Προς το περιεχόμενο

Κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο


aranos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, georgeγ είπε

Τι λες ρε φίλε εγω ζω στον Πειραιά τα πλοία μας ρυπαίνουν.να καταργηθούν αμεσα.και τα αεροπλανα

Τα ΜΜΜ ειναι αναγκαιο κακο.

Το να κατεβαινεις στο κεντρο με το αυτοκινητο σου δεν ειναι αναγκαιο κακο. Το κανεις για την ανεση σου την ευχαριστηση σου κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, godjet είπε

Έχω μία απορία.. αν εκεί που τρώει κάποιος σηκωθώ και αμολήσω μία βρωμερή..ένα μέτρο πάνω από το κεφάλι του Θα παρεξηγηθεί?  Αυτός γιατί μπορεί να καπνίζει το τσιγάρο του που εμένα μου βρωμάει το ίδιο χωρίς κανένα πρόβλημα ?

Δες το αναποδα. Αν εσύ αμολησεις μια υπουλη κουφια (με μεζε ή χωρίς) και φτάσει στη δική μου μύτη και θελω να ξεράσω, γιατί εγώ να μη σκάσω τσιγάρο (και πουρο που βρωμά χειροτερα) για να σου γαμησω τη δική ορεξη. Βλεπεις οτι η προσεγγιση σου ειναι ημιτελης και ανουσια. 

Η σωστή προσεγγιση ειναι οτι εφοσον το παθητικο κάπνισμα ειναι βλαπτικο, αυτο πρεπει να απαγορευτει σε κλειστους χώρους ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΡΩΜΑ ΣΑΝ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ και επισης να απαγορετυει το αλκοολ. Επειδή ομως πρακτικα (φορολογικοι λογοι) αυτο δεν μπροει να γινει, ο νομοθετης να ορισει καταστηματα οπου επιτρεπεται το καπνισμα και εγω σαν πελατης να μπορω να διαλεξω αν θα πω. Εγω προσωπικά (παρολο καπνιστης) ΔΕΝ θα πάω. 

Η ενοχληση μας προς πιθανη μυρωδια απο έτερο συμπολιτη μας, πρεπει να αντιμετωπιζεται (απο τον συμπολιτη μας) με σταρχιδισμο. Σέβομαι το διπλανο μου (δηλαδη εμεσα εμένα) αλλα αν ο διπλανος μου ειχε προβλήματα και του φταίνε ολα (μυρωδιες, ρεψιματα, φωνές, γέλια, κλπ που δεν ειναι βλαπτικά) στα τέτοια μου. Να βρει ψυχολογο να λύσει τα προβληματα του.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, isay είπε

Ο νομός όπως και η "επανάσταση κάποιων" δεν υφίσταται απο την ενόχληση για τη μυρωδια του τσιγάρου, αλλά απο τις μακροχρόνιες βλάβες λογω του παθητικου καπνισματος. Να στο πω με παραδειγματα διαλογων :

  • Α: Κύριε με ενοχλεί ο καπνός απο το τσιγάρο σας
  • Β: Στα παπαρια μου
  • Α: Κύριε ο καπνος απο το τσιγάρο σας, θα προκαλέσει ετεροχρονισμενη βλάβη στον οργανισμο μου. Αν εσας δεν σας ενδιαφέρει ο δικος σας οργανισμος, εμενα με ενδιαφερει ο δικός μου
  • Β: Σας καταλαβαίνω και θα το σβήσω. 

Ο Α στον πρώτο διάλογο ειναι ο/η κλασσικος δυσκοίλιος που θα ψάχνει κάτι να το ενοχλεί στους άλλους και η σωστη απάντηση απο τον Β ειναι "στα παπαρια μου". 

