Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι χάρη στη λέξη "δεν", λέτε τα ίδια πράγματα. Άρα συμφωνείτε.

Τσου, ξαναδιάβασε.

 

Ο ένας λέει ότι με >=£28,0000 ~ αξιοπρεπής ζωής

ο άλλος λέει ότι με >=£28.0000 = άνετη ζωή >> αξιοπρεπής ζωή

 

Στα άλλα, συμφωνώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

άκυρο αλλά το χα απορία, όσοι πήγατε έξω ( Αγγλία έστω ) στα 30φεύγα σας με την ασφάλιση τι παίζει; σου αναγνωρίζουν τίποτα από δω; παίρνεις 2 μισές συντάξεις αναλογικά με τα χρόνια; ή απλά ό,τι κάνει ο καθένα μς ιδιωτικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσου, ξαναδιάβασε.

 

Ο ένας λέει ότι με >=£28,0000 ~ αξιοπρεπής ζωής

ο άλλος λέει ότι με >=£28.0000 = άνετη ζωή >> αξιοπρεπής ζωή

 

Στα άλλα, συμφωνώ

 

Παραλίγο να γράψω οτιναναι πράγματα από βιασύνη.

 

Κατάλαβα που είναι η διαφορά.

Στη δική μου οπτική, αξιοπρεπής = άνετη.

Τα θεωρώ το ίδιο πράγμα.

 

Θενξ για τη διευκρίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για Βρετανία υπολόγιζε πάντα £1200 πάγια έξοδα το μήνα για να είσαι σίγουρος.

 

 

τα ατομα εδω που κοπανιουνται ετσι και λενε οτι κανουμε λαθος για το ποσο ακριβη ειναι η ζωη εκει δεν υπολογιζουν τοσα εξοδα γτ κατα τα λεγομενα τους με 600 βγαζεις σπιτι κι ολα τα εξοδα του κι ολα τα υπολοιπα σου μενουν. τουλαχιστον εσυ εχεις προσωπικη πειρα γτ εμενα μου την λενε επειδη δεν εχω ζησει προσωπικα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα και πριν όσοι συνεχίζουν να παρουσιάζουν στον TS το ΗΒ σαν παράδεισο να του πληρώσουν το εισιτήριο της επιστροφής όταν του χρειαστεί.

 

 

Υπάρχουν 7 (!!!!) εκατομμύρια μετανάστες στην Αγγλία και οι μισοί ψάχνουν χαμαλοδουλειές.

 

Αλλά ναι ο εργοδότης θα πάρει τον Έλληνα από την άλλη άκρη της Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.hamiltonchess.co.uk/property/4284458/sl1/queens-road/slough/flat/1-bedroom

Κανενα 40λεπτό απο το κέντρο.

Το είπα και πριν όσοι συνεχίζουν να παρουσιάζουν στον TS το ΗΒ σαν παράδεισο να του πληρώσουν το εισιτήριο της επιστροφής όταν του χρειαστεί.

 

 

Υπάρχουν 7 (!!!!) εκατομμύρια μετανάστες στην Αγγλία και οι μισοί ψάχνουν χαμαλοδουλειές.

 

Αλλά ναι ο εργοδότης θα πάρει τον Έλληνα από την άλλη άκρη της Ευρώπης.

Οχι θα παρει Πακιστανό απο την αλλη άκρη του κοσμου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.hamiltonchess.co.uk/property/4284458/sl1/queens-road/slough/flat/1-bedroom

Κανενα 40λεπτό απο το κέντρο.

Οχι θα παρει Πακιστανό απο την αλλη άκρη του κοσμου.

Όχι θα πάρει έναν από τους εκατοντάδες χιλιάδες Πακιστανούς - Ινδούς κλτ. που ζουν ήδη στο ΗΒ και τις συγκεκριμένες δουλειές τις κάνουν και με 600 λίρες γιατί μένουν με άλλους 8 σε ένα σπίτι και δεν έχουν πολλά έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι θα πάρει έναν από τους εκατοντάδες χιλιάδες Πακιστανούς - Ινδούς κλτ. που ζουν ήδη στο ΗΒ και τις συγκεκριμένες δουλειές τις κάνουν και με 600 λίρες γιατί μένουν με άλλους 8 σε ένα σπίτι και δεν έχουν πολλά έξοδα.

