Προς το περιεχόμενο

Πόσα Χρόνια έχει αντέξει η μπαταρία στο αυτοκίνητο σας;


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω πάρα πολύ καλά τι είναι οι μπαταρίες εκκίνησης. Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι οι μπαταρίες βαθιάς εκφορτίσεως μπορούν να είναι και υγρού τύπου. Νόμιζα ότι είναι μόνο agm, cell κτλ. Επίσης, έχω τόσο αγγλικό εγχειρίδιο όσο και κουτί. Στο αγγλικό εγχειρίδιο η περιγραφή είναι πιο φειδωλή, όχι τόσο αναλυτική όσο στο ελληνικό εγχειριδιο και μπορεί να παρερμηνευτεί. Έκανα όντως λάθος γιατί νόμισα ότι σε συνδυασμό με το wet αναφέρονταν σε μπαταρίες απλά πεσμένες και όχι "βαθιά εκφορτιζόμενες" σαν ιδιότητα

Οπότε πάει, το λύσαμε αυτό.

 

Συνεχίζω να μη βλέπω τα 15.8V.

 

Και δεν πρόκειται να τα δεις, όσο και να ψάξεις, δεν αναφέρεται πουθενά.

 

Καλό θα ήταν όμως να μην στέκεσαι σε άχρηστες λεπτομέρειες, αλλά στην ουσία του θέματος. Και η ουσία είναι πως και οι δύο φορτιστές που συγκρίνουμε κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά, αναζωογονούν την βαθιά εκφορτισμένη μπαταρία στέλνοντας της παλμούς με τάση υψηλότερη από το ρεύμα φόρτισης.

 

Ωραία. Και η ΚΙΑ έχει 7 χρόνια εγγύηση, η Mercedes 5 και έχει τριπλάσια τιμή. Άρα βάση αναλογίας τιμής-εγγύησης η ΚΙΑ είναι προτιμότερη.

 

Ατυχής παρομοίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαρροή εννοείς να έχουμε ξεχάσει κάτι ανοιχτό ή υπάρχει κι άλλη περίπτωση;

Συναγερμοι και ηχοσυστηματα ειναι αποδεδειγμενο πως καποιες φορες συμμετεχουν στην αποφορτιση.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαρροή εννοείς να έχουμε ξεχάσει κάτι ανοιχτό ή υπάρχει κι άλλη περίπτωση;

 

Αν ξεχάσεις κάτι ανοιχτό δεν λέγεται διαρροή, κάπως αλλιώς λέγεται ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν πρόκειται να τα δεις, όσο και να ψάξεις, δεν αναφέρεται πουθενά.

 

Καλό θα ήταν όμως να μην στέκεσαι σε άχρηστες λεπτομέρειες, αλλά στην ουσία του θέματος. Και η ουσία είναι πως και οι δύο φορτιστές που συγκρίνουμε κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά, αναζωογονούν την βαθιά εκφορτισμένη μπαταρία στέλνοντας της παλμούς με τάση υψηλότερη από το ρεύμα φόρτισης.

 

Απλά ο c-tek φτάνει κάνει καλύτερα τη δουλειά του.

 

 

 

Ατυχής παρομοίωση.

 

 

Καθόλου ατυχής. Τη λογική σου ακολουθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ο c-tek φτάνει κάνει καλύτερα τη δουλειά του.

Άλλη μια εντελώς αστήρικτη δήλωση.

 

Καθόλου ατυχής. Τη λογική σου ακολουθώ.

 

Ε όχι δα... η αναφορά στην αναλογία τιμής/εγγύησης που έκανα εγώ αφορούσε παρόμοια προϊόντα με παρόμοια χαρακτηριστικά, η δική σου αναφορά αφορά απλώς... brand names!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια εντελώς αστήρικτη δήλωση.

 

 

Ε όχι δα... η αναφορά στην αναλογία τιμής/εγγύησης που έκανα εγώ αφορούσε παρόμοια προϊόντα με παρόμοια χαρακτηριστικά, η δική σου αναφορά αφορά απλώς... brand names!

 

Brand names τα οποία έχουν ίδια εγγύηση για όλα τους τα αυτοκίνητα. Είτε πάρεις Mercedes 150.000 ευρώ είτε Mercedes 42.000 ευρώ, η εγγύηση είναι ίδια. Το φθηνότερο ΚΙΑ έχει μεγαλύτερη εγγύηση από την ακριβότερη Mercedes. Άρα με τη λογική σου η ποιότητα κατασκευής είναι ίδια απλά επειδή...τσουλάνε και τα δυο.

