Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα για φωτογραφικές μηχανές, βασικές αρχές και πως να επιλέξουμε το κατάλληλο


blu3_orion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, greekgreek είπε

Μου φαίνεται ο 70-200 L και 70-200 L IS ,που αρχικά ανέφερες ,πέρα από τον σταθεροποιητή , η άλλη σημαντική διαφορά τους είναι ότι το ακριβό μοντέλο έχει προστασία υγρασίας και σκόνης.

Το ίδιο νομίζω ισχύει και με τους 70-300 , ο L έχει προστασία υγρασίας και σκόνης ,πέρα από τις άλλες διαφορές τους, ,ενώ το άλλο μοντέλο όχι .

Ναι, η σειρά L είναι weather sealed και γενικά έχει ανώτερα χαρακτηριστικά.
Από τους λόγους που πιθανότατα θα πάω, είναι και ότι όλον τον χειμώνα το μπόλικο χιόνι (και βροχές) είναι συνηθισμένα στις περιοχές που βγάζω φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει κάποιος εμπειρία με cross-platform adapter για φακούς και κάμερες από διαφορετικές OEM;
Ειδικότερα για EF-Sony E. 
Ψάχνοντας για αντικαταστάτη της 5D II, είδα με μεγάλη μου λύπη ότι η Canon κάνει νταβατζιλίκια με third party.
Έτσι λέω να πάω για Sony AR IIIa και θα είναι ποιο εύκολο να κουβαλήσω τους τρεις φακούς από το να πωληθούν και να αγοραστούν άλλοι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Έχει κάποιος εμπειρία με cross-platform adapter για φακούς και κάμερες από διαφορετικές OEM;
Ειδικότερα για EF-Sony E. 
Ψάχνοντας για αντικαταστάτη της 5D II, είδα με μεγάλη μου λύπη ότι η Canon κάνει νταβατζιλίκια με third party.
Έτσι λέω να πάω για Sony AR IIIa και θα είναι ποιο εύκολο να κουβαλήσω τους τρεις φακούς από το να πωληθούν και να αγοραστούν άλλοι.

 

 

Η Canon κάνει νταβατζηλίκια με third party μεν, αλλά απο την άλλη:

1. Αυτό συμβαίνει μόνο στο RF mount
2. To κάνει μέχρι να της τα σκάσουν οι άλλες εταιρίες και πληρώσουν τις πατέντες για το autofocus
2. To κάνει για τα πρώτα 1-2-3 χρόνια μέχρι να τσεπώσει χοντρά το R&D που έριξε για να φτάσει και να περάσει την Sony στις Mirrorless και μετά θα χαλαρώσει λογικά
4. Εχει πολύ καλό ανταπτοράκι που παίζει απροβλημάτιστα όλους τους παλιούς EF φακούς σε RF μηχανή

Αν το κύριο σου μέλημα είναι το νταβατζηλίκι απο πρακτικής άποψης, τότε μην πας σε Sony. θα αλλάξει σύντομα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο δρόμο η Canon

Αν το κύριο σου πρόβλημα είναι το νταβατζηλίκι απο ηθικής άποψης, μαζί σου. Κι εμένα μου την έσπασε. Εψηνα αγορά Canon και τώρα το πάγωσα. ;Oταν παθαίνουν "apple" οι εταιρίες,  ξενερώνω μαζί τους.

That said, δεν θα έχεις πρόβλημα με τους φακούς της canon ούτε σε Sony, με αντάπτορα, επειδή είναι το παλιό σύστημα της Canon και δεν βάζει εμπόδια πουθενά. Απλά αν πας σε sony έχε υπόψιν πως τα χρώματα της είναι λίγο love or hate φάση (με τους περισσότερους στο hate). Αντίθετα το color science της canon είναι σχεδόν καθολικά αποδεκτό ως ένα απο τα καλύτερα και ειδικά για skin tones. 

