Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/12/2019 στις 11:58 ΜΜ, katiakarpen είπε

🤔Καλησπέρα παιδιά θέλω και εγώ να βάλω Α/Θ. Ζω στο Καρπενήσι που οι θερμοκρασίες πέρισυ έφτασαν στο -20.Λόγω έλλειψης αποθήκης κτλ δεν έχω χώρο να βάλω άλλο σύστημα θέρμανσης για αυτό κ σκέφτομαι την αντλία έφερα έναν μηχανικό κ μου είπε ότι με αντλία χαμηλών θερμοκρασιών κ fun coil δεν θα έχω θέμα. Ρώτησα κ έναν άλλο που απασχολείται κ μου είπε ότι στο Καρπενήσι είναι έγκλημα οι χαμηλών θερμοκρασιών.ο τοπικός μηχανικός επιμένει ότι έχει σπίτι του χαμηλών κ αποδίδει τέλεια.τι να πω θέλω την γνώμη σας.

απο θεμα  μονωσης πως τα παμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/12/2019 στις 11:58 ΜΜ, katiakarpen είπε

🤔Καλησπέρα παιδιά θέλω και εγώ να βάλω Α/Θ. Ζω στο Καρπενήσι που οι θερμοκρασίες πέρισυ έφτασαν στο -20.Λόγω έλλειψης αποθήκης κτλ δεν έχω χώρο να βάλω άλλο σύστημα θέρμανσης για αυτό κ σκέφτομαι την αντλία έφερα έναν μηχανικό κ μου είπε ότι με αντλία χαμηλών θερμοκρασιών κ fun coil δεν θα έχω θέμα. Ρώτησα κ έναν άλλο που απασχολείται κ μου είπε ότι στο Καρπενήσι είναι έγκλημα οι χαμηλών θερμοκρασιών.ο τοπικός μηχανικός επιμένει ότι έχει σπίτι του χαμηλών κ αποδίδει τέλεια.τι να πω θέλω την γνώμη σας.

Ανάλογα με το είδος της θέρμανσης που έχεις ή θα βάλεις θα επιλέξεις χαμηλών ή υψηλών. Απαραίτητα όμως για τόσο χαμηλές θερμοκρασίες να έχει θερμαντήρα κάτω πλάκας η εξωτερική. Η Daikin ειναι η μόνη που το έχει και το δίνει για -25 εξωτερική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και γω την εμπειρία μου.

Αντλία θερμότητας Daikin 7kw, χαμηλών θερμοκρασιών, μόνο θέρμανση, για Αλεξανδρούπολη που έχουμε γενικά κρύο αλλά κάτω από μηδέν θα πέσει λίγες μέρες τον χρόνο. Daikin λόγω αξιοπιστίας, τόσο από πληροφορίες στο ιντερνετ όσο και από εγκατάσταση σε φιλικό πρόσωπο. Το σπίτι ελάχιστες μέρες το καλοκαίρι ζεσταινόταν υπερβολικά και έτσι είχαμε καλύψει τις ανάγκες με ένα κλιματιστικό.

Η αντλία εγκαταστάθηκε στα πλαίσια του εξοικονομώ πριν τα Χριστούγεννα σε διαμέρισμα 75 τετραγωνικών του 1980, 1ου ορόφου 4οροφης πολυκατοικίας (πάνω κ κάτω διαμερίσματα), εξώτοιχοι μόνο βορράς και νότος με καινούρια θερμομόνωση και καινούρια κουφώματα, σε ένα άριστα μονωμένο σπίτι δηλαδή (πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης Α κατηγορίας) και το οποίο είναι περιτριγυρισμένο από οικοδομές. Επίσης καινούριο εσωτερικό δίκτυο σωληνώσεων (σε αντικατάσταση της παλιάς κεντρικής θέρμανσης) και καινούρια καλοριφέρ τύπου πάνελ.

