Προς το περιεχόμενο

iOS 10.2 με νέα emoji, εφαρμογή TV και πολλές βελτιώσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, όπως έχω τονίσει, ΔΕΝ ΚΑΝΩ αναβάθμιση πάντοτε - προσέχω/διαβάζω τί λέει η εκάστοτε αναβάθμιση και ΕΑΝ με καλύπτει σε κάτι, την κάνω.

Εάν η προηγούμενη "τρέχει αέρας" και η επόμενη έκδοση ουσιαστικά δεν μου προσφέρει (προσωπικά) κάτι, γιατί να την κάνω, με υποχρεώνει κανένας;

 

Όσο αφορά για την Apple-TV & τα "ιμότικονς", αδιαφορώ και για τα δύο. Όσο αφορά την μπαταρία, ξαναλέω ό,τι έχω πει:

 

ΠΑΝΤΑ... είτε είναι Apple είτε άλλη μάρκα... να προσπαθείτε να αγοράζετε μοντέλα που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για την ελληνική αγορά, ήτοι να 'ναι πχ. Αμερικάνικα ή Γερμανικά ή ...κτλ. Όταν άκουγα για την (κακή) αυτονομία των 6αριών και 6plus, "θορυβήθηκα" που ήθελα να πάρω 6άρι. Βρήκα τελικά κατάστημα (προφανώς όχι απ' τα γνωστά) που έφερνε εισαγωγής ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ "μηλόφωνα", οπότε και πήρα αμερικάνικης αγοράς μοντέλο...

Διότι, "παραδοσιακά", τα ξένα μοντέλα έχουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ specs απ' τα άλλα. Πχ. πήρα ένα ολόιδιο μόντεμ (πριν χρόνια λέω) με ένα που έδινε η Cosmote. Της Cosmote, όπως γενικά όλων των providers, είναι μηχανήματα επιεικώς "για το πέο"... Ε, εκείνο που πήρα απ' το εξωτερικό ήταν "μέρα με την νύχτα". Σε ερώτημά μου σε φίλο που δουλεύει στον ΟΤΕ, μου το εξήγησε ότι "όταν η τάδε εταιρεία διαλέγει ένα μοντέλο και το θέλει σε πάρα πολλά κομμάτια, η εταιρεία που προμηθεύει 'κόβει' specs για το κόστος".

 

Επίσης, θυμάμαι με το HTC Leo που είχα, ότι τα ευρωπαικά μοντέλα ΕΙΧΑΝ ΜΙΣΗ ΜΝΗΜΗ σε σχέση με το αμερικάνικο μοντέλο που είχα αγοράσει από Ν.Υ...
 

 

Ουδέποτε είχα/παρουστιάστικε πρόβλημα με την μπαταρία. Με κανονική χρήση (ούτε "κλειστό" αλλά ούτε και τέρμα χρήση), μου κρατά άνετα... 2 μέρες! Ε, 2 μέρες μπαταρία σε ultra-smartphone, νομίζω το λες και επιτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, όπως έχω τονίσει, ΔΕΝ ΚΑΝΩ αναβάθμιση πάντοτε - προσέχω/διαβάζω τί λέει η εκάστοτε αναβάθμιση και ΕΑΝ με καλύπτει σε κάτι, την κάνω.

Εάν η προηγούμενη "τρέχει αέρας" και η επόμενη έκδοση ουσιαστικά δεν μου προσφέρει (προσωπικά) κάτι, γιατί να την κάνω, με υποχρεώνει κανένας;

 

Όσο αφορά για την Apple-TV & τα "ιμότικονς", αδιαφορώ και για τα δύο. Όσο αφορά την μπαταρία, ξαναλέω ό,τι έχω πει:

 

ΠΑΝΤΑ... είτε είναι Apple είτε άλλη μάρκα... να προσπαθείτε να αγοράζετε μοντέλα που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για την ελληνική αγορά, ήτοι να 'ναι πχ. Αμερικάνικα ή Γερμανικά ή ...κτλ. Όταν άκουγα για την (κακή) αυτονομία των 6αριών και 6plus, "θορυβήθηκα" που ήθελα να πάρω 6άρι. Βρήκα τελικά κατάστημα (προφανώς όχι απ' τα γνωστά) που έφερνε εισαγωγής ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ "μηλόφωνα", οπότε και πήρα αμερικάνικης αγοράς μοντέλο...

Ουδέποτε είχα/παρουστιάστικε πρόβλημα με την μπαταρία. Με κανονική χρήση (ούτε "κλειστό" αλλά ούτε και τέρμα χρήση), μου κρατά άνετα... 2 μέρες! Ε, 2 μέρες μπαταρία σε ultra-smartphone, νομίζω το λες και επιτυχία.