Υ.Γ Ξέρω, τώρα εσύ θες να πας σε sony λόγο (φημολογουμένως) καλής απόδοσης σε υψηλά iso, αλλά πίστεψε με δεν θα πάρεις αυτό που νομίζεις στα σκοτάδια.😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά ηθικό. 
Έχω μεγάλη αλλεργία στα "οικοσυστήματα" και "πλέρωσε ειδάλλως θα δεις τι θα πάθεις", για αυτό δεν αγοράζω apple.
Ο μόνος τρόπος που ακούν οι εταιρείες είναι το πορτοφόλι και αρνούμαι να πλερώσω τέτοιες τακτικές.
Φυσικά η Sony είναι παλιά ...τανα σε αυτά και σίγουρα δεν είναι καλά παιδιά (π.χ. τις ατελείωτες proprietary μνήμες,). Αλλά εδώ έχουν την πιο σωστή τακτική και πολιτική. Επίσης φαίνεται ότι κάνουν πολύ καλή υποστήριξη στις μηχανές τους.
Άσε που οι Alpha φεύγουν ΠΑΡΑ πολύ εδώ στην Σκανδιναβία (και γενικότερα) και υπάρχει έτσι πολύ καλή αγορά για μεταχειρισμένα, ακόμη και από μικρά μαγαζιά.

Τα χρώματα δεν είναι πρόβλημα, γιατί βγάζω τώρα πια μόνο RAW neutral και βάζω χρώμα στο post.
Επίσης ως άτομο με μερική αχρωματοψία, το να βρω το "σωστό" χρώμα είναι κάτι που δεν με αφορά ιδιαίτερα. :)

Το ISO παίζει ρόλο, όμως κάθε μηχανή νεότερη της 5D II θα προσφέρει μεγάλη βελτίωση και έτσι το βλέπω λιγότερο ως κύριο θέμα.
Βάλε και IS φακούς (όταν το γυρίσω σε Emount) και IBIS. Τα σκοτάδια είναι πρόβλημα, αλλά δεν είναι τόσο μεγάλο εφόσον έχω τα προηγούμενα.
Εκεί που βαρέθηκα πραγματικά είναι το θέμα με την οθόνη και το viewfinder της 5D II. Δεν μπορώ να καταλάβω εάν κάτι είναι σε σωστό φόκους στο 50%. Με τόσο χαμηλή ανάλυσης LCD δεν φαίνεται ακριβώς/λεπτομέρειες, άσε και το viewfinder κάνει την ζωή μου μίζερη λόγω γυαλιών (και μέτριου dioptric).
Το μόνο που την σώζει είναι το magic lantern με smart zoom κι δεν συμμαζεύεται, αλλά προχθές παραλίγο να με χαλάσει την εκδρομή επειδή κράσαρε την μηχανή δίχως λόγο. Έτσι δεν το εμπιστεύομαι πολύ πια. 
Η μηχανή ήταν κι είναι εξαιρετική οπτικά, αλλά θέλω κάτι που να είναι του 21ου αιώνα από άποψη προσβασιμότητας όχι κάτι από τα 1990s. Δίχως να βασίζομαι σε δεκανίκια με πατέντες τρίτων.


Έτσι έπειτα από πολλές μέρες ψαξίματος, βλέποντας τα πάντα όλα από D850, Z6II-Z7, R, R6, 5DSR και A7RIII/A7IV, κατέληξα στην A7RIIIa. 
Την οποία μάλλον θα πάρω στις επόμενες εβδομάδες (ή στην επόμενη γύρα εκπτώσεων) και θα κρατήσω τους φακούς μέχρι σιγά-σιγά να αλλαχτούν με νέους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αδικείς την 5d ii. Μοντέλο 2008 είναι και ξέρω ακόμη επαγγελματίες που την δουλεύουν έστω και σαν αναπληρωματική.

Οπτικά είναι εξαιρετική, αν και καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.

Προσωπικά δύσκολα θα πήγαινα σε sony, αλλά είναι μια πολύ καλή επιλογή η Α7R iii

Είναι τεράστιο το άλμα πάντως απο μια μηχανή 15ετίας των 300 ευρώ μεταχειρισμένη σε μια καινούρια 2500 ευρώ. Και έπρεπε να περάσεις απο μια τέτοια μηχανή για να δεις τι σου λείπει και ποια μηχανή το έχει. Αρα καλό σχολείο η 5d ii 

 

 

3 ώρες πριν, LongTom είπε

 


Έτσι έπειτα από πολλές μέρες ψαξίματος, βλέποντας τα πάντα όλα από D850, Z6II-Z7, R, R6, 5DSR και A7RIII/A7IV, κατέληξα στην A7RIIIa. 
Την οποία μάλλον θα πάρω στις επόμενες εβδομάδες (ή στην επόμενη γύρα εκπτώσεων) και θα κρατήσω τους φακούς μέχρι σιγά-σιγά να αλλαχτούν με νέους.

