Προς το περιεχόμενο

Mini PC Pipo X1S - Z8300-2Gb-32Gb - 58 Euro @ Banggood [ΤΕΛΟΣ]


baskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο οτι φαινεται εχει hardware θεματα

 

libreelec δοκιμασε κανεις?

 

εγω το εχω παρατησει

Δοκίμασε με Windows 8 ή 8.1...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι επαννεκινήσεις χωρίς εμφανή λόγο συνεχίζονται. Είτε το έχεις μόλις ανοίξει ή δουλευει 2 ώρες. Κάποιες φορές επαννεκινεί και χωρίς μπλε οθόνη. (με 2Α τροφοδοτικό)

Πολύ ασταθές...

post-233015-0-21748600-1486674611_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε με Windows 8 ή 8.1...

Όντως με τα 8.1 pro δεν κάνει επανεκκινήσεις για τις 5 πρώτες ώρες που το χρησιμοποίησα 3 USB συσκευές επάνω του.

kodi, media Player, σερφάρισμα, Windows updates όλα κανονικά.

Εχει όμως άλλο θέματα.  Δεν δίνει ήχο με ότι driver και αν δοκίμασα και ότι πακέτο και αν κατέβασα.  Ισως πρέπει να δοκιμάσω εγκατάσταση με κατάργηση της ψηφιακής υπογραφής της Microsoft.

Επίσης δεν βρηκε wifi και bluetooth (χωρίς να τα χρειάζομαι)

Επεξ/σία από lgre_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως με τα 8.1 pro δεν κάνει επανεκκινήσεις για τις 5 πρώτες ώρες που το χρησιμοποίησα 3 USB συσκευές επάνω του.

kodi, media Player, σερφάρισμα, Windows updates όλα κανονικά.

Εχει όμως άλλο θέματα.  Δεν δίνει ήχο με ότι driver και αν δοκίμασα και ότι πακέτο και αν κατέβασα.  Ισως πρέπει να δοκιμάσω εγκατάσταση με κατάργηση της ψηφιακής υπογραφής της Microsoft.

Επίσης δεν βρηκε wifi και bluetooth (χωρίς να τα χρειάζομαι)

Επανέρχομαι. Δεν κατάφερα να βρω λύση για τον ήχο. intel system sst audio device ειναι με Χ κάτω αριστερά και με κίτρινο στο device manager. 

Το καλό ότι παίζει ήχο με usb κάρτα ήχου απλή με mini jack, οπότε οσοι θέλετε απλά πράγματα δοκιμάστε το. 

 

Το πρόβλημά του δεν είναι τα ρεύματα. Αυτή την στιγμή το έχω με 4 usb συσκευές και τροφοδοτικό 2.4A.

Από εχθές δεν έχει κάνει επανεκκίνηση ή να εμφανίσει μπλε οθόνη. 

 

Μοναδικό πρόβλημα δεν βγάζει ήχο απο το HDMI. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασες να βάλεις οδηγούς με driverpack solution

Ναι 

Δυστυχώς λέει ότι δεν υπάρχει κάτι για εγκατάσταση. 

Δοκίμασα και της intel το tool και πάλι λέει δεν υπάρχει κάποιος άλλος driver για εγκατάσταση. 

Ακόμα και με copy του hardware ids μέσα από το device manager με οδηγεί στους ίδιους drivers του driver pack. 

Κατέβασα και πακέτα driver για cherry trail, τα κάνει εγκατάσταση και πάλι τίποτα. 

 

Το μήνυμα κάτω δεξιά είναι  : "Δεν έχει εγκατασταθεί καμμία συσκευή εξόδου ήχου".

http://imgur.com/a/dwa0a

 

Edit : 

Να προσθέσω κάτι τρελό. Συνδέθηκα με remote desktop και δίνει ήχο στην απομακρυσμένη οθόνη με τα ενσωματωμένα ηχεία !!!!! έλεος.

Επεξ/σία από lgre_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι. Δεν κατάφερα να βρω λύση για τον ήχο. intel system sst audio device ειναι με Χ κάτω αριστερά και με κίτρινο στο device manager.

Το καλό ότι παίζει ήχο με usb κάρτα ήχου απλή με mini jack, οπότε οσοι θέλετε απλά πράγματα δοκιμάστε το.

 

Το πρόβλημά του δεν είναι τα ρεύματα. Αυτή την στιγμή το έχω με 4 usb συσκευές και τροφοδοτικό 2.4A.

Από εχθές δεν έχει κάνει επανεκκίνηση ή να εμφανίσει μπλε οθόνη.