Τοποθετήθηκε στον τοίχο του βόρειου μπαλκονιού που βλέπει στον ακάλυπτο, εύκολη εγκατάσταση και καταλαμβάνει μικρό χώρο, λίγο μεγαλύτερο από την εξωτερική μονάδα ενός κλιματιστικού. Είναι αθόρυβη τόσο που δεν το περίμενα, το υπνοδωμάτιο είναι στην μέσα μεριά του τοίχου που τοποθετήθηκε και ίσα ίσα που καταλαβαίνεις ότι λειτουργεί.

Δεν είχα και τον χώρο για δεξαμενή πετρελαίου, θα στριμωχνόταν στο μπαλκόνι και δεν ήθελα και τα βάλε κάθε τόσο πετρέλαιο.

Μπορώ να πω ότι είμαι υπερευχαριστημένος, ζεσταίνει άμεσα και τον χώρο και το νερό χρήσης. Μια γλυκιά ζέστη όλη μέρα που την λατρεύεις. Λόγω μικρών παιδιών η ρύθμιση στον θερμοστάτη ήταν πάντα στους 23 βαθμούς την ημέρα και στους 21 βαθμούς το βράδυ. Δεν την έκλεισα ποτέ, κάποιες φορές που λείπαμε για ώρες την άφηνα στους 22.

Μετά από τρεις εβδομάδες χρήσης και μέσα από το χειριστήριο ελέγχου της στο οποίο αναγράφονται τόσο η κατανάλωση όσο και η παραγωγή σε kwh, με εξωτερικές θερμοκρασίες μέσου όρου 2-10 βαθμούς κελσίου, το COP κυμάνθηκε στο 3,10-3,25. Στις γενικές προδιαγραφές αναφέρεται COP 4,52, αλλά εκείνο είναι για εξωτερικές θερμοκρασίες 6-7 βαθμούς κελσίου και για την παροχή ζεστών νερών 35 βαθμών. Εγώ το είχα ρυθμισμένο στο maximum, στους 55 βαθμούς. Στις ειδικές προδιαγραφές αναφέρεται και COP 3,42 για νερά στους 45 βαθμούς. Οπότε η απόδοση στην δική μου περίπτωση πρέπει να είναι μια χαρά.

Έτσι, με χοντρούς χοντρούς υπολογισμούς κατέληξα στο ότι, για όλη μέρα 23 βαθμούς στο σπίτι με αυτές τις χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες, το κόστος λειτουργίας της είναι περίπου 80-100€ τον μήνα, πράγμα εξαιρετικό (και θέρμανση και ζεστό νερό χρήσης για ίσως τον πιο κρύο μήνα του χρόνου).

Οπότε για την δική μου περίπτωση, μικρό σχετικά σπίτι και άριστα πλέον μονωμένο και χωρίς προηγούμενο σύστημα θέρμανσης, αφού η κεντρική θέρμανση δεν λειτουργεί από το 2012, η αντλία με τα νέα σώματα ήταν εξαιρετική επιλογή  και λόγω του εξοικονομώ η απόσβεση θα γίνει πιστεύω υπερβολικά γρήγορα. Σε αντίστοιχο σπίτι του 2009 που νοίκιαζα, ατομική θέρμανση, είχα δώσει και πάνω από 250€ τον πιο κρύο μήνα για πετρέλαιο μόνο.

Επίσης να πω ότι δεν συμφωνώ με την θέρμανση μέσω κλιματιστικών καθώς δεν έχει καμία σχέση η αίσθηση με την ζέστη των καλοριφέρ και επίσης ξηραίνουν πολύ τον χώρο. 

Επεξ/σία από nickzick
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickzick είπε

Επίσης να πω ότι δεν συμφωνώ με την θέρμανση μέσω κλιματιστικών καθώς δεν έχει καμία σχέση η αίσθηση με την ζέστη των καλοριφέρ και επίσης ξηραίνουν πολύ τον χώρο. 

Πολύ καλή ανάλυση.

Μια διαφωνία μόνο για το bold, καθόσον τα κλιματιστικά δεν ξηραίνουν τον χώρο πιο διαφορετικά από οποιαδήποτε άλλη πηγή θέρμανσης μιας και το μόνο που αλλάζει είναι η ικανότητα του αέρα να συγκρατεί υδρατμούς στο αέριο μείγμα λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας του. Μείωση της σχετικής υγρασίας λοιπόν.