 

Αν θέλεις (ισως σε κάποιο πιο σχετικό νημα) πες πως κατέληξες στην Α7Ρiii μεταξύ όλων των άλλων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, highpriest είπε

Την αδικείς την 5d ii. Μοντέλο 2008 είναι και ξέρω ακόμη επαγγελματίες που την δουλεύουν έστω και σαν αναπληρωματική.

Οπτικά είναι εξαιρετική, αν και καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.

Προσωπικά δύσκολα θα πήγαινα σε sony, αλλά είναι μια πολύ καλή επιλογή η Α7R iii

Είναι τεράστιο το άλμα πάντως απο μια μηχανή 15ετίας των 300 ευρώ μεταχειρισμένη σε μια καινούρια 2500 ευρώ. Και έπρεπε να περάσεις απο μια τέτοια μηχανή για να δεις τι σου λείπει και ποια μηχανή το έχει. Αρα καλό σχολείο η 5d ii 

 

 

Αν θέλεις (ισως σε κάποιο πιο σχετικό νημα) πες πως κατέληξες στην Α7Ρiii μεταξύ όλων των άλλων

 

Μάλλον παρεξήγησες.
Δεν είναι θέμα της κάμερας, για την εποχή ήταν διαστημική και ακόμη και τώρα είναι εξαιρετική για τα λεφτά της. 
Απλά ζούμε στο 2023, όχι στο 2011 και έχω συνηθίσει σε πολύ πιο εργονομικό UI (το λογισμικό είναι και δείχνει 90s), επεξεργαστή που δεν χρειάζεται 1-2s κάθε φορά που αλλάζεις mode ή κάνεις κάτι απαιτητικό και πολύ καλύτερες οθόνες που μπορείς να κάνεις review δίχως μαντεψιές.
Τώρα οι ελλείψεις μεταφράζονται σε, μικρή έως μεγάλη ανάλογα τι κάνω, μείωση της "απόλαυσης" για το χόμπι.
Το οποίο είναι και ο reason d' etre της φωτογραφικής εμπειρίας για εμένα.
Εάν το δεις λογικά, δεν είναι πρόβλημα της κάμερας, αλλά δικό μου. 

Όντως μεγάλο σχολείο η συγκεκριμένη κάμερα, κυρίως λόγω περιορισμών.
Σε κάνει να σκεφτείς, προσφέροντας βοήθεια τόσο-όσο, δίχως να χάνεις ΤΙΠΟΤΑ από άποψη οπτικής απόδοσης.
Εάν μπορούσα να αλλάξω επεξεργαστή και οθόνη αντί να πάρω νέα, θα το έκανα γιατί την γουστάρω πάρα πολύ.

Οι νέες κάμερες έχουν εφάμιλλες επιδόσεις με τεχνολογία των 2010s στην προσβασιμότητα και εμπειρία χρήσης. 
Το οποίο είναι η ουσία για τις ανάγκες μου.

Όταν με το καλό πάρω την A7RIII μάλλον θα πω εντυπώσεις και πως έφτασα εκεί.
Γενικά οι επιλογές ήταν αρκετές, με τη μεγάλη μάχη να είναι Z7 VS A7RIIIa. Η διαφορά ήταν ότι η μια θα ήταν μεταχειρισμένη και η Sony καινούργια στα ίδια λεφτά. Με την Ζ7 να είναι επίσης ιδιαίτερα σπάνια ως μεταχειρισμένη. 
Τέλος πάντων, άλλη μεγάλη κουβέντα και εκεί και δεν έχει 100% κριθεί, εφόσον εάν υπάρξει σημαντική έκπτωση σε nikkon όταν είναι η ώρα αγοράς, ίσως τελικά πάω εκεί.

