Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, StormGr είπε

Μιας και πιάσατε το θέμα με τα ζνχ. Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω δύο πράγματα.

Μάλλον θα μπω στο εξοικονομω και έχω δηλώσει ότι θα βάλω ΑΘ με ταμιευτήρα για ζνχ, χωρίς ενδοδαπεδια και χωρίς fan coιis. Για το καλοκαίρι έχω ηλιακο. Ο θερμοσίφωνας μου τρύπησε, τον πέταξα και δεν το αντικατέστησα. 

Τον χειμώνα θα έχω ζνχ από την αντλία και το καλοκαίρι από τον ηλιακό. Στις ενδιάμεσες εποχές όμως, όπως σήμερα που έχει δροσουλα και βαριά συννεφιά, δηλαδή δεν δουλεύει ηλιακός ούτε ΑΘ, τι παίζει? Θα άναβα αντλία για να έχω ζνχ? 

Λογικα θες καζάνι με 2 εναλλάκτες και με ρευμα προαιρετικά. Αυτό απαιτεί ομως ηλιακό βεβιασμένης. Τωρα εφοσον εχεις ηδη ηλιακό λογικά θα πρέπει να έχεις καπιο αυτοματισμό ή με το χέρι να αλλάζεις καζάνι ή να συνδεθουν σε σειρά που δεν είναι σωστό, λογικά θα πρέπει να ανάβεις αντλία να ζεστάνει το καζάνι. Οι ηλιακοι συνηθως ειναι διπλης ενεργειας ο δικος σου δεν εχει αντισταση; Βεβαια θα μου πεις γιατι να βαλω την αντισταση αν εχω αντλια. 

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Οκ, για πες μου λοιπόν, με ποιες συνθήκες έχεις ΖΝΧ όταν έχεις μονάδες split για ψύξη / θέρμανση 

Γιατί σε περίπτωση που δε το έχεις καταλάβει η απάντηση μου απευθυνόταν σε ερώτηση σύγκρισης κεντρικής Α/Θ με τοπικές 

Σε περίπτωση επίσης που δε το κατάλαβες, έγραψα ότι η αντλία μπορεί να συνδεθεί με τα κάτοπτρα, άρα για να έχεις κάτοπτρα προφανώς θα έχεις και θερμοσίφωνα, που σημαίνει ότι στο 90% των περιπτώσεων θα έχεις ΖΝΧ είτε από την αντλία είτε μέσω ηλιακού, ενώ το κόστος για να αγοράσεις ένα δοχείο με αντίσταση είναι γελοίο  και καλύπτεις μια περίοδο που θα λειτουργείς την αντλία σε ψύξη και θα χρειάζεσαι ΖΝΧ, η οποία πρακτικά στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ μικρή 

Απο την άλλη με το καλοκαίρι που έχουμε στην Ελλάδα, για πες μας τι κάλυψη θεωρείς ότι θα έχεις για ψύξη από το ενδοδαπεδιο σύστημα;

Έτσι για να μη λέμε πράματα στο βρόντο και το παίζουμε πονηροί...

μια απλή αντλία θερμότητας αέρα-αέρα προφανώς δεν παράγει ζνχ, όμως ούτε και μια απλή αντλία θερμότητας αέρα νερού παράγει το καλοκαίρι. Εσύ υπερασπίστηκες τις αντλίες θερμότητας εγώ όμως δεν υπερασπίστηκα τα σπλιτάκια.

Όπως εσύ θεωρείς ότι θα έχεις και άλλο σύστημα για να παράγει ζνχ το καλοκαίρι έτσι και εγώ θεωρό ότι θα έχω άλλο σύστημα ψύξης για μεγάλα φορτία και την ενδοδαπέδια μόνο για τις ενδιάμεσες εποχές.

