Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα για φωτογραφικές μηχανές, βασικές αρχές και πως να επιλέξουμε το κατάλληλο


blu3_orion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Κάνω προ-έρευνα για κάποιον αξιοπρεπή τηλεφακό. Αγορά τους επόμενους μήνες και bugdet περί τα 800 (1000+ εάν δεν υπάρχει άλλη λύση).
EF mount σε EOS 5D Mk. II.

Χρήση κυρίως σε τρίποδο και για τοπίο (π.χ. νησιά σε λίμνη που με τον ευρυγώνιο ή τον 50αρι δεν φαίνεται τίποτα δίχως ψηφιακό ζουμ+crop), φωτο άγριας πανίδας (κυρίως ελάφια-ζαρκάδια κι άλκες) και ίσως σε τίποτα air show το ερχόμενο καλοκαίρι.

Θα προτιμήσω κάποιον που κρατάει το f σε όλα τα ζουμ. 

Από την μέχρι τώρα έρευνα οι περισσότεροι προτείνουν τον:

EF 70-200mm f/4L IS II USM Lens

Αλλά τα 1200 ευρώ είναι κάπως, εφόσον δεν θέλω να ξεπεράσω πολύ τα 800.
Μεταχειρισμένο βρίσκεται, αλλά η διαφορά στην τιμή είναι γελοιωδέστατα μικρή πολλές φορές (<10%).

Είδα ότι υπάρχει και ο αντίστοιχος δίχως σταθεροποίηση:
Canon EF 70-200mm f/4L USM

Μεταχειρισμένος πάει 450, τιμή λογική από πρώτη ματιά.
Βέβαια δεν ξέρω το πόση διαφορά θα κάνει το IS για να δώσω τα διπλα+. Από την μια με τέτοια γκουμούτσα (βαριά μηχανή και βαρύς φακός) την συντριπτική πλειοψηφία θα έχω τρίποδο αναγκαστικά, αλλά μια στο τόσο (ιδίως σε φωτο πανίδας) ίσως χρειαστεί να το έχω στο χέρι; 

Γενικά θέλω να αποφύγω ebay λόγω του μεγάλου ρίσκου και της τεράστιας νίλας όταν χρειάζεται να κάνεις dispute.

Καμία γνώμη για τις παραπάνω σκέψεις;

Τέλος, υπάρχει κάτι από third party που ίσως δεν πήρα υπ' όψιν; 
Όπως Sigma/tamron που να αξίζει;

 

 

Ναι για τον 70-200 για τοπίο, όμως θεωρώ για wildlife και airshow πολύ μικρό.
Έχω δουλέψει αρκετά τον 100-400 f4-5.6L IS (πάνω σε 5Dii και σε 6D), μην σε ξενίσει το μεταβλητό διάφραγμα, ο φακός είναι εξαιρετικός και δεν έχει  να ζηλέψει τίποτα σε ποιότητα εικόνας από τον 70-200.
O φακός λειτουργεί για zoom σαν push-pull, στην επόμενη έκδοση mark ii το άλλαξαν (η τιμή του mkii είναι εκτός budget), το αναφέρω γιατί μπορεί να είναι κάτι που δεν σου αρέσει.
Μπορείς να τον βρεις στο MPB μεταχειρισμένο μέσα στο budget σου. Ρίχτου μία ματιά.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Κάνω προ-έρευνα για κάποιον αξιοπρεπή τηλεφακό. Αγορά τους επόμενους μήνες και bugdet περί τα 800 (1000+ εάν δεν υπάρχει άλλη λύση).
EF mount σε EOS 5D Mk. II.

Χρήση κυρίως σε τρίποδο και για τοπίο (π.χ. νησιά σε λίμνη που με τον ευρυγώνιο ή τον 50αρι δεν φαίνεται τίποτα δίχως ψηφιακό ζουμ+crop), φωτο άγριας πανίδας (κυρίως ελάφια-ζαρκάδια κι άλκες) και ίσως σε τίποτα air show το ερχόμενο καλοκαίρι.

Θα προτιμήσω κάποιον που κρατάει το f σε όλα τα ζουμ. 

Από την μέχρι τώρα έρευνα οι περισσότεροι προτείνουν τον:

EF 70-200mm f/4L IS II USM Lens

Αλλά τα 1200 ευρώ είναι κάπως, εφόσον δεν θέλω να ξεπεράσω πολύ τα 800.
Μεταχειρισμένο βρίσκεται, αλλά η διαφορά στην τιμή είναι γελοιωδέστατα μικρή πολλές φορές (<10%).