 

 

Άλλη μια εντελώς αστήρικτη δήλωση.

 

 

Εντάξει, εσένα θα σου φέρω έρευνα από το Αριστοτέλειο όπου θα συγκρίνει τους Ultimate Speed με τους c-tek και θα βγάζει τους δεύτερους καλύτερους. Επίσης, μου λες εδώ και μέρες ότι δεν έχουν διαφορά αλλά η δήλωσή σου είναι εξίσου αστήρικτη απλά επειδή έτσι πιστεύεις ή μάλλον επειδή έτσι θέλεις να πιστεύεις. Η Ultimate Speed βρήκε τη κότα που κάνει τα χρυσά αυγά και τα πουλάει τζάμπα, στη c-teκ είναι κλέφτες και σου παίρνουν τα λεφτά. Για μένα το γεγονός ότι ο Ultimate Speed μου κάηκε σε ένα μήνα, φτάνει και περισσεύει για να καταλάβω τη ποιότητα κατασκευής τους. Η πλάκα είναι ότι ακόμα και στο βίντεο του, από κάτω υπάρχουν χρήστες που λένε επίσης ότι τους κάηκε. Συμπτωματικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου λες εδώ και μέρες ότι δεν έχουν διαφορά

Άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις:

 

Η ουσιαστική διαφορά με τους ctek mxs είναι ...

Δεν έχει νόημα να συνεχίσω τη συζήτηση.

 

Καλό σου βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις:

 

 

Δεν έχει νόημα να συνεχίσω τη συζήτηση.

 

Καλό σου βράδυ.

 

 

Μας είπες ότι η ουσιαστική διαφορά με τους c-tek ειναι μόνο στη περίπτωση διακοπής ρεύματος όπου μετά συνεχίζουν τη φόρτιση ενώ ο άλλος θέλει επανεκκίνηση, μας λες ότι και ο ultimate speed και τα προιόντα Lidl έχουν καλή ποιότητα κατασκευής (γελάει ο κόσμος) όταν ένα σωρό άτομα σου λένε ότι κάηκε, μας λες ότι οι c-tek δεν δικαιολογουν την διαφορά στη τιμή αλλά κατά τα άλλα, άλλα διαβάζω και άλλα καταλαβαίνω. Λες και όταν ένα εργαλείο λέει ότι κάνει κάτι, το κάνει εξίσου καλά με κάτι ακριβότερο που κάνει ακριβώς το ίδιο. Άρα με την ίδια λογική μια αμπεροτσιμπίδα Τactix είναι εξίσου καλή με μια αμπεροτσιμπίδα  Fluke ή Meterman  απλά επειδή έχουν τις ίδιες λειτουργίες. Το τι υλικά χρησιμοποιούν στις πλακέτες, αντιστάσεις κτλ δε παίζει ρόλο.

 

Καλύτερα να μην τη συνεχίσεις. Καλό ξημέρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^αδερφε εμεις δηλαδη που εχουμε τον του lidl ποσα χρονια και ακομη κανει μια χαρα την δουλεια του,τι να υποθεσουμε δηλαδη?οτι ειναι μαπα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μάρκα μπαταρία και σε τι αυτοκίνητο..;

Δεν ξέρω καν να φανταστείς, κάτι κινέζικα λέει απ'εξω αλλά ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι είναι ιαπωνική. Είχε αγοραστεί νομίζω 50€ (55ah). Είναι σε ένα baleno του '96 (με βγαλμένο συναγερμό λόγω βλάβης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Φορουσα την bosch s4008 74ah 680A για 4 4 και κατι χρονια και πριν κανα 2μηνο αλλαξα στην s5008 77ah 780A. Συνηθως στα 4 χρονια κανω την αλλαγη.

Έχω  καταλήξει  και  εγώ  στην  ίδια  μπαταρία.Σε  ποιο   αυτοκίνητο   την  τοποθετήσατε  και  ποιες  είναι  οι  πρώτες  σας  εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 χρόνια που πήγε εμένα σε Citroen c3 η energizer. Την είχα περάσει στον Ιταλό στη Μοναστηρίου (Θεσσαλονίκη) αλλά δυστυχώς στην Καστοριά το συνεργείο δεν είχε ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...