Ο Α στο δευτερο διάλογο εχει λογικά και αποδεδειγμένα επιχειρήματα και ο Β στα πλαίσια μιας οργανωμενης κοινωνίας, πρεπει να το σεβαστεί, ειτε εκουσια ή με επιβολή νομου

Παραλαγές του πρώτου διαλογου ειναι 

  • Α: Κύριε μπορειτε να μη μιλάτε τοσο δυνατά, με ενοχλείτε
  • Β: Στη 'μπτσα μ.
  • Α: Κύριε με ενοχλεί το άρωμα που φοράτε, μπορειτε να πάτε έξω;
  • Β: Μην ανησυχεις, θα αμολήσω μια βαρβάτη κλανια να καλύψει το άρωμα

Πάμε τώρα να καταλάβεις το οξύμωρο της υποκρισιας στον ίδιο χώρο οπου απαγορευεται το κάπνισμα, ΑΛΛΑ επιτρεπεται το άφθονο αλκοολ. Θα αφήσω μονο τις απαιτησεις του Α, γιατί το Β ειναι αυτονοητο και πασηφανες

Α: Κύριε μπορειτε να μην πιείτε αλκοολ γιατί με τη μέθη οι άνθρωποι παρεκτρέπονται και γινονται, προκλητικοί, άλογα βιαιοι εν δυναμει θανατηφοροι προς τους γυρω τους

Α: Κύριε μπορειτε να μην πιείτε αλκοολ γιατί δεν θα εχετε αισθηση των κινησεων σας και μπορει να πεσετε πάνω στο αυτοκινητο μου την ώρα που οδηγω

Α: Κύριε μπορειτε να μην πιειτε αλκοολ γιατί βλεπω εχετε κλειδιά αυτοκινητου και μετα να με σκοτώσετε (εν άγνοια σας) στο επομενο στενο οταν διασταυρωθουν τα αυτοκινητα μας

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ, ελπιζω να καταλαβες οτι οσο χαζό ειναι το κάπνισμα, αλλο τοσο χαζο ειναι και το αλκοολ (οπως και πολλα άλλα), οποτε αν πιπτει ραβδος στο ενα πρεπει να πεσει ραβδος και στο αλλο. Ουτε το ένα, ουτε το αλλο σκοτώνουν αμεσως το διπλανο μας, αλλα και τα δυο εχουν τεραστιο ποσοστό επικινδυνοτητας προς τους συμπολιτες μας. Οταν λοιπον ένας επαναστάτης θα μου ζητήσει να σβήσω το τσιγάρο μου επειδη τον ενοχλεί, θα το κανω μονο αν και αυτός σταματήσει να πινει το ποτό που κρατα γιατί αν δεν το κάνει απλά θα τον γράψω στα παπαρια μου. 

Τέλος εχω την υποψία οτι δεν εχεις εικονα πόσο επικίνδυνο ειναι το αλκοολ και ποσο σοβαρές βλάβες προκαλεί και μιλω για τις άμεσες στον οργανισμο μας και οχι τις έμμεσες προς τους αλλους κατα τη μεθη. Ψάξε το λιγο και θα καταλάβεις το ολο concept. 

Και ξαναλεω, ΟΛΑ αυτα όντας καπνιστής και περιστασιακός ποτης, που δεν καπνιζει σε κλειστους χώρους (ουτε στο σπιτι μου) και οταν πινει δεν οδηγα (απαραβατος κανονας) και προσπαθεί να σταματήσει οταν ξεκινά η πρωτη ελαφρια ζαλη.