Είδα ότι υπάρχει και ο αντίστοιχος δίχως σταθεροποίηση:
Canon EF 70-200mm f/4L USM

Μεταχειρισμένος πάει 450, τιμή λογική από πρώτη ματιά.
Βέβαια δεν ξέρω το πόση διαφορά θα κάνει το IS για να δώσω τα διπλα+. Από την μια με τέτοια γκουμούτσα (βαριά μηχανή και βαρύς φακός) την συντριπτική πλειοψηφία θα έχω τρίποδο αναγκαστικά, αλλά μια στο τόσο (ιδίως σε φωτο πανίδας) ίσως χρειαστεί να το έχω στο χέρι; 

Γενικά θέλω να αποφύγω ebay λόγω του μεγάλου ρίσκου και της τεράστιας νίλας όταν χρειάζεται να κάνεις dispute.

Καμία γνώμη για τις παραπάνω σκέψεις;

Τέλος, υπάρχει κάτι από third party που ίσως δεν πήρα υπ' όψιν; 
Όπως Sigma/tamron που να αξίζει;

 

 

70-200mm στο άνω άκρο, χωρίς σταθεροποιηση στον φακό και στο σώμα, θα πρέπει να τραβάς σε πολύ γρήγορες ταχύτητες για να μην σου βγουν κουνημένες σε κινουμενα θέματα (όπως είναι τα ζώα)

Ασε που με 200mm σε FF δεν παίρνεις άγρια πανίδα. Πρέπει να πας πολύ κοντά. Ο  70-200mm είναι εξαιρετικός φακός, αλλά για άλλες χρήσεις. 
 

Για εμένα μια πολύ τίμια λύση είναι ο sigma 150-600mm

https://www.skroutz.gr/s/6268036/Sigma-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-150-600mm-F5-6-3-DG-OS-HSM-Contemporary-Telephoto-Tele-Zoom-για-Canon-EF-Mount-Black.html

Πραγματικός wildlife φακός και με σταθεροποίηση. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Ναι για τον 70-200 για τοπίο, όμως θεωρώ για wildlife και airshow πολύ μικρό.
Έχω δουλέψει αρκετά τον 100-400 f4-5.6L IS (πάνω σε 5Dii και σε 6D), μην σε ξενίσει το μεταβλητό διάφραγμα, ο φακός είναι εξαιρετικός και δεν έχει  να ζηλέψει τίποτα σε ποιότητα εικόνας από τον 70-200.
O φακός λειτουργεί για zoom σαν push-pull, στην επόμενη έκδοση mark ii το άλλαξαν (η τιμή του mkii είναι εκτός budget), το αναφέρω γιατί μπορεί να είναι κάτι που δεν σου αρέσει.
Μπορείς να τον βρεις στο MPB μεταχειρισμένο μέσα στο budget σου. Ρίχτου μία ματιά.
 

Ευχαριστώ για την πρόταση.

1 ώρα πριν, highpriest είπε

70-200mm στο άνω άκρο, χωρίς σταθεροποιηση στον φακό και στο σώμα, θα πρέπει να τραβάς σε πολύ γρήγορες ταχύτητες για να μην σου βγουν κουνημένες σε κινουμενα θέματα (όπως είναι τα ζώα)

Ασε που με 200mm σε FF δεν παίρνεις άγρια πανίδα. Πρέπει να πας πολύ κοντά. Ο  70-200mm είναι εξαιρετικός φακός, αλλά για άλλες χρήσεις. 
 

Για εμένα μια πολύ τίμια λύση είναι ο sigma 150-600mm

https://www.skroutz.gr/s/6268036/Sigma-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-150-600mm-F5-6-3-DG-OS-HSM-Contemporary-Telephoto-Tele-Zoom-για-Canon-EF-Mount-Black.html

Πραγματικός wildlife φακός και με σταθεροποίηση. 

 

Ευχαριστώ.

Αμφότερες φαίνονται καλές προτάσεις. 
Η ερώτηση φυσικά είναι ποιος από τους δύο είναι "καλύτερος". 
Προσωπικά θα έλεγα ότι ο καινούργιος Sigma φαίνεται η καλύτερη πρόταση (δίχως να πάρω υπόψιν το θέμα οπτική απόδοση), παρά τα 150+ ευρώ διαφορά, μόνο και μόνο για την 5ετη εγγύηση που δίνει ο Σκανδιναβός εισαγωγέας.

