Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα για φωτογραφικές μηχανές, βασικές αρχές και πως να επιλέξουμε το κατάλληλο


blu3_orion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πώς λύνετε το πρόβλημα που δημιουργείται με τα βιδωτά φίλτρα όταν θέλετε να κάνετε long exposure με bulb mode (λεπτά έκθεσης) αλλά δεν μπορείτε να νετάρετε επειδή όλα είναι μαύρα;

Στα τετράγωνα με υποδοχή νετάρεις πρώτα και μετά βάζεις μπροστά το τζάμι. Στα βιδωτά με ποιόν τρόπο;

Το ίδιο κάνω και στα κυκλικά. Κάνω focus και στη συνέχεια βιδώνω το φίλτρο. Εφόσον είναι σε τρίποδο δεν υπάρχει θέμα μετακίνησης. Αναγκαστικά βέβαια άμα θέλω να κάνω focus αλλού πρέπει πάλι να ξεβιδώσω. Βέβαια σε μέρες με φουλ ήλιο ακόμα και με 16 stop κάτι αχνοφαίνεται στην οθόνη, με λίγη τύχη μπορεί και να κάτσει η εστίαση. Ειδάλλως βίδωμα-ξεβίδωμα (πολύ χρήσιμα τα μαγνητικά σε αυτό π.χ.)

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@highpriest το 82 ίσως να ειναι υπερβολή, λογικά με 77αρια θα εισαι κομπλέ. Και γω σαν τον @pifilos έχω παίξει εχοντας χρησιμοποιήσει όμως και τετράγωνα είναι άλλη φάση. 

Το θέμα ειναι οτι για ποιοτικά τετράγωνα φίλτρα φεύγει η τιμή + οτι θες ξεχωριστή θήκη και τρώς όντως ώρα στο βάλε βγάλε + την επικινδυνότητα να σου φύγει κατω και να γίνει θρύψαλα πολύ εύκολα, δεν εχει κανενα πλαίσιο το γυαλί (έχει γίνει σε φίλο μπροστά μου!) 

 

6 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πώς λύνετε το πρόβλημα που δημιουργείται με τα βιδωτά φίλτρα όταν θέλετε να κάνετε long exposure με bulb mode (λεπτά έκθεσης) αλλά δεν μπορείτε να νετάρετε επειδή όλα είναι μαύρα;

Στα τετράγωνα με υποδοχή νετάρεις πρώτα και μετά βάζεις μπροστά το τζάμι. Στα βιδωτά με ποιόν τρόπο;

Νετάρεις πρίν ή με live view (εκτός αν είναι πχ δύση και βάλεις 8-10 στοπ nd μπροστά τότε ίσως να μη νετάρει ούτε σε live view)

Επεξ/σία από and_64
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, and_64 είπε

+ την επικινδυνότητα να σου φύγει κατω και να γίνει θρύψαλα πολύ εύκολα, δεν εχει κανενα πλαίσιο το γυαλί (έχει γίνει σε φίλο μπροστά μου!) 

Και τα στρογγυλά βιδωτά που έχουν πλαίσιο , αν πέσουν , πέταμα. Δεν σπάνε, κάνουν γρατζουνιές, ίδιο αποτέλεσμα, πέταμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βιδωτούς μετατροπείς βρήκα αυτό το σετ

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B00OE7B0UE/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A14IWNM1QJCOYN&psc=1

και αυτό το σετ

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B00JL4KRD6/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A1PFM00508GUYA&psc=1

με ένα απο τα δύο λογικά θα είμαι οκ πιστεύω, αλλά πείτε την γνώμη σας.

 

Τώρα απο εκει και πέρα με ψήνει η ιδέα των μαγνητικών φίλτρων. Είδα και κάποια βιντεάκια και φαίνονται πολύ εύκολα στην χρήση.

Οπότε νέο ερώτημα.

1. Αν μαγνητικά, ποια μάρκα προτείνετε; Ακόμα και αν δεν έχετε ίδια εμπειρία, ποια έχετε ακούσει να προτείνουν;

2. Αν βιδωτά, πάλι ποια μάρκα και κυρίως σε ποιο μέγεθος να επενδύσω και για αργότερα; 82 θεωρώ απίθανό. Ίσως 77; Πιο μικρά; (Δεδομένου πως το επόμενο βήμα μου μάλλον θα είναι FF μηχανή)

 

Επίσης τελευταία ερώτηση. Βιδωτό πάνω σε βιδωτό μπαίνει; Δηλαδή να βιδώσω ένα πολωτικό και απο πάνω ένα 3 στοπ ή ένα transition;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για βιδωτούς μετατροπείς βρήκα αυτό το σετ

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B00OE7B0UE/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A14IWNM1QJCOYN&psc=1

και αυτό το σετ

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B00JL4KRD6/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A1PFM00508GUYA&psc=1

με ένα απο τα δύο λογικά θα είμαι οκ πιστεύω, αλλά πείτε την γνώμη σας.

 Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο, παίρνω ένα όταν χρειάζεται από Ελλάδα της Kiwi (που νομίζω είναι της JJC) και είναι οκ. Ανάλογα τη χρήση πάντα. π.χ. εμένα τα φίλτρα είναι 77mm και ενίοτε τα χρησιμοποιώ με τον κιτ που είναι 58mm. Δε θα έβαζα 5 step up rings πάνω για κανένα λόγο, πήρα ένα 58mm-77mm και τέλος. 

 

43 λεπτά πριν, highpriest είπε

 

Τώρα απο εκει και πέρα με ψήνει η ιδέα των μαγνητικών φίλτρων. Είδα και κάποια βιντεάκια και φαίνονται πολύ εύκολα στην χρήση.

Οπότε νέο ερώτημα.

1. Αν μαγνητικά, ποια μάρκα προτείνετε; Ακόμα και αν δεν έχετε ίδια εμπειρία, ποια έχετε ακούσει να προτείνουν;

Χωρίς να έχω ιδέα είχα δει να λένε πως της Freewell είναι καλά, αν και πιστεύω πως για αυτό φταίει το πολύ promo μέσω youtube από διάφορους. Δεν είναι ιδιαίτερα φθηνά πάντως. Δεν ξέρω αν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για μαγνητικά γενικά αλλά ψάξτο αρκετά για να είσαι σίγουρος καθώς το πιθανότερο είναι να έρθουν από εξωτερικό. 

 

43 λεπτά πριν, highpriest είπε

2. Αν βιδωτά, πάλι ποια μάρκα και κυρίως σε ποιο μέγεθος να επενδύσω και για αργότερα; 82 θεωρώ απίθανό. Ίσως 77; Πιο μικρά; (Δεδομένου πως το επόμενο βήμα μου μάλλον θα είναι FF μηχανή)

Της breakthrough και της polar pro είναι πολύ καλά και ακριβούτσικα, Β+W έχει διάφορες σειρές για κάποια έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για άλλα όχι οπότε τσέκαρε το, της Irix που έχω εγώ είναι επίσης πολύ καλά δεδομένης της τιμής τους. Μέγεθος τώρα... απάντησα και πριν αλλά είναι υποκειμενικό με 82mm θα είσαι πιο safe αλλά για την παρούσα φάση λογικά θα είναι άβολα (επίσης δε νομίζω να είναι το καλύτερο να βάλεις 3+ step up rings από τα παραπάνω που λινκαρες και μετά το φίλτρο δε θα σε βολεύει στη χρήση δηλαδή). 

43 λεπτά πριν, highpriest είπε

Επίσης τελευταία ερώτηση. Βιδωτό πάνω σε βιδωτό μπαίνει; Δηλαδή να βιδώσω ένα πολωτικό και απο πάνω ένα 3 στοπ ή ένα transition;

Ναι βιδώνουν όσα θες, δεν ξέρω κάποια εταιρεία της οποίας τα φίλτρα να μην έχουν και εξωτερικό σπείρωμα, ωστόσο ανάλογα με το φακό (και το πόσα step up rings έχεις πάνω) ενδέχεται να βλέπεις βινιετάρισμα στις γωνίες. Αυτό ισχύει για τους ευρυγώνιους κυρίως. Επίσης για ευρυγώνιους με πολύ ανοιχτό διάφραγμα θα δεις πως δεν μπορείς να βάλεις κυκλικό φίλτρο λόγω του εξωτερικού οπτικού στοιχείου οπότε εκεί τα βιδωτά είναι άχρηστα. Το λέω απλά να υπάρχει κατά νου. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Και τα στρογγυλά βιδωτά που έχουν πλαίσιο , αν πέσουν , πέταμα. Δεν σπάνε, κάνουν γρατζουνιές, ίδιο αποτέλεσμα, πέταμα.

I'll take your word for it, δεν μου εχει πεσει, δεν θέλω να ξέρω! 😂😂

Επεξ/σία από and_64
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, highpriest είπε

Πώς λύνετε το πρόβλημα που δημιουργείται με τα βιδωτά φίλτρα όταν θέλετε να κάνετε long exposure με bulb mode (λεπτά έκθεσης) αλλά δεν μπορείτε να νετάρετε επειδή όλα είναι μαύρα;

Στα τετράγωνα με υποδοχή νετάρεις πρώτα και μετά βάζεις μπροστά το τζάμι. Στα βιδωτά με ποιόν τρόπο;

Για να έχεις μια εικόνα σε μια μέρα με ήλιο και σύννεφα με 15 stop nd βλέπω αυτό και η εστίαση έχει γίνει κανονικά στο πράσινο κουτάκι οπότε δε θα έχεις θέμα σε φυσιολογικές συνθήκες. Πιο απόγευμα θα δοκιμάσω ξανά λογικά που θα έχει λιγότερο φως και θα κάνω edit εδώ γιατί έχω και εγώ περιέργεια. 