Πες μας ότι είσαι καπνιστής και θες να είσαι αντιδραστικός και όχι σωστός και νόμιμος!Για να μιλήσω με παράδειγμα,όπως έκανες εσυ θα σου πω το εξής.Κανεις σαν γνήσιος ελληναρας που ενώ τον έχει σταματήσει η τροχαία να τον γράψει που δεν φοράει κράνος,εσυ υποδεικνύεις στο αστυνομικό όργανο άλλο διερχόμενο οδηγό,λέγοντας του: «να,και αυτός δεν φοράει κράνος,γιατί δεν τον γράφεις?».Αλλα μην θες να κανεις τα στραβά ίσια!Απλα η σύγκριση του αλκοόλ με το τσιγάρο που έκανες είναι ΑΣΧΕΤΗ!Φιλικα,καληνύχτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, giodoul είπε

Πες μας ότι είσαι καπνιστής και θες να είσαι αντιδραστικός και όχι σωστός και νόμιμος!Για να μιλήσω με παράδειγμα,όπως έκανες εσυ θα σου πω το εξής.Κανεις σαν γνήσιος ελληναρας που ενώ τον έχει σταματήσει η τροχαία να τον γράψει που δεν φοράει κράνος,εσυ υποδεικνύεις στο αστυνομικό όργανο άλλο διερχόμενο οδηγό,λέγοντας του: «να,και αυτός δεν φοράει κράνος,γιατί δεν τον γράφεις?».Αλλα μην θες να κανεις τα στραβά ίσια!Απλα η σύγκριση του αλκοόλ με το τσιγάρο που έκανες είναι ΑΣΧΕΤΗ!Φιλικα,καληνύχτα.

Είσαι εκτος πραγματικότητας και ως προς την προσεγγιση του θεματος συζητησης και περισσοτερο ως προς την ψυχολογιση μου. Σε παραπέμπω για προσεκτική αναγνωση στην τελευταια μου παραγραφο στο κειμενο που εκανες quote και επειδη μπορει να δυσκολευσαι να το κατανοήσεις:

-Είμαι υπερμαχος του νομου της καπνοαπαγορευσης, αλλά φανατικά πολέμιος των "επαναστατών" επειδη τους ενοχλεί η μυρωδια και οχι οι συνέπειες του παθητικου καπνισματος. 

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Τσιγάρα, ποτά, γυναίκες, ξενύχτια. Αυτά.

«Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν.»

🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είμαι cool σε αυτά τα θέματα και κατανοώ την αγανάκτηση. Ήμουν καπνιστής πολλά χρόνια, το γύρισα σε άτμισμα χωρίς άρωμα εδώ και δυόμιση χρόνια και ούτε καν έχω κάνει τζούρα από τότε σε κανονικό τσιγάρο. Σαφώς και εμένα μου μυρίζει περισσότερο το τσιγάρο αν το ανιχνεύσει η μύτη μου τώρα πια, αλλά επειδή είναι στωικό το όργανο μετά από λίγο δεν αντιλαμβάνομαι ενόχληση.

Άμα μυρίζουν τα ρούχα μετά από έξοδο, είναι θέμα, αλλά και οι κατασκευαστές πλυντηρίων καθώς και όσοι έχουν καθαριστήρια κλέφτες θα γίνουν; Μην είστε μπίχλες και διαμαρτύρεστε για βρώμα. Έτσι κι αλλιώς μια φορά τα φοράς και μετά θέλουν καθάρισμα.

Πάντως άμα παίζεις ζάρια και δεν έχει γύρω κάπνα, κάτι λείπει. Κατά τα λοιπά δίνετε σημασία σε αυτά τα πράματα γιατί κάτι άλλο σας φταίει που δεν διασκεδάζετε. Άμα είναι καλό το πρόγραμμα, δεν πα να κάθεται δίπλα μου μελισσοκόμος με φουφου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2016 στις 12:07 ΜΜ, aranos12 είπε

Καλησπέρα έχω ταλαιπωρηθεί τόσα χρόνια ως παθητικός καπνιστής και θέλω επιτέλους να συμβάλλω όσο μπορώ ώστε να σταματήσει αυτή η μάστιγα, άν θέλω να καταγγείλω μία επιχείρηση, πού πρέπει να απευθυνθώ;

Πριν κανεις οτιδηποτε βελτιωσε τον εαυτο σου. Αν τσεκαριστεις και εισαι σωστος τοτε το συζηταμε. Εχω και εγω το ιδιο θεμα με αυτους που βρωμανε σκορδο και απλυσια στο μετρο. Υπομονη....λεω να καταγγειλω το μετρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, adi32 είπε

θα παρουμε αλογα

Και αυτά μολύνουν με το ΄΄κλάσιμο΄΄ !!