 
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λοιπόν, πήρα την EOS R(νέα και σώμα μόνο), επειδή την βρήκα από καλό μαγαζί (Σουηδικό) στα 1020€ τελική τιμή (μηδέν μεταφορικά).
Winter sale και 24h flash sale σε ορισμένα (παλαιότερα κυρίως) canon σώματα.
Κάποιες δεκάδες ευρώ φτηνότερα από καλής ποιότητας μεταχειρισμένες, στα 200 φτηνότερα από like new και κάπου 400 κάτω από την κανονική τιμή λιανικής.
Είχα και 10% έκπτωση στην επόμενη αγορά, η οποία ήταν το EF-RF.
Η φτηνότερη Sony A7RIII ήταν σε προσφορά στα 2050 από καλά μαγαζιά και από παραεισαγωγής στα 1600.
Οι Ζ6 ήταν στα 1600. 
Αμφότερα δίχως τα 200φευγα έξτρα για προσαρμογές EF->sony/nikon.
Έτσι η επιλογή ήταν ξεκάθαρη δυστυχώς.

BTW: Με την παραπάνω προσφορά είχε 6D II στα <800€ και γενικά σκότωναν όλα την παλαιότερη γκάμα...

Όσον αφορά το λογύδριο που έγραψα πάνω για τις εταιρείες, μάλλον θα πρέπει να φάω τα λόγια μου... -_-
Που λεν καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς, αυτό. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, LongTom είπε

To λοιπόν, πήρα την EOS R(νέα και σώμα μόνο), επειδή την βρήκα από καλό μαγαζί (Σουηδικό) στα 1020€ τελική τιμή (μηδέν μεταφορικά).
Winter sale και 24h flash sale σε ορισμένα (παλαιότερα κυρίως) canon σώματα.
Κάποιες δεκάδες ευρώ φτηνότερα από καλής ποιότητας μεταχειρισμένες, στα 200 φτηνότερα από like new και κάπου 400 κάτω από την κανονική τιμή λιανικής.
Είχα και 10% έκπτωση στην επόμενη αγορά, η οποία ήταν το EF-RF.
Η φτηνότερη Sony A7RIII ήταν σε προσφορά στα 2050 από καλά μαγαζιά και από παραεισαγωγής στα 1600.
Οι Ζ6 ήταν στα 1600. 
Αμφότερα δίχως τα 200φευγα έξτρα για προσαρμογές EF->sony/nikon.
Έτσι η επιλογή ήταν ξεκάθαρη δυστυχώς.

BTW: Με την παραπάνω προσφορά είχε 6D II στα <800€ και γενικά σκότωναν όλα την παλαιότερη γκάμα...

Όσον αφορά το λογύδριο που έγραψα πάνω για τις εταιρείες, μάλλον θα πρέπει να φάω τα λόγια μου... -_-
Που λεν καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς, αυτό. 

 

Στην ουσία έχεις μία 5D iv χωρίς καθρέπτη! Καλές φωτογραφίες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, LongTom είπε

To λοιπόν, πήρα την EOS R(νέα και σώμα μόνο), επειδή την βρήκα από καλό μαγαζί (Σουηδικό) στα 1020€ τελική τιμή (μηδέν μεταφορικά).
Winter sale και 24h flash sale σε ορισμένα (παλαιότερα κυρίως) canon σώματα.
Κάποιες δεκάδες ευρώ φτηνότερα από καλής ποιότητας μεταχειρισμένες, στα 200 φτηνότερα από like new και κάπου 400 κάτω από την κανονική τιμή λιανικής.
Είχα και 10% έκπτωση στην επόμενη αγορά, η οποία ήταν το EF-RF.
Η φτηνότερη Sony A7RIII ήταν σε προσφορά στα 2050 από καλά μαγαζιά και από παραεισαγωγής στα 1600.
Οι Ζ6 ήταν στα 1600. 
Αμφότερα δίχως τα 200φευγα έξτρα για προσαρμογές EF->sony/nikon.
Έτσι η επιλογή ήταν ξεκάθαρη δυστυχώς.

BTW: Με την παραπάνω προσφορά είχε 6D II στα <800€ και γενικά σκότωναν όλα την παλαιότερη γκάμα...