Άμα ήθελα να το παίξω έξυπνος θα έγραφα για διαιρούμενα συστήματα boiler με στοιχεία dx, για vrv που παράγουν ζνχ και για KaRo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2019 στις 11:17 ΠΜ, ParhsG είπε

Απλά πολλοί κυρίως μη μηχανικοί τις προτείνουν υδραυλικοί, ψυκτικοί, έμποροι. Για να γινει σωστά το κόστος ειναι πολυ υψηλο ανάλογα και το σπίτι. Και αν εχεις 200 τετραγωνικα χωρις μονωση σου λένε βάλε συμφέρει. Ομως δε νομιζω πως αξιζει να δωσεις 15 χιλιαρικα  για 16kw και να μη σε φτάνει ποιο το νοημα οταν οι απώλειες σου ειναι 26kw και θες λεβητα.. Δηλαδη πως θα αποδιδει η αντλια η 16ρα στα κρυα; Και σε περιοχές που εχει κρυο δε ξερω αν εχει νοημα δηλαδη στην αμερικη βαζουν hybrid μαζι με λεβητα για τα κρυα.

200+ ΒΠ με 16αρα με λεβητα Hybrid μετριες μονωσεις καλα κουφωματα παει οκ . Το πετρελαιο ειναι 100-150 ανα ετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lionheart82 είπε

200+ ΒΠ με 16αρα με λεβητα Hybrid μετριες μονωσεις καλα κουφωματα παει οκ . Το πετρελαιο ειναι 100-150 ανα ετος.

Αν εχεις ομως 200 χωρις μονωση σε κολωνες και ταράτσα και κουφώματα απλά χωρις θερμοδιακοπή και απο αυτα που μπαινουν μεσα στο τοιχο τι να σου κανει η 16ρα οταν θα εχει ~5 βαθμους εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2019 στις 8:10 ΜΜ, vaggooss είπε

Φίλε μου δεν στο λέω ειρωνικά αλλά από τα λεγόμενα σου φαίνεται ότι δεν έχεις καμία γνώση επί του αντικειμένου.

Άσε που με φιάλες είσαι μόνο 20%περιπου κάτω από το πετρέλαιο διότι πάντα μένει υλικό στο τέλος που δεν το τραβάει.

προτιμησε εσυ την αντλια των 6000-7000 χιλιαδων που δεν θα την κανεις αποσβεση ποτεεεεεεε κ οχι το λεβητακι με 1500 ευρω ετοιμο με τη συστοιχια που της βαζεις προπανιο κ πατωνει η μπουκαλα κ ελα πες μου μετα ποιος ξερει κ ποιος οχι, δουλεια μου ειναι ελα να κανουμε μια κουβεντουλα να σε διαφωτισω το τι εστι Α/Θ κ πως θα δουλεψει ιδανικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ParhsG είπε

Αν εχεις ομως 200 χωρις μονωση σε κολωνες και ταράτσα και κουφώματα απλά χωρις θερμοδιακοπή και απο αυτα που μπαινουν μεσα στο τοιχο τι να σου κανει η 16ρα οταν θα εχει ~5 βαθμους εξω

Εννοείται μαι εγω εκει εχω καταλήξει  και εβαλα καλη αντλια θερμότητας  ενώ  με την θερμομόνωση  που κυνηγάω τωρα μεσω της εξοικονόμησης θα ειχε γίνει καλύτερη  δουλίτσα  και χωρίς υγρασία στους  τοίχους  ;)

Κάτι άλλο που πήρε  καπου το ματι  μου. Εγραφε ενας φίλος  οτι οι κοινές  αντλίες  δεν  έχουν δυνατότητα  θέρμανσης  ΖΝΧ το καλοκαίρι  εαν κατάλαβα  καλά.  Νομίζω  οτι ειναι στο χέρι  τοτ καθενός  θα το ψάξει  πριν αγοράσει  αλλά  λεπτομέριες  σαν και αυτη δεν  νομίζω να στην αναφέρει  κάποιος για αυτό  πρέπει  να αγοράσει  κανεις αξιόπιστη  σχετικά  μάρκα  και καλο μοντέλο  ας πούμε και οχι κάποια  σε προσφορά που θα ειναι και μοντέλο  5 ετών  πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
57 minutes ago, predator77 said:

προτιμησε εσυ την αντλια των 6000-7000 χιλιαδων που δεν θα την κανεις αποσβεση ποτεεεεεεε κ οχι το λεβητακι με 1500 ευρω ετοιμο με τη συστοιχια που της βαζεις προπανιο κ πατωνει η μπουκαλα κ ελα πες μου μετα ποιος ξερει κ ποιος οχι, δουλεια μου ειναι ελα να κανουμε μια κουβεντουλα να σε διαφωτισω το τι εστι Α/Θ κ πως θα δουλεψει ιδανικα.

