Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα για φωτογραφικές μηχανές, βασικές αρχές και πως να επιλέξουμε το κατάλληλο


blu3_orion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παίρνεις κανένα cpl φιλτρο ; Φοβάμαι ότι ίσως δεν το χρειάζεσαι το ND (με επιφύλαξη φυσικά αυτό). 
 

Για πες 1-2 σενάρια που θεωρείς ότι θα το χρειαστείς. 

17 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ασχοληθεί με φίλτρα και θέλω κάτι λιγότερο σκοτεινό ώστε να μην με περιορίζει κατά την διάρκεια της μέρας (πρωί-μεσημέρι-απόγευμα). Δεν με ενδιαφέρει να ανεβάσω χρόνους για smoothness νερού πχ.

Ελπίζω να μου φτάσουν τα 4 στοπ. Βλέποντας και κάνοντας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ασχοληθεί με φίλτρα και θέλω κάτι λιγότερο σκοτεινό ώστε να μην με περιορίζει κατά την διάρκεια της μέρας (πρωί-μεσημέρι-απόγευμα). Δεν με ενδιαφέρει να ανεβάσω χρόνους για smoothness νερού πχ.

Ελπίζω να μου φτάσουν τα 4 στοπ. Βλέποντας και κάνοντας.

4 στοπ είναι λίγα, θεωρώ. Είναι καλό όταν έχει πολύ ήλιο για να βάζεις πρακτικά γυαλιά ηλίου στην μηχανή, αλλά ως εκεί. Αν θες ένα φίλτρο που θα σου βγάλει ποικιλία εφαρμογών, προτείνω 10 στοπ.

Αλλιώς, αντί για 4 στοπ σου προτείνω ένα πολωτικό που κόβει κανα δύο στοπ μόνο, αλλά έχει εφαρμογή για αντανακλάσεις σε γυαλιστερές επιφάνειες, και για ωραίες φώτο σε νερό και ουρανό. 

Γενικά το 4 στοπ το θεωρώ πολύ περιορισμένης χρήσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, udroxoos είπε

Ανάμεσα σε URTH, GOBE και MARUMI υπάρχει κάποια μάρκα ND φίλτρου που γνωρίζετε από πρώτο χέρι και την ξεχωρίζετε;

Είναι όλα στην ίδια τιμή

Από της 3 παραπάνω έχω αρκετά φίλτρα για b&w φωτογραφία της MARUMI και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ποιοτικά, τόσο ποιοτικά που θα έλεγα ότι δεν βλέπω εμφανή διαφορά με αυτά από b+w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, highpriest είπε

Αλλιώς, αντί για 4 στοπ σου προτείνω ένα πολωτικό που κόβει κανα δύο στοπ μόνο, αλλά έχει εφαρμογή για αντανακλάσεις σε γυαλιστερές επιφάνειες, και για ωραίες φώτο σε νερό και ουρανό. 

Τα πολωτικά (cpl) τα χρησιμοποιούσαμε πάντα για εντυπωσιακά σύννεφα  και για τις αντανακλάσεις σε νερά. 

Μην περιμένει κανείς να κόψει φως σε όλο το κάδρο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τα πολωτικά (cpl) τα χρησιμοποιούσαμε πάντα για εντυπωσιακά σύννεφα  και για τις αντανακλάσεις σε νερά. 

Μην περιμένει κανείς να κόψει φως σε όλο το κάδρο . 

Εμένα ένα hoya cpl που έχω μου κόβει 1.5 στοπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Χρησιμοποίησα σήμερα το HOYA Digital PRO1  Circular Polarizer στον 18-135.

Πιο σκοτεινή η εικόνα , σε μερικές ανέβασε μεγαλύτερο iso και φαίνονταν το ίδιο με το φακό χωρίς το φίλτρο.

Κάτι άλλα φίλτρα UV που δοκίμασα ,όχι όμως της HOYA ,τα χρώματα και φαινόταν πιο κορεσμένα με τα φίλτρα.

Αυτό το Circular Polarizer ,βλέπω έχει σύστημα να περιστρέφεται.

Αυτό ανάλογα το πόσο το γυρίζεις ,το κάνει λιγότερο σκοτεινό ή όχι ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Χρησιμοποίησα σήμερα το HOYA Digital PRO1  Circular Polarizer στον 18-135.

Πιο σκοτεινή η εικόνα , σε μερικές ανέβασε μεγαλύτερο iso και φαίνονταν το ίδιο με το φακό χωρίς το φίλτρο.

Κάτι άλλα φίλτρα UV που δοκίμασα ,όχι όμως της HOYA ,τα χρώματα και φαινόταν πιο κορεσμένα με τα φίλτρα.

Αυτό το Circular Polarizer ,βλέπω έχει σύστημα να περιστρέφεται.

Αυτό ανάλογα το πόσο το γυρίζεις ,το κάνει λιγότερο σκοτεινό ή όχι ;

 

Το πρώτο post στην πρώτη σελίδα τα εξηγεί αναλυτικά. Το λέω για να μη γράφουμε τα ίδια. Τσέκαρε το και αν κάτι δεν είναι κατανοητό εδώ είμαστε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κυκλικής πόλωσης, μία από τις πιο δημοφιλείς χρήσεις, είναι να κάνεις τα σύννεφα (όταν υπάρχουν) πιο εντυπωσιακά. Το περιστρέφεις, μέχρι να γίνουν όπως μεσα από το φίλτρο της φωτογραφίας.Δεν το χρησιμοποιείς σε εστιακές αποστάσεις μικρότερες από 35mm σε full frame. Δεν δουλεύει . 

CPL-Cover.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το δοκίμασα περιστρέφοντας το και βγάζοντας φωτογραφίες και στο τέλος το έβγαλα εντελώς.

Βλέπω και στο ελάχιστο έχει διαφορά και η φώτο είναι πιο σκοτεινή,

Θα πρέπει να πετύχω κάποια μέρα με ηλιοφάνεια για να δω τι μπορεί να κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Σήμερα το δοκίμασα περιστρέφοντας το και βγάζοντας φωτογραφίες και στο τέλος το έβγαλα εντελώς.

Βλέπω και στο ελάχιστο έχει διαφορά και η φώτο είναι πιο σκοτεινή,

Θα πρέπει να πετύχω κάποια μέρα με ηλιοφάνεια για να δω τι μπορεί να κάνει.

 

συνήθως τα Polariser κόβουν 1,5~2 στοπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, greekgreek είπε

Σήμερα το δοκίμασα περιστρέφοντας το και βγάζοντας φωτογραφίες και στο τέλος το έβγαλα εντελώς.

Βλέπω και στο ελάχιστο έχει διαφορά και η φώτο είναι πιο σκοτεινή,

Θα πρέπει να πετύχω κάποια μέρα με ηλιοφάνεια για να δω τι μπορεί να κάνει.

 

Το φίλτρο αυτό δεν το έχουμε συνέχεα στον φακό χωρίς λόγο.

Το χρησιμοποιούμε π.χ. όταν θέλουμε να φωτογραφίσουμε πίσω από τζαμαρίες για να φύγουν οι αντανακλάσεις, να σκουραίνουμε τον ουρανό όταν ο ήλιος είναι ψηλά, να δώσουμε υφές στα σύννεφα όταν χρειάζεται.

Αυτές είναι οι συνηθισμένες χρήσεις του.

Για να πάρεις μια ιδέα, αν έχεις γυαλιά ήλιου polarized δοκίμασε όταν τα φοράς έξω να στρίψεις το κεφάλι σου δεξιά-αριστερά, ή όταν έχει αντανακλάσεις ο δρόμος και τότε θα καταλάβεις τι δουλειά κάνουν.

Περισσότερο θα το καταλάβεις αν είσαι σε θάλασσα και τα φοράς, γέρνεις το κεφάλι δεξιά-αριστερά και βλέπεις τη διαφορά.

Επεξ/σία από D___G
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Κάνω προ-έρευνα για κάποιον αξιοπρεπή τηλεφακό. Αγορά τους επόμενους μήνες και bugdet περί τα 800 (1000+ εάν δεν υπάρχει άλλη λύση).
EF mount σε EOS 5D Mk. II.

Χρήση κυρίως σε τρίποδο και για τοπίο (π.χ. νησιά σε λίμνη που με τον ευρυγώνιο ή τον 50αρι δεν φαίνεται τίποτα δίχως ψηφιακό ζουμ+crop), φωτο άγριας πανίδας (κυρίως ελάφια-ζαρκάδια κι άλκες) και ίσως σε τίποτα air show το ερχόμενο καλοκαίρι.

Θα προτιμήσω κάποιον που κρατάει το f σε όλα τα ζουμ. 

Από την μέχρι τώρα έρευνα οι περισσότεροι προτείνουν τον:

EF 70-200mm f/4L IS II USM Lens

Αλλά τα 1200 ευρώ είναι κάπως, εφόσον δεν θέλω να ξεπεράσω πολύ τα 800.
Μεταχειρισμένο βρίσκεται, αλλά η διαφορά στην τιμή είναι γελοιωδέστατα μικρή πολλές φορές (<10%).

Είδα ότι υπάρχει και ο αντίστοιχος δίχως σταθεροποίηση:
Canon EF 70-200mm f/4L USM

Μεταχειρισμένος πάει 450, τιμή λογική από πρώτη ματιά.
Βέβαια δεν ξέρω το πόση διαφορά θα κάνει το IS για να δώσω τα διπλα+. Από την μια με τέτοια γκουμούτσα (βαριά μηχανή και βαρύς φακός) την συντριπτική πλειοψηφία θα έχω τρίποδο αναγκαστικά, αλλά μια στο τόσο (ιδίως σε φωτο πανίδας) ίσως χρειαστεί να το έχω στο χέρι; 

Γενικά θέλω να αποφύγω ebay λόγω του μεγάλου ρίσκου και της τεράστιας νίλας όταν χρειάζεται να κάνεις dispute.

Καμία γνώμη για τις παραπάνω σκέψεις;

Τέλος, υπάρχει κάτι από third party που ίσως δεν πήρα υπ' όψιν; 
Όπως Sigma/tamron που να αξίζει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...