Ξήρανση προκαλούν μόνο σε λειτουργία ψύξης καθόσον μειώνουν την απόλυτη υγρασία μιας και δουλεύουν σαν τους αφυγραντήρες.

🙂

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2020 στις 1:20 ΜΜ, liakjim είπε

Πολύ καλή ανάλυση.

Μια διαφωνία μόνο για το bold, καθόσον τα κλιματιστικά δεν ξηραίνουν τον χώρο πιο διαφορετικά από οποιαδήποτε άλλη πηγή θέρμανσης μιας και το μόνο που αλλάζει είναι η ικανότητα του αέρα να συγκρατεί υδρατμούς στο αέριο μείγμα λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας του. Μείωση της σχετικής υγρασίας λοιπόν.

Ξήρανση προκαλούν μόνο σε λειτουργία ψύξης καθόσον μειώνουν την απόλυτη υγρασία μιας και δουλεύουν σαν τους αφυγραντήρες.

🙂

Ευχαριστώ!

Επειδή το έχω δοκιμάσει, αν και το ανάλυσες επιστημονικά, νομίζω ότι και στη θέρμανση ρίχνουν περισσότερο την υγρασία από ότι τα καλοριφέρ. Λόγω της ροής του αέρα? Δεν ξέρω γιατί. Στην ψύξη πολύ περισσότερο όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nickzick είπε

Ευχαριστώ!

Επειδή το έχω δοκιμάσει, αν και το ανάλυσες επιστημονικά, νομίζω ότι και στη θέρμανση ρίχνουν περισσότερο την υγρασία από ότι τα καλοριφέρ. Λόγω της ροής του αέρα? Δεν ξέρω γιατί. Στην ψύξη πολύ περισσότερο όπως λες.

Πιθανότατα το ρεύμα του αέρα να σου δημιουργεί μια τέτοια ψευδαίσθηση. Αν μετρήσεις με όργανο όμως, θα είναι ακριβώς το ίδιο. Σε ισορροπία πάντα εννοείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδιά θα βάλω αντλία σε σπίτι 90 τετραγωνικά με το προγραμμα το σπίτι θα μονωθεί απλά το πρόβλημα είναι ότι η αντλία θα μπει στην ταράτσα και εγώ είμαι στον πρώτο οι σωληνώσεις θα έχουν μεγάλη διαδρομή περίπου 15-20μετρα μου είπαν ότι θα βάλουν καλύτερο κυκλοφορητη για να γυρνάει καλύτερα τα νερά Η α/θ είμαι 11 μονομπλοκ hitachi για να μην τα πολύ λέω παίζει ρόλο για να ζεστάνει καλά τα καλοριφέρ αν η εξωτερική μονάδα είναι μακριά από το κολεκτερ μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ilias-55 είπε

Καλησπερα παιδιά θα βάλω αντλία σε σπίτι 90 τετραγωνικά με το προγραμμα το σπίτι θα μονωθεί απλά το πρόβλημα είναι ότι η αντλία θα μπει στην ταράτσα και εγώ είμαι στον πρώτο οι σωληνώσεις θα έχουν μεγάλη διαδρομή περίπου 15-20μετρα μου είπαν ότι θα βάλουν καλύτερο κυκλοφορητη για να γυρνάει καλύτερα τα νερά Η α/θ είμαι 11 μονομπλοκ hitachi για να μην τα πολύ λέω παίζει ρόλο για να ζεστάνει καλά τα καλοριφέρ αν η εξωτερική μονάδα είναι μακριά από το κολεκτερ μου;;

Σε μπαλκόνι σου δε μπορεί να μπει; κρίμα να ζεσταίνεις τους σωλήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ilias-55 είπε