Αν πάει πακέτο το λεβητάκι με υπηρέτη για να προσέχει/αλλάζει μπουκάλες, μέσα, καλή φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, predator77 είπε

προτιμησε εσυ την αντλια των 6000-7000 χιλιαδων που δεν θα την κανεις αποσβεση ποτεεεεεεε κ οχι το λεβητακι με 1500 ευρω ετοιμο με τη συστοιχια που της βαζεις προπανιο κ πατωνει η μπουκαλα κ ελα πες μου μετα ποιος ξερει κ ποιος οχι, δουλεια μου ειναι ελα να κανουμε μια κουβεντουλα να σε διαφωτισω το τι εστι Α/Θ κ πως θα δουλεψει ιδανικα.

Εσύ θεωρείς ότι δεν θα κάνω απόσβεση ποτέ.

Εγώ θεωρώ ότι γίνεται. Και όσον αφορά αυτό που είπες να πατώσει η φιάλη εννοείς να βάλεις παροχή σωλήνα ζεστού νερού.

Σε σχέση με το αέριο εννοείται ότι θα αργήσει λίγο περισσότερο η απόσβεση αλλά κανείς ένα λάθος.

Ο φίλος ποιο πάνω έγραφε ότι τα φτιάχνει από την αρχή. Όταν τα κάνεις εγκατάσταση εξαρχής θα βάλεις αντλία θερμότητας με φάν κοιλ έτσι ώστε να έχεις και δροσισμο και ειδικά όταν είναι με επιδότηση.

Διότι εσύ έχεις βάλει καυστήρα πετρελαίου και εν συνεχεία αερίου όπως κάνανε όλοι. Για να έχεις ψύξη έβαλες κάνα δυο κλιματιστικά σίγουρα όπως όλοι στην Ελλάδα. Εάν βάλεις και τα καύσιμα που κάψαμε όλα τα χρόνια έχουμε πληρώσει όλοι μας 10 φορές το κόστος μιας αντλίας.

Πάμε στο σημερα.

Όποιος βάζει την σήμερον ημέρα καυστήρα και τοποθετεί κάτι άλλο εκτός από αντλία θερμότητας κάνει μεγάλο σφάλμα και θα σου αιτιολόγησο το γιατί.

Για να καταλάβει κάποιος βέβαια πρέπει να έχει σφαιρική εικόνα και να ενημερώνεται διαρκώς για τα πάντα και συγκεκριμένα αυτό που θα επηρεάσει το κόστος θέρμανσης είναι η κλιματική αλλαγή.Συγκεκριμενα εχθές αποφασίστηκε από το 2026 θα υπάρξει σταδιακη αύξηση στο πετρέλαιο και φυσικό αέριο έτσι ώστε να αποτρέψει την εγκατάσταση νέων λεβήτων και φυσικά τα καυσαέρια που εκρεουν στην ατμόσφαιρα.

Και συγκεκριμένα έγραφε οι καυστήρες πετρελαίου θα απαγορευεται να πωλούνται με τα το 2026.Αποφαση 19 κρατών μελών του ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Οπότε συνοψίζουμε και βλέπουμε ότι οι περισσότεροι που βάλανε καυστήρα πετρελαίου εν συνεχεία αέριο η πέλλετ επειδή είναι μπακαλογατοι και κοιτάνε μόνο το σήμερα και γι'αυτό δεν δίνουν ένα ποσό εξαρχής αλλά αλλάζουν τους καυστήρες σαν τα πουκάμισα θα αναγκαστούν να ξανααλλαξουν καυστήρα.

 

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Εσύ θεωρείς ότι δεν θα κάνω απόσβεση ποτέ.

Εγώ θεωρώ ότι γίνεται. Και όσον αφορά αυτό που είπες να πατώσει η φιάλη εννοείς να βάλεις παροχή σωλήνα ζεστού νερού.

Σε σχέση με το αέριο εννοείται ότι θα αργήσει λίγο περισσότερο η απόσβεση αλλά κανείς ένα λάθος.

Ο φίλος ποιο πάνω έγραφε ότι τα φτιάχνει από την αρχή. Όταν τα κάνεις εγκατάσταση εξαρχής θα βάλεις αντλία θερμότητας με φάν κοιλ έτσι ώστε να έχεις και δροσισμο και ειδικά όταν είναι με επιδότηση.

