Προς το περιεχόμενο

Πόσα Χρόνια έχει αντέξει η μπαταρία στο αυτοκίνητο σας;


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα πέθανε η μπαταρία μου μια Banner στα 44 αμπερόρια στο golf 6, Εμεινα τόσο ευχαριστημένος που παρήγγειλα πάλι την ίδια στα 50 αμπερόρια , η μπαταρία αντεξε 7ολόκληρα χρόνια χωρίς καμια συντήριση, σκέφτομαι παράλληλα τώρα που θα την τοποθετήσω να βαλω και κανενα γράσο στους πόλους και να πάρω και εναν φορτιστή για συντήρηση και αναμονή με led καταστασης μπαταρίας όπως το καρακάτω, εσάς πόσα χρόνια σας κράτησε η μπαταρία σας; 

 

1330089010_2.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να κανεις,το πολύ να κερδίσεις εναν χειμωνα.για να βοηθησεις να κερδίσεις αυτον τον χειμώνα ,μην αφήνεις την μπαταρία να ξεφορτιζει,με μακρά χρονικά διαστήματα ακινησίας του οχήματος.μην την αφήνεις εκτεθημενη σε χαμηλες θερμοκρασίες,και αν είναι ανοικτού τύπου,βαζε υγρά μπαταρίες πριν αποκαλυφθούν οι πλάκες.όλες οι μπαταρίες μου,δεν ξεπέρασαν την τετραετία.αλλά και παντα βάζω τις φθηνότερες που βρίσκω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα τα ηλεκρονικα που εχει ...Μεχρι 4 χρονια μου εχουν κρατησει  σε αυτοκινητα νεας γενιας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι εδω που μενω εχει πολυ χαμηλές θερμοκρασίες και 1-2 φορές μου έμεινε η μπαταρία απο αλαρμ και την εβαλα με καλώδια αλλιώς πιστεύω θα μου έβγαζε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο και ο τροπος χρησης .Με Honda Civic του 2007 και σβηστη μηχανη μιλαγα με το κινητο  με bluetooth ενσωματωμενο σε οθονη 2din καπου 20 λεπτα ...Μετα δεν ειχα μπαταρια ουτε για εκκινηση .Δεν ηταν ουτε 3 ετων και καλυφθηκε απο την εγγυηση .

 

Οσο για την εγγυηση δεν την δινει ο κατασκευαστης αλλα ο πωλητης που αναλογα τον τζιρο που κανει σε καθε μαρκα παιρνει απο τον κατασκευαστη και αναλογη εγγυηση.

 

Για αυτο για ιδια μπαταρια αλλη εγγυηση δινει ο καθε πωλητης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στα 8 χρόνια και 10 μηνες απο την ημερομηνία καταςκευηςτου αυτοκινητου και 9 χρόνια απο την κατασκευή της μπαταρίας και τωρα ήρθε η ώρα για άλλαγμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στα 8 χρόνια και 10 μηνες απο την ημερομηνία καταςκευηςτου αυτοκινητου και 9 χρόνια απο την κατασκευή της μπαταρίας και τωρα ήρθε η ώρα για άλλαγμα...

 

Μια χαρα αντεξε αλλα νομιζω εχει σημασια και η συμπεριφορα μας απεναντι της .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στα 8 χρόνια και 10 μηνες απο την ημερομηνία καταςκευηςτου αυτοκινητου και 9 χρόνια απο την κατασκευή της μπαταρίας και τωρα ήρθε η ώρα για άλλαγμα...

Οι μπαταρίες που βάζουν τα εργοστάσια στα καινούργια αυτοκίνητα δεν έχουν καμία σχέση με τις μπαταρίες του εμπορίου, να είσαι σίγουρος πως ότι και να βάλεις θα κρατήσει πολύ λιγότερο. Εκτός βέβαια αν βάλεις καμιά odyssey:

 

https://www.e-kiriazis.gr/ell/categories/Μπαταρίες_αυτοκινήτων_Odyssey

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαταρίες που βάζουν τα εργοστάσια στα καινούργια αυτοκίνητα δεν έχουν καμία σχέση με τις μπαταρίες του εμπορίου, να είσαι σίγουρος πως ότι και να βάλεις θα κρατήσει πολύ λιγότερο. Εκτός βέβαια αν βάλεις καμιά odyssey:

 

https://www.e-kiriazis.gr/ell/categories/Μπαταρίες_αυτοκινήτων_Odyssey

 

Συμφωνω απολυτα. Ειτε τακακια ειναι ειτε δισκοι ειτε οτιδηποτε αλλο. Παντα τα εργοστασια βαζουν Α διαλογης προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαταρίες που βάζουν τα εργοστάσια στα καινούργια αυτοκίνητα δεν έχουν καμία σχέση με τις μπαταρίες του εμπορίου, να είσαι σίγουρος πως ότι και να βάλεις θα κρατήσει πολύ λιγότερο. Εκτός βέβαια αν βάλεις καμιά odyssey:

 

https://www.e-kiriazis.gr/ell/categories/Μπαταρίες_αυτοκινήτων_Odyssey

 

αυτη ειναι varta, μαλλον παλι varta θα βαλω ή την oem που ειναι banner... το σκεφτομαι... Ειναι AGM βεβαια και 80ah και ειναι ακριβες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει bosch και varta

 

H bosch κράτησε 3 χρόνια

 

Ή varta 5 χρόνια

 

Με ακριβώς ίδια χρήση στο αμάξι όλα αυτά τα χρόνια.

Η varta από ότι είδα όμως σήμερα έχει διπλάσια τιμή από μια bosch, άρα είναι θέμα χρημάτων που θες να δώσεις εκείνη την στιγμή. Φαντάσου η bosch 60αρα την βρίσκω 52 ευρώ από Θεσσαλονίκη. Η άλλη έχει τουλάχιστον διπλάσια τιμή.

 

Προσοχή μην βάλετε τιμή skroutz γιατί...εξοδα αποστολής για Θεσσαλονίκη τουλάχιστον 10-15, συν περαστικά 10 ευρώ αν δεν ξέρεις; η τιμή γίνεται αμέσως πάνω από 90 για την varta η οποία φυσικά είναι καλύτερη.

 

Επίσης προσοχή στον ηλεκτρολόγο εκεί στην Κανάρη, την 60 bosch την έχει 100 ευρώ, ενώ λίγο πιο κάτω την δίνει ένας άλλος 56.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...