Καλησπερα παιδιά θα βάλω αντλία σε σπίτι 90 τετραγωνικά με το προγραμμα το σπίτι θα μονωθεί απλά το πρόβλημα είναι ότι η αντλία θα μπει στην ταράτσα και εγώ είμαι στον πρώτο οι σωληνώσεις θα έχουν μεγάλη διαδρομή περίπου 15-20μετρα μου είπαν ότι θα βάλουν καλύτερο κυκλοφορητη για να γυρνάει καλύτερα τα νερά Η α/θ είμαι 11 μονομπλοκ hitachi για να μην τα πολύ λέω παίζει ρόλο για να ζεστάνει καλά τα καλοριφέρ αν η εξωτερική μονάδα είναι μακριά από το κολεκτερ μου;;

χωρις να ειμαι ειδικος θεωρω πως θα εχεις μεγαλες απωλειες, σου εχουν πει ποιος ειναι ο λογος που θα τοποθετησουν την αντλια στην ταρατσα ενω υπαρχει τοσο μεγαλη αποσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η πολυκατοικία είναι του 1980 και κατασκευαστικά εκεί που είναι τα κολεκτερ 3 μηχανικοί μου είπαν ότι μόνο ταράτσα μπορεί να μπει ούτε στο μπαλκόνι γτ πρέπει να τρυπήσω όλο το σπίτι αλλιώς ήθελε καινούργιες σωληνώσεις δλδ να ξηλωθεί όλο το σπίτι όπου αυτό δεν είναι εφικτό.ενω θεωρητικά η αντλία είμαι πιο εύκολη στο να τοποθετηθεί δεν υπάρχει χώρος βέβαια η σωληνώσεις θα είναι καλά μονωμενες. Μου είπαν ότι είναι το ίδιο όπως με την κεντρική θέρμανση λέβητα πετρελαίου που ξεκινάει από κάτω και φτάνει στον τελευταίο όροφο γιαυτο και θα μου βάλουν καλύτερο κυκλοφορητη ελπίζω μα μην έχω απώλειες..ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ilias-55 είπε

Δυστυχώς η πολυκατοικία είναι του 1980 και κατασκευαστικά εκεί που είναι τα κολεκτερ 3 μηχανικοί μου είπαν ότι μόνο ταράτσα μπορεί να μπει ούτε στο μπαλκόνι γτ πρέπει να τρυπήσω όλο το σπίτι αλλιώς ήθελε καινούργιες σωληνώσεις δλδ να ξηλωθεί όλο το σπίτι όπου αυτό δεν είναι εφικτό.ενω θεωρητικά η αντλία είμαι πιο εύκολη στο να τοποθετηθεί δεν υπάρχει χώρος βέβαια η σωληνώσεις θα είναι καλά μονωμενες. Μου είπαν ότι είναι το ίδιο όπως με την κεντρική θέρμανση λέβητα πετρελαίου που ξεκινάει από κάτω και φτάνει στον τελευταίο όροφο γιαυτο και θα μου βάλουν καλύτερο κυκλοφορητη ελπίζω μα μην έχω απώλειες..ευχαριστώ πολυ

αν καταλαβαινω καλα αποκοπτεσαι απο την κεντρικη αρα η παλια εγκατασταση ειναι αδιαφορη

γιατι ομως να πρεπει να τρυπησεις ολο το σπιτι και να μην περναει το δικτυο εξωτερικα του σπιτιου και απλα να κουμπωνει σε καθε σωμα ? δεν θα φαινονται οι σωληνωσεις μεσα στο σπιτι εκτος κ αν εχεις σωματα σε εσωτερικους τοιχους. και απο οικονομικης αποψης αλλα και απο αποψη απωλειων νομιζω ειναι η καλυτερη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maik42 είπε

τα colectors ειναι στην ταρατσα? δεν ειναι στο οροφο σου?

Όχι δεν είναι ταράτσα είναι ακριβώς έξω από την πόρτα είσοδο μου αν ήταν τα κολεκτερ στην ταράτσα θα ήταν ιδανικά αλλά δυστυχώς είμαι στον πρώτο όροφο βέβαια έχω δει και άλλες κατασκευές από ταράτσα σε πρώτο όροφο μεγάλη διαδρομή σωλήνων αλλά βέβαια ήταν καλά μονομενες όπως μου είπαν και για μενα ελπίζω πως με την θερμό πρόσοψη που θα γίνει να μην έχει απώλειες και ζορίζεται η αντλία να ζεστανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...