Διότι εσύ έχεις βάλει καυστήρα πετρελαίου και εν συνεχεία αερίου όπως κάνανε όλοι. Για να έχεις ψύξη έβαλες κάνα δυο κλιματιστικά σίγουρα όπως όλοι στην Ελλάδα. Εάν βάλεις και τα καύσιμα που κάψαμε όλα τα χρόνια έχουμε πληρώσει όλοι μας 10 φορές το κόστος μιας αντλίας.

Πάμε στο σημερα.

Όποιος βάζει την σήμερον ημέρα καυστήρα και τοποθετεί κάτι άλλο εκτός από αντλία θερμότητας κάνει μεγάλο σφάλμα και θα σου αιτιολόγησο το γιατί.

Για να καταλάβει κάποιος βέβαια πρέπει να έχει σφαιρική εικόνα και να ενημερώνεται διαρκώς για τα πάντα και συγκεκριμένα αυτό που θα επηρεάσει το κόστος θέρμανσης είναι η κλιματική αλλαγή.Συγκεκριμενα εχθές αποφασίστηκε από το 2026 θα υπάρξει σταδιακη αύξηση στο πετρέλαιο και φυσικό αέριο έτσι ώστε να αποτρέψει την εγκατάσταση νέων λεβήτων και φυσικά τα καυσαέρια που εκρεουν στην ατμόσφαιρα.

Και συγκεκριμένα έγραφε οι καυστήρες πετρελαίου θα απαγορευεται να πωλούνται με τα το 2026.Αποφαση 19 κρατών μελών του ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Οπότε συνοψίζουμε και βλέπουμε ότι οι περισσότεροι που βάλανε καυστήρα πετρελαίου εν συνεχεία αέριο η πέλλετ επειδή είναι μπακαλογατοι και κοιτάνε μόνο το σήμερα και γι'αυτό δεν δίνουν ένα ποσό εξαρχής αλλά αλλάζουν τους καυστήρες σαν τα πουκάμισα θα αναγκαστούν να ξανααλλαξουν καυστήρα.

Και κάτι που ξεχασα για να μην πεις ότι το 2026 είναι μακρυά από φέτος είναι υποχρεωτικό βάση ευρωπαϊκής απόφασης και εφαρμόζεται να υπάρχει ποσοστό βιοαιθανολης στο πετρέλαιο και βενζίνη για την μείωση των ρύπων.

Φέτος αν θυμάμαι καλά 1% και κάθε χρόνο θα αυξανεται υποχρεωτικά το ποσοστό. Η βιοαιθανόλη είναι ακριβή και γι'αυτό τα καύσιμα έχουν αρχίσει ήδη να ακριβαινουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ειμαι σε φαση και γω να αντικαταστησω τον λεβητα πετρελαιου με αντλια θερμοτητας σε μεζονετα κατασκευης 2007 στα ιωαννινα με καλα κουφωματα συνολο τετραγωνικων 160 σε τρεις οροφους υπογειο ισογειο και πρωτος.....

εχω ρωτησει και εχουν κανει μελετες αλλα ακρη δεν βγαζω με το ποια να βαλω....

ενεργειακη κλαση με εχουν γ και δεν μπορω να μπω στο εξοικονομω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, chriskom είπε

 

ενεργειακη κλαση με εχουν γ και δεν μπορω να μπω στο εξοικονομω....

δε "παίρνει" το συνάδελφο λιγο να "μπαλαμουτιάσει" το ΠΕΑ;  δε θα σε ελέγξει κανείς κατά τη 1η επιθεώρηση :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το κανουν ουτε αυτοι που ειναι να μου βαλουν την αντλια και το θεμα ειναι οτι αναγκαστικα και εβαλα ηλιακο....λενε οτι θα ειμαι ο πρωτος που θα ελενξουν και ας παω και αιτιολογημενα απο γ σε δ κλαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