Τι διαφορα εχει το Ελληνικο με το Γερμανικο δηλαδη; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

όχι απλά σημαίνει ότι κάτι μέσα στο backup σου μικραίνει την ζωή τις μπαταρίας
 
άρα ξεκινάς από την αρχή

 

Ανούσιο είναι αλλά ευχαριστώ για την λύση :D

 

Όχι βρε, περνάς μετά όποιο app θέλεις και αυτά που έχεις αγοράσει θα τα βρεις επίσης στο ιστορικό σου κλπ. 

Οπότε μόνο τις εφαρμογές θα τις κατεβάσω επειδή τις έχω στο ιστορικό αλλά μηνύματα και όλα τα άλλα χάνονται για πάντα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα πάντως με το update σε 10.1.1 η μπαταρία στο 6-αρι, άρχισε θέματα του τύπου να αλλάζει ανεξήγητα το αναγραφόμενο ποσοστό (π.χ. από 72% σε 45%) να μένει κολλημένη εκεί και όταν η μπαταρία φτάσει το ποσοστό αυτό να αρχίζει να κατεβαίνει κανονικά (αν δεν ξανακολλήσει). Με reboot βγάζει ό,τι ποσοστό του κατέβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ανούσιο είναι αλλά ευχαριστώ για την λύση :D

 

Οπότε μόνο τις εφαρμογές θα τις κατεβάσω επειδή τις έχω στο ιστορικό αλλά μηνύματα και όλα τα άλλα χάνονται για πάντα ?

 

Σκοπός είναι να δοκιμάσεις απλά αν θα έχεις και πάλι πρόβλημα χωρίς restore. Αν βεβαιωθείς κλπ μπορείς ξανά οποιαδήποτε στιγμή να φέρεις πίσω ένα από τα παλιότερα backup σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update για γκόμενες emoji και kimoji και φίφες.... για την μπαταρία δεν κάνανε κάτι ;;;;;;

4g αντι για 3g, χαμηλοτερη (η αυτοματη) φωτεινοτητα οθονης, λιγοτερη χρηση gps και ξεκολλα το κεφαλι σου πανω απο το τηλεφωνο ολη μερα. για τη μπαταρια κανανε κατι απο τη 1η ημερα κυκλοφοριας και ειναι απο τις πιο αποδοτικες της αγορας. (ειδα οτι εχεις το +)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 6s υπάρχει πρόγραμμα ανάκλησης μπαταρίας

 

Μακάρι να υπήρχε και για 5s

 

Το iphone 5s της φίλης μου, εχει ξεσκιστει με την 10.1.1.

 

κλεινει απο το 33%  ,

 

απο το 9%

 

διάφορες κουτουλιές με μπαταρια απο οταν βαλαμε το 10.1.1.

 

οτι ναναι..

 

ελπιζουμε η 10.2 να το φτιάξει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικη περιπτωση ιντερνετικα αναλφαβητου ...

 

Kλασσική περίπτωση αναλφάβητου.

Το θέμα βέβαια είναι να (νομίζεις πως) το κρύβεις,με όλη τη σειρά της apple.

 

Και για την 10.1 ,έμοτζι και bluetooth δεν έλεγε;

Τώρα θα έχεις και τη χαρά αν έχεις πληρώσει 150 ευρώ για tv box των 25,και για περιεχόμενο που υπάρχει δωρεάν,να έχεις apple tv go.Πα μαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Kλασσική περίπτωση αναλφάβητου.

Το θέμα βέβαια είναι να (νομίζεις πως) το κρύβεις,με όλη τη σειρά της apple.

 

Και για την 10.1 ,έμοτζι και bluetooth δεν έλεγε;

Τώρα θα έχεις και τη χαρά αν έχεις πληρώσει 150 ευρώ για tv box των 25,και για περιεχόμενο που υπάρχει δωρεάν,να έχεις apple tv go.Πα μαλ.

 

Χαλαρώστε. Και στη συνέχεια διαβάστε και λίγο μπας και καταλάβετε σε ποιους απευθύνεται το tv go. Το apple tv στην Ελλάδα δεν το έχουμε για το περιεχόμενο που δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα μας. Για την Αμερική είναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4g αντι για 3g, χαμηλοτερη (η αυτοματη) φωτεινοτητα οθονης, λιγοτερη χρηση gps και ξεκολλα το κεφαλι σου πανω απο το τηλεφωνο ολη μερα. για τη μπαταρια κανανε κατι απο τη 1η ημερα κυκλοφοριας και ειναι απο τις πιο αποδοτικες της αγορας. (ειδα οτι εχεις το +)

Πωπω δηλαδή που και να έιχα το μικρό μοντέλο και να έπαιζα το Pokemon Go.... ούτε 1 ώρα δεν θα κρατούσε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...