Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν παράγει τα KW που απαιτεί η αντλία, ναι

ΥΓ αν δεν έχει προοδευτική εκκίνηση θα θες τριπλασιας ισχύος γεννήτρια

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα 

Σκέφτομαι για αντλία γεωθερμοτητας.. άμα γνωρίζετε επειδή είναι για αρκετά κρύο κλίμα περιοχής Δ.μακεδονια έως -18...για τι κόστος μιλάμε ? Για οικεία μονωμενη 8εκ. Και καινούργια κουφώματα..αρκετά καλά μονωμένη δλδ ..για τι πόσο να υπολογίζω ..για να δω αν αξίζει καν να το σκεφτώ ή αν μιλάμε για υψηλά νούμερα για εμένα. μονοκατοικία 97 τετραγωνικά 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tselotrelo είπε

Καλησπέρα 

Σκέφτομαι για αντλία γεωθερμοτητας.. άμα γνωρίζετε επειδή είναι για αρκετά κρύο κλίμα περιοχής Δ.μακεδονια έως -18...για τι κόστος μιλάμε ? Για οικεία μονωμενη 8εκ. Και καινούργια κουφώματα..αρκετά καλά μονωμένη δλδ ..για τι πόσο να υπολογίζω ..για να δω αν αξίζει καν να το σκεφτώ ή αν μιλάμε για υψηλά νούμερα για εμένα. μονοκατοικία 97 τετραγωνικά 

Ευχαριστώ

Δεν αξίζει.

Βάλε την αντλία και με 6.000 ευρώ βάζεις και 5 κιλοβάτ φωτοβολταϊκά και είσαι πένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vaggooss είπε

Δεν αξίζει λόγω του μεγάλου κόστους. Βάλε αντλία που είναι ότι καλύτερο και αν αντέχεις οικονομικά βάλε και φωτοβολταϊκά έτσι ώστε να γλυτώνεις και το κόστος του ρεύματος. Το κόστος εγκατάστασης για φωτοβολταϊκά έχει πέσει πολύ πλέον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 8:52 ΜΜ, tselotrelo είπε

Καλησπέρα 

Σκέφτομαι για αντλία γεωθερμοτητας.. άμα γνωρίζετε επειδή είναι για αρκετά κρύο κλίμα περιοχής Δ.μακεδονια έως -18...για τι κόστος μιλάμε ? Για οικεία μονωμενη 8εκ. Και καινούργια κουφώματα..αρκετά καλά μονωμένη δλδ ..για τι πόσο να υπολογίζω ..για να δω αν αξίζει καν να το σκεφτώ ή αν μιλάμε για υψηλά νούμερα για εμένα. μονοκατοικία 97 τετραγωνικά 

Ευχαριστώ

μα με 8 εκ μονωση για -18 δεν ειναι καλα μονωμενη... τουλαχιστον 10αρι θα επρεπε αν και δεν ειμαι ειδικος. Ειναι μονωμενη πατνως. Η γεωθερμικη το καλο που εχει ειναι οτι εχει σταθερο βαθμο COOP 5~ ενω η αερος στα κρυα θα πεσει και δεν συμφαιρει καν. Το καλυτερο ειναι να ρωτησεις καποιον ειδικο που να εχει ξανα βαλει στην περιοχη κατι παρόμοιο. Εγω με ΑΘ αερος και 2πλα PCV / 7/10αρα μονωση βορεια αττικη μπορω να πω οτι με τις αυξησεις του ρευματος δεν συμφαιρει καν. Εαν επανελθουν στα προηγουμεν επιπεδα τοτε ειναι μια χαρα.

COOP 3/4 παιζω με τα κρυα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lionheart82 είπε

Εγω με ΑΘ αερος και 2πλα PCV / 7/10αρα μονωση βορεια αττικη μπορω να πω οτι με τις αυξησεις του ρευματος δεν συμφαιρει καν. Εαν επανελθουν στα προηγουμεν επιπεδα τοτε ειναι μια χαρα.

Το θέμα είναι τι επιλογές έχεις; Τι δεν αυξήθηκε; Εκτός αν μιλάμε για καυσόξυλα πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερώτηση σε όσους έχουν αντλία θερμότητας.

Η αντλία σας πρέπει να είναι πάντα στο standby για να ελέγχει το σύστημα ή την κλείνετε τελείως τους μήνες που δεν την χρησιμοποιείτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2022 στις 6:31 ΜΜ, jpil είπε

Μια ερώτηση σε όσους έχουν αντλία θερμότητας.

