Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, nvel είπε

οι συνήθεις ΑΘ δεν έχουν παράγωγη ζνχ το καλοκαίρι, άμα έχεις ηλιακό προφανώς θα είχες και ζνχ,

Δε καταλαβαίνω την παρατήρησή σου 

Το αρχικό ερώτημα ήταν ποιο το πλεονέκτημα της κεντρικής Α/Θ έναντι των μονάδων split 

Εγώ είπα ότι ένα πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να παράγεις και ΖΝΧ πιο φτηνά σε σχέση με τον παραδοσιακό τρόπο (αντίσταση είτε ηλιακού είτε "απλού" θερμοσίφωνα)

Διαφωνείς επ' αυτού κάπου ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, nvel είπε

μπορείς να παράγεις ζνχ μόνο αν η ΑΘ έχει την απαραίτητη θερμοκρασία εξόδου και είναι χειμώνας, το καλοκαίρι τι θα κάνεις;

Όταν δεν έχεις αντλία τι κάνεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vaggooss είπε

Ο μηχανικός του προτείνει την καλύτερη λύση και αυτόν πρέπει να ακούσει.

Βγήκε και ο έξυπνος και τον λέει και μπαγλαμά.8.000 χρόνια μνημόνια χρειαζόμαστε.

ισως δεν φτασσουν και τοσα για να καταλαβεις .Ευχομαι να εισαι μικρος ακομα μπας και !!!

Ο μηχανικος κανει μελετη ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ.Να μας την παραθεσει μα δουμε ποιος ειναι ο εξπνος?

 

4 ώρες πριν, vaggooss είπε

Φίλε μου εφόσον είναι με το εξοικονομώ να βάλεις την αντλία θερμότητας.

Θες με ενδοδαπεδια??? Ακόμα καλύτερα.

Με φανκοιλ?? Πάλι πολύ καλά.

Εάν δεν ήταν μέσω προγράμματος και δεν είχες την οικονομική άνεση τότε θα συζητούσαμε με άλλα δεδομένα.

Αυτήν όμως η λύση είναι η ποιο καλή και συνάμα αποδοτική.

Λένε να βάλεις φυσικό αέριο αλλά εάν βάλεις φυσικό αεριο μετά για ψύξη θα χρειαστείς να βάλεις και αιρκοντίσιον.οποτε  δίνεις 2.5000 και μετά  βάζεις και αιρκοντίσιον στο σαλόνι 1.500 (για να είναι α+++)ευρώ και άλλα δύο στα δωμάτια αλλά 1500 (για α+++)οπότε είσαι πάλι στα 5.500.

Διότι ένα σπίτι χρειάζεται θέρμανση αλλά και ψύξη.

Ο θόρυβος είναι συγκεκριμένα ντεσιμπέλ και απειροελαχιστος που δεν ακούγεται.

Και το βασικό είναι ότι το φυσικό αέριο είναι απόλυτα βέβαιο ότι θα ανέβει η τιμή του σε μερικά χρόνια γιατί είναι εισαγωμενο προϊόν και εξαρτάται η τιμή του από πολλές παραμετρους όπως και το πετρέλαιο.

Ακόμα και σήμερα που είναι σε χαμηλη τιμή το φυσικό αέριο με την αντλία θα είσαι ποιο οικονομικά.

Αλλά χρειάζεται ηλιακός θερμοσίφωνας για να μπορείς το καλοκαίρι να δουλεύεις την ψύξη. Ο ηλιακός θερμοσίφωνας όμως είναι απαραίτητος στο κάθε σπίτι ούτος η αλλος.

Ενω το ρευμα παραμενει σταθερη η τιμη του!!

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Για να έχει και ζεστό νερό χρήσης

Για να έχει θέρμανση στο μπάνιο 

Γιατί δε γουστάρει τις φάτσες των split στους τοίχους του σπιτιού του 

Για να μη γεμίζει τον τόπο εξωτερικές μονάδες

Για να την συνδέσει το χειμώνα με ηλιακούς συλλέκτες και να αυξήσει την οικονομία στη χρήση 

Και ένα σωρό ακόμη λόγοι... 

Σαν μηχανικος τι γνωμη εχετε για τα vrv?Πολυ οικονομικοτερη εγκατασταση ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Σαν μηχανικος τι γνωμη εχετε για τα vrv?Πολυ οικονομικοτερη εγκατασταση ..

