Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι μηχανικός  να εξηγούμαι. Απλώς βλέποντας το κόστος που έχουν οι αντλίες θερμότητας ποτέ δεν πείστηκα ότι συμφέρουν περισσότερο από τα κλιματιστικά, ούτε ότι προσφέρουν πρακτικά μεγαλύτερη απόδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν είμαι μηχανικός  να εξηγούμαι. Απλώς βλέποντας το κόστος που έχουν οι αντλίες θερμότητας ποτέ δεν πείστηκα ότι συμφέρουν περισσότερο από τα κλιματιστικά, ούτε ότι προσφέρουν πρακτικά μεγαλύτερη απόδοση.

Eντελώς εγκυκλοπαιδικά (μιας και είμαι μηχανικός :P ) να σου πω ότι το concept με κεντρική Α/Θ είναι εντελώς διαφορετικό πράμα από το concept βάζω split στα δωμάτια 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Conan2046 said:

Δεν είμαι μηχανικός  να εξηγούμαι. Απλώς βλέποντας το κόστος που έχουν οι αντλίες θερμότητας ποτέ δεν πείστηκα ότι συμφέρουν περισσότερο από τα κλιματιστικά, ούτε ότι προσφέρουν πρακτικά μεγαλύτερη απόδοση.

Ίσως γιατί συγκρίνεις τις υλοποιήσεις σε διαμερισματα κι όχι μονοκατοικίες. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν είμαι μηχανικός  να εξηγούμαι. Απλώς βλέποντας το κόστος που έχουν οι αντλίες θερμότητας ποτέ δεν πείστηκα ότι συμφέρουν περισσότερο από τα κλιματιστικά, ούτε ότι προσφέρουν πρακτικά μεγαλύτερη απόδοση.

Απλά πολλοί κυρίως μη μηχανικοί τις προτείνουν υδραυλικοί, ψυκτικοί, έμποροι. Για να γινει σωστά το κόστος ειναι πολυ υψηλο ανάλογα και το σπίτι. Και αν εχεις 200 τετραγωνικα χωρις μονωση σου λένε βάλε συμφέρει. Ομως δε νομιζω πως αξιζει να δωσεις 15 χιλιαρικα  για 16kw και να μη σε φτάνει ποιο το νοημα οταν οι απώλειες σου ειναι 26kw και θες λεβητα.. Δηλαδη πως θα αποδιδει η αντλια η 16ρα στα κρυα; Και σε περιοχές που εχει κρυο δε ξερω αν εχει νοημα δηλαδη στην αμερικη βαζουν hybrid μαζι με λεβητα για τα κρυα.

Επεξ/σία από ParhsG
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AquaBoy είπε

το γνωριζω αυτο,μετα το προγραμμα αν το προχωρησω θα προχωρησω και σε ανακαινιση,θα βαλω πλακακι!

Ενδοδαπέδια και πλακάκι;;

Δεν ξέρω, ας μας πουν οι πιο ειδικοί. Εμένα δε μου ακούγεται σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Doubt said:

Ενδοδαπέδια και πλακάκι;;

Δεν ξέρω, ας μας πουν οι πιο ειδικοί. Εμένα δε μου ακούγεται σωστό.

Γιατί μόνο σε μαρμαρο μπαίνει? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Eντελώς εγκυκλοπαιδικά (μιας και είμαι μηχανικός :P ) να σου πω ότι το concept με κεντρική Α/Θ είναι εντελώς διαφορετικό πράμα από το concept βάζω split στα δωμάτια 

Το ερώτημα μου είναι αν συμφέρει, και τα 2 στην πραγματικότητα αντλούν θερμότητα από το περιβάλλον. Σερφάροντας στο ίντερνετ και κοιτάζοντας τους συντελεστές που μας δείχνουν πόση ενέργεια αποδίδουν καταναλώνοντας Χ ενέργεια δεν βλέπω να υπερτερούν ως προς αυτό με τα κλιματιστικά. Συνδυάζοντας το με το υψηλό κόστος αναρωτιέμαι γιατί να βάλει κάποιος αντλία θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AquaBoy είπε

Μου πρότεινε και ενδοδαπέδιου άλλα κάτι άκουσα για υγροποίηση πατώματος κάπως έτσι αν δε κάνω λαθος και δεν αξιζει.

Ο μηχανικός με έβαλε να επιλέξω να βάλω ότι θέλω εγώ, με την γνώμη την δικιά του καλύτερα αντλία. με ενδοδαπέδιου ή φαν κοιλ

Τώρα για τον θόρυβο δε ξέρω, με θερμοσυσωρευτές 35 χρονιά δε με κούραζε ο θόρυβος

Παντός ο μηχανικός φαίνεται καλος, έχω ακούσει και από άλλους ότι είναι καλος στην δουλειά του και δεν είχαν παράπονο!!

Φίλε μου εφόσον είναι με το εξοικονομώ να βάλεις την αντλία θερμότητας.

Θες με ενδοδαπεδια??? Ακόμα καλύτερα.

Με φανκοιλ?? Πάλι πολύ καλά.

Εάν δεν ήταν μέσω προγράμματος και δεν είχες την οικονομική άνεση τότε θα συζητούσαμε με άλλα δεδομένα.

Αυτήν όμως η λύση είναι η ποιο καλή και συνάμα αποδοτική.

Λένε να βάλεις φυσικό αέριο αλλά εάν βάλεις φυσικό αεριο μετά για ψύξη θα χρειαστείς να βάλεις και αιρκοντίσιον.οποτε  δίνεις 2.5000 και μετά  βάζεις και αιρκοντίσιον στο σαλόνι 1.500 (για να είναι α+++)ευρώ και άλλα δύο στα δωμάτια αλλά 1500 (για α+++)οπότε είσαι πάλι στα 5.500.