Δεν ριναι ολοι Έλληνες εργοδότες και το οτι είσαι τοσο απόλυτος αυτομάτως σε βγάζει λάθος. Δεν ειναι βιβτεογκειμ η ζωή και αν είχανε όλοι την λογική σου τοτε θα αυτοκτονουσαμε.

Να σου θυμίσω επίσης το ρατσισμό περι των μαύρων καλα κρατεί εκει πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ριναι ολοι Έλληνες εργοδότες και το οτι είσαι τοσο απόλυτος αυτομάτως σε βγάζει λάθος. Δεν ειναι βιβτεογκειμ η ζωή και αν είχανε όλοι την λογική σου τοτε θα αυτοκτονουσαμε.

Να σου θυμίσω επίσης το ρατσισμό περι των μαύρων καλα κρατεί εκει πάνω.

Το ότι δεν είναι όλοι Έλληνες εργοδότες τι πάει να πει; 

 

Να σου θυμίσω που είχαν φτιάξει ολόκληρη σειρά στο Discovery channel με μετανάστες (παράνομους και μη) που δουλεύανε μαύρα για πενταροδεκάρες σε εστιατόρια και μαγαζιά; 

 

Χτύπα το μια στο Google και θα στο βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαυρη εργασια παντου υπάρχει το θεμα ειναι σε τι ποσοστό αυτού.

Το οτι ειναι δεν ειναι ολοι ελληνες εργοδότες πάει να πει οτι δεν ειναι ολοι απατεώνες, αυτο παει να πει.

Να σου θυμίσω στη χωρα που ζεις ανέρχεται στο 45%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ατομα εδω που κοπανιουνται ετσι και λενε οτι κανουμε λαθος για το ποσο ακριβη ειναι η ζωη εκει δεν υπολογιζουν τοσα εξοδα γτ κατα τα λεγομενα τους με 600 βγαζεις σπιτι κι ολα τα εξοδα του κι ολα τα υπολοιπα σου μενουν. τουλαχιστον εσυ εχεις προσωπικη πειρα γτ εμενα μου την λενε επειδη δεν εχω ζησει προσωπικα εκει.

ε ναι γιατί αυτό εδώ είναι πανάκριβο μέγιστο αλλα200 να χεις για τα υπόλοιπα έξοδα έχεις άλλα 500. Αυτό που δεν μπορείτε μερικοί να καταλάβετε είναι ότι υπάρχει τεράστια ζήτηση για τα μικρά σπίτια και αν δεν το δεις πρώτος θα χει νοικιαστεί πριν πας. Επίσης σε πολλά σπίτια αξιολογούν τους υποψήφιους ενοικιαστές. 

Όχι θα πάρει έναν από τους εκατοντάδες χιλιάδες Πακιστανούς - Ινδούς κλτ. που ζουν ήδη στο ΗΒ και τις συγκεκριμένες δουλειές τις κάνουν και με 600 λίρες γιατί μένουν με άλλους 8 σε ένα σπίτι και δεν έχουν πολλά έξοδα.

αυτοί που λες είναι 3-4 γενιάς με πτυχιά σχεδόν τέλεια αγγλικά μια χαρά σε γραφεία δουλεύουν. Επίσης θ θελα να μου πεις ποιές δουλειές είναι αυτές με τις 600 λίρες γιατί η μαύρη εργασία εδώ πληρώνει παραπάνω αρκετά παραπάνω.  Έλεος αυτό που συγχέεται οτι γίνεται στην ελλάδα με τον υπόλοιπο κόσμο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα και πριν όσοι συνεχίζουν να παρουσιάζουν στον TS το ΗΒ σαν παράδεισο να του πληρώσουν το εισιτήριο της επιστροφής όταν του χρειαστεί.

 

 

Υπάρχουν 7 (!!!!) εκατομμύρια μετανάστες στην Αγγλία και οι μισοί ψάχνουν χαμαλοδουλειές.

 

Αλλά ναι ο εργοδότης θα πάρει τον Έλληνα από την άλλη άκρη της Ευρώπης.

