλά θα μειωθεί αισθητά η μυρωδιά

 

Προφανώς και θα αλλάξει η κατάσταση όπως έχει αλλάξει σε όλες τις χώρες που σέβονται τους πολίτες τους. Απλώς ακόμα είμαστε μερικά (!) χρονάκια πίσω΄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έγινε με τον αντικαπνιστικό; μόδα ήταν και πάει;

θυμάμαι πρόπερσι (?) χειμώνα έβγαινα καμιά βόλτα κι έβλεπα άτομα στα πεζοδρόμια μέσα στο κρύο, έξω από τα καταστήματα για να καπνίζουν.

πραγματικά τραγική εικόνα.

προφανώς ατόνησαν οι έλεγχοι. γιατί έχω δει σε αρκετά να καπνιζουν μέσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...