Η αντλία σας πρέπει να είναι πάντα στο standby για να ελέγχει το σύστημα ή την κλείνετε τελείως τους μήνες που δεν την χρησιμοποιείτε; 

Είναι κλειστη, εκτος και εαν καποιος την χρησημοποιει για τα ζεστα νερα χρησης (δεν εχει θερμοσ / ηλιακό). Η αντλία έχει και καποια κατανάλωση μικρη βεβαια στην αναμονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2022 στις 6:31 ΜΜ, jpil είπε

Μια ερώτηση σε όσους έχουν αντλία θερμότητας.

Η αντλία σας πρέπει να είναι πάντα στο standby για να ελέγχει το σύστημα ή την κλείνετε τελείως τους μήνες που δεν την χρησιμοποιείτε; 

Εγώ την έχω κλειστή από τον πίνακα ελέγχου της αντλίας (το κουμπί On/off δηλαδή). Αν πατήσεις δηλαδή να δεις την κατάσταση σου δείχνει αναφορά. Μου είχε πει ο τεχνικός να μην κατεβάζω ποτέ τον διακόπτη από τον ηλεκτρολογικό πίνακα που την τροφοδοτεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημερα σας,

εχω ενα σπίτι 105 τετραγωνικα. Εχω ενδοδαπεδια, αντλια θερμοτητας Daikin 16kw, ZNX και συνδεση με συλλεκτες για το boiler.

περσι το λειτουργουσα με αντισταθμιση . 38 βαθμους απο 5 βαθμους και κατω και 34 απο 15 και πανω στην καμπυλη. Και θερμοκρασια 22 στο χωρο. Το νερο το ειχα στο 48 

Αλλα καποιες στιγμες καποια δωματια ηταν κρυα. 

Τοποθεσια ειναι στην Λαρισα.

Ξερει κανεις να με κατατοπισει τι βαθμους να βαζω στο νερο κι επειδη τις περισσοτερες ωρες περα απο το απογευμα λειπουμε πως να το ρυθμισω?

 

Να ανεβασω βαθμους εξερχομενου νερου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Καλημερα σας,

εχω ενα σπίτι 105 τετραγωνικα. Εχω ενδοδαπεδια, αντλια θερμοτητας Daikin 16kw, ZNX και συνδεση με συλλεκτες για το boiler.

περσι το λειτουργουσα με αντισταθμιση . 38 βαθμους απο 5 βαθμους και κατω και 34 απο 15 και πανω στην καμπυλη. Και θερμοκρασια 22 στο χωρο. Το νερο το ειχα στο 48 

Αλλα καποιες στιγμες καποια δωματια ηταν κρυα. 

Τοποθεσια ειναι στην Λαρισα.

Ξερει κανεις να με κατατοπισει τι βαθμους να βαζω στο νερο κι επειδη τις περισσοτερες ωρες περα απο το απογευμα λειπουμε πως να το ρυθμισω?

 

Να ανεβασω βαθμους εξερχομενου νερου;

Ο μηχανικος σου.

Εμεις δε ξερουμε ποσο πυκνα στρωθηκε η ενδοδαπεδια, τι μελετη εγινε,πως ειναι μοιρασμενοι οι θερμοστατες. Λογικα οχι δε χρειαζεται να ανεβασεις θερμοκρασια εξερχομενων, αλλα ισως θελει ρυθμιση η αντισταθμιση. Μπορει καποια δωματια να θελουν ρυθμιση στη ροη .... μπορει μπορει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Καλημερα σας,

εχω ενα σπίτι 105 τετραγωνικα. Εχω ενδοδαπεδια, αντλια θερμοτητας Daikin 16kw, ZNX και συνδεση με συλλεκτες για το boiler.

περσι το λειτουργουσα με αντισταθμιση . 38 βαθμους απο 5 βαθμους και κατω και 34 απο 15 και πανω στην καμπυλη. Και θερμοκρασια 22 στο χωρο. Το νερο το ειχα στο 48 

Αλλα καποιες στιγμες καποια δωματια ηταν κρυα. 

Τοποθεσια ειναι στην Λαρισα.

Ξερει κανεις να με κατατοπισει τι βαθμους να βαζω στο νερο κι επειδη τις περισσοτερες ωρες περα απο το απογευμα λειπουμε πως να το ρυθμισω?

 

Να ανεβασω βαθμους εξερχομενου νερου;

Αν και δεν είμαι ειδικός να σου απαντήσω, 16kw αντλία για 105 τμ δεν είναι υπερβολή; Από κατανάλωση ρεύματος πως είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, purif είπε

Αν και δεν είμαι ειδικός να σου απαντήσω, 16kw αντλία για 105 τμ δεν είναι υπερβολή; Από κατανάλωση ρεύματος πως είσαι;

Δεν εχω υψηλές καταναλώσεις. Γιατί το σύστημα δε δουλευει συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Δεν εχω υψηλές καταναλώσεις. Γιατί το σύστημα δε δουλευει συνέχεια

τι εννοεις δε δουλευει συνεχεια ? Το ανοιγοκλεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...