5 ώρες πριν, godjet είπε

Έχω μία απορία.. αν εκεί που τρώει κάποιος σηκωθώ και αμολήσω μία βρωμερή..ένα μέτρο πάνω από το κεφάλι του Θα παρεξηγηθεί?  Αυτός γιατί μπορεί να καπνίζει το τσιγάρο του που εμένα μου βρωμάει το ίδιο χωρίς κανένα πρόβλημα ?

όχι αν η καμινάδα είναι πάνω από το κεφάλι του! ίσως για ηχορύπανση, αυτό πρέπει να το προσέχεις. 

Επεξ/σία από adsl2+
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαρύς καπνιστής για 10ετίες πριν 7 χρόνια το έκοψα.

Βρισκόμενος σε κλειστό χώρο (εξαιρείται το αυτοκίνητό μου βέβαια) ποτέ δεν θα πω σε καπνιστή ότι το τσιγάρο με ενοχλεί,αν και με ενοχλεί γιατί παλιά έκανα το ίδιο χωρίς να με νοιάζουν οι άλλοι που δεν καπνίζουν.Πολύ κακώς αλλά το έκανα και έμαθα να είμαι ειλικρινής.

Προς καπνιστές.Ναι σας καταλαβαίνω,ναι έχετε τα δίκια σας , αλλά φανταστείτε πόσο δίκιο έχουν αυτοί που δεν καπνίζουν , πρέπει να ανέχονται και να αναπνέουν τον δικό σας καπνό. Θεωρώ πως καταγγελίες τσαμπουκάδες και λοιπά δεν έχουν αποτέλεσμα.Πρέπει μόνοι τους οι καπνιστές να καταλάβουν ότι σε συγκεκριμένα σημεία δεν πρέπει να καπνίζουν.

Ετσι είναι αν θέλουμε να λεγόμαστε πολιτισμένη κοινωνία.Όπως  πρέπει να  σεβόμαστε την πινακίδα με το αναπηρικό καροτσάκι και δεν πρέπει να παρκάρουμε εκεί και ας μην υπάρχει άλλο πάρκινγκ κενό γιατί είμαστε τυχεροί που ο θεός μας έχει καλά και μπορούμε να περπατάμε χωρίς πρόβλημα,  έτσι πρέπει να σεβόμαστε και αυτούς που δεν καπνίζουν ανάβοντας τσιγάρο μέσα σε κλειστούς χώρους που απαγορεύεται το κάπνισμα ακόμη και να μην υπάρχει μέσα ούτε ένας μη καπνιστής.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κάπνισμα μειώνει κατά 10 χρόνια το μέσο όρο ζωής. Τεράστιο νούμερο. Επίσης χαλάει την ποιότητα ζωής ακόμα περισσότερα. Σε ότι αφορά το παθητικό φάνηκε σε μικρές πολιτείες της Αμερικής όπου η απαγόρευση του καπνίσματος σε εργασία και διασκέδαση ήταν απολυτη ότι μέσα σε 1.5 χρόνο η μείωση των εμφραγμάτων ήταν 30%. Πάλι γιγάντιο νούμερο.

Από εκεί και πέρα ο κάθε καπνιστής-εξαρτημένος θα πει διάφορες θεωρίες και επιχειρήματα που τον βολεύουν.

 

Επεξ/σία από gsolidak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, gsolidak είπε

Το κάπνισμα μειώνει κατά 10 χρόνια το μέσο όρο ζωής. Τεράστιο νούμερο. Επίσης χαλάει την ποιότητα ζωής ακόμα περισσότερα. Σε ότι αφορά το παθητικό φάνηκε σε μικρές πολιτείες της Αμερικής όπου η απαγόρευση του καπνίσματος σε εργασία και διασκέδαση ήταν απολυτη ότι μέσα σε 1.5 χρόνο η μείωση των εμφραγμάτων ήταν 30%. Πάλι γιγάντιο νούμερο.