Έβαλα f8 γιατί λογικά αυτό θα χρησιμοποιούσα, iso 200 που είναι το βασικό στη δική μου και 30 δευτερόλεπτα δεν το λες και φοβερά μεγάλο χρόνο (με το σκεπτικό ότι μπορείς να πετύχεις πολύ εντυπωσιακό αποτέλεσμα με 1-2 λεπτά πχ ανάλογα τον καιρό) και παρόλα αυτά είναι φωτεινή η εικόνα. 

IMG_20220311_133906.jpg.e80b3c35a786cd6ed5b4951f169ba26b.jpg

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το εξής, και δεν ξέρω αν είναι η σωστή λύση, αλλά θα δω πως θα πάει. 

Κατέληξα πως θα μαζευτώ σε δύο μόλις φακούς native μεταβλητού ζουμ (ήδη παράγγειλα τον ένα) και τυχαίνει και οι δύο να έχουν το ίδιο Φ. οπότε παράγγειλα και ένα σετ μαγνητικά της K&F για Φ55. (πολωτικό, 10 στοπ, και mcuv)

Μικρό ευέλικτο σχήμα για φωτογράφιση τοπίου και αρχιτεκτονικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έκανα το εξής, και δεν ξέρω αν είναι η σωστή λύση, αλλά θα δω πως θα πάει. 

Κατέληξα πως θα μαζευτώ σε δύο μόλις φακούς native μεταβλητού ζουμ (ήδη παράγγειλα τον ένα) και τυχαίνει και οι δύο να έχουν το ίδιο Φ. οπότε παράγγειλα και ένα σετ μαγνητικά της K&F για Φ55. (πολωτικό, 10 στοπ, και mcuv)

Μικρό ευέλικτο σχήμα για φωτογράφιση τοπίου και αρχιτεκτονικής.

Μια χαρά. Πόσο πήγε το μαλλί ; Όταν τα χρησιμοποιήσεις πες αν θες πως σου φάνηκε σαν εμπειρία χρήσης και ποιότητας αποτελέσματος (χωρίς απαραίτητα να βάλεις εικόνες). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pifilos είπε

Μια χαρά. Πόσο πήγε το μαλλί ; Όταν τα χρησιμοποιήσεις πες αν θες πως σου φάνηκε σαν εμπειρία χρήσης και ποιότητας αποτελέσματος (χωρίς απαραίτητα να βάλεις εικόνες). 

Αυτά είναι τα φίλτρα. 

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B08T173MBC/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

έχω ακούσει καλά λόγια για την εταιρία. Ελπίζω να μην είναι μούφα

Μόλις τα δοκιμάσω με τον καινούριο φακό θα πω και εντυπώσεις. Κι αν οι φώτο βγουν καλές με τα δικά μου κριτήρια θα τις ποστάρω κιόλας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 11/3/2022 στις 6:01 ΜΜ, highpriest είπε

Αυτά είναι τα φίλτρα. 

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B08T173MBC/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

έχω ακούσει καλά λόγια για την εταιρία. Ελπίζω να μην είναι μούφα

Μόλις τα δοκιμάσω με τον καινούριο φακό θα πω και εντυπώσεις. Κι αν οι φώτο βγουν καλές με τα δικά μου κριτήρια θα τις ποστάρω κιόλας.

Μια χαρά είναι τα kf. Τον μαγνήτη να προσέχεις. Δύο που πήρα με μαγνήτη τελικά τα έχασα (δικιά μου υπαιτιότητα) αλλά το ότι η manfrotto  ενώ είχε σε κυκλοφορία μαγνήτη για φίλτρα και τον απέσυρε, δεν  μου αρέσει. Επίσης τα zomei είναι πάρα πολύ καλά για τα λεφτά τους, αλλά μπορεί να πέσεις και σε απομίμηση του Κινέζου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gotthard είπε

Μια χαρά είναι τα kf. Τον μαγνήτη να προσέχεις. Δύο που πήρα με μαγνήτη τελικά τα έχασα (δικιά μου υπαιτιότητα) αλλά το ότι η manfrotto  ενώ είχε σε κυκλοφορία μαγνήτη για φίλτρα και τον απέσυρε, δεν  μου αρέσει. Επίσης τα zomei είναι πάρα πολύ καλά για τα λεφτά τους, αλλά μπορεί να πέσεις και σε απομίμηση του Κινέζου

Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο αυτή την αγορά. 