Αυτό ποιος στο είπε αν επιτρέπεται ; 

Ξέρεις πόσο έχει ένα εσωτερικό μηχάνημα VRV ;

Έχω βέβαια να ασχοληθώ με τιμές (και specs) μεγάλων μηχανημάτων καμιά 8ετία, αλλά πάντως θυμάμαι ότι το συγκριτικό πλεονέκτημα των VRV ήταν αφενός μεν η ευκολία στην εγκατάσταση (ούτε κυκλοφορητές, ούτε συλλέκτες ούτε τπτ), αφετέρου οι υψηλότεροι βαθμοί COP / EER σε σχέση με τα μηχανήματα νερού 

Οι τιμές τους όμως ήταν σημαντικά υψηλότερες 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Όταν δεν έχεις αντλία τι κάνεις ;

δεν έχω αντλία παράγω ζνχ από άλλη πηγή άλλα τι σχέση έχει αυτό; Εσύ υποστηρίζεις ότι μια ΑΘ μπορεί να παραλάβει φορτία ζνχ, όχι εγώ

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, nvel είπε

δεν έχω αντλία παράγω ζνχ από άλλη πηγή άλλα τι σχέση έχει αυτό; Εσύ υποστηρίζεις ότι μια ΑΘ μπορεί να παραλάβει φορτία ζνχ, όχι εγώ

Σταματάω τη κουβέντα εδώ γιατί δε βγάζει νόημα 

Είπα ότι ένα πλεονέκτημα της Α/Θ είναι ότι έχει δυνατότητα (να γράψω υπό κάποιες συνθήκες για να σε ικανοποιήσω) παραγωγής ΖΝΧ, ενώ τα split δεν την έχουν, δεν είπα ότι με χρήση Α/Θ δεν έχεις ανάγκη για άλλο σύστημα παραγωγής ΖΝΧ 

Τώρα αν δε το καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δε το καταλαβαίνεις, δε μπορώ να κάνω κάτι, συγνώμη 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι λέβητακι αερίου κ μια συστοιχία μπουκάλες κ αντε γειά!!!το έχετε μπλέξει εδώ το θέμα. Σιγά μη βάλεις την αντλία να σου ζεσταίνει νερό μια η άλλη θα σου έρθει το ρεύμα ανάλογα σε τι ΣΟΠ δουλεύει η αντλια πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σταματάω τη κουβέντα εδώ γιατί δε βγάζει νόημα 

Είπα ότι ένα πλεονέκτημα της Α/Θ είναι ότι έχει δυνατότητα (να γράψω υπό κάποιες συνθήκες για να σε ικανοποιήσω) παραγωγής ΖΝΧ, ενώ τα split δεν την έχουν, δεν είπα ότι με χρήση Α/Θ δεν έχεις ανάγκη για άλλο σύστημα παραγωγής ΖΝΧ 

Τώρα αν δε το καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δε το καταλαβαίνεις, δε μπορώ να κάνω κάτι, συγνώμη 

καλά κάνεις και την σταματάς, υπό συνθήκες συμφωνώ, με τον ίδιο τρόπο που υπό συνθήκες έχεις ψύξη με ενδαπέδιο, αλλά χρειάζεται και άλλο σύστημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vasilllis είπε

ισως δεν φτασσουν και τοσα για να καταλαβεις .Ευχομαι να εισαι μικρος ακομα μπας και !!!

Ο μηχανικος κανει μελετη ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ.Να μας την παραθεσει μα δουμε ποιος ειναι ο εξπνος?

Ενω το ρευμα παραμενει σταθερη η τιμη του!!

Σαν μηχανικος τι γνωμη εχετε για τα vrv?Πολυ οικονομικοτερη εγκατασταση ..

Ναι το ρεύμα έχει πολύ μικρή απόκλιση.

Και να πάρει 2 λεπτά αύξηση δεν είναι κάτι τραγικό.

Άσε που μπορείς αργότερα να βάλεις φωτοβολταϊκά και να μην πληρώνεις ρεύμα όχι μόνο για την ψύξη θέρμανση αλλά εξολοκλήρου.

2 ώρες πριν, predator77 είπε

Το καλύτερο είναι λέβητακι αερίου κ μια συστοιχία μπουκάλες κ αντε γειά!!!το έχετε μπλέξει εδώ το θέμα. Σιγά μη βάλεις την αντλία να σου ζεσταίνει νερό μια η άλλη θα σου έρθει το ρεύμα ανάλογα σε τι ΣΟΠ δουλεύει η αντλια πάντα. 

Φίλε μου δεν στο λέω ειρωνικά αλλά από τα λεγόμενα σου φαίνεται ότι δεν έχεις καμία γνώση επί του αντικειμένου.

