Προς το περιεχόμενο

Mini PC Pipo X1S - Z8300-2Gb-32Gb - 58 Euro @ Banggood [ΤΕΛΟΣ]


baskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χθες έπαιξα λίγο παραπάνω με το δικό μου,και έβγαλα το συμπέρασμα ότι το πρόβλημα είναι το τροφοδοτικό.Στο δικό μου να ενημερώσω ότι μία μόνο φορά είχε κολλήσει όταν έγινε αναβάθμιση του λειτουργικού.δοκιμασα ένα τροφοδοτικό από παλιό iphone και σχεδόν απευθείας εσβησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έπαιξα λίγο παραπάνω με το δικό μου,και έβγαλα το συμπέρασμα ότι το πρόβλημα είναι το τροφοδοτικό.Στο δικό μου να ενημερώσω ότι μία μόνο φορά είχε κολλήσει όταν έγινε αναβάθμιση του λειτουργικού.δοκιμασα ένα τροφοδοτικό από παλιό iphone και σχεδόν απευθείας εσβησε

Λογικό μιας και το συγκεκριμενο που δοκιμασες λογικα δεν ήταν πάνω από 1Α ενώ το δικό μας θέλει 2Α. Εγω δεν εχω πειστει ακομα αν φταιει καθεαυτου το τροφοδοτικό ή κατι άλλο παρεμφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2a είναι .Αλλά προφανώς θέλει κάτι παραπάνω για να δουλεψει σταιερα.κ είμαι σίγουρος πλέον ότι το γνήσιο τροφοδοτικό που αφαίρεσαν για να μας στείλουν με eu plug ήταν σίγουρα μεγαλύτερης ισχύος.κ η αρχή των προβλημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν κανει μαλακια με το σκουπιδι τροφοδοτικό που μας εδωσαν. Εδω στο 1.20 και μετα θα δειτε το κανονικο ειναι 2500ma

https://youtu.be/affCtCIB5Gc

οκ μολις με επεισες να παω να βρω φορτιστή.

 

Λογικά θα παραγγειλω αυτόν που ειχε προτεινει συμφορουμιτης πιο παλια οταν ειχα ρωτησει ξανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιζουν ρολο τα 500ma να παρω και εγω. Τωρα του εχω ενα φόρτιστη που λεει 2a και max 2.3a. Σπανια σπανια αλλα τρωει επανεκκίνηση. Το μονο που παρατήρησα καλο ειναι οτι με εξωτερικό wifi δεν ξαναειδα μπλε οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ μολις με επεισες να παω να βρω φορτιστή.

 

Λογικά θα παραγγειλω αυτόν που ειχε προτεινει συμφορουμιτης πιο παλια οταν ειχα ρωτησει ξανα.

 

Θα πετάξεις τα λεφτά σου. 

Με 2.4Α το διπλό της blitzwolf τα έχουμε και πάλι κάνει reboot όποτε θελήσει, με ένα ποντίκι και ενα usb to ethernet. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιζουν ρολο τα 500ma να παρω και εγω. Τωρα του εχω ενα φόρτιστη που λεει 2a και max 2.3a. Σπανια σπανια αλλα τρωει επανεκκίνηση. Το μονο που παρατήρησα καλο ειναι οτι με εξωτερικό wifi δεν ξαναειδα μπλε οθονη

εχεις παρατηρησει σε ποια σημεια σου κάνει την επανεκκινηση; κάποιο συγκεκριμενο προγραμμα ή όταν πας να φορτωσεις συγκεκριμενη διεργασια;

 

edit. τωρα που το σκεφτομαι, γιατί να μην ζητησω από το banggood να μου στειλει τον original φορτιστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει συνήθως όταν κάνω εναλλαγή εφαρμογών. Ίσως είναι και θέμα της μνήμης ram. Εγώ παντός έχω ένα powered hub και έβαλα εκεί το στικάκι wifi και ένα ασύρματο πληκρολογιο Rii+ . Και από τροφοδοσία έχω ένα blitzwolf 5πλο και δίνω στο pipo και στο hub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλησα με την εξυπηρετηση πελατων και ζητησα να μου στειλουν το original τροφοδοτικό της pipo ειδάλλως θα ανοιξω τικετ στο paypal. περιμενω σε email τους τί θα μου απαντησουν.

 

από το να ψάξω να βρω τροφοδοτικό, προτιμώ να μου αποστείλουν το γνησιο της pipo για να ειμαι/ειμαστε 100% σιγουροι επι του θεματος.

 

οff topic, παραδοξως προσπαθουσα να παραθεσω τον διαλογο μου με την εξυπηρετηση πελατων του banggood και το insomnia δεν με αφηνε επειδη ειχε greeklish το μνμ μου... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια οταν σας πεταξει μπλε οθονη ριξτε καμια εικονα εδω να το ψαξουμε

 

σε εμένα τουλάχιστον κάνει στιγμιαία restart με αποτέλεσμα ίσα ίσα να προλάβω να πάρω χαμπάρι τι έγινε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου άνοιξε ΜΙΑ φορά, μετά το έκανα shutdown κανονικά και έκτοτε τίποτα. Πιο πεθαμένο και από το ελληνικό ποδόσφαιρο. Αφού μου έκαναν refund χωρίς καν να μου ζητήσουν να το στείλω πίσω. Και μετά το άνοιξα και είδα κάτι καλώδια εκεί που δεν έπρεπε να υπάρχουν (δεν υπήρχαν σε όσα είχα δει στο Youtube). Επομένως μου φαίνεται πιθανόν ότι όλη αυτή η παρτίδα της "προσφοράς" ήταν στην πραγματικότητα refurbished ή κάτι τέτοιο και επομένως οι πιθανότητες να βγει πίπα το pipo ήταν πολύ αυξημένες. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν έχει και πολλές κριτικές στο site. Μάλλον το 99% των κριτικών θα είναι αρνητικές και δεν τις δημοσιεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν ειναι θεμα τροφοδοτικου. Το δοκιμασα με 3Α Acer τροφοδοτικο και τα ιδια.

 

Αυτη την στιγμη το εχω brickaρει στο Bios (επαιζα με τις ρυθμισεις της GPU μπας και φταιει κατι απο εκει) και βαριεμαι να το ξανανοιξω να βγαλω την μπαταρια για να κανει reset.

 

Οταν το κανω θα βαλω event viewer. Προσωπικα δεν με βοηθησε καθολου με αυτο το μηχανημα μιας και καθε φορα εβγαζε και διαφορετικο λογο για το crash. Αλλες φορες δεν εγραφε στην RAM, αλλες στην eMMC, αλλες Kernel power, αλλες απλα unexpected restart. Χαμος! Βεβαια καποιος μπορει να βρει καποια σχεση και να το λυσουμε.

 

Ειναι προβληματικο γενικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...