Διότι ένα σπίτι χρειάζεται θέρμανση αλλά και ψύξη.

Ο θόρυβος είναι συγκεκριμένα ντεσιμπέλ και απειροελαχιστος που δεν ακούγεται.

Και το βασικό είναι ότι το φυσικό αέριο είναι απόλυτα βέβαιο ότι θα ανέβει η τιμή του σε μερικά χρόνια γιατί είναι εισαγωμενο προϊόν και εξαρτάται η τιμή του από πολλές παραμετρους όπως και το πετρέλαιο.

Ακόμα και σήμερα που είναι σε χαμηλη τιμή το φυσικό αέριο με την αντλία θα είσαι ποιο οικονομικά.

Αλλά χρειάζεται ηλιακός θερμοσίφωνας για να μπορείς το καλοκαίρι να δουλεύεις την ψύξη. Ο ηλιακός θερμοσίφωνας όμως είναι απαραίτητος στο κάθε σπίτι ούτος η αλλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

γιατί να βάλει κάποιος αντλία θερμότητας

Για να έχει και ζεστό νερό χρήσης

Για να έχει θέρμανση στο μπάνιο 

Γιατί δε γουστάρει τις φάτσες των split στους τοίχους του σπιτιού του 

Για να μη γεμίζει τον τόπο εξωτερικές μονάδες

Για να την συνδέσει το χειμώνα με ηλιακούς συλλέκτες και να αυξήσει την οικονομία στη χρήση 

Και ένα σωρό ακόμη λόγοι... 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AquaBoy είπε

Ειλικρινά έμενα μου είπε ολο το πακέτο τοποθετημένα.

Θα μιλήσω πάλι μαζί του!

Εντάξει μην τρελένεσαι, αυτό που κάνουν συνήθως είναι να τα προσθέτουν τα παραπανίσια (σωλήνες - φανκοιλ - σώματα - κτλ), όλα στην τιμή της αντλίας. Ρώτας όμως πάντα για να είσαι σίγουρος.

Επεξ/σία από zeys13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nvel είπε

πρέπει όμως να έχει ζνχ  και το καλοκαίρι

Ε και σε τι σε εμποδίζει η αντλία ;

Δε δουλεύει η αντίσταση του ηλιακού το καλοκαίρι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Φίλε μου εφόσον είναι με το εξοικονομώ να βάλεις την αντλία θερμότητας.

Θες με ενδοδαπεδια??? Ακόμα καλύτερα.

Με φανκοιλ?? Πάλι πολύ καλά.

Εάν δεν ήταν μέσω προγράμματος και δεν είχες την οικονομική άνεση τότε θα συζητούσαμε με άλλα δεδομένα.

Αυτήν όμως η λύση είναι η ποιο καλή και συνάμα αποδοτική.

Λένε να βάλεις φυσικό αέριο αλλά εάν βάλεις φυσικό αεριο μετά για ψύξη θα χρειαστείς να βάλεις και αιρκοντίσιον.οποτε  δίνεις 2.5000 και μετά  βάζεις και αιρκοντίσιον στο σαλόνι 1.500 (για να είναι α+++)ευρώ και άλλα δύο στα δωμάτια αλλά 1500 (για α+++)οπότε είσαι πάλι στα 5.500.

Διότι ένα σπίτι χρειάζεται θέρμανση αλλά και ψύξη.

Ο θόρυβος είναι συγκεκριμένα ντεσιμπέλ και απειροελαχιστος που δεν ακούγεται.

Και το βασικό είναι ότι το φυσικό αέριο είναι απόλυτα βέβαιο ότι θα ανέβει η τιμή του σε μερικά χρόνια γιατί είναι εισαγωμενο προϊόν και εξαρτάται η τιμή του από πολλές παραμετρους όπως και το πετρέλαιο.

Ακόμα και σήμερα που είναι σε χαμηλη τιμή το φυσικό αέριο με την αντλία θα είσαι ποιο οικονομικά.

Αλλά χρειάζεται ηλιακός θερμοσίφωνας για να μπορείς το καλοκαίρι να δουλεύεις την ψύξη. Ο ηλιακός θερμοσίφωνας όμως είναι απαραίτητος στο κάθε σπίτι ούτος η αλλος.

Δε νομιζω πως συγκρίνεται το κοστος εγκαταστασης αντλιας και φυσικο αέριου και εξαρτάται απο το μέγεθος του σπιτιου. Αν ειναι να σπάσεις πατωματα ειναι μερικά χιλιαρικα να τα αλλάξεις, τα φαν κοιλ ειναι πιο ακριβα, να βαλεις αποχευτευσεις σε κάθε φαν κοιλ. Επισης οπως ειπα αλλο ενα διαμέρισμα και άλλο μονοκατοικία detached αμονωτη πχ. Για να βαλεις αντλια να καλυπτει 24kw θα θες πολλα λεφτα και τοτε καταλαβαινεις πως αξιζει καλυτερα να τα δωσεις σε μονωση.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, ParhsG said:

και τοτε καταλαβαινεις πως αξιζει καλυτερα να τα δωσεις σε μονωση.

 

Αφού έγραψε ότι πέρα από την Α/Θ (ή το ΦΑ) θα μονώσει τους εξωτερικούς τοίχους του διαμερίσματα και θα αλλάξει και κουφώματα, όλα μέσω επιδότησης 70%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...