Όσον αφορά το λογύδριο που έγραψα πάνω για τις εταιρείες, μάλλον θα πρέπει να φάω τα λόγια μου... -_-
Που λεν καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς, αυτό. 

 

  Καλορίζικη και καλές λήψεις !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη η νέα κάμερα ! Δεν σε κατάλαβα καλά, πήρες αντάπτορα και θα βάλεις EF φακούς ;;

Αν συμβαίνει αυτό , άνοιξε θέμα, θέλω ενημέρωση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2023 στις 7:33 ΠΜ, LongTom είπε

Μάλλον παρεξήγησες.
Δεν είναι θέμα της κάμερας, για την εποχή ήταν διαστημική και ακόμη και τώρα είναι εξαιρετική για τα λεφτά της. 
Απλά ζούμε στο 2023, όχι στο 2011 και έχω συνηθίσει σε πολύ πιο εργονομικό UI (το λογισμικό είναι και δείχνει 90s), επεξεργαστή που δεν χρειάζεται 1-2s κάθε φορά που αλλάζεις mode ή κάνεις κάτι απαιτητικό και πολύ καλύτερες οθόνες που μπορείς να κάνεις review δίχως μαντεψιές.
Τώρα οι ελλείψεις μεταφράζονται σε, μικρή έως μεγάλη ανάλογα τι κάνω, μείωση της "απόλαυσης" για το χόμπι.
Το οποίο είναι και ο reason d' etre της φωτογραφικής εμπειρίας για εμένα.
Εάν το δεις λογικά, δεν είναι πρόβλημα της κάμερας, αλλά δικό μου. 

Όντως μεγάλο σχολείο η συγκεκριμένη κάμερα, κυρίως λόγω περιορισμών.
Σε κάνει να σκεφτείς, προσφέροντας βοήθεια τόσο-όσο, δίχως να χάνεις ΤΙΠΟΤΑ από άποψη οπτικής απόδοσης.
Εάν μπορούσα να αλλάξω επεξεργαστή και οθόνη αντί να πάρω νέα, θα το έκανα γιατί την γουστάρω πάρα πολύ.

Οι νέες κάμερες έχουν εφάμιλλες επιδόσεις με τεχνολογία των 2010s στην προσβασιμότητα και εμπειρία χρήσης. 
Το οποίο είναι η ουσία για τις ανάγκες μου.

Όταν με το καλό πάρω την A7RIII μάλλον θα πω εντυπώσεις και πως έφτασα εκεί.
Γενικά οι επιλογές ήταν αρκετές, με τη μεγάλη μάχη να είναι Z7 VS A7RIIIa. Η διαφορά ήταν ότι η μια θα ήταν μεταχειρισμένη και η Sony καινούργια στα ίδια λεφτά. Με την Ζ7 να είναι επίσης ιδιαίτερα σπάνια ως μεταχειρισμένη. 
Τέλος πάντων, άλλη μεγάλη κουβέντα και εκεί και δεν έχει 100% κριθεί, εφόσον εάν υπάρξει σημαντική έκπτωση σε nikkon όταν είναι η ώρα αγοράς, ίσως τελικά πάω εκεί.

 
 

Εξαιρετική τιμή κα μια πολύ καλή επιλογή!👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι άλλο για τα close up φίλτρα.

Είδα που τα χρησιμοποιούν στη macro φωτογράφιση , αλλά δεν κατάλαβα ποια είναι τα πλεονεκτήματα τους.

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, greekgreek είπε

Να ρωτήσω κάτι άλλο για τα close up φίλτρα.

Είδα που τα χρησιμοποιούν στη macro φωτογράφιση , αλλά δεν κατάλαβα ποια είναι τα πλεονεκτήματα τους.

Είναι η φτηνή λύση για όσους δεν έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν macro φακό.

Πριν την αγορά του φακού τα χρησιμοποιούσα, αλλά σίγουρα δεν έχουν την ποιότητα ενός macro φακού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για την αποθήκευση των φακών, χρησιμοποιεί κανείς silica bags; 
Κυρίως αυτοί που ζουν σε μέρη με υγρασία.
Αγόρασα μια 20αδα silica φακελάκια και τώρα αναρωτιέμαι το πως και πότε να τα χρησιμοποιώ με τους φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...