Από εκεί και πέρα ο κάθε καπνιστής-εξαρτημένος  θα πει διάφορες θεωρίες και επιχειρήματα που τον βολεύουν.

Φίλε θα ήταν μία καλή απάντηση αν έλειπε αυτή η λέξη που προσβάλει όσους συμμετέχουν στη συζήτηση.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Φίλε θα ήταν μία καλή απάντηση αν έλειπε αυτή η λέξη που προσβάλει όσους συμμετέχουν στη συζήτηση.

άλλαξέ τη με το εξαρτημένος με την κυριολεκτική έννοια και είναι εντάξει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Φίλε θα ήταν μία καλή απάντηση αν έλειπε αυτή η λέξη που προσβάλει όσους συμμετέχουν στη συζήτηση.

Ακούγεται προσβλητική αλλά είναι αληθινή δυστυχώς. Στα βιβλία φαρμακολογίας η εξάρτηση από το τσιγάρο είναι πολύ κοντά στα παράνομα ναρκωτικά. Για αυτό δυσκολεύονται τόσο πολύ να το διακόψουν δυστυχώς. Με θλίψη το είπα όχι με διάθεση προσβολής

2 λεπτά πριν, mouziko είπε

άλλαξέ τη με το εξαρτημένος με την κυριολεκτική έννοια και είναι εντάξει

Οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gsolidak είπε

Ακούγεται προσβλητική αλλά είναι αληθινή δυστυχώς. Στα βιβλία φαρμακολογίας η εξάρτηση από το τσιγάρο είναι πολύ κοντά στα παράνομα ναρκωτικά. Για αυτό δυσκολεύονται τόσο πολύ να το διακόψουν δυστυχώς. Με θλίψη το είπα όχι με διάθεση προσβολής

Φίλε φτιάχτο όπως θες εγώ το παρέλειψα από την παράθεση.Καλημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gsolidak είπε

Το κάπνισμα μειώνει κατά 10 χρόνια το μέσο όρο ζωής. Τεράστιο νούμερο. Επίσης χαλάει την ποιότητα ζωής ακόμα περισσότερα. Σε ότι αφορά το παθητικό φάνηκε σε μικρές πολιτείες της Αμερικής όπου η απαγόρευση του καπνίσματος σε εργασία και διασκέδαση ήταν απολυτη ότι μέσα σε 1.5 χρόνο η μείωση των εμφραγμάτων ήταν 30%. Πάλι γιγάντιο νούμερο.

Από εκεί και πέρα ο κάθε καπνιστής-εξαρτημένος θα πει διάφορες θεωρίες και επιχειρήματα που τον βολεύουν.

Αγγλία μέχρι το 2007 υπήρχε ετήσια αύξηση 5% του άσθματος και πνευμονολογικών προβλημάτων στα παιδιά που χρειάζονταν νοσοκομείο. 

Από το 2007 που δια ροπάλου απαγορεύτηκε το κάπνισμα σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους (μόνο σε συγκεκριμένα εξωτερικά σημεία πλέον μακρυά από όλους), εντός δεκαετίας (Ιούλιος 2017) υπάρχει ετήσια  (κάθε χρόνο σε σχέση με τον προηγούμενο) πτώση 18%. 

Ενώ στους ενήλικές, μεταξύ 2007 και 2016, η πτώση εμφραγμάτων έπεσε κατά 40%.

Πήγη British Heart Foundation. 

 

Ενώ Ελλάδα, παρά τις 3 απαγορεύσεις στην 15ετία, συνεχίζουν οι εξαρτημένοι να επιβάλουν με φασισμό τον καπνό τους στους άλλους.  

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...