Κανένα σχόλιο για αυτό;

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LongTom είπε

Κανένα σχόλιο για αυτό;

Το μόνο που θα σκεφτόμουν σχετικά και με τους 2 φακούς είναι εάν ο όγκος τους σε βολεύει, εάν μπορείς να τους μεταφέρεις (τσάντα κλπ), η κεφαλή σου αν αντέχει το βάρος τους κλπ...
Έχεις φακό που να σε καλύπτει για εστιακά μήκη <100~150. Γιατί αλλιώς είναι να ξεκινάει ο φακός στο 70 αλλιώς στο 100 και αλλιώς το 150.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Το μόνο που θα σκεφτόμουν σχετικά και με τους 2 φακούς είναι εάν ο όγκος τους σε βολεύει, εάν μπορείς να τους μεταφέρεις (τσάντα κλπ), η κεφαλή σου αν αντέχει το βάρος τους κλπ...
Έχεις φακό που να σε καλύπτει για εστιακά μήκη <100~150. Γιατί αλλιώς είναι να ξεκινάει ο φακός στο 70 αλλιώς στο 100 και αλλιώς το 150.

Όντως και αυτό είδα από την τώρα έρευνα στους φακούς 150-400/600 που έχουν προταθεί.
Τα 150 ως μινιμουμ είναι πολύ περιοριστικά για αυτό που έχω στο μυαλό και τους φακούς που ήδη έχω.
Με δύο prime στα 24 & 50 που έχω τώρα, το κενό θα είναι πολύ εφόσον τα θέματα που φωτογραφίζω είναι συνήθως τοπία και κτήρια, με πολύ λιγότερες φορές ζώα/αμάξια/αεροπλάνα.
Δηλαδή το πολύ μεγάλο ζουμ δεν θα είναι τόσο χρήσιμο για αυτό που το θέλω. Προτιμώ να θυσιάσω πραγματικά κοντινά σε ζώα, παρά την ικανότητα για καλύτερη απόδοση σε κάπως μακρινά τοπία όπως προσφέρουν οι 70-200mm.
Δεδομένο επίσης ότι δεν θέλω να κουβαλάω φακούς με μεγάλο βάρος σε σακίδιο σε πεζοπορίες, κάνει την προοπτική για 150-400/600 των 1500γρ-2000γρ πολύ λιγότερο δελεαστική. 
Έτσι μάλλον λέω να δω σε 70-200 ως λύση που θα κάτσει καλύτερα με τα τώρα δεδομένα.
Ίσως στο μέλλον την δω και για πολύ μεγαλύτερους ζουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν και 70-300 φακοί. Είναι μέσα στο budget σου, εάν δεν σε περιορίζει το μεταβλητό διάφραγμα, ίσως να σε καλύψουν περισσότερο.
π.χ από mpb

Επεξ/σία από GQPhDFBI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μοιάζουν τα θέματα που σε ενδιαφέρουν ,με αυτά που ενδιαφέρουν και εμένα ,θα έλεγα ότι είναι λίγα τα 200mm.

Θα συμφωνήσω για τους 70-300 με τον GQPhDFBI, από τα γραφόμενα σου εκεί νομίζω θα έπρεπε να κοιτάς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Υπάρχουν και 70-300 φακοί. Είναι μέσα στο budget σου, εάν δεν σε περιορίζει το μεταβλητό διάφραγμα, ίσως να σε καλύψουν περισσότερο.
π.χ από mpb

Κάπου 100-150 ευρώ φτηνότερα προσφέρει καινούργιο και το ΙΙ, δίχως να είναι σειρά L. 
Καμία εμπειρία με αυτό; 
Φαίνεται ιδιαίτερα τίμιο, εφόσον λάβεις υπόψιν τον περιορισμό της ποιότητας κατασκευής σε σχέση με την επαγγελματική L σειρά.

12 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Επειδή μοιάζουν τα θέματα που σε ενδιαφέρουν ,με αυτά που ενδιαφέρουν και εμένα ,θα έλεγα ότι είναι λίγα τα 200mm.

Θα συμφωνήσω για τους 70-300 με τον GQPhDFBI, από τα γραφόμενα σου εκεί νομίζω θα έπρεπε να κοιτάς.

 

Ναι, όσο το βλέπω, τόσο καταλαβαίνω ότι μάλλον κάποιος 70-300 f4-5.6 είναι η καλύτερη λύση, συμβιβαστική μεν, αλλά ρεαλιστική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον είχα στο μάτι τον Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II ,ενώ έφτασα πολύ κοντά στο να πάρω μεταχειρισμένο τον Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS.

Ο II έχει τεχνολογία nano usm που έχει ο Canon EF-S 18-135mm IS nano usm που έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Υπάρχει βέβαια ο 70-300mm f/4-5.6L IS που έχει διπλάσια τιμή.

 

Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, LongTom είπε

Κάπου 100-150 ευρώ φτηνότερα προσφέρει καινούργιο και το ΙΙ, δίχως να είναι σειρά L. 