🤔Καλησπέρα παιδιά θέλω και εγώ να βάλω Α/Θ. Ζω στο Καρπενήσι που οι θερμοκρασίες πέρισυ έφτασαν στο -20.Λόγω έλλειψης αποθήκης κτλ δεν έχω χώρο να βάλω άλλο σύστημα θέρμανσης για αυτό κ σκέφτομαι την αντλία έφερα έναν μηχανικό κ μου είπε ότι με αντλία χαμηλών θερμοκρασιών κ fun coil δεν θα έχω θέμα. Ρώτησα κ έναν άλλο που απασχολείται κ μου είπε ότι στο Καρπενήσι είναι έγκλημα οι χαμηλών θερμοκρασιών.ο τοπικός μηχανικός επιμένει ότι έχει σπίτι του χαμηλών κ αποδίδει τέλεια.τι να πω θέλω την γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2019 στις 11:58 ΜΜ, katiakarpen είπε

🤔Καλησπέρα παιδιά θέλω και εγώ να βάλω Α/Θ. Ζω στο Καρπενήσι που οι θερμοκρασίες πέρισυ έφτασαν στο -20.Λόγω έλλειψης αποθήκης κτλ δεν έχω χώρο να βάλω άλλο σύστημα θέρμανσης για αυτό κ σκέφτομαι την αντλία έφερα έναν μηχανικό κ μου είπε ότι με αντλία χαμηλών θερμοκρασιών κ fun coil δεν θα έχω θέμα. Ρώτησα κ έναν άλλο που απασχολείται κ μου είπε ότι στο Καρπενήσι είναι έγκλημα οι χαμηλών θερμοκρασιών.ο τοπικός μηχανικός επιμένει ότι έχει σπίτι του χαμηλών κ αποδίδει τέλεια.τι να πω θέλω την γνώμη σας.

Με τέτοιες εξωτερικές θερμοκρασίες χαμηλών; Για μένα ψαξτο και με άλλους μηχανικούς / καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greekparot είπε

Με τέτοιες εξωτερικές θερμοκρασίες χαμηλών; Για μένα ψαξτο και με άλλους μηχανικούς / καταστήματα.

ξέρεις μέχρι ποιες θερμοκρασίες δουλευουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2019 στις 11:58 ΜΜ, katiakarpen είπε

🤔Καλησπέρα παιδιά θέλω και εγώ να βάλω Α/Θ. Ζω στο Καρπενήσι που οι θερμοκρασίες πέρισυ έφτασαν στο -20.Λόγω έλλειψης αποθήκης κτλ δεν έχω χώρο να βάλω άλλο σύστημα θέρμανσης για αυτό κ σκέφτομαι την αντλία έφερα έναν μηχανικό κ μου είπε ότι με αντλία χαμηλών θερμοκρασιών κ fun coil δεν θα έχω θέμα. Ρώτησα κ έναν άλλο που απασχολείται κ μου είπε ότι στο Καρπενήσι είναι έγκλημα οι χαμηλών θερμοκρασιών.ο τοπικός μηχανικός επιμένει ότι έχει σπίτι του χαμηλών κ αποδίδει τέλεια.τι να πω θέλω την γνώμη σας.

Τώρα βάζεις σύστημα θέρμανσης;

Αν ήδη έχεις καλοριφέρ και απλά θέλεις να αντικαταστήσεις τον καυστήρα πετρελαίου με Α/Θ, μάλλον υψηλών.

Αλλά αν εγκαθιστάς τώρα σύστημα θέρμανσης, άρα θα επιλέξεις αν θα βάλεις σώματα ή fan coils, τότε χαμηλών.

Έτσι μας είχαν πει όταν είχαμε ρωτήσει στην daikin και αυτά λένε και στην ιστοσελίδα τους

Οι χαμηλών είναι για καινούργιες εγκαταστάσεις με καλοριφέρ χαμηλών ή ενδοδαπέδια ή/και fan coils και είναι για όλες τις συνθήκες και αυτές χρησιμοποιούν στην Ευρώπη, όπου οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές!
https://www.daikin.gr/el_gr/product-group/air-to-water-heat-pump-low-temperature.html

Ενώ αν είναι για ανακαίνιση και σε σπίτι με κλασικά σώματα καλοριφέρ, όπου αντικαθιστάς τον καυστήρα πετρελαίου με αντλία, τότε πας σε υψηλών θερμοκρασιών.
https://www.daikin.gr/el_gr/product-group/air-to-water-heat-pump-high-temperature.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...