 

Μοναδικό πρόβλημα δεν βγάζει ήχο απο το HDMI.

 

Δοκιμασε με αυτους τους οδηγους. Απο τα χερακια μου! :)

 

https://drive.google.com/file/d/0ByEIgjTmHVj-QUNIbmJnWEJBMjg/view?usp=sharing

 

Αν αποτυχουν αυτοι οι drivers δοκιμασε και με το driver booster απλα προσεχε τι κλικαρεις στην εγκατασταση γιατι εχει κανα 2 PuPs. Δεν ειναι για συνέχεια αλλα κανα 2 φορες με εχει σωσει.

 

http://download.cnet.com/Driver-Booster/3000-18513_4-75992725.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε με αυτους τους οδηγους. Απο τα χερακια μου! :)

 

https://drive.google.com/file/d/0ByEIgjTmHVj-QUNIbmJnWEJBMjg/view?usp=sharing

 

Αν αποτυχουν αυτοι οι drivers δοκιμασε και με το driver booster απλα προσεχε τι κλικαρεις στην εγκατασταση γιατι εχει κανα 2 PuPs. Δεν ειναι για συνέχεια αλλα κανα 2 φορες με εχει σωσει.

 

http://download.cnet.com/Driver-Booster/3000-18513_4-75992725.html

Κανένα αποτέλεσμα. Ο driver είναι ο σωστός, Κάτι άλλο φταίει. 

Τουλάχιστον είναι λειτουργικό με την εξωτερική κάρτα το πρώτο. 

 

Θα δοκιμάσω και ένα ακόμα κομμάτι που έχω στα χέρια μου, αλλά είδα ότι δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας του!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα αποτέλεσμα. Ο driver είναι ο σωστός, Κάτι άλλο φταίει. 

Τουλάχιστον είναι λειτουργικό με την εξωτερική κάρτα το πρώτο. 

 

Θα δοκιμάσω και ένα ακόμα κομμάτι που έχω στα χέρια μου, αλλά είδα ότι δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας του!!!  

 

Ίσως το έχεις κάνει αλλά ας το γράψω αν και απλό. Κιεγώ εχω συνδέσει USB κάρτα ήχου (μια των 5 ευρώ αρκεί για να έχεις ήχο). Πατώντας πάνω στο εικονίδιο ήχου στο taskbar δεξιά κάτω στο ρολόι - επιλέγεις την έξοδο που θα έχει ο ήχος. Αν δεν είναι η σωστή τότε δεν θα έχεις ήχο εκεί που τον θες. (έχει ένα τριγωνάκι όταν κλικάρεις το μεγάφωνο που δείχνει τις δυνατές επιλογές - θα δεις INTEL SST Audio Device WDM))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το έχεις κάνει αλλά ας το γράψω αν και απλό. Κιεγώ εχω συνδέσει USB κάρτα ήχου (μια των 5 ευρώ αρκεί για να έχεις ήχο). Πατώντας πάνω στο εικονίδιο ήχου στο taskbar δεξιά κάτω στο ρολόι - επιλέγεις την έξοδο που θα έχει ο ήχος. Αν δεν είναι η σωστή τότε δεν θα έχεις ήχο εκεί που τον θες. (έχει ένα τριγωνάκι όταν κλικάρεις το μεγάφωνο που δείχνει τις δυνατές επιλογές - θα δεις INTEL SST Audio Device WDM))

Μα αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα, χωρίς εξωτερική κάρτα δεν βρίσκει συσκευές για αναπαραγωγή ήχου. 

Είναι κενό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι επαννεκινήσεις χωρίς εμφανή λόγο συνεχίζονται. Είτε το έχεις μόλις ανοίξει ή δουλευει 2 ώρες. Κάποιες φορές επαννεκινεί και χωρίς μπλε οθόνη. (με 2Α τροφοδοτικό)

 

Πολύ ασταθές...

 

 

http://www.troublefixers.org/laptops/fix-system-thread-exception-not-handled-in-windows-10/590/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα αυξάνονται αντί να μειώνονται οποτε τους έστειλα email. Πλεον, στην εκκινηση ο ανεμιστήρας κάνει σαν να απογειωθεί! έκανε απο την αρχή θόρυβο, άλλα όχι σε αυτό το σπαστικό επιπεδο! οριστε και το βιντεο που έφτιαξα κ τους έστειλα, που φαινεται κ ο θορυβος του ανεμιστηρα στην αρχη που μετά απο λιγο "καταλαγιαζει" αρκετα, αλλά και στο τέλος του βιντεο, φαινεται που κάνει το restart. Στο 2:55 ειναι που σταματά ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα, ο σπαστικος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...