Φιλε το 7εκ μεταναστες δεν μου λεει τιποτα εμενα. Την ανεργια κοιτα που ειναι 5% Αγγλια ,25% Ελλαδα.

Και αν μεινει εδω και δουλευει deliveras μεχρι τα 40. θα του δανειζεις εσυ για να συντηρει την οικογενεια του?

Η γη της επαγγελιας δεν υπαρχει πουθενα, οπου και αν εισαι θελει πολυ προσπαθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

και επειδη ειπαμε παντου γινονται λαμογιες..το παρακατω ειναι εστιατοριο με 2 μισελιν και με μενου 200κατι λιρες το ατομο..

https://www.theguardian.com/money/2016/nov/17/tv-chef-michel-roux-jr-paid-kitchen-staff-below-minimum-wage

 who worked up to 68 hours a week, as little as £5.50 an hour. The wages worked out at well below the £7.20 legal minimum for people aged over 24.

Several people who have been employed by the former MasterChef judge told the Guardian they routinely worked between 62 and 68 hours a week for about £375 before tax. The legal weekly minimum for anyone aged over 24 for such hours should be between £446 and £490.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδη ειπαμε παντου γινονται λαμογιες..το παρακατω ειναι εστιατοριο με 2 μισελιν και με μενου 200κατι λιρες το ατομο..

https://www.theguardian.com/money/2016/nov/17/tv-chef-michel-roux-jr-paid-kitchen-staff-below-minimum-wage

 who worked up to 68 hours a week, as little as £5.50 an hour. The wages worked out at well below the £7.20 legal minimum for people aged over 24.

Several people who have been employed by the former MasterChef judge told the Guardian they routinely worked between 62 and 68 hours a week for about £375 before tax. The legal weekly minimum for anyone aged over 24 for such hours should be between £446 and £490.

Σε τόσο καλές επιχειρήσεις θεωρείται ότι σου κάνουν και χάρη που σε παίρνουν να δουλέψεις εκεί (αν είσαι ανειδίκευτος ή στο ξεκίνημα κλπ). Έχω ακούσει και περιπτώσεις που δεν πλήρωναν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες επειδή βλέπω το πάτε για κινδυνολογία, αρνητισμό, κτλ κι επειδή μου ανακοίνωσαν ότι συγγενής φίλης φίλου μου έχει καρκίνο, δεν έχω τη διάθεση, ούτε την υπομονή να το αφήσω να πάει εκεί που φαίνεται πηγαίνει.


1) Το Le Gavroche είναι ΕΝΑ εστιατόριο (ναι μεν διάσημο, ναι μεν πασίγνωστο, ναι μεν με ακριβές τιμές και σε υπερπολυτελή περιοχή αλλά ΕΝΑ μαγαζί)

2) Ναι έκανε μαλακίες, Ναι καλά να πάθει, Ναι καλά κάνει η εφημερίδα guardian που τους δυσφημεί δικαίως

 

3) ΑΛΛΑ στο λινκ υπάρχουν 2 σημεία κλειδιά που έχουν μεγαλύτερη αξία (τα βάζω σε quote)

 

 

It means chefs preparing a menu which includes starters such as the £62.80 lobster mousse with caviar and champagne sauce have been earning less per hour than McDonald’s workers cooking burgers

 

Is it endemic? Maybe at "high end" establishments but KFC, McDonalds, Burgher King, Wetherspoons all meet the legal requirement for wages and hours.

(από comment από κάτω αυτό)


Γενικά μεγαλο-αλυσίδες/corporations/πείτε-το-όπως-θέλετε σπάνια κάνουν τέτοιες παρανομίες. Και υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ τέτοιες αλυσίδες (pizza hut, dominos, asda, sainsburys, tesco, waitrose, συν 1000000000000 διαφορετικά εστιατόρια)


Τώρα αν το catering industry σαν σύνολο συμπεριφέρεται έτσι που η πλειοψηφία παίρνουν κάτω από το κατώτατο ωρομίσθιο, δεν το ξέρω (δεν με ενδιαφέρει βασικά) και δεν έχει νόημα να κάθεστε να ασχολείστε με τόσο αφηρημένες σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...