Άσε που με φιάλες είσαι μόνο 20%περιπου κάτω από το πετρέλαιο διότι πάντα μένει υλικό στο τέλος που δεν το τραβάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, predator77 είπε

Το καλύτερο είναι λέβητακι αερίου κ μια συστοιχία μπουκάλες κ αντε γειά!!!το έχετε μπλέξει εδώ το θέμα. Σιγά μη βάλεις την αντλία να σου ζεσταίνει νερό μια η άλλη θα σου έρθει το ρεύμα ανάλογα σε τι ΣΟΠ δουλεύει η αντλια πάντα. 

Νομιζω με τις τιμες μπουκάλας που το ειχα ψάξει δε συμφέρει, μονο δεξαμενη να εχεις ενα ποσοστο οικονομιας. Εκτος αν αλλαζεις λεβητα πετρελαίου παλαιό κακορυθμισμένο και κακοσυντηριμένο ή πολυ μεγαλυτερο απο τις αναγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, predator77 said:

Το καλύτερο είναι λέβητακι αερίου κ μια συστοιχία μπουκάλες κ αντε γειά!!!το έχετε μπλέξει εδώ το θέμα. Σιγά μη βάλεις την αντλία να σου ζεσταίνει νερό μια η άλλη θα σου έρθει το ρεύμα ανάλογα σε τι ΣΟΠ δουλεύει η αντλια πάντα. 

Σιγά μην καθόμαστε να αλλάζουμε μπουκάλες κάθε τρεις και λίγο.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, predator77 είπε

Το καλύτερο είναι λέβητακι αερίου κ μια συστοιχία μπουκάλες κ αντε γειά!!!το έχετε μπλέξει εδώ το θέμα. Σιγά μη βάλεις την αντλία να σου ζεσταίνει νερό μια η άλλη θα σου έρθει το ρεύμα ανάλογα σε τι ΣΟΠ δουλεύει η αντλια πάντα. 

Μπουκάλες βάζουμε στην πόλη μου σαν προσωρινή λύση στα πλαίσια του ΕΚΟ ΙΙ επειδή θα τώρα ξεκινάει το δίκτυο αερίου. Σαν μόνιμη λύση είναι μπελάς, + σε έναν πελάτη κανα 2 φορές που ξέμεινε από αέριο έπαθε φρίκη ο λέβητας και ήθελε να πάει ο μάστορας για reset.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nvel είπε

καλά κάνεις και την σταματάς, υπό συνθήκες συμφωνώ, με τον ίδιο τρόπο που υπό συνθήκες έχεις ψύξη με ενδαπέδιο, αλλά χρειάζεται και άλλο σύστημα 

Οκ, για πες μου λοιπόν, με ποιες συνθήκες έχεις ΖΝΧ όταν έχεις μονάδες split για ψύξη / θέρμανση 

Γιατί σε περίπτωση που δε το έχεις καταλάβει η απάντηση μου απευθυνόταν σε ερώτηση σύγκρισης κεντρικής Α/Θ με τοπικές 

Σε περίπτωση επίσης που δε το κατάλαβες, έγραψα ότι η αντλία μπορεί να συνδεθεί με τα κάτοπτρα, άρα για να έχεις κάτοπτρα προφανώς θα έχεις και θερμοσίφωνα, που σημαίνει ότι στο 90% των περιπτώσεων θα έχεις ΖΝΧ είτε από την αντλία είτε μέσω ηλιακού, ενώ το κόστος για να αγοράσεις ένα δοχείο με αντίσταση είναι γελοίο  και καλύπτεις μια περίοδο που θα λειτουργείς την αντλία σε ψύξη και θα χρειάζεσαι ΖΝΧ, η οποία πρακτικά στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ μικρή 

Απο την άλλη με το καλοκαίρι που έχουμε στην Ελλάδα, για πες μας τι κάλυψη θεωρείς ότι θα έχεις για ψύξη από το ενδοδαπεδιο σύστημα;

Έτσι για να μη λέμε πράματα στο βρόντο και το παίζουμε πονηροί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσατε το θέμα με τα ζνχ. Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω δύο πράγματα.

Μάλλον θα μπω στο εξοικονομω και έχω δηλώσει ότι θα βάλω ΑΘ με ταμιευτήρα για ζνχ, χωρίς ενδοδαπεδια και χωρίς fan coιis. Για το καλοκαίρι έχω ηλιακο. Ο θερμοσίφωνας μου τρύπησε, τον πέταξα και δεν το αντικατέστησα. 

Τον χειμώνα θα έχω ζνχ από την αντλία και το καλοκαίρι από τον ηλιακό. Στις ενδιάμεσες εποχές όμως, όπως σήμερα που έχει δροσουλα και βαριά συννεφιά, δηλαδή δεν δουλεύει ηλιακός ούτε ΑΘ, τι παίζει? Θα άναβα αντλία για να έχω ζνχ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...