Προσωπικά αντί να δώσω 600€ για καινούργιο τον ΙΙ , προτιμώ να δώσω 800€ στο mpb για τον L.
Δίνουν 6 μήνες εγγύηση και θα καταλάβεις αμέσως εάν έχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Προσωπικά αντί να δώσω 600€ για καινούργιο τον ΙΙ , προτιμώ να δώσω 800€ στο mpb για τον L.
Δίνουν 6 μήνες εγγύηση και θα καταλάβεις αμέσως εάν έχει πρόβλημα.

Κάποιοι reviewers του ΙΙ έχουν αναφέρει ότι ο L έχει καλύτερη απόδοση οπτικά.
Για αυτό το προτείνεις, ή έχεις άλλο λόγο;

33 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Τον είχα στο μάτι τον Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II ,ενώ έφτασα πολύ κοντά στο να πάρω μεταχειρισμένο τον Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS.

Ο II έχει τεχνολογία nano usm που έχει ο Canon EF-S 18-135mm IS nano usm που έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Υπάρχει βέβαια ο 70-300mm f/4-5.6L IS που έχει διπλάσια τιμή.

 

Φαίνεται καλή επιλογή, αλλά όπως γράφω παραπάνω, μερικοί που είχαν και τους δύο, προτείνουν τον L γιατί αναφέρουν καλύτερη οπτική απόδοση.
Μεταχειρισμένος ο L είναι κάπου 150 ευρώ παραπάνω από τον καινούργιο ΙΙ.
Εάν ο L είναι και οπτικά και κατασκευαστικά καλύτερος, τότε ακόμη και μεταχειρισμένος αξίζει πιστεύω. 
Βέβαια θα το ψάξω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LongTom είπε

Κάποιοι reviewers του ΙΙ έχουν αναφέρει ότι ο L έχει καλύτερη απόδοση οπτικά.
Για αυτό το προτείνεις, ή έχεις άλλο λόγο;

Φαίνεται καλή επιλογή, αλλά όπως γράφω παραπάνω, μερικοί που είχαν και τους δύο, προτείνουν τον L γιατί αναφέρουν καλύτερη οπτική απόδοση.
Μεταχειρισμένος ο L είναι κάπου 150 ευρώ παραπάνω από τον καινούργιο ΙΙ.
Εάν ο L είναι και οπτικά και κατασκευαστικά καλύτερος, τότε ακόμη και μεταχειρισμένος αξίζει πιστεύω. 
Βέβαια θα το ψάξω παραπάνω.

Ο L είναι η επαγγελματική σειρά.

Πέραν του ότι έχει καλύτερο γυαλί και κατασκευή, είναι και σταθερή αξία αν αυριο θελήσεις να τον μεταπωλήσεις. Δεν πέφτει η τιμή με τίποτα. Μπετόν!

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, LongTom είπε

Κάποιοι reviewers του ΙΙ έχουν αναφέρει ότι ο L έχει καλύτερη απόδοση οπτικά.
Για αυτό το προτείνεις, ή έχεις άλλο λόγο;

Πάντα η σειρά L έχει καλύτερη ποιότητα υλικών και μεγαλύτερη μακροζωία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει το γνωμικό, ότι πληρώνεις παίρνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ο L είναι η επαγγελματική σειρά.

Πέραν του ότι έχει καλύτερο γυαλί και κατασκευή, είναι και σταθερή αξία αν αυριο θελήσεις να τον μεταπωλήσεις. Δεν πέφτει η τιμή με τίποτα. Μπετόν!

Βλέποντας ότι φακοί πχ. δεκαπενταετίας πωλούνται σήμερα το πολύ 20% κάτω της αρχικής αξίας τους, το πιστεύω.

34 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Πάντα η σειρά L έχει καλύτερη ποιότητα υλικών και μεγαλύτερη μακροζωία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει το γνωμικό, ότι πληρώνεις παίρνεις.

Όντως, από ότι φαίνεται και σε διάφορα review η διαφορά υπέρ των L είναι ορατή σε όλους τους τομείς.

Μάλλον θα πάω στον L για τους λόγους που προαναφέρθηκαν.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ο 70-200 L και 70-200 L IS ,που αρχικά ανέφερες ,πέρα από τον σταθεροποιητή , η άλλη σημαντική διαφορά τους είναι ότι το ακριβό μοντέλο έχει προστασία υγρασίας και σκόνης.

Το ίδιο νομίζω ισχύει και με τους 70-300 , ο L έχει προστασία υγρασίας και σκόνης ,πέρα από τις άλλες διαφορές τους, ,ενώ το άλλο μοντέλο όχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...