Το UV απο το σετ δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Αλλά το ND είναι τέρμα ποιοτικό και δίνει φανταστικά αποτελέσματα, ενώ το πολωτικό δεν το βγάζω πλέον απο πάνω. Δεν μου κόβει μόνο τις αντανακλάσεις στο νερό, αλλά βελτιώνει πολύ και τον ουρανό και τις αντανακλάσεις σε κάθε είδους επιφάνεια.

Το μονο κακό είναι πως μάλλον με την επόμενη μηχανή θα πρέπει να τα ξαναγοράσω σε άλλα μεγέθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, highpriest είπε

Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο αυτή την αγορά. 

Το UV απο το σετ δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Αλλά το ND είναι τέρμα ποιοτικό και δίνει φανταστικά αποτελέσματα, ενώ το πολωτικό δεν το βγάζω πλέον απο πάνω. Δεν μου κόβει μόνο τις αντανακλάσεις στο νερό, αλλά βελτιώνει πολύ και τον ουρανό και τις αντανακλάσεις σε κάθε είδους επιφάνεια.

Το μονο κακό είναι πως μάλλον με την επόμενη μηχανή θα πρέπει να τα ξαναγοράσω σε άλλα μεγέθη.

Εγώ είχα για τον sigma 17-50 2 hoya ένα Nd 64 77mm και ένα cpl 77mm. Στους φακούς μετέπειτα απλά πήρα step up rings και τα δουλεύω. Πχ ο viltrox είναι 55mm. Είχα ήδη step up ring 55-77mm όπως είχα και 52-77 που θέλει ο 24-50.

 

ΥΓ. Είδα αναφέρεις μαγνητικά όποτε δε ξέρω τι παίζει εκεί με τα step up ring κλπ. Για δες το. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Εγώ είχα για τον sigma 17-50 2 hoya ένα Nd 64 77mm και ένα cpl 77mm. Στους φακούς μετέπειτα απλά πήρα step up rings και τα δουλεύω. Πχ ο viltrox είναι 55mm. Είχα ήδη step up ring 55-77mm όπως είχα και 52-77 που θέλει ο 24-50.

 

ΥΓ. Είδα αναφέρεις μαγνητικά όποτε δε ξέρω τι παίζει εκεί με τα step up ring κλπ. Για δες το. 

Υπάρχουν step up rings, αλλά τα φίλτρα τα πήρα  μικρά για να ρίξω το κόστος. Πήρα Φ55 με το σκεπτικό πως θα κρατήσω τον έναν σουπερ ζουμ 18-150 και να αγοράσω έναν ζουμ ευρυγώνιο 11-22 που παίρνει το ίδιο.

Παράλληλα όλη σειρά viltrox prime που σκεφτόμουν προς αγορά για την μηχανή μου, παίρνει Φ52 (οπότε με ένα step up απο 52 σε 55 θα ήμουν οκ), και θα κατέληγα με 3 prime, 1 σουπερ ζουμ και έναν ευρυγώνιο ζουμ που θα έπαιρναν την ίδια σειρά φίλτρων. 

Well...όλα αυτά δεδομένου πως θα μου καθόταν η μηχανή όπως ήθελα και θα την κρατούσα.

Τα φίλτρα μου έκατσαν, οπότε τα κρατάω για την ώρα και δεν τα βγάζω για πώληση, επειδή θα παίξει ρόλο ποια θα είναι η επόμενη και τι διάμετροι θα παίζουν εκεί. Ανάλογα την τελική επιλογή σε μηχανή ίσως και να μην χρειαστεί αλλαγή. Θα δείξει.

Υ.Γ Η ευκολία των μαγνητικών δεν παίζεται! Αλλά όπως λέει παραπάνω και ο @gotthard θέλουν προσοχή, επειδή ο μαγνήτης είναι δυνατός τόσο-όσο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο 52mm και ποιο 55mm cpl φιλτρο θα περνάτε από την ελληνική αγορά ;; 
 

Τι διαφορά έχουν αυτά τα 2; Αξίζει η διαφορά τιμής; 
 

https://www.skroutz.gr/s/28283456/Hoya-HD-Φίλτρo-CPL-Διαμέτρου-52mm-για-Φωτογραφικούς-Φακούς.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

 

https://www.skroutz.gr/s/24106555/Hoya-UX-Φίλτρo-CPL-Διαμέτρου-52mm-για-Φωτογραφικούς-Φακούς-52MMUXCIR-PL.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

 

σε nd είχα επιλέξει hoya ακριβό (85 ευρώ) Nd 64 γιατί ξέρω ότι παίζει ρόλο η τιμή και μάρκα αλλά τόσο σημαντικό ρόλο έχει και στο cpl ; Έχω ένα cpl 77mm hoya το είχα πάρει 20 από αγγελία και παίζει να είναι και ιμιτασιόν αλλά μια χαρά δουλειά κάνει για αυτό ρωτάω. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...