Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα για φωτογραφικές μηχανές, βασικές αρχές και πως να επιλέξουμε το κατάλληλο


blu3_orion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στο ψάξιμο και εγώ για ένα 77αρι αλλά προσπαθώ να μη δώσω πάρα πολλά. Δεν είχα και ποτέ οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν ισχύει αλλά έχω διαβάσε ότι τα πιο φθηνά βγάζουν μια κίτρινη απόχρωση στο σύνολο της εικόνας (πέραν της πιθανής επίδρασης στην οξύτητα υποθέτω). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά θεωρώ υψηλό το ποσο των 55 για ένα μόνο βιδωτό πολωτικό φίλτρο 52mm. Με αυτή την λογική bάλε άλλα 45 ευρώ και πάρε ένα σετάκι μαγνητικά KF που θα είναι και πολωτικό και ND και UV και θα σου λύσει και τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις.

 

Ποιός φακός σου παίρνει Φ55;🤔

Ενδιαφέρον! 😄

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52mm o 24-50mm

55mm o viltrox 35mm

λέω τουλάχιστον να πάρω cpl στα mm τους και να μη δουλεύω το 77αρι με step up rings για να τα έχω μόνιμα πάνω και να κλείνω και καπακι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

θελω να παρω ενα φιλτρο 10 στοπσ για long exposure και βρηκα αυτο απο τη  ΗΟΥΑ Hoya PROND1000 Φίλτρo ND Διαμέτρου 67mm για Φωτογραφικούς Φακούς | Skroutz.gr για νικον d3300 και για 17 50

το θελω.αξιζει τα λεφτα??? δε θελω να παω σε κατι πιο ακριβο.η ποιοτητα θα ναι καλη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, udroxoos είπε

Ανάμεσα σε URTH, GOBE και MARUMI υπάρχει κάποια μάρκα ND φίλτρου που γνωρίζετε από πρώτο χέρι και την ξεχωρίζετε;

Είναι όλα στην ίδια τιμή

Δε ξέρω αν υπάρχει λόγος να πάρεις από εκεί. Αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος τότε πάρε αυτό που είναι δοκιμασμένο και στα ίδια χρήματα με αυτά που έβαλες: 

https://www.skroutz.gr/s/33960425/Hoya-PROND-Digital-Φίλτρo-ND-PRO-Διαμέτρου-72mm-για-Φωτογραφικούς-Φακούς.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Έχω το ίδιο σε nd64 (6 stops) και όλα μια χαρά. Ίδιο επίσης φιλος σε 10 stops. 
 

ΥΓ: λάθος του Σκρουτζ παραπάνω λέει 72mm και είναι τελικά 58 στο μαγαζί (photoagora) …. Ότι να ναι …

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Δε ξέρω αν υπάρχει λόγος να πάρεις από εκεί. Αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος τότε πάρε αυτό που είναι δοκιμασμένο και στα ίδια χρήματα με αυτά που έβαλες: 

https://www.skroutz.gr/s/33960425/Hoya-PROND-Digital-Φίλτρo-ND-PRO-Διαμέτρου-72mm-για-Φωτογραφικούς-Φακούς.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Έχω το ίδιο σε nd64 (6 stops) και όλα μια χαρά. Ίδιο επίσης φιλος σε 10 stops. 
 

ΥΓ: λάθος του Σκρουτζ παραπάνω λέει 72mm και είναι τελικά 58 στο μαγαζί (photoagora) …. Ότι να ναι …

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Εκ των υστέρων, συνεχίζοντας την αναζήτηση βρήκα αυτό που προτείνεις και θα το παραγγείλω.

Μιας και έχεις το ίδιο, πριν το αγοράσω θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις παρατηρήσει αλλοίωση στα χρώματα, vignetting ή οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι να είχα παρατηρήσει κάτι από αυτά. Έχω κάποιο καιρό να το χρησιμοποιήσω αλλά και από φίλο μου και από όσα αναφέρονταν στο ΝΕΤ σε αναζήτησή που είχα κάνει τότε είναι από τα «καλά» σε νορμαλ τιμή και όπως και να χει καλύτερο από τα 3 που σκεφτόσουν πριν. 
 

ΥΓ: και έχει και καλή συμπεριφορά στο καθάρισμα που με λίγο κόπο αν λερωθεί από θαλασσινό νερό ή κάνει καμία στάμπα γίνεται καινούριο. Αλλά ND ποιο οικονομικά/χαμηλότερων brand σου βγάζουν την πίστη και αν καταφέρεις να τα κανείς καλά. 
 

Το καθαρίζω με υγρό σπρέι που είχα πάρει για οθόνες κλπ και με μαντηλάκι από γιαλια που έχω πάντα καθαρό. Και φυσικά σε συνεργασία με το φυσητήρι. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι να είχα παρατηρήσει κάτι από αυτά. Έχω κάποιο καιρό να το χρησιμοποιήσω αλλά και από φίλο μου και από όσα αναφέρονταν στο ΝΕΤ σε αναζήτησή που είχα κάνει τότε είναι από τα «καλά» σε νορμαλ τιμή και όπως και να χει καλύτερο από τα 3 που σκεφτόσουν πριν. 

Ευχαριστώ και πάλι! 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: σου φτάνουν σίγουρα τα 4 στοπ έτσι;; Το ρωτάω γιατί ψιλό μετάνιωσα που δεν πήρα 10 στοπ αλλά 6..

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ερώτηση: σου φτάνουν σίγουρα τα 4 στοπ έτσι;; Το ρωτάω γιατί ψιλό μετάνιωσα που δεν πήρα 10 στοπ αλλά 6..

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ασχοληθεί με φίλτρα και θέλω κάτι λιγότερο σκοτεινό ώστε να μην με περιορίζει κατά την διάρκεια της μέρας (πρωί-μεσημέρι-απόγευμα). Δεν με ενδιαφέρει να ανεβάσω χρόνους για smoothness νερού πχ.

Ελπίζω να μου φτάσουν τα 4 στοπ